ساخت ریز روباتی که از سر و کول انسان بالا می‌رود
۴۰۸۹۶۷
۰۱ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۴
۲۲۲۴
محققان ربات مینیاتوری‌ای را طراحی کرده‌اند که از حسگرهای بسیار ریزی درست شده‌ و به راحتی می‌تواند روی لباس انسان بالا و پایین برود.
خبرگزاری آنا - نسترن صائبی: محققان ربات مینیاتوری‌ای را طراحی کرده‌اند که از حسگرهای بسیار ریزی درست شده‌ و به راحتی می‌تواند روی لباس انسان بالا و پایین برود.

مدت‌هاست که فناوری‌ها و ابزار پوشیدنی مورد توجه محققان و مهندسان قرار گرفته است، ولی به تازگی این ابزارها رو به کوچک شدن پیش رفته و دوران طلایی آنها فرارسیده است. ابزارهای پوشیدنی امروزه برای پیگیری وضعیت جسمانی و حتی ورزش کردن و همچنین ساعت‌های هوشمند به کار می‌روند تا انسان‌ها را از بی‌تحرکی و بیماری‌ها نجات دهند.

در همین راستا، محققان MIT و استنفورد با همکاری یکدیگر رباتی را با نام «رووبلز» Rovables طراحی کرده‌اند که رباتی مینیاتوری پر از حسگر است که در حالی که کاربرش در حال انجام کارهای روزمره‌‌اش است، از سر و کول او بالا می‌ رود.

این تیم محقق می‌گوید: «رووبلز کاملا با محیط اطراف و همچنین میزبانش (کاربر) ارتباط برقرار می‌کند و واکنش نشان می‌دهد. این ربات‌ها درست است که فقط کمی بزرگ‌تر از جعبه حلقه هستند ولی مجهز به میکروکنترلر، تجهیزات ارتباطات بی‌سیم و باتری است که به آن امکان می‌دهد به مدت 45 دقیقه بدون توقف کار کند».
 
به گفته محققان، چرخ‌های مغناطیسی این ربات در دو طرف لباس کاربر قرار می‌گیرند تا به آن امکان بدهند روی لباس بالا و پایین بروند. محققان ادعا می‌کنند که رووبلز با تقلید از حرکات معمولی موجودات زنده، می‌تواند به طور مستقل یا خودکار نیز کار کند و به طور مثال خود را به پریز برساند تا شارژ شود و وقتی که کارشان تمام شد، دیگر جلوی دست و پای کاربر خود را نگیرد. محققان پیش‌بینی می‌کنند که این ربات‌ها در آینده می‌توانند به ربات‌های شبیه به حشرات ریزی تبدیل شوند که بعد از انجام عملیات مورد نظر خود را گم و گور و یا نابود می‌کنند.

البته در حال حاضر این ربات فقط توانایی راه رفتن خطی را دارد و تیم سازنده هنوز نتوانسته است ریزتراشه‌ای بسازد که قدرت کافی برای انجام الگوریتم‌های پیچیده را، که نیاز به حرکات سه‌بعدی دارد، انجام دهد.


در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.
ساخت ریز روباتی که از سر و کول انسان بالا می‌رود
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج