آیا انسان عامل ایجاد کوسه‌های دو سر است؟
۴۱۸۴۴۸
۱۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۹
۳۶۷۲ 
برخی دانشمندان صید بی‌رویه را علت احتمالی دو سر شدن کوسه‌ها دانسته اند.
وبسایت پرس تی‌وی فارسی: برخی دانشمندان صید بی‌رویه را علت احتمالی دو سر شدن کوسه‌ها دانسته اند.
 
آیا انسان عامل ایجاد کوسه‌های دو سر است؟

کوسه به‌خودی‌خود موجودی هراس‌آور است، اما اگر دو سر داشته باشد خیلی ترسناک‌تر به نظر می‌رسد.

از سال 2008 که ماهیگیری به نام کریستین جانسون در سواحل استرالیا یک جنین کوسۀ آبی (رنگ) دو سر را در تور خود یافت، تاکنون شمار بیشتری از این هیولانماهای آبزی یافت شده‌اند.

برخی دانشمندان بر این باورند تغییرات ژنتیکی ناشی از دخالت انسان باعث بروز چنین ناهنجاری در کوسه‌ها شده اما این موضوع هنوز به‌طور قطعی اثبات نشده‌است.

اخیراً محققان اسپانیایی تحقیقی جامع را برای کشف علت دو سر شدن جنین کوسه‌ها آغاز کرده‌اند که نتایج آن می‌تواند در تحقیقات مربوط به اختلالات ژنتیکی در انسان نیز مورداستفاده قرار گیرد.
 
آیا انسان عامل ایجاد کوسه‌های دو سر است؟

نتایج این مطالعه در مجله «فیش بیولوژی» منتشر شده‌است.

بر اساس این تحقیقات، اختلال ژنتیکی که به دو سر شدن جنین منجر می‌شود، تنها در گونۀ خاصی از کوسه‌های تخم‌گذار مشاهده می‌شود و در دیگر گربه‌ماهی‌سانان که کوسه‌ها نیز زیرمجموعه آن هستند، دیده نشده‌است.

این تحقیقات حاکی است به‌احتمال‌زیاد جنین کوسهٔ دو سر بعد از خروج از تخم برای مدت طولانی قادر به حیات نیست.

اما اینکه چه چیزی باعث روند رو به افزایش تعداد جنین‌های کوسه‌های دو سر شده همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

تیم تحقیقاتی پروفسور ولنتاین سانس-کوما که این مطالعات را هدایت می‌کند، می‌گوید جهش‌های ژنتیکی ممکن است علت دو سر شدن این نوع خاص کوسه‌ماهی‌ها باشد.
 
آیا انسان عامل ایجاد کوسه‌های دو سر است؟

جنین‌های آنها در آزمایشگاهی با تقریباً 800 نمونۀ دیگر پرورش داده شدند، و این آزمایش هرگونه جهش ناشی از عفونت، مواد شیمیایی و یا تشعشع را غیرمحتمل نشان داد.

با این حال برخی معتقدند افزایش میزان جهش در کوسهٔ وحشی ممکن است از عوامل مختلفی از جمله عفونت‌های ویروسی یا آلودگی نشأت گرفته باشد.

برخی از محققان نیز بر این باورند که صید بی‌رویه ممکن است علت این اختلال باشد. به‌طوری‌که با کاهش جمعیت کوسه‌ها، خزانۀ ژنتیکی آنها نیز کوچک شده و تولیدمثل کوسه‌های هم‌تیره خطر اختلالات ژنتیکی فلج‌کننده را بالا برده‌است.

کوسه به‌جز انسان دشمن دیگری در طبیعت ندارد. تخمین زده شده سالانه ۷۳ میلیون کوسه توسط انسان‌‌ها شکار می‌شوند.

غذاهای تهیه شده از گوشت کوسه در هنگ‌کنگ و چین بازاری پرطرفدار دارد و سوپ باله کوسه غذایی لوکس و گران‌قیمت در شرق آسیا محسوب می‌شود.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج