نامزد های جایزه ای که بوی باروت می دهد!
۴۵۱۴۶
۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۷:۵۵
۶۲۰۹ 
ملاله یوسف زی، دانش آموز پاکستانی که به خاطر دفاع از تحصیل دختران هدف گلوله طالبان قرار گرفته و از ناحیه سر مجروح شده بود، در فهرست نامزدهای جایزه صلح نوبل امسال قرار دارد و رقیبان او افرادی مانند رهبران کلمبیا و میانمار هستند.
 
 
 
 
برترین ها: ملاله یوسف زی، دانش آموز پاکستانی که به خاطر دفاع از تحصیل دختران هدف گلوله طالبان قرار گرفته و از ناحیه سر مجروح شده بود، در فهرست نامزدهای جایزه صلح نوبل امسال قرار دارد و رقیبان او افرادی مانند رهبران کلمبیا و میانمار هستند.

به گزارش برترین ها، افرادی که با ملاحظات کمیته نوبل آشنا هستند، می گویند که خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا، به خاطر تلاش هایش جهت پایان دادن به مبارزات پنجاه ساله چریک های FARC و همچنین تین سین، رئیس جمهور میانمار (برمه سابق)، که باعث شد ده ها سال دیکتاتوری پایان یابد، نامزدهای دیگر و رقبای ملاله هستند.

بیل کلینتون، رئیس جمهور سابق ایالات متحده هم بار دیگر به خاطر کارهای نیکوکارانه اش نامزد احتمالی این جایزه می شود.

گروه پانک راک روسی Pussy Riot، پس از آنکه سه نفر از اعضایش به خاطر اجرای "دعای پانک" بر ضد رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در کلیسای جامع مسکو، شهرت بین المللی کسب کردند، برندگان احتمالی محسوب نشدند.کمیته نوبل که تصمیم خود را در 12 اکتبر اعلام می کند، امسال رکورد تعداد نامزدها را شکست.

گیر لوندستاد، رئیس این کمیته، گفت: «این جایزه همچنان اهمیت بالایی دارد، رؤسای جمهور، نخست وزیرها، برندگان پیشین و غیره افراد زیادی را به عنوان نامزد اعلام کرده اند... و نام های جدیدی هم در این فهرست به چشم می خورد.»

ملاله یوسف زی، دختر 15 ساله پاکستانی به عنوان نماد مقاومت نسبت به تلاش های طالبان برای انکار حق تحصیل و حقوق دیگر زنان، شهرت جهانی کسب کرده است.

کریستیان برگ هارپ ویکن، رئیس مؤسسه پژوهشی صلح اسلو که کارهای کمیته نوبل را پیگیری می کند، می گوید: «جوانترین نامزدها حدود سی سال دارند و نامزدی یک دختر 15 ساله می تواند برای آنها چالش ایجاد کند.»

توکل کرمان، فعال صلح و حقوق زنان در یمن، جوانترین برنده این جایزه است که در سال 2011 در سن 32 سالگی جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

این کمیته که توسط توربیورن یاگلاند، نخست وزیر سابق نروژ، هدایت می شود، در سالهای اخیر با اهدای این جایزه به اتحادیه اروپا و رئیس جمهور باراک اوباما، اعتراضات و تبلیغات فراوانی را به خود جلب کرده است.

هارپ ویکن گفت که این کمیته نامزد متعارف تری مانند فعال صلح یا دمکراسی را فقط به خاطر اینکه تصمیمات قبلی اش زیر سوال رفته است انتخاب نمی کند.او که ملاله یوسف زی را یکی از نامزدهای محبوب خود معرفی می کند، خاطرنشان کرد: «کمیته نامزدی را انتخاب می کند که کمال اخلاقی بالاتر، شهرت بیشتر و دسترسی جهانی تری داشته باشد. این انتخاب ها اعتبار جایزه را کم کرده اند، زیرا هماهنگی ضعیف تری با گرایشات و احساسات کنونی دارند... ولی یاگلند به جنجال ها اهمیتی نمی دهد.»

نامزدهای دیگر احتمالاً شامل معترضین روسی همچون لیودمیلا الکسیوا، مؤسس گروه هلسینکی مسکو، اسوِتلانا گانوشکینا، فعال حقوق بشر و لیلیا شیبانووا، رئیس نگهبان مستقل انتخابات روسیه است.

این کمیته هرگز فهرست نامزدهای خود را فاش نمی کند، ولی بسیاری از مقامات و نهادهای دنیا حق پیشنهاد کردن نامزدهایی را دارند و بسیاری از آنها انتخاب های خود را علناً اعلام می کنند.جایزه صلح یکی از پنج جایزه ای است که آلفرد نوبل، مخترع و کارخانه دار فقید سوئدی، بنیان نهاد و به افرادی اهدا می شود که بیشترین و بهترین تلاش ها را برای ایجاد برادری بین ملت ها و برچیدن یا کاهش نیروهای نظامی و حفظ و ارتقای نشست های صلح انجام می دهند.

این جایزه اولین بار در سال 1901 اهدا شد و وجه نقدی آن 8 میلیون کرون سوئدی (1.24 میلیون دلار) است. هر سال در سالروز مرگ آلفرد نوبل، یعنی 10 دسامبر، این جایزه به برنده آن اهدا می شود.

کمیته نوبل تا آخر هفته گذشته 259 نامزد دریافت کرد که شامل 50 نهاد و سازمان می شود و رکورد سال 2011 با 241 نامزد را شکسته است.

(1 دلار = 6.4587 کرون سوئد)
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج