شهر 2000 ساله یونانی.هندی در پاکستان!
۳۴۷۰۷۹
۱۱ تير ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۴
۶۸۲۴ 
باستان‌شناسان در شمال غرب پاکستان بقایای شهری دو هزار ساله از تمدن یونانی/هندی را یافته‌اند. نیاز شاه، باستان‌شناس پاکستانی، به خبرگزاری آلمان گفت، این گروه کاوش موفق به کشف سکه‌ها، سلاح و ظروف سفالی در دره سوات در ایالت خیبر پشتونخوا شده است.
برترین ها: به گزارش دویچه وله فارسی؛ تیمی متشکل از باستان‌شناسان پاکستانی و ایتالیایی موفق به کشف بقایای شهری دو هزار ساله شده‌اند که گمان می‌رود محل سکونت بخشی از اعضای ارتش اسکندر مقدونی بوده باشد. آنها این کشف تاریخی را در نوع خود بی‌سابقه خوانده‌اند.

کشف بقایای شهر دو هزار ساله یونانی−هندی در پاکستان
دره سوات


باستان‌شناسان در شمال غرب پاکستان بقایای شهری دو هزار ساله از تمدن یونانی−هندی را یافته‌اند. نیاز شاه، باستان‌شناس پاکستانی، به خبرگزاری آلمان گفت، این گروه کاوش موفق به کشف سکه‌ها، سلاح و ظروف سفالی در دره سوات در ایالت خیبر پشتونخوا شده است.

این تیم متشکل از باستان‌شناسان پاکستانی و ایتالیایی با بررسی این کشفیات احتمال داده‌اند که دو هزار سال پیش گروهی از یونانی‌ها در این منطقه سکونت داشته‌اند.

روزنامه "داون" چاپ پاکستان نوشته است، ظروف سفالی کشف‌شده در سایت تاریخی شهر بریکوت از سرزمین باستانی "باختر" و نیز منطقه مدیترانه به این نقطه آورده شده‌اند.

به گفته نیاز شاه، وجود یک دیوار دفاعی و انبارهای نگهداری از سلاح حکایت از آن دارند که این قوم یونانی احتمالا بخشی از اردوی ارتش اسکندر مقدونی بوده‌اند. با گذشت زمان و پس از آنکه نخستین اقوام بودایی به این منطقه نقل مکان کردند، یونانی‌ها با تمدن هندی درهم آمیختند.

اسکندر، سردار فاتح مقدونی در قرن چهارم پیش از میلاد، قلمروی امپراتوری خود را تا شبه‌قاره هند گسترش داد. به گفته این باستان‌شناس پاکستانی، قوم "کالاش" که در مناطق تحت کنترل پاکستان در هندوکش سکونت دارد، خود را از بازماندگان اسکندر کبیر می‌داند.

نیاز شاه اضافه کرده است، کشفیات تازه در دره سوات در نوع خود بی‌سابقه است. او به خبرگزاری آلمان توضیح داده است: «در گذشته ردپای یک تمدن یونانی در مسیر اسکند تا هند دیده شده بود، اما این نخستین شهر طراحی‌شده است که ما تا کنون شناسایی کرده‌ایم.»
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج