نان لواش در یونسکو به ثبت رسید
۴۳۲۸۱۴
۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۳
۲۱۴۲
پرونده چند ملیتی فرهنگ پخت نان های نازک «لواش» در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسید.
خبرگزاری ایرنا: پرونده چند ملیتی فرهنگ پخت نان های نازک «لواش» در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسید.
 
در ادامه اجلاس یازدهم کمیته بین‌الدول میراث ناملموس یونسکو که از روز دوشنبه در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی جریان دارد، پرونده 'فرهنگ پخت نان های نازک به ثبت رسید.
 
این پرونده که با همکاری نزدیک و مشترک کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، و ترکیه تهیه شده است فرهنگ پخت برخی از نانهای نازک و پهن از جمله لواش را در بر می گیرد.

در سال ٢٠١٤ پرونده ای تحت عنوان 'نقش فرهنگی لواش' توسط ارمنستان ثبت شده بود که با توجه به وجود فرهنگ و هنر پخت این نان در برخی دیگر از کشورها از جمله ایران، موجب بروز سوء تفاهم هایی شده بود.

با تداوم مشکلات، همه طرف‌ها جمهوری اسلامی ایران را برای هماهنگی ها و ایجاد فضای تفاهم جدید، انتخاب کردند و با تلاشهای به عمل آمده این پرونده نیز به سرانجام رسید تا ضمن جلوگیری از سوء تفاهم های جدید، زمینه دیگری برای تقارب فرهنگ ها در بین مردم منطقه باشد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:38 - 1395/09/10
دیگه خوشبخت شدیم...همه چیمون حل شد....افتخاره .....تو پوست خودم نمیگنجم....اجاره خونم عقب افتاده درک....نون لواش ثبت شد ایوال
Iran, Islamic Republic of
23:00 - 1395/09/10
تا دیر نشده باید سفره ایرانی ثبت جهانی شود وگرنه فردا آبگوشت و کوفته و قرمه سبزی و فسنجون بنام دیگران ثبت میشه. آقای نماینده ایران در یونسکو عجله کن دیر میشه.
Iran, Islamic Republic of
07:10 - 1395/09/11
نون ازسفره مردم برداشته شد،دریونسکو ثبت شد.ایول.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج