«قارچ جادویی»؛ مخدر توهم زا
۴۵۱۸۵۸
۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۰
۵۲۵۸۶ 
«قارچ های جادویی» و یا «سیلوسایبین» که مخدر نیز محسوب می شوند، می توانند ذهن شما را -در کوتاه مدت- آزاد کنند و توهم ایجاد نمایند. تاثیر آنها را می توان در ابتدا عجیب و خوب ولی در طولانی مدت بد دانست. فرد مصرف کننده بعد از میل کردن قارچ، همه چیز را متحرک می بیند و بی اختیار می خندد.
وب‌سایت روزیاتو - حامد آل محمد: قارچ ها یکی از خوراکی های محبوب و پر خاصیت به شمار می روند. این یوکاریوت دوست داشتنی، انواع مختلفی دارد و هر یک از آن ها می توانند اثر متفاوتی بر روی ما داشته باشند. اما در این میان، نوعی قارچ وجود دارد که با تمام آن ها متفاوت است.

همانطور که احتمالا حدس زده اید، ما درباره «قارچ های جادویی» و یا «سیلوسایبین» صحبت می کنیم. این خوراکی عجیب که مخدر نیز محسوب می شود، می تواند ذهن شما را -در کوتاه مدت- آزاد کند و توهم ایجاد نماید. تاثیر آن را می توان در ابتدا عجیب و خوب ولی در طولانی مدت بد دانست. فرد مصرف کننده بعد از میل کردن قارچ، همه چیز را متحرک می بیند و بی اختیار می خندد.

بر اساس تحقیقات انجام شده، قارچ جادویی که ماده ای روان گردان به شمار می رود، می تواند در درمان اضطراب شدید و افسردگی، موثر عمل نماید. آن ها برای مصارف دارویی ثبت نشده اند و در اکثر نقاط غیر قانونی هستند. علت غیر قانونی بودن هم عمدتاً به آثار سویی است که مصرف بلند مدتش به همراه دارد.

ما در این مقاله قصد داریم چگونگی تاثیر آن ها بر روی مغز و بدن را مورد بررسی قرار دهیم. مقاله را تا پایان بخوانید.

قارچ ها می توانند احساس خوبی درون شما به وجود بیاورند

«قارچ جادویی»؛ مخدر توهم زا

بر اساس گفته های موسسه تحقیقات سوء مصرف مواد آمریکا، قارچ های جادویی می توانند همانند ماریجوانا با دوز پایین، احساس راحتی و رهایی را درون مصرف کننده ایجاد نمایند. همانند دیگر داروهای توهم زا مانند ال اس دی، قارچ ها با شبیه سازی اثر سروتونین و تاثیر گذاری بر روی شاهراه های عصبی مغز، عملکرد ذهن را مختل می کنند.

آن ها به ویژه بر روی قشری از مغز که لوب پیشانی را پوشش می دهد (بخش مربوط به فکر کردن و تجزیه و تحلیل که نقشی کلیدی در نوع حالت و درک ما دارد)، تاثیر گذار هستند.

قارچ های جادویی توهم و خیال ایجاد می کنند

مصرف کنندگان معمولا از دیدن اصوات و شنیدن رنگ ها صحبت می کنند. تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ میلادی انجام گرفت، نشان داد که آن ها شبکه های ارتباطی مغز را تحت تاثیر قرار می دهند. دانشمندان متوجه شدند بخش های مختلف مغز کسانی که تنها ۲ میلی گرم از این قارچ ها را مصرف کرده بودند، فعالیت های بیشتری از خود نشان می دهد که به ندرت چنین چیزی مشاهده می گردد.

محققان برای ترسیم چگونگی عملکرد قارچ ها، تصویر بالا را خلق نمودند.

این توهمات نکته ای کلیدی در چگونگی تاثیر قارچ ها بر افسردگی و بهبود آن به شمار می روند

دیوید نات عصب شناس کالج سلطنتی لندن که ۴ سال پیش مطالعه ای بر روی قارچ های توهم زا انجام داده است، دریافته که بر اثر مصرف آن ها، الگوهای مغز نیز دچار تغییر می شوند. تاثیر پذیری برخی قسمت های مغز قبلا مورد بررسی قرار گرفته و برخی از آن ها نیز همچنان ناشناخته مانده اند؛ مانند بخشی که تصور ما از خودمان را کنترل می کند.

آقای نات اعتقاد دارد که ارتباط میان مدارهای این بخش مغز در افراد افسرده، بسیار قوی است. از بین رفتن و یا ضعیف شدن این ارتباطات، اتصال های جدیدی را به وجود آورد که می تواند تسکین درد را به همراه داشته باشد. هر چند تحقیقات در این زمینه هنوز آنطور که باید کامل نیستند و باید بررسی های بیشتری صورت گیرد.

مطالعات ۵ ساله نشان داد که قارچ های جادویی می توانند تاثیری مشابه با جراحی بر روی بیماران داشته باشند

نتایج تحقیقات آزمایشگاهی بر روی بیمارانی که دچار افسردگی و اضطراب بوده، قارچ های جادویی را مصرف کرده و زندگی شان رو به پایان بود، نشان داد تنها ۱ دوز از این ماده می تواند به عنوان دارویی موثر و قوی برای درمان افسردگی و اضطراب مورد استفاده قرار بگیرد.

نخستین تحقیق توسط پژوهشگران دانشگاه جان هاپکینز و پژوهش دوم نیز در دانشگاه نیویورک انجام گرفت. شش ماه بعد از این قضیه، افسردگی و اضطراب ۸۰ درصد از شرکت کنندگان در تحقیق این مرکز درمانی، با کاهش چشمگیر مواجه گشت.

معیار این آمار، استاندارد طلایی ارزیابی روانشناسی پزشکی بود. دانشگاه نیویورک اعلام کرد افسردگی و اضطراب ۶۰ تا ۸۰ درصد شرکت کنندگان آن نیز به طور مشابه کاهش یافته است؛ آن هم تنها بعد از گذشت ۶ ماه و نیم از زمان مصرف. البته این محققان می افزایند مشخص نیست بعدها اگر مصرف قارچ ادامه پیدا کند چه آثار سویی از این روند بر بدن انسان بر جای خواهد ماند.

برخی محققان اعتقاد دارند که مصرف آن ها می تواند اضطراب را کاهش دهد

تحقیقات انجام شده از سوی دانشگاه نیویورک بر روی بیماران سرطانی که دچار اضطراب بودند، تاثیر مصرف یک دوز از این ماده به صورت قرص و یا پلاسیبو را نشان داد. نیک فرناندز داوطلبی که در سال ۲۰۱۴  برنامه مذکور را پشت سر گذاشته، گفته است که مصرف این ماده، وی را به دنیایی احساسی برده و باعث شده که او نیرویی قوی تر از خودش را مشاهده کند.

آقای فرناندز بیان نموده: "چیزی درون من ضربه می زد و من به اضطراب و نا امنی فکر نمی کردم.” بسیاری از شرکت کنندگان شرایط مشابهی را تجربه کردند و این مسئله به عنوان بخشی از روند درمان در نظر گرفته شد.
 
 «قارچ جادویی»؛ مخدر توهم زا

ممکن است در هنگام مصرف نیز احساس نگرانی کنید

بسیاری از داوطلبانی که در برنامه دانشگاه نیویورک شرکت کرده بودند، از اضطراب های شدید و ناراحتی گله داشتند. این مسئله از چند دقیقه تا چند ساعت مشاهده شد. البته این موضوع گذرا بود و شرکت کنندگان کم کم به آرامش رسیدند. این فرایند می تواند بسته به شخص تغییر کند.

مردمک چشم شما نیز می تواند تحت تاثیر قرار بگیرد

افزایش سطح سروتونین که در اثر خوردن قارچ های جادویی به وجود می آید، می تواند مردمک چشم شما را به این شکل در بیاورد.

درک شما از زمان تغییر می کند

بر اساس اعلام موسسه ملی سوء مصرف مواد آمریکا، کند شدن زمان یکی از عوارض جانبی مصرف این نوع قارچ هاست.

ممکن است تجربه ای فرا بدنی و غیر مادی داشته باشید

قارچ های جادویی می توانند تجربه ای برای شما به همراه بیاورند که هرگز مانند آن را ندیده اید. افراد بعد از گذشت ۲۰ تا ۹۰ دقیقه از مصرف، می توانند بدن خود را مشاهده کنند. این حالت به طور تقریبی تا ۱۲ ساعت باقی خواهد ماند. نوع رخ دادن ماجرا بسته به میزان مصرف، شخصیت، حالت و چیزهایی که در اطراف شما قرار دارند، متغیر خواهد بود.

گفتنی است این تجربه در عین متفاوت و خاص بودنش می تواند عواقب ناگواری را نیز به همراه داشته باشد. برای مثال در این حالت فرد قادر به درک گذر زمان و محیط پیرامونی نیست و احتمال می رود با سقوط از بلندی یا دویدن در میانه ی خیابانی شلوغ به خودش صدماتی جدی برساند.

خلاقیت شما بیشتر خواهد شد

«قارچ جادویی»؛ مخدر توهم زا

داوطلبانی که در تحقیقات بیمارستان جان هاپکینز شرکت داشتند، از افزایش خلاقیت و باز تر شدن ذهن شان بعد از مصرف قارچ های جادویی خبر دادند. پژوهشگران یک سال بعد به سراغ همان افراد رفتند. بیش از دو سوم شرکت کنندگان، آن ماجرا را یکی از عجیب ترین رویدادهای زندگی خود می دانستند.

البته بدیهی است چنین روشی برای به دست آوردن خلاقیت بیشتر ابداً توصیه نمی شود و سو مصرف می تواند تبعات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

اکثر افراد از ایجاد توهمات طولانی (HDDP) شکایت دارند؛ علت اصلی که این قارچ ها در اکثر نقاط دنیا غیر قانونی هستند

از دهه ۱۹۶۰ میلادی تا کنون، گزارش های مبنی بر وجود عارضه ای به نام «اختلال در توهم» یا «HPPD» منتشر شده است. در اثر آن، توهمات تا مدت های طولانی بعد از مصرف مواد توهم زا مانند ال اس دی باقی می مانند. بسیاری گزارشات از تاثیرات مشابه قارچ ها حکایت دارد.

دانشمندان هنوز موفق نشده اند تعریف درستی از «HPPD» ارائه دهند، اما دکتر جان هالپرن استادیار دانشکده روانشناسی دانشگاه پزشکی هاروارد و سرپرست تیم تحقیقاتی در این زمینه، اظهار داشته: "به نظر می رسد این پدیده غیر قابل اجتناب باشد. برخی افرادی که از ال اس دی استفاده کرده اند، اخلالات ادارکی مداوم را تجربه نموده اند و کارهای روانشناسی نیز وضعیت سلامتی آن ها را بهبود نبخشیده است.”

گزارش های دیگری نیز وجود دارند که می گویند اگرچه این قارچ ها در ابتدای مصرف منجر به هوشیاری بیشتر و افزایش خلاقیت افراد می گردند ولی در طولانی مدت آثار منفی را بر ذهن و مغز بر جای می گذارند که احتمال دارد غیر قابل جبران باشند.
برچسب ها:
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
United States
22:23 - 1395/10/14
آقا فکر میکنم اسمش هم توهم ایجاد میکنه، نویسنده محترم اصلاح بفرمایید

اصوات که دیدنی نیست، رنگها هم شنیدنی
ولی در کل ممنون، مقاله جالبی بود
پاسخ ها
Mr.Right
France
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
درک این مساله که شخص مصرف کننده ال اس دی یا قارچ سمی میتونه رنگهارو به صورت صدا و صداهارو به شکلهای گوناگون ببینه برای عموم مردم که از این موضوع بی اطلاع هستند خیلی عجیب و غریبه. شما کافیه بک باردامتحان کنید تا با تک تک سلولای بدنت لمس کنی این تجربیات رو. البته حتما حتما حتما باید دفعات اول یه نفر با تجربه به عنوان لیدر کنار شما باشه که از مدار فاز مثبت خارج نشی که بهش میگن سفر خوب چون اگر سفر بدی داشته باشی یه چندساعتی رو وحشتناک سپری میکنی
United States
16:36 - 1395/10/15
آقا فکر میکنم اسمش هم توهم ایجاد میکنه، نویسنده محترم اصلاح بفرمایید

اصوات که دیدنی نیست، رنگها هم شنیدنی
ولی در کل ممنون، مقاله جالبی بود
United States
16:56 - 1395/10/16
آقا فکر میکنم اسمش هم توهم ایجاد میکنه، نویسنده محترم اصلاح بفرمایید

اصوات که دیدنی نیست، رنگها هم شنیدنی
ولی در کل ممنون، مقاله جالبی بود
United States
16:37 - 1395/10/17
آقا فکر میکنم اسمش هم توهم ایجاد میکنه، نویسنده محترم اصلاح بفرمایید

اصوات که دیدنی نیست، رنگها هم شنیدنی
ولی در کل ممنون، مقاله جالبی بود
United States
16:28 - 1395/10/20
آقا فکر میکنم اسمش هم توهم ایجاد میکنه، نویسنده محترم اصلاح بفرمایید

اصوات که دیدنی نیست، رنگها هم شنیدنی
ولی در کل ممنون، مقاله جالبی بود
Iran, Islamic Republic of
10:55 - 1397/02/13
آقا این مواد ضرر آنچنانی نداره؟
Iran, Islamic Republic of
17:02 - 1397/08/15
سلام اين ها مخدر نيستن و محرك مغزي هستن
بنده خودم اين محرك رو مصرف كردم حدود ٦ گرم و واقعا دنيا رو اونجوري كه هست ديدم و به نظر بنده هيچ توهمي نداره فقط قدرت آناليز ذهن رو بالا ميبره
در كل به نظر بنده يكي از باگ هاي دنياست ميشه ازش در پرورش روح و فكر استفاده كرد در صورتي كه هر آدمي جنبه اون رو داشته باشه
پاسخ ها
Mr.Right
France
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
داداش با ما در ارتباط باش.مشتی مارم توی این ضیافت شدیک کن
Luxembourg
00:30 - 1398/02/07
رنگ شنیدنی صدا دیدنی مزه بوییدنی و بو چشیدیم و تمامی حواس قابل تبدیل هستند بر اساس پدیده حس آمیزی سرچ کنید و بخوانید مغز چیز عجیبیه گویی ترجمان کل کائنات در مغز و هوشیاری ماست من هم تجربه استفاده از مجیک ماشروم رو دارم که نقطه عطف زندگی من بود.الان یه کتاب حرف دارم واسه گفتن. کل زندگی رو برام تعریف کرد و درس هستی رو بهم داد.نمی تونم بیشتر بنویسم سوال داشتید ایمیل بزنید sarbaz448@gmail.com
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1398/03/11
فقط میتونم بگم بی نظیره
پاسخ ها
دنیا
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۹
خطرناکه ؟
Iran, Islamic Republic of
21:42 - 1398/09/15
کی بلده مارشوم پرورش بده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج