دلایل سفیدی زودرس مو
۴۵۵۹۸۹
۱۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۷
۱۵۴۶۲ 
بیماری‌های خودایمنی به سلول‌های بدن حمله می‌کنند و این شرایط شامل فولیکول‌های مو نیز می‌شود و از این رو، ممکن است شاهد سفید شدن زودرس مو‌ها باشید.
خبرگزاری ایلنا: بیماری‌های خودایمنی به سلول‌های بدن حمله می‌کنند و این شرایط شامل فولیکول‌های مو نیز می‌شود و از این رو، ممکن است شاهد سفید شدن زودرس مو‌ها باشید.

افزایش سن و پیری چیزی نیست که انسان توانایی جلوگیری یا فرار از آن را داشته باشد. این روندی طبیعی است که برخی با حس پذیرش در مسیر آن حرکت می‌کنند، در شرایطی که برخی دیگر حاضر به پذیرش این تحول طبیعی نیستند. در حقیقت، هیچ مشکلی نیز با هر دو دیدگاه وجود ندارد زیرا همه ما به روش‌های مختلف تلاش می‌کنیم با روند اجتناب ناپذیر پیری مقابله کنیم.

یکی از جنبه‌های فیزیکی روند طبیعی پیری پدیدار شدن رشته موهای سفید است و تقریبا هیچ کس این مساله را دوست ندارد. فولیکول‌هایی که در پوست سر ما قرار دارند نیز همانند خود ما پیر می‌شوند. با افزایش سن، فولیکول‌های مو ملانین - رنگدانه‌ای که رنگ طبیعی مو را ایجاد می‌کند - کمتری تولید می‌کنند و تارهای خاکستری و سفید مو یک محصول فرعی طبیعی محسوب می‌شوند.

همه انسان‌ها به یک میزان یا در زمانی مشخص با سفید شدن مو مواجه نمی‌شوند و دانشمندان نیز توضیح خوبی برای این شرایط ندارند. یکی از جمع بندی‌های صورت گرفته این است که ژنتیک بیش از هر چیز دیگر احتمالا نقش چشمگیری در تسریع سفید شدن مو‌ها دارد.

نژاد می‌تواند حرف بسیاری در این زمینه داشته باشد. به طور معمول، سفید پوستان در اواسط دهه سوم زندگی خود با پدیدار شدن موهای سفید مواجه می‌شوند؛ آسیایی‌ها در اواخر دهه سوم؛ و آفریقایی آمریکایی‌ها در اواسط دهه چهارم. بنابر گزارش وب ام‌دی، بیش از نیمی از مردم جهان هنگامی که ۵۰ ساله می‌شوند، تارهای مو سفید بسیاری در سر خود دارند.

سفید شدن مو در ۲۰ سالگی برای سفید پوستان و در ۳۰ سالگی برای سیاه پوستان به عنوان سفید شدن زودرس مو در نظر گرفته می‌شود. سفید شدن پیش از موعد مو بیشتر جنبه ژنتیکی دارد. با این وجود، ممکن است کاتالیزورهایی این روند را تسریع کنند. این تغییر فیزیکی در ظاهر می‌تواند با سبک زندگی و دیگر ویژگی‌ها مرتبط باشد و در ادامه با برخی دلایل سفید شدن زودرس مو بیشتر آشنا می‌شویم.

وضعیت پزشکی


بیماری‌های خودایمنی به سلول‌های بدن حمله می‌کنند و این شرایط شامل فولیکول‌های مو نیز می‌شود و از این رو، ممکن است شاهد سفید شدن زودرس مو‌ها باشید.

کمبود ویتامین B۱۲ یا مشکلات غده هیپوفیز یا غده تیروئید نیز می‌توانند موجب پیری زودرس شوند. خبر خوب این است که اگر بیماری درمان شود، آثار فیزیکی پیری زودرس از جمله سفید شدن مو‌ها می‌تواند معکوس شود. البته سفید شدن مو‌ها در نتیجه دلایل پزشکی نادر هستند.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن یکی از بد‌ترین چیزهایی است که می‌تواند روی پوست و مو تاثیرگذار باشد. ممکن است نتوانید شکل گیری چین و چروک‌ها را در پوست سر خود مشاهده کنید، اما این شرایط تمامی فولیکول‌های مو را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

با وجود آثار بالقوه سیگار کشیدن بر روند پیری، تاثیر آن همچنان به اندازه ژنتیک نیست. اگر سفید شدن زودرس مو‌ها در خانواده شما سابقه ندارد، توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید تا سلامت تیروئید، سطوح ویتامین، و احتمال کم خونی نیز بررسی شود.

استرس مزمن

اگرچه درباره این مورد بحث وجود دارد، برخی پژوهش‌ها ارتبط بین استرس و سفید شدن مو‌ها را نشان داده‌اند. طی مطالعه که در دانشگاه نیویورک انجام شد، پژوهشگران کاهش فولیکول‌های مو از طریق کاهش سلول‌های بنیادی در موش‌هایی که تحت شرایط استرس‌زا قرار گرفته بودند را مشاهده کردند.

اگرچه پژوهش‌های فراوانی در زمینه آثار استرس بر سفید شدن زودرس مو‌ها صورت نگرفته است، اما شواهدی وجود دارند که از پیوند قوی بین آن‌ها خبر می‌دهند.

کمبود ویتامین

همان گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، کمبود ویتامین B۱۲ می‌تواند سفید شدن مو‌ها را تسریع کند. گیاهخواران و وگان‌ها به واسطه محدودیت‌هایی که در رژیم غذایی خود اعمال می‌کنند ممکن است در معرض خطر بیشتری نسبت به سفید شدن زودرس مو‌ها قرار داشته باشند. افرادی که قرص‌های ضد بارداری مصرف می‌کنند و آنهایی که مشکلات گوارشی یا مربوط به معده و روده دارند نیز با این خطر افزایش یافته مواجه هستند.
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:03 - 1395/10/17
ولی من میگم از فشار زندگی هم میمونه باشه
Iran, Islamic Republic of
19:08 - 1395/10/17
همش از فشار زندگی فکرو خیال شما ببینید کشورهای که در رفاه هستند از همه لحاظ موهاشون سفید شده
عباس از خوزستان شادگان
Iran, Islamic Republic of
21:55 - 1395/10/17
و یکی از مهمترین دلایلش زندگی در ایرانه
Iran, Islamic Republic of
22:37 - 1395/10/17
گرفتاری ومشغولیت فکری ازهر دردی بدتره وباعث هزارجورمشگلات میشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج