همه به روانپزشک نیاز دارند!
۳۶۱۲
۰۴ تير ۱۳۹۰ - ۱۲:۱۳
۲۲۲۸۷ 
مونا فرجاد از ساختمان پزشکان می گوید
سریال«ساختمان پزشکان» این روزها کمی خبرساز است. سریال طنزی که اینبار شخصیت محوری‌اش را یک روانپزشک در نظر گرفته است.
مونا فرجاد در نقش کتی همسر سابق نیما افشار حضور دارد و نیما افشار همان روانپزشک اصلی سریال است. هرچند از مونا فرجاد در این سریال که شبانه پخش می‌شود نشانه‌ای از روانپزشک بودن نمی‌بینیم اما در واقع او هم یک روانپزشک است. این دومین باری است که مونا فرجاد در یک سریال شبانه ایفای نقش می‌کند اما اولین بار است که در یک سریال با موقعیت‌های طنز قرار می‌گیرد. به بهانه سریال ساختمان پزشکان با او گپ زدیم.شما که تا به حال تجربه بازی در سریال طنز را نداشتید،چطور شد که در ساختمان پزشکان بازی کردید؟

آقای صحت قبل از اتمام نوشتن فیلمنامه بود که پیشنهاد بازی در این سریال را به من دادند و در واقع آن زمان هم متن کاملی را در اختیار نداشتند ولی درهرحال چارچوب کارشان را به ما توضیح دادند و ما یک تصویر کلی از شخصیت‌ها توانستیم به دست آوریم.بنا به همین تصور این پیشنهاد را پذیرفتم.

از ابتدا برای همان نقش کتی انتخاب شدید؟
بله. من اواخر پیش تولید و در واقع زمانی که همه عوامل به گروه اضافه شده بودند به این کار پیوستم. من با این دیدگاه به شخصیت کتی نگاه کردم که حضورش در طول سریال تاثیرگذار به نظر برسد و شخصیت آن به گونه‌ای باشد که حتی عدم حضورش هم در زندگی نیما افشار احساس شود.در اکثر قسمتها کتی نیست ولی کتی مثل اهرمی است که همیشه در خانواده نیما افشار درباره او حرف زده می‌شود و در زندگی این آدم‌ها حضور دارد. احساس کردم کتی را می‌توانم به گونه‌ای بازی کنم که حتی همان حضور کمرنگش هم حضور جالبی به نظر برسد.

با شناخت کافی از علم روانشناسی به این کار پیوستید؟
من خودم قبلا هم عاشق کتابها و بحثهای علمی روانشناسی بودم.به نظر من خیلی جذاب است که آدمها اول از همه بتوانند با خودشان ارتباط برقرار کنند تا خود و روح شان را کامل بشناسند که این مسئله نکته خیلی مهمی است و ما گاهی آن را فراموش می‌کنم.درصورتی که اولین راه حل و حرکت در جهت اینکه آدم‌ها بتوانند مسائل‌شان را حل کنند این است که خودشان را بشناسند. به خاطر همین من با یک دید آگاهانه‌ای نسبت به مسئله روانشناسی وارد این سریال شدم.


وقتی به این کار اضافه شدید احساس نکردید به‌دلیل حساسیتهایی که تلویزیون در قبال پرداختن به قشر خاصی خصوصا پزشکان دارد، مسئولیت همه بازیگران در این صورت سنگین‌تر می‌شود؟
بالاخره همه این دغدغه را داشتیم که آیا این سریال در نهایت موثر واقع می‌شود یانه؟یعنی حالا که داریم سریال را می‌سازیم، ان شاالله مورد تایید واقع می‌شود یا نه؟ مضاف بر آن چون این کار فضای طنزی هم داشت و اولین بار درمورد پزشکان رویکرد طنازانه‌ای به وجود می‌آمد این دغدغه‌ها وجود داشت. خب قرار بود زودتر هم پخش بشود که نشد و زمان کنونی برای پخشش در نظر گرفته شد. این مسئله فقط مختص به این سریال نیست و درمورد همه کارها این مسئله صدق می‌کند که تا زمان پخش هیچ کس از انتهای کار خبری ندارد.

مشاور و روانشناسی هم در طول کار حضور داشت؟
این به گروه نویسندگان مربوط می‌شود ومن اطلاعی ندارم.البته سریال خیلی درباره مسائل خاص روانشناسی صحبت نمی‌کند و در حقیقت چون طنز است، خیلی از مسائل به روز جامعه در آن دیده می‌شود. معنای کار طنز هم همین است که درباره یکسری از مسائل علنی اجتماع انتقاداتی درقالب، معنا و مفهوم دیگری با حالتی مفرح به عمل آورند. من فکر می‌کنم کارگردان و نویسنده هم بیشتر سعی داشتند روی مسائل اجتماعی مانور بدهند و خیلی موشکافانه وارد قضیه و بحثهای تخصصی روانشناسی نشدند، احساس خودم که این است.

همه ایده‌های روانشناسانه برپایه فیلمنامه بود یا کارگردان هم ایده می‌داد؟
آقای صحت که خودشان هم یکی از نویسندگان کار هستند و در واقع صاحب اصلی کارند. ایشان صددرصد می‌توانستند در همه زمینه‌ها دخل و تصرف داشته باشند. اصولا هم آقای صحت نظرات و ایده‌های درستی را ارائه می‌دادند و وقتی آن‌ها را انجام می‌دادیم اتفاق خوبی می‌افتاد. در زمینه متن‌ها چون سرپرست نویسندگان آقای قاسم خانی بود،همه چیز از کانال ایشان می‌گذشت یعنی نظر و نقطه نهایی را آقای قاسم خانی می‌دادند. چون اشراف بیشتری روی کار داشتند.

منبع : روزنامه تهران امروز

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج