موافقت اپل با انتشار بازی فلسطینی
۳۳۲۷۷۸
۰۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۲
۱۱۱۰۶
اپل بالاخره امروز از موضعش کوتاه آمد و به بازی Liyla and The Shadows of War در فروشگاه اپلیکیشن خود اجازه انتشار داد.
وب سایت دیجیاتو - امین بیگ‌زاده: کمپانی اپل که هفته گذشته به بازی موبایلی تحت عنوان Liyla and The Shadows of War، به خاطر داشتن ماهیت سیاسی اجازه انتشار در اپ استور را نداده بود، بالاخره امروز از موضعش کوتاه آمد و به آن در فروشگاه اپلیکیشن خود اجازه انتشار داد. این بازی پلتفرمر سیاه و سفید، روایتگر ماجراهای یک دختر جوان فلسطینی است در قلب نوار غزه که باید خود را از دست حملات بی امان اسرائیلی ها نجات دهد.

اپل بالاخره با انتشار بازی توسعه دهنده فلسطینی در اپ استور موافقت کرد

اپل هفته گذشته به دلیل آنکه محتوای Liyla "برای قرارگیری در دسته بندی بازی ها مناسب نیست” در پروسه تأیید اپلیکیشن ها آن را رد کرده و اجازه انتشار در اپ استور را به آن نداد. این اولین باری نیست که اپل به خاطر داشتن محتوای سیاسی یا جنجالی به سانسور بازی ها اقدام می کند. کمپانی مورد بحث قبلا هم به بازی هایی با محوریت اوضاع کارگران کارخانه های تولیدی در چین و بازی هایی با موضوع خشونت علیه کودکان اجازه انتشار نداده بود.

رشید ابوایده، توسعه دهنده فلسطینی Liyla هفته گذشته در پاسخ به اعتراضش مبنی بر عدم انتشار بازی در اپ استور، پیامی از اپل دریافت کرد که در آن به او اعلام شده بود که محصولش برای دسته بندی به عنوان یک «بازی» مناسب نیست و بهتر است که به عنوان مثال در حوزه اپلیکیشن های خبری طبقه بندی گردد.

بنابراین اپل با این کار نه تنها جلوی نشر پیام توسعه دهنده بازی در رابطه با یک موضوع بحث برانگیز را گرفته، بلکه با عنوان این که نمی توان به محصول به چشم یک بازی نگاه کرد هم دچار زیاده روی شده است. البته با توجه به قوانین سخت گیرانه اپ استور برای تأیید بازی ها و اپلیکیشن ها، چنین واکنشی از سمت اپل چندان تعجب برانگیز هم نبوده است.

"ما اپلیکیشن ها را متفاوت از کتاب و آهنگ می دانیم. اگر می خواهید مذهبی را نقد کنید، یک کتاب بنویسید. اگر خواستار توصیف روابط جنسی هستید، برایش کتابی نوشته یا در مورد آن آهنگی بخوانید، یا اینکه یک اپلیکیشن در حوزه پزشکی و سلامت برای آن بسازید. این موضوع ممکن است اوضاع را کمی پیچیده کند، اما ما تصمیم گرفته ایم تا اجازه نشر هر گونه محتوایی را در اپ استور ندهیم.”

گفتنی است که این اظهارات قبلا هم اپل را به دردسر انداخته بود، با این حال کمپانی مورد بحث هنوز هم در بسیاری از موارد روی قوانین سخت گیرانه خود پافشاری می کند. با این حال به نظر می رسد که این بار فشار هواداران بازی Liyla و نامزدی آن در چندین کنفرانس گیمینگ باعث شده تا اپل از موضع همیشگی خود کوتاه بیاید. بازی Liyla and The Shadows of War را می توانید همین حالا و به رایگان از اپ استور و گوگل پلی دانلود کنید.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج