رفتار زننده با دانش‌ آموز به علت بدهی پدر
۳۳۲۷۴۹
۰۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۴
۱۳۹۴۴
پدر پول نداشت قسط ماهانه شهریه مدرسه غیرانتفاعی را پرداخت کند، مدیر عصبانی شد و در جشن روز آخر مدرسه به دانش‌آموز کلاس سوم مدرسه‌اش نه جایزه داد، نه تشویقش کرد.
روزنامه شهروند: پدر پول نداشت قسط ماهانه شهریه مدرسه غیرانتفاعی را پرداخت کند، مدیر عصبانی شد و در جشن روز آخر مدرسه به دانش‌آموز کلاس سوم مدرسه‌اش نه جایزه داد، نه تشویقش کرد.

این خلاصه داستانی است که حالا دو روز است پدر خانواده، آقای «الف» را به‌قدری ناراحت کرده که حتی وقتی می‌خواهد از آن‌ور خط تلفن تعریفش کند، صدایش سخت درمی‌آید؛ صدایی پر از نگرانی و تاسف برای آنچه چندماهی است دخترش را ناراحت و گوشه‌گیر کرده است. ماجرا برمی‌گردد به دو روز پیش؛ وقتی مسئولان مدرسه غیرانتفاعی «فدک» در منطقه چیتگر تهران، برای دانش‌آموزان این مدرسه جشن پایان‌ سال گرفتند و وقتی نوبت به جایزه دادن به دانش‌آموزان رسید، به دختر آقای «الف» که کلاس سوم دبستان است و او نمی‌خواهد نامش در گزارش بیاید، هیچ جایزه‌ای نرسید؛ البته مسئولان مدرسه نخواستند که جایزه‌ای به او برسد و او با چشمانی منتظر، به دستان همکلاسی‌هایش نگاه کرد که دستانشان از جایزه پر بود و صورت‌هایشان از خنده.

آقای «الف» حالا می‌گوید که این نخستین‌بار نیست که مسئولان دبستان دخترش چنین رفتاری که به گفته او «تبعیض‌آمیز» است، با دختر او می‌کنند: «ما شهریه‌ای که باید برای درس خواندن دخترم در این مدرسه بپردازیم، قسطی پرداخت می‌کنیم؛ هر ماه ٢٥٠‌هزار تومان. الان دو ماه است که متاسفانه نتوانسته‌ام به‌دلیل وضع بد مالی، آن را پرداخت کنم و همین موضوع باعث شده که رفتار تبعیض‌آمیزی با دخترم در این مدرسه داشته باشند. این نخستین‌بار هم نیست به خاطر این موضوع، بچه من را از خیلی چیزها محروم کرده‌اند. مثلا زمستان‌ سال گذشته بود که او را به همین دلیل از نمایش مدرسه حذف کردند. یا یک‌بار در زمستان پارسال، مدیر مدرسه زنگ زد و گفت یک نفر را بفرستید بچه را ببرد، چون او را فرستاده‌ام حیاط که آنجا بایستد.»  

او می‌گوید: «معمولا به دلیل شرایط مالی و حقوقی من و همسرم که هردو کارمندیم، با تأخیر می‌توانیم قسط شهریه را پرداخت کنیم و معمولا در زمان این تاخیر، با دختر ما رفتار تبعیض‌آمیزی می‌شود؛ نمونه‌اش هم همین دیروز که برای جشن پایان ‌سال به مدرسه رفته بودیم. من آنجا بودم و به چشم دیدم که به همه هدیه دادند، غیر از او. حتی وقتی اسم بچه‌ها را می‌خواندند و تشویق می‌کردند، اسم دختر من را نخواندند و تشویق نشد، حتی کارنامه‌اش را هم به ما ندادند. مدرسه فدک در تهران چند شعبه دارد و برای من عجیب است که چنین اتفاقی می‌افتد.» و بغض، سخت اجازه می‌دهد برای ادامه دادن: «حالا ندادن کارنامه یا جایزه برای ما آن‌قدر مهم نیست، برای من این تبعیض مهم است. به نظر من این موضوع، غیرقابل چشم‌پوشی است. به نظرم این یک نشانه است، نشانه‌ای از یک اتفاق اخلاقی بزرگ که در این کشور افتاده و متاسفانه خبر از اتفاق‌های بزرگتر می‌دهد وگرنه شاید کل این ماجرا در نگاه اول آن‌قدر مهم به نظر نرسد.»  

او از وضع روحی دخترش در این روزها می‌گوید: «او آن روز خیلی ناراحت بود البته معمولا شرایط را خیلی بازگو نمی‌کند ولی ما از رفتارش متوجه می‌شویم که ناراحت است. شما اگر به عکسی که همان لحظه از او گرفتم، نگاه کنید، خودش همه چیز را می‌گوید. من آن روز آن‌قدر از این موضوع ناراحت شدم که در این‌باره با آنها صحبت نکردم تا آخر هم در مراسم نماندیم و تقریبا ٢٠ دقیقه مانده بود به تمام شدن، آنجا را ترک کردیم. اما به هرحال این نوع رفتارها سابقه دارد. قبل از این چندبار  تلفنی با مدیر مدرسه صحبت کردم و آنها می‌گویند باید پول را بدهی. من گفتم در شأن آموزش‌وپرورش نیست، این کار را نکنید، بالاخره ما این بدهی را پرداخت می‌کنیم و درواقع هر موقع هم پرداخت کنیم، پول قابل برگشت است ولی این رفتارها قابل برگشت نیست، نمی‌شود عواقب سوء آن را جبران کرد. وقتی ما بدهی داریم مخصوصا به جایی که بعدا دوباره مراجعه کنیم، قابل پرداخت است ولی این نوع رفتارها تأثیر بد و غیرقابل برگشتی روی بچه‌ها می‌گذارد.»  

حالا دیگر مدت‌هاست که تقریبا ماهی نیست که خبری از تنبیه جسمی دانش‌آموزان در مدارس مناطق مختلف ایران به گوش نرسد؛ موضوعی که مسئولان آموزش‌وپرورش می‌گویند آن را جدی پیگیری می‌کنند و تلاششان را می‌کنند که کمتر شود، اما این‌طور که به نظر می‌رسد حالا دیگر باید تنبیه‌های روحی و تبعیض‌آمیز را هم به فهرست دیگر تنبیه‌ها اضافه کرد؛ اینها همه درحالی است که در آیین‌نامه انضباطی مدرسه و شرایط تنبیه و تشویق، آمده است که هرنوع تنبیه این‌چنین ممنوع است؛ مثلا در ماده ٧٧ این آیین‌نامه آمده است: «اعمال هرگونه تنبیه دیگر از قبیل اهانت، تنبیه بدنی و تعیین تکالیف درسی جهت تنبیه ممنوع است و در اِعمال تنبیهات نباید بین دانش‌آموزان تبعیض و استثنایی قایل شد.»
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 36
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:02 - 1395/03/05
خوب پول نداری، غیر انتفاعی نبر.
پاسخ ها
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۵
فرمایش درست اما شاید مدرسه دولتی نزدیک محله شان نبوده و هزار دلیل دیگر وگرنه به عقل خودشان هم میرسید چکار کنند قبل از پیشنهاد جنابعالی
Iran, Islamic Republic of
13:06 - 1395/03/05
مگه مجبوری اگه نداری بیخود ثبت نامش میکنی غیر دولتی
ببر مدرسه دولتی
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1395/03/05
همه جا فقط پول هر اول رو ميزنه...هركي ميگه غير اينه يا زيادي پولداره يا زيادي خيال پرداز
-
13:09 - 1395/03/05
باید تاسف بخورد دیگه انسانیت شرافتی باقی نمونده
Iran, Islamic Republic of
13:10 - 1395/03/05
آقای الف عزیز
مدرسه ای که به خاطر پول با روح و روان دانش آموز بازی میکند و مسئولین آن از درک این واقعیت عاجزند که دانش آموز نقشی در پرداخت شهریه ندارد اصلا صلاحیت ندارند که تربیت کودکان را به آنها سپرد.

با نظر آقا رضا موافقم ( ولی با ادبیات ملایم تر)


مدرسه را حتما عوض کن
United States
13:16 - 1395/03/05
دوستان شاید تنها مدرسه نزدیک خونتون باشه وشما پول سرویس نداشته باشید که فرزند دلبندتان. را در مدارس دور ثبت نام کنین ومجبور باشیم که تواین مدرسه غیردولتی که نزدیک محله زندگیتونه ثبت نام کنین اونم باشرایط قسطی حالا شما چه کار میکنید...پس عوض درمان زخم نمک بروی زخم نپاشید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۵
پول سرویس هر چقدر هم باشه دیگه به اندازه شهریه مدارس غیر دولتی نیست بعضی جاها هم خودمون باید عقل و شعور داشته باشیم وقتی یه بار این کار رو با یکی کردن خودمون تحریمشون کنیم.
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1395/03/05
از کوزه همان برون تراود که دروست
United States
13:22 - 1395/03/05
اينهمه مدرسه دولتي هست، چرا اونجا اسمشو ننوشتي؟ نمي دونم چرا اينقدر همه از هم طلب كارند , جيب خالي و پز عالي؟! شده بري پيتزا فروشي بگي پول ندارم ولي پيتزا ميخوام يا بري لباس بخري بگي بهم مفتي بده ؟ ولي بعضي جاها مثل همين مدرسه يا دكتر و بيمارستان پول دادن مثل جون دادن ميشه .
شغل خودت هر چي كه هست حاضري مفتي براي بقيه كار كنيد؟
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1395/03/05
اگه این دانش آموز خواهر خودتون بود هم همین حرف و میزدید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۵
خواهر خودمم بود وقتی پول نداریم نمیفرستیم غیر دولتی
Iran, Islamic Republic of
13:34 - 1395/03/05
پول نداری بمیر یا انقد تحقیر میشی که از دنیا اومدنت پشیمان میشی* بخیه صورت بچه رو کشیدن پول نداشت بیمارستان بده* چه توقعی داری شما ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
13:35 - 1395/03/05
خوب پول نداشت برد حالا که برد انسانیت مدیر و معلم مدرسه کجا رفت همین معلم و مدیر مگر شعر سعدی را با اب وتاب سر نمیدهند بنی ادم اعضای یکدیگرند پس فقط حرف است متاسفم برای مدیر مدرسه مثلا تحصیلکرده است
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1395/03/05
دوستانی ک میگین پول نداری نبرش بچه ها الان تومدارس دولتب چی یاد میگیرن این تفاوتها و مشکلات این چنینی برضمه دولتهاس
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1395/03/05
چی بگم خیلی حرف داشتم چه با اون پدر چه با مسئول بی مسئولیت . خداهیچ پدرو مادری رو پیش بچش شرمنده نکن.
Iran, Islamic Republic of
13:59 - 1395/03/05
با هیأت امنایی شدن مدارس(شمابخوانیدپولی شدن)باید منتظر این خبرها و بدتر از این هم بود.
وقتی نگاه دولتمردان فعلی به آموزش و پرورش فقط جنبه ی مادی و مصرفی است, انتظاری بیش از این نیست.
Iran, Islamic Republic of
14:00 - 1395/03/05
عزیزمن وقتی پول نداری وکارمندی چرابچتو میبری غیرانتفاعی؟میخوای به بقیه پز بدی که بچت غیرانتفاعی درس میخونه؟اینهمه بچه های مردم میرن دولتی تو چرا باید بری غیرانتفاعی حالا طلبکارم هستی؟همون پارسال که فهمیدی اونجا چه خبره نباید دیگه ثبت نامش میکردی خودت خواستی بچت تحقیر بشه
Iran, Islamic Republic of
14:02 - 1395/03/05
آقای الف
ایراد اول و باید به شما گرفت، به نظر من هیچ لزومی نداره که فرزند شما حتما تو مرسه غیرانتفاعی درس بحونه ،زمانی می تونید بفرستیدش که پول شو داشته باشید، این همه تو مدارس دولتی درس میخونن و به موفقیت میرسن.به عقیده من شما خودتون بدترین ضربه روحی رو به فرزندتون میزنید.
Iran, Islamic Republic of
14:34 - 1395/03/05
شایدبچه دوست داره غیرانتفاعی بره این که جرم نیست متاسفم برای این مدیروامثالش بدبخت روانی پولتوکه نخوردن بهت میدن چرابچه روازاردادی بیوجدان ازتحقیراین طفل معصوم چی عایدت شدمن بازهم برای هزارمین بارمیگم معلم فرشته نیست البته همه جاخوب وبدهست ولبگی بیشترشون مشتی عقده این من هنوزرفتارزشت معلم خودم تواول ابتدایی رونمیتونم ببخشم بعدازسال ها خداهدایتشون کنه
Iran, Islamic Republic of
15:16 - 1395/03/05
چرا این خبر رو دو بار زدین تو سایت
به نظر من خبر مهمی نبود حتی واسه یه بار زدن تو سایت هم ارزش نداشت
یکی اومده با جیب خالی پز بده مونده توش شایدم میخواد تو این هاگیر و واگیر که همه گیر دادن به آموزش و پرورش از آب گل آلود ماهی بگیره
Iran, Islamic Republic of
15:17 - 1395/03/05
آقای الف چقدر خوب بود هم شهریه نگیرند هم هدیه بدهند عجب توقع کم
Iran, Islamic Republic of
15:49 - 1395/03/05
مگه مجبورین غیرانتفاهی بفرستین مگه مدارس دولتی نداریم بچه های مادولتی خوندن ازاین حرفهاهم نبود
Iran, Islamic Republic of
16:09 - 1395/03/05
شاید حرفهایی که دوستان میگند درست باشه که ببره مدرسه دولتی ولی بچه چه گناهی داره به قول پدرش مدرسه میتونسته برای تضمین چک بگیره ولی حق نداره شخصیت بچه رو خرد کنه اگه من به جای اون پدر بودم تو همون مراسم یه دوغ پر رو خالی میکردم رو صورت مدیر مدرسه تا بفهمه شخصیت یعنی چه
Iran, Islamic Republic of
16:18 - 1395/03/05
اینکه رفتار مسئولین! مدرسه زشت و زننده وغیر حرفه ای بوده شکی نیست!
اینکه والدین بچه هم نباید لقمه گنده برمی داشتن جای خود..

نکته مهم اینه که همه اینها اصلا و اصلا به بچه ربطی نداشت
مدیر مدرسه باید با والدین بچه برخورد می کرد.
Iran, Islamic Republic of
16:27 - 1395/03/05
واقعا برای تمام وجود و انسانیت اون پرسنا مدرسه متاسفم
Iran, Islamic Republic of
17:10 - 1395/03/05
انشاالله بزودی ریشه طبقاتی شدن آموزش در این سرزمین نابود بشه و تمامی کودکان پاک و معصوم در شرایط برابر و بسان آموزش در تمامی کشورهای پیشرفته جهان بهره مند گردند خداوند متولیان تاسیس مدارس انتفاعی (دزدان آموزش واقعی) را از این سرزمین اهورایی پاک کند! امین رب العالمين
Iran, Islamic Republic of
01:11 - 1395/03/06
مدرسه های شهرهایی چون توکیو و دبی و لندن را از نظر امکانات با این مدارس ما مقایسه کنید!
Iran, Islamic Republic of
08:39 - 1395/03/06
سلام قضاوت فقط کار خداست .ولی کار مدیر مدرسه درست نبوده .با پدر بچه مشکل داشته نه دانش اموز .خداوندا فقط خودت داد رسی .
Iran, Islamic Republic of
00:11 - 1395/03/10
آیا کسی پرسید اصلا جایزه ای در کار بوده که حالا این آقای الف وبقیه نطردهندگان اعتراص می کنند . من طی پرس و جوبی که کردم مطمین شدم اصلا جایزه نبوده البته جایزههمان خوکار لوده که گردنش انداختند
Iran, Islamic Republic of
00:21 - 1395/03/10
اگر نطر یک طرفه دده اید باید حرف طرف دیگر را نیز گوش کنید تا خرای نگرده قضاوت استباه نکنیم
Iran, Islamic Republic of
00:26 - 1395/03/10
شما کاری رو که من کردم رو کرده اید من تحقیق کردم متوجه شدم اصلا لوح عبادت بوده که در ان فقط عکس جانماز و بچه با چادر در جشن عبادت گذاشته شده بوده و چون خارج مدرسه برگزار سده اولیای اورصایت نامه ندادند بچه به جشن نرفته و به این دلیل عکس نداشته فقط به عنوان جشن خودکار به او و بقیه خودکار مدرسه هدیه داده که گردنش تویط مدیر در همان جشن انداخته شده پس زود قصاوت نکنیم اون هن بدون تحقیق
Iran, Islamic Republic of
00:29 - 1395/03/10
۰خودمان را باقصاوت یکطرفه مدیون نکنیم
Iran, Islamic Republic of
00:54 - 1395/03/10
در قضاوت واظهارنطر سعی کنیم عادل باشیم چون اصولا جایزه ای در کار نبوده فقط لوح جشن عبادت بوده که ایشان در آن جشن شرکت نداشته و عکسی هم نبوده که به او بدهند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج