سهمگین‌ترین و مرگبارترین توفان‌های تاریخ
۴۱۱۹۳۶
۰۷ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۰۰
۳۰۸۲ 
از زمانی که بشر حدود یک صد سال و پنجاه سال پیش شروع به ثبت اطلاعات توفان ها کرده، تا کنون توفان های سهمگین زیادی دیده شده است، ولی پیش از اینکه شمارش معکوس قدرتمندترین توفان ها را شروع کنیم، بد نیست اطلاعات مختصری هم از این توفان ها داشته باشیم.
وبسایت تابناک باتو - عباس رهامی: این روزها مردم زیادی در قاره آمریکا در حال دست و پنجه کردن با خسارات یکی از قوی ترین توفان های سال های اخیر هستند. بادهای این توفان غول آسا تا 260 کیلومتر بر ساعت سرعت داشتند که نتیجه آن کشته شدن بیش از صد تن و بی خانمان شدن افراد زیادی دیگری بود.  

هرچند این توفان بسیار قدرتمند بود، نمی توان آن را قوی ترین توفان ثبت شده دانست. در حقیقت این توفان در مقابل توفان های قدرتمندی که اطلاعات آن ها در یک سده اخیر ثبت شده است، نه از نظر قدرت و نه از نظر تخریب، چندان بزرگ به نظر نمی رسد.

از زمانی که بشر حدود یک صد سال و پنجاه سال پیش شروع به ثبت اطلاعات توفان ها کرده، تا کنون توفان های سهمگین زیادی دیده شده است.

ولی پیش از اینکه شمارش معکوس قدرتمند ترین توفان ها را شروع کنیم، بد نیست اطلاعات مختصری هم از این توفان ها داشته باشیم.

توفان، گردباد و هاریکین چه هستند؟
 
سهمگین ترین و مرگبارترین توفان های تاریخ
 
نخستین چیزی که باید بدانید این است که وقتی شما واژه توفان را به کار می برید، در واقع به یک پدیده جوی ولی به صورت خیلی کلی اشاره می کنید. مفهوم کلمه توفان این است که هوا به شدت متلاطم بوده و باد شدیدی می وزد. در واقع باد شدید، تگرگ، توفان همراه با رعد و برق، بارندگی شدید، گرد و خاک شدید، کولاک و ... همگی جزو توفان ها به شمار می آیند.

گردبادها و هاریکین ها (Hurricane) هم به طور کلی جزو توفان محسوب می شوند، ولی به خاطر ویژگی خاصشان، یعنی مسیر دایره ای شکلشان، با دیگر توفان ها تفاوت دارند.

توفانی که آمریکا را در نوردید در واقع یک هاریکین دسته 5 بود. هاریکینی که «متیو» (Matthew) نام داشت. در واقع گردباد و هاریکین از خیلی جهات شبیه به هم هستند. هر دو دایره ای شکل هستند و مسیر باد در آن ها به سمت بالاست. با این حال ساز و کار این دو کلاً با هم فرق دارد.
 
 سهمگین ترین و مرگبارترین توفان های تاریخ
 
مشخص ترین تفاوت هاریکین و گردباد، اندازه آن هاست. بزرگ ترین و خشن و ترین و قوی ترین گردبادی که تا کنون ثبت شده، قطری حدود 2.5 کیلومتر داشته است. سرعت باد در گردبادها حتی ممکن است تا 500 کیلومتر بر ساعت هم برسد، ولی گردباد به طور کلی قد و قواره کوچکی دارد و طول عمرش هم زیاد نیست و پس از طی کردن مسافت کوتاهی، متوقف می شود.
 
 سهمگین ترین و مرگبارترین توفان های تاریخ
 
هاریکین ولی درست برعکس گردباد، ابعاد و اندازه بسیار بزرگی دارد. قطر یک هاریکین حتی می تواند تا 2000 کیلومتر هم برسد که در مقایسه با گردباد بسیار بزرگ تر است. هاریکین ها در واقع توفان های حاره ای هستند که روی اقیانوس ها شکل می گیرند و گاهی به سوی خشکی حرکت می کنند. هاریکین هزاران کیلومتر حرکت و در طی عمر چند روزه خود همه چیز و همه جا را نابود می کند.

بنابراین بیشتر توفان هایی که باعث مرگ هزاران تن در سراسر دنیا می شوند، هاریکین ها با آن ابعاد بزرگ و غول آسایشان هستند و نه گردباد! حال به بحث اصلی بازمی گردیم.

گفتیم که هاریکین متیو با آنکه بزرگ و مخرب است، بزرگ ترین یا قوی ترین و مخرب ترین هاریکین به شمار نمی آید. اکنون این پرسش پیش می آید که هولناک ترین هاریکین ها چه ابعادی داشتند؟

قدرتمندترین هاریکین ها
 
سهمگین ترین و مرگبارترین توفان های تاریخ
 
این فهرست بر اساس حداکثر سرعت باد هاریکین که حداقل یک دقیقه ثابت مانده باشد مرتب شده. البته افت فشار در هاریکین ها هم می تواند یکی از فاکتور های قدرتمند بودن هاریکین باشد.

هاریکین ها بر اساس قدرت و سرعت به پنج دسته تقسیم شده اند. در این دسته بندی هاریکین هایی با سرعت باد 209 تا 250 کیلومتر بر ساعت در دسته چهار و توفان های بالاتر از 252 کیلومتر در دسته پنج قرار گرفته اند.  

البته بیشتر هاریکین ها مسیر خود را در دریا طی می کنند و وارد خشکی نمی شوند. با این حال این توفان ها چنان قدرتمندند که وارد شدن هر کدام از آن ها به خشکی منجر به وارد شدن میلیاردها دلار خسارت و کشته شدن صد ها نفر می شود.

7. هاریکین میچ (Mitch)، دسته پنج
 
 سهمگین ترین و مرگبارترین توفان های تاریخ
 
هاریکین میچ در سال 1998 در اقیانوس اطلس شکل گرفت. سرعت 295 کیلومتر بر ساعت این هاریکین باعث کشته شدن افراد زیادی شد. با آن که این هاریکین در اقیانوس تا حد زیادی تضعیف شده بود، ولی به دلیل آن که محل برخورد آن با خشکی در هندوراس اتفاق افتاد، افراد زیادی قربانی این هاریکین شدند.

کشور هایی عمدتاً توسعه نیافته در مسیر این هاریکین قرار گرفتند که باعث شد آمار و ارقام کشته ها و خسارات این هاریکین به عدد هولناک 11،373 برسد!

هندوراس با 7 هزار کشته و نیکاراگوئه با 3800 کشته بیشترین کشته ها را در این هاریکین داشتند.

6. هاریکین گیلبرت (Gilbert)، دسته پنج
 
 سهمگین ترین و مرگبارترین توفان های تاریخ
 
هاریکین گیلبرت در سال 1988 ایجاد شد و مسیر خود را از خلیج مکزیک آغاز کرد. این هاریکین بادهایی با سرعت 295 کیلومتر ایجاد کرد و در 9 روز جان 318 تن را گرفت. البته بیشتر عمر این هاریکین در دریا گذشت و زمانی که به خشکی رسید، دیگر زیاد جان نداشت. با این حال به خاطر مسیر حرکتش، خرابی زیادی به بار آورد. کشور هایی مثل هائیتی، جامائیکا، آمریکا ونزوئلا و ... تحت  تأثیر این هاریکین قرار گرفتند.

5. هاریکین لیندا (Linda)، دسته پنج
 
 سهمگین ترین و مرگبارترین توفان های تاریخ
 
هاریکین لیندا در سال 1997 اتفاق افتاد. پیش بینی می شد، این هاریکین به ایالت کالیفرنیا در آمریکا هجوم آورد ولی بعدتر این هاریکین به سمت آبهای اقیانوس تغییر مسیر داد. لیندا بادهایی با سرعت 295 کیلومتر بر ساعت را در مناطق تحت تأثیر ایجاد کرد و گفته می شود که اگر لیندا به خشکی راه پیدا می کرد، پس از هاریکین روز کارگر، مقام دوم قوی ترین و مخرب ترین هاریکین در خشکی تا آن تاریخ را به خود اختصاص می داد.

4. هاریکین روز کارگر (Labor Day)، دسته پنج
 
 سهمگین ترین و مرگبارترین توفان های تاریخ
 
هاریکین روز کارگر (Labor Day) در سال 1935 میلادی ایجاد شد. این هاریکین در دریای اطلس آغاز شد و سپس به سمت کشور آمریکا حرکت کرد. فقط بخش کوچکی از مسیر حرکت هاریکین از داخل خشکی بود ولی همین مقدار برای ایجاد خسارت های جبران ناپذیر در ایالت های جنوبی آمریکا کافی بود. سرعت 295 کیلومتر بر ساعت بادهای این هاریکین در حدود 400 کشته بر جای گذاشت.

3. هاریکین ویلما (Wilma)، دسته پنج
 
 سهمگین ترین و مرگبارترین توفان های تاریخ
 
این هاریکین در سال 2005 و در آمریکای مرکزی اتفاق افتاد. ویلما بادهایی با سرعت 295 کیلومتر را ایجاد کرد. از آن جا که این هاریکین بیشتر مسیرش را در دریا پیمود، نهایتاً خسارات زیادی به بار نیاورد. در مواجهه با ویلما در مجموع 87 تن کشته شدند که بیشترشان آمریکایی بودند.

2. هاریکین آلن (Allen)، دسته پنج
 
 سهمگین ترین و مرگبارترین توفان های تاریخ

آلن یکی از نادرترین هاریکین ها و قدرتمندترین هاریکین ها بود. این توفان در سال 1980 سواحل کارائیب و مکزیک را ویران کرد و پس از به سمت جنوب تگزاس رفت. سرعت باد در این هاریکین بسیار بالا بود و دستگاه های اندازه گیری سرعت 305 کیلومتر بر ساعت را ثبت کردند. بیشترین خرابی این توفان در هائیتی اتفاق افتاد و صدها تن جان باختند. در مجموع 269 نفر در این هاریکین جان باختند.

1. هاریکین پاتریشیا (Patricia)، دسته پنج
 
 سهمگین ترین و مرگبارترین توفان های تاریخ
 
هاریکین سهمگین پاتریشیا که در سال 2015 ایجاد شد، قدرتمندترین هاریکین ثبت شده در تاریخ نام گرفته است چرا که باد های این هاریکین با سرعت سرسام آور 345 کیلومتر بر ساعت همه چیز را در هم کوبیدند. البته زمانی که این هاریکین روی به خشکی رسید سرعتش بسیار کمتر شده بود و به 240 کیلومتر بر ساعت رسیده بود.

این بار شانس با مردم آمریکای مرکز یار بود، زیرا پاتریشیا از مناطق کم جمعیت عبور کرد که باعث شد فقط 6 تن جان خود را از دست بدهند.

مرگبار ترین هاریکین ها
 
 سهمگین ترین و مرگبارترین توفان های تاریخ
 
با آنکه قدرتمندترین هاریکین ها همگی در اطراف قاره آمریکا اتفاق افتاده اند، بیشترین آمار کشته های مربوط به یک هاریکین تمام مربوط به کشورهای آسیا می شود.

12. 1971 در هند 10 هزار تن به دلیل وقوع هاریکین اوریسا جان باختند
11. هاریکین میچ که جزو قوی ترین هاریکین های تاریخ هم بود، حدود 11 هزار کشته در کشور های آمریکای جنوبی بر جای گذاشت.
10. سال 1977 هند 10 تا 20 هزار مرگ را به خاطر هاریکین آن سال تجربه کرد.
9. بنگلادش در سال 1963 بار دیگر به واسطه هاریکین نابود شد و این بار حدود 20 هزار کشته داد.
8. در سال 1965 باز هم در بنگلادش 36 هزار نفر به خاطر هاریکین جان باختند.
7. سال 1935 در هند 60 هزار نفر به واسطه هاریکین آن سال کشته شدند.
6. 1942 یکی از آن سال هایی بود که بنگلادش مرگ های زیادی به خود دید. در هاریکین آن سال 60 هزار نفر مردند.
5. سال 2008 هاریکین دسته 4 نرگس کشور میانمار را در هم کوبید و موجب کشته شدن حدود 138 هزار نفر شد.
4. 1991 در بنگلادش حدود 138 هزار نفر به خاطر هاریکین دسته 5 به نام 05b کشته شدند
3. در سال 1876 هم بنگلادش فاجعه ای مشابه را تجربه کرده بود. در هاریکین آن سال حدود 200 هزار نفر جان باختند.
2. هاریکین دسته 4 نینا در سال 1975 در چین حدود 230 هزار کشته بر جای گذاشت.
1. هاریکین  دسته 4 بولا (bhola) در سال 1970 که در خلیج بنگال در نزدیکی بنگلادش تشکیل شد با آن که سرعت بادهایش معادل 240 کیلومتر بر ساعت بود، ولی حدود 500 هزار نفر را به کام مرگ کشاند!
 
سهمگین ترین و مرگبارترین توفان های تاریخ
 
چین و ژاپن هم از دیگر کشورهایی هستند که در تاریخ بار ها مورد هجوم هاریکین ها واقع شده اند و هر بار هزاران کشته داده اند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج