معروف‌ترین کلاه‌های تاریخ
۴۰۴۷۹۵
۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۴
۳۰۶۰ 
در طول تاریخ کلاه‌ها برای انتقال معنا بکار می‌رفتند؛ چه به‌عنوان نماد، بیانیه سیاسی یا تنها برای مد و استایل. قدرت یک کلاه خوب به‌قدری بود که برخی از آن‌ها تنها به یک فرد مشهور مرتبط شدند و زمانی که سعی دارید آن شخصیت‌ها را به تصویر بکشید، ناخودآگاه اولین چیزی هستند که به ذهن می‌آیند.
وبسایت فرادید: در طول تاریخ کلاه‌ها برای انتقال معنا بکار می‌رفتند؛ چه به‌عنوان نماد، بیانیه سیاسی یا تنها برای مد و استایل. قدرت یک کلاه خوب به‌قدری بود که برخی از آن‌ها تنها به یک فرد مشهور مرتبط شدند و زمانی که سعی دارید آن شخصیت‌ها را به تصویر بکشید، ناخودآگاه اولین چیزی هستند که به ذهن می‌آیند.

در اینجا به هشت کلاه تاریخی معروف و افرادی که آن‌ها را می‌پوشیدند می‌پردازیم:

1. کلاه هامبورگ وینستون چرچیل (HOMBURG)

معروف‌ترین کلاه‌های تاریخ

وینستون چرچیل نخست‌وزیر زمان جنگ بریتانیا، به کلاه‌ خود شهرت داشت. خود او یک متن طنزآمیز درباره کلاهش نوشت و یادآوری کرد از آنجاکه همانند سایر دولتمردان مشهور مدل مو خاص، عینک، یا ریش ندارد، بنابراین کاریکاتوریست‌ها و عکاس‌ها بر کلاهش تمرکز کرده‌اند.

چرچیل کلاه‌هایی مختلفی به سر می‌کرد؛ اما بیشتر از همه به کلاه هامبورگ شهرت دارد. هامبورگ کلاهی با لبه‌های منحنی است و یک روبان دورتادور کلاه را گرفته است. این کلاه اولین بار در بریتانیا توسط شاهزاده ادوارد هفتم مشهور شد که در سفر به باد هامبورگ در آلمان آن را کشف کرد. چرچیل از چنین مدل کلاه هامبورگ استفاده کرد؛ از یک کلاه سیاه کلاسیک تا یک کلاه خاکستری کم‌رنگ با روبان مشکی (حروف اول اسمش با طلا بر روی آن درج‌شده بود) که در حراج به قیمت 11,750 دلار فروخته شد.

2. کلاه دو لبه ناپلئون (BIVORNE)

معروف‌ترین کلاه‌های تاریخ

امپراتور فرانسه اهمیت نام تجاری را درک کرده بود و در طول زندگی‌اش از تصاویر و لباس‌ها به‌عنوان نماد قدرت استفاده می‌کرد. معروف‌ترین کلاهش، کلاهی دو لبه از جنس پوست سگ آبی بود. معمولاً کلاه‌های دو لبه را طوری می‌پوشیدند که گوشه‌هایش در عقب و جلوی سر قرار بگیرد. اما ناپلئون این کلاه را از پهلو می‌پوشید تا همه در میدان جنگ فوراً او را از کلاه زاویه‌دارش تشخیص دهند. ناپلئون برای دوخت کلاه همیشه نزد CIE و Poupart می‌رفت و هرسال چهار کلاه جدید سفارش می‌داد.

در سال 2014 حراج بسیار معروفی از یادگارهای ناپلئون در فرانسه برگزار شد و اولین آیتم کلاه دو لبه‌اش بود که گفته می‌شد آن را در نبرد مارنگو در ایتالیا در سال 1800 به سر داشته است. بااینکه ناپلئون حداقل 120 کلاه داشت، اما مورخان می‌گویند تنها 19 نمونه باقی‌مانده که در موزه‌ها و کلکسیون‌های خصوصی قرار دارند. بنابراین حراج این کلاه بسیار موفق آمیز بود و به قیمت 2.4 میلیون دلار به فروش رفت.

3. کلاه قدیس تامس مور (BONNET)

معروف‌ترین کلاه‌های تاریخ

تامس مور در زمان هنری هشتم صدراعظم انگلستان و یکی از روشنفکران کاتولیک بود. پس از امتناع از به رسمیت شناختن هنری هشتم به‌عنوان رئیس کلیسای انگلستان، به جرم خیانت در سال 1535 اعدام شد. بعدها کلیسای کاتولیک او را به‌عنوان یک قدیس نام‌گذاری کرد و اموالش، ازجمله کلاه نمادینش، به آثار مقدس تبدیل شدند. در سپتامبر 2016، کلاه او در معبد ملی قدیس جان پال در واشنگتن به همراه تعدادی دیگر از اموالش به نمایش درآمد.

4. کلاه آبراهام لینکلن (STOVEPIPE)

معروف‌ترین کلاه‌های تاریخ

شانزدهمین رئیس‌جمهور آمریکا بسیار قدبلند بود (195 سانتی‌متر) و ارتفاع کلاه معروفش قد او را بلندتر جلوه می‌داد. لینکلن متن سخنرانی‌ها و کاغذهایش را در کلاهش نگاه می‌داشت و در مواقع نیاز آن‌ها را بیرون می‌کشید. معروف‌ترین کلاه لینکلن همانی بود که در شب ترورش در تئاتر فورد در 14 آوریل 1865 به سر داشت.

جنس کلاه ابریشمی بود و دو روبان داشت: یک روبان نازک سیاه با دکمه‌ای کوچک و یک روبان مشکی و کلفت دیگر که خودش به نشانه عزاداریِ پسرش به آن چسبانده بود. در طول نمایش کلاه در صندلی کنار او قرار داشت و زمانی که به ضرب گلوله کشته شد نیز همان‌جا بود. هم صندلی و هم کلاه به‌عنوان مدرک توسط وزارت جنگ ضبط شد و پس از محاکمه جان ویلکس بوث به موسسه Smithsonian واگذار شد. امروزه این کلاه یکی از ارزشمندترین دارایی‌های این سازمان است که پیوند قابل‌لمسی با یکی از بزرگ‌ترین رهبران آمریکا دارد.

5. کلاه دیوی کراکت (Coonskin)

معروف‌ترین کلاه‌های تاریخ

کلاه‌های Coonskin کلاه‌های خز از جنس پوست راکون هستند که دُم حیوان پشت آن آویزان است. این کلاه برای بومیان آمریکا بود، اما به کلاه شکار مرزنشینان در قرن 18 معروف شد. دیوی کراکت همیشه با این کلاه به تصویر کشیده می‌شود. زمانی که کراکت از دنیای سیاست دست کشید و به تگزاس بازگشت، به روایت شاهدان همچنین کلاهی به سر داشته است. درواقع یکی از بازماندگان قتل‌عام آلامو سال‌ها بعد توصیف کرد: " بدن بی‌جان سرهنگ کراکت را شناختم که میان کلیسا و ساختمان دوطبقه بازداشتگاه افتاده بود و کلاهش نیز کنارش روی زمین بود." مورخان درباره صحت این یادآوری مطمئن نیستند، اما ارتباط محکم میان کراکت و کلاهش را تأیید می‌کند.

6. کلاه ژاکلین کِندی (PILLBOX)

معروف‌ترین کلاه‌های تاریخ

ژاکلین کندی یکی از بزرگ‌ترین مدل‌های سبک و استایل در آمریکا بود و یکی از به‌یادماندنی‌ترین استایل هایش یک کلاه Pillbox بود که در پشت سرش قرارگرفته بود. او مدل‌های مختلفی از این کلاه را داشت، اما معروف‌ترین آن‌ها کلاهی گلبه ای رنگ بود که با کت‌ودامنی به همان رنگ در روز ترور جان.اف کندی پوشیده بود. او آن روز کنار همسرش ایستاده بود و لباسش غرق خون شد.

زمانی که دستیارانش بارها و بارها به او پیشنهاد دادند لباسش را عوض کند، قبول نمی‌کرد و می‌گفت: "بگذارید همه ببینند چه‌کار کرده‌اند." زمانی که بالاخره لباس صورتی را درآورد، به آرشیو ملی در مریلند برده شد که تا سال 2103 آنجا می‌ماند. نمایش لباس خونین را بسیار ناراحت‌کننده دانستند، اما کلاه چه شد؟ گفته می‌شود زمانی که ژاکلین برای دیدن بدن همسرش به بیمارستان پارکلند رفت، کلاه را برداشت و آن را به منشی خصوصی‌اش داد. اما معلوم نیست پس‌ازآن چه بلایی سر کلاه آمد.

معروف‌ترین کلاه‌های تاریخ

7. کلاه گای فاکس (SUGARLOAF)

معروف‌ترین کلاه‌های تاریخ

به لطف حکاکی معاصر توسط Crispijn Van de Passe، تصویری ماندگار از "توطئه باروت" داریم که در آن توطئه گران کلاه‌های کله‌قندی بر سر دارند. یکی از معروف‌ترین توطئه گران برای منفجر کردن ساختمان‌های پارلمان انگلیس گای فاکس بود که به یک شخصیت تبه‌کار محلی در انگلستان تبدیل‌شده است.

کلاه‌های کله‌قندی در دوره استوارت (1714-1603) در تاریخ بریتانیا بسیار محبوب شدند. این کلاه با ضد سلطنت‌طلبان در طول جنگ داخلی انگلیس (1651-1642) مرتبط بود که در تقابل با کلاه پرزرق‌وبرق اشرافیان پوشیده می‌شد. به گفته مورخان این کلاه در سال‌های 1600 نماد مخالفت بوده است: در آن زمان به سر داشتن کلاه حتی در منزل کاملاً طبیعی بوده است. اما در حضور یک فرد برتر باید کلاه برداشته می‌شد. اما شورشیان این کار را نمی‌کردند و در حضور اشراف کلاه‌ خود را برنمی‌داشتند. بعد از برملا شدن توطئه، شورشیان اعدام شدند. اما تصویر گای فوکس و کلاه کله‌قندی‌اش همچنان باقی ماند.

8. کلاه تئودور روزولت (PANAMA)

معروف‌ترین کلاه‌های تاریخ

در شانزده نوامبر 1906، از رئیس‌جمهور تئودور روزولت در دیدار از حفاریِ کانال پاناما عکسی گرفته شد. این عکس روزولت را در کنار بیل‌های بخارِ عظیم نشان می‌دهد که کلاهی سبک با نواری مشکی به سر دارد. روزنامه‌ها نام " کلاه پاناما" را به آن دادند.

 این کلاه‌ها در اصل در اکوادور تولید می‌شد. اما در دهه 1850 که افراد زیادی برای یافتن طلا از کانال پاناما به آمریکا سفر می‌کردند، کلاه فروشان اکوادور تصمیم گرفتند محصولاتشان را برای فروش به پاناما صادر کردند. این کلاه‌ها در طول ساخت کانال پاناما بسیار محبوب شدند زیرا سبکیِ آن‌ها برای کارگران بسیار مناسب بود. زمانی که تصویر روزولت در سراسر روزنامه‌های آمریکا منتشر شد، کلاه بسیار محبوب شد و برای همیشه کلاه پاناما نام گرفت.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج