معمای استعفای ناگهانی جلال‌ پور!
۳۶۱۸۹۰
۱۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۲
۵۹۹۴ 
رئيس اتاق بازرگاني ايران پس از حدود ۱۴ ماه فعاليت ديروز دهم مرداد، با انتشار نامه‌اي رسما استعفاي خود را اعلام كرد. محسن جلال‌پور پس از كناره‌گيري متني را منتشر كرده و در اين متن اعلام كرده است كه پزشكان او را از انجام فعاليت‌هاي پرتنش منع كرده‌اند.
روزنامه آرمان: رئيس اتاق بازرگاني ايران پس از حدود ۱۴ ماه فعاليت ديروز دهم مرداد، با انتشار نامه‌اي رسما استعفاي خود را اعلام كرد. محسن جلال‌پور پس از كناره‌گيري متني را منتشر كرده و در اين متن اعلام كرده است كه پزشكان او را از انجام فعاليت‌هاي پرتنش منع كرده‌اند.

متن نامه رئيس اتاق بازرگاني ايران به شرح زير بود: ۲۴خرداد ١٣٩۴ مهم‌ترين روز و بزرگ‌ترين افتخار زندگي من است؛ روزي كه از سوي كارآفرينان اين كشور به عنوان سخنگوي بخش خصوصي ايران برگزيده شدم. آن روز كرسي رياست اتاق ايران به امانت به من سپرده شد و ماموريتي بس خطير و بزرگ پيش رويم نهاد. مي‌دانستم كار بس دشواري پيش رو دارم. تحريم‌هاي چندلايه، انباشت عظيم بيكاران و ركود مزمن كشور را تهديد مي‌كرد. نبرد سنگين با تورم درجريان بود. بنگاه‌ها ازنفس افتاده و حال اقتصاد اصلا خوب نبود.

وي در ادامه نامه آورده بود: مسئوليت سنگيني پذيرفته بودم و عهد كردم هرچه دارم برسر اين خدمت بنهم. بر اين عهد صادقانه ايستادم و كوتاهي نكردم. چه بسيار زنان و مردان پاك‌نهاد در هيات‌رئيسه، هيات نمايندگان و سازمان اتاق كه در اين تلاش بيش از من كوشيدند. اين ماموريت مهم، تمام ساعات عمر من، تمام نيروي بدني و مهم‌تر از همه، بسيج همه قواي عاطفي و روحي‌ام را مي‌طلبيد. قلب من سابقه بيماري داشت، اما گمان داشتم اشتياق روحي خدمت به ايران عزيز اين عضو بيمار را نيز همراه خواهد كرد.

در ابتداي سال جاري عارضه قلبي، چند روزي بستري‌ام كرد. پزشكان، كار سنگين و پرتنش را اكيدا ممنوع كردند، اما نمي‌توانستم كار را وانهم. به خود گفتم باز مي‌كوشم، اما اجازه نخواهم داد تنش كار مرا بيازارد، اما نشد. وي در اين نامه نوشت: به باور من بنگاه‌ها سرمايه اصلي اقتصاد هر كشورند. من كه خود بارها بنگاه ساخته و براي توفيق آن جنگيده بودم، نيك مي‌دانستم هر بنگاه موفق عصاره سرمايه‌گذاري و تلاش ساليان ده‌ها، صدها و هزاران ايراني است.

وقتي مرگ بنگاهي را مي‌ديدم، هنگامي كه زانو زدن فعالان اقتصادي را ناظر بودم، آن‌گاه كه در هرجا و هر سفر صدها جوان لايق ايراني از من تقاضاي شغل داشتند چگونه مي‌توانستم رنج نبرم؟! مشاهده هجوم يكپارچه دشمنان خارجي ايران در عرصه بين‌الملل در كنار سنگ‌اندازي و كلوخ پراني داخلي دائما قلبم را جريحه‌دار مي‌كرد. هر شب به خود نهيب مي‌زدم كه تو ضامن همه آن چه مي‌گذرد نيستي.

حديث با نفس مي‌كردم كه در اين ساختار بزرگ و عريض و طويل تو عضو كوچكي هستي كه بايد تا مي‌تواني در انجام وظيفه خود خوب بكوشي. اما مگر قلب آدميزاد زبان آدمي سرش مي‌شود!؟ مي‌سوزد و كار دستت مي‌دهد. اين قلب دمدمي‌مزاج و فرصت طلب. حال در بستر بيماري افتاده‌ام. رمقي نمانده. پزشكان صريحا مرا از اشتغال سنگين و تنش‌زا تا پايان عمر نهي مي‌كنند.

مي‌دانم در بحبوحه كارزار سخت شما زنان و مردان كارآفرين ايراني براي نجات اقتصاد ملي نمي‌توان پذيرفت سخنگوي بخش خصوصي، ناقص و نيمه‌كاره درخدمتتان باشد. عليهذا امروز اقتضاي خدمت به شما، استعفا از رياست اتاق ايران است. اين استعفا قطعا ازسروظيفه‌شناسي و امانتداري و متكي بر عقل و تدبيراست.

مخالفت هيات‌رئيسه با استعفا

هيات‌رئيسه اتاق بازرگاني ايران به دنبال استعفاي محسن جلال‌پور از رياست اتاق ايران با انتشار اطلاعيه اعلام كرده است كه استعفاي وي را به رسم امانت تا بهبودي و سلامت كامل محفوظ نگه خواهد داشت و در اين مدت عهده‌دار وظايف اتاق بازرگاني خواهند بود. در بخش‌هايي از نامه هيات‌رئيسه آمده است: از ۲۴ خرداد سال ۱۳۹۴ كه دور هشتم اتاق ايران آغاز شد، تلاش مجدانه‌اي از سوي همه اركان اتاق در يكي از مهم‌ترين مقاطع تاريخي اقتصاد كشور آغاز شد و اتاق ايران در جهت پويايي اقتصاد كشور تمام همت خود را به كار بست و فعاليت‌هاي خود را در بهره‌گيري از بستر جديد كسب و كار كشور متمركز نمود.

در اين خصوص نقش رياست محترم اتاق جناب آقاي جلال‌پور بسيار تعيين‌كننده و بي‌بديل بوده است. اقدامات خستگي ناپذير و موثر ايشان، در كنار احساس مسئوليت و عشق و علاقه به بخش خصوصي ايران بر كسي پوشيده نيست و خدمات ارزنده ايشان ماندگار خواهد بود. متاسفانه كسالت پيش آمده و نياز به استراحت براي مدتي اتاق را از فعاليت آقاي جلال‌پور محروم خواهد كرد در بخش ديگري از نامه آمده هيات‌رئيسه اتاق ايران ضمن قدرداني از تلاش‌هاي رياست محترم، استعفاي ايشان را به رسم امانت تا بهبودي و سلامت كامل محفوظ نگه خواهد داشت و در اين مدت عهده‌دار وظايف اتاق خواهند بود.

شنيده‌هايي درباره علت استعفا

اگر به متن استعفاي جلال‌پور دقت شود، علت اصلي استعفا بيماري قلبي عنوان شده است. او به فشارهاي كاري و جايگاه مديريتي خود در آن سازمان اشاره و آورده كه با توجه به در نظر گرفتن مشكلات مختلف استعفا داده است، اما در جواب اين استعفا بود كه هيات‌رئيسه اتاق بازرگاني، ضمن اعلام زحمات فراوان ايشان درطول تنها ۱۴ ماه يادآور شدند كه «استعفاي جلال‌پور را به رسم امانت تا بهبودي و سلامت كامل محفوظ نگه خواهد داشت و در اين مدت عهده‌دار وظايف اتاق بازرگاني خواهند بود»؛ پاسخي كه معمول نبود و سوالات زيادي را در ذهن ايجاد كرد.

نحوه عدم پذيرش استعفاي جلال‌پور با وجود اعلام بيماري وي در متن استعفا شائبه‌هايي را به همراه داشت، چنانكه يك منبع آگاه در اين زمينه به «آرمان» گفت كه استعفاي جلال‌پور علاوه بر بيماري وي داراي حاشيه‌هايي بوده است كه آن حواشي علت اصلي استعفاست. همچنين اخبار تاييد‌نشده‌اي در زمينه اين استعفا آمده است كه به محض بررسي و تاييد آنها در روزهاي آينده به سمع خوانندگان روزنامه آرمان خواهد رسيد.

ابعاد اين استعفا مي‌تواند براي فعالان عرصه بازرگاني داراي اهميت باشد، ضمن اينكه اعلام استعفا از سوي رئيس اتاق بازرگاني، از مسئوليت پاسخگويي وي در مقابل عملكردش كم نخواهد كرد. جلال‌پور در صورت استعفاي مجدد بايد پاسخگوي عملكرد خود در دوران مسئوليت ۱۴ ماهه‌اش باشد. با استعفاي زودهنگام و يك‌باره رئيس اتاق بازرگاني اين شائبه به وجود آمده است كه آيا علت اين استعفا ماجراهاي اخيري است كه سبب استعفاي برخي از مديران عالي رتبه شده است؟
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:51 - 1395/05/11
سلام
لطفا اگه از جلالپور شناخت ندارین نظر الکی ندین یه سوال در کرمان بپرسین همه میگن جلالپور کیه قابل توجه روزنامه ارمان لطف جو الکی نده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج