معشوقه هیتلر؛ میان شایعه و تاریخ
۴۷۵۳۵۸
۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۳
۴۱۳۸۵ 
کنجکاوی درباره سرگذشت اوا براون زمانی شروع شد که این زن جوان در کنار آدولف هیتلر زندگی می‌کرد و هنوز به همراه "پیشوا" خودکشی نکرده بود.
برترین ها: کنجکاوی درباره سرگذشت اوا براون زمانی شروع شد که این زن جوان در کنار آدولف هیتلر زندگی می‌کرد و هنوز به همراه "پیشوا" خودکشی نکرده بود. خدمه فضول اقامتگاه هیتلر کشف کرده بودند که او با زن زیبایی که ۲۳ سال از او جوانتر بود، رابطه "خاصی" ندارد و عشق آنها صرفا افلاطونی است.
 
معشوقه هیتلر؛ میان شایعه و تاریخ

زندگی خصوصی "پیشوا" برای مردم ناشناخته بود. بیشتر آلمانی‌ها تازه پس از مرگ هیتلر بود که شنیدند دختری بلوند سالها در کنار "پیشوا" زندگی کرده و در ۳۰ آوریل ۱۹۴۵ به همراه او خودکشی کرده است.

هیتلر مایل نبود مردم به رابطه او با اوا براون پی ببرند، زیرا عقیده داشت که محبوبیت او در میان زنان جوان کمرنگ می‌شود، و به علاوه به تصویر او به مثابه یک اسطوره‌ سیاسی و نه انسانی عادی، آسیب می‌رسد.

هیتلر مایل بود پیروانش باور کنند که "پیشوای ابدی آلمان" به "خور و همسر و خواب" بی نیاز است و تنها به "اعتلا و عظمت رایش سوم" فکر می‌کند.
 
معشوقه هیتلر؛ میان شایعه و تاریخ 
 
 بی خبری از زندگی اوا براون باعث رواج شایعات زیادی شد، که ربط زیادی به واقعیت نداشت، از جمله این که این زن هیتلر را دیوانه‌وار دوست داشته و به تمام نزدیکان او، از جمله به "بلوندی" سگ شکاری پیشوا، حسادت می‌کرده است.

به تازگی پژوهشی در آلمان منتشر شده که زندگی این زن زیبای اهل مونیخ را تنها با اسناد و مدارک معتبر ترسیم می‌کند.

زنی غیرسیاسی و "عادی"

بسیاری از تاریخ‌نگارانی که زندگی هیتلر را کاویده‌اند، گفته‌اند که اوا براون در زندگی او نقش مهمی نداشته است. کتاب تازه‌ای از هایکه گوتماکر، تاریخ‌دان دوران آلمان نازی، نشان می‌دهد که این برداشت چندان با واقعیت سازگار نیست.
 
معشوقه هیتلر؛ میان شایعه و تاریخ
خانم پژوهشگر نخست به نقد شایعاتی می‌پردازد که به نظر او هیچ اعتباری ندارد، و تنها به خاطر کمبود اطلاعات واقعی بر سر زبانها افتاده است. او در کتاب خود بر آن است که تنها به داده‌های تاریخی و اظهارات موثق نزدیکان هیتلر اعتماد کند. بر پایه این شواهد این محقق نشان می‌دهد که اوا براون نقش برجسته‌ای در زندگی هیتلر داشته است.

هیتلر در وصیت‌نامه‌ای که در ۱۹۳۸ تدوین کرد، از "حزب ناسیونال سوسیالیست کارگری" می‌خواهد که برای "این بانوی محترم" حقوق مادام‌العمر تعیین کند. نزدیکان هیتلر، از جمله یوزف گوبلز وزیر تبلیغات او، تأکید کرده‌اند که "خانم براون در نزد پیشوا جایگاه خاصی دارد".

به گفته‌ اطرافیان هیتلر، "پیشوا" برنامه داشت که پس از پایان "رسالت" و پیروزی در جنگ، از جنجال سیاسی کناره بگیرد و در کنار اوا براون زندگی آرامی شروع کند.

دیکتاتور تنها

مطابق نظر نویسنده، جایگاه اوا براون در تحلیلی که از شخصیت هیتلر ارائه شده به خوبی قابل‌توجیه است. زندگی‌نامه‌نویسان هیتلر گفته‌اند که او زندگی خصوصی نداشت و خود را یکسره وقف سیاست کرده بود.

او سخت تنها بود و در زندگی بیش از پیروزی سیاسی چیزی نداشت و نمی‌خواست، در این خلأ زنی مانند اوا براون می‌توانست پناهی برای او باشد.
 
معشوقه هیتلر؛ میان شایعه و تاریخ

در زندگی‌نامه‌ای که هایکه گوتماکر از اوا براون ارائه داده، نکته‌های بسیاری مبهم می‌ماند، اما در عوض آنچه بیان می‌شود، تنها با تکیه به مدارک و گواهان قابل اعتماد فراهم آمده است. هیتلر با نزدیک شدن به شکست، در آغاز سال ۱۹۴۵ دستور داده بود تمام مدارک زندگی خصوصی او را نابود کنند. تردیدی نیست که نامه‌های شخصی او با اوا براون نیز از بین رفته است.

زنی شیفته

اوا براون در سال ۱۹۲۹ که هیتلر هنوز به قدرت نرسیده بود، برای نخستین بار با رهبر نازیان برخورد کرد و در دم واله و شیدای او شد. هیتلر که در کشتارهای جمعی بیرحمی و قساوت کم‌مانندی ا‌ز خود نشان داد، در معاشرت با زنان بی‌نهایت ظریف و مبادی آداب بود، و زنان بیشماری تحت تأثیر او قرار گرفتند.

اوا براون پس از دل سپردن به "پیشوا" برای مدتی از بی‌توجهی‌های او سخت افسرده و اندوهگین بود و برای جلب توجه "پیشوا" دو بار دست به خودکشی زد.
 
معشوقه هیتلر؛ میان شایعه و تاریخ
 
هیتلر پس از رسیدن به قدرت در سال ۱۹۳۳ به اوا براون توجه نشان داد، و اولین اقدام او این بود که دستور داد تحقیق شود مبادا خانواده اوا براون رگ و ریشه‌ یهودی داشته باشد. سپس رهبر حزب نازی ترتیبی داد که اوا براون به حلقۀ نزدیکان او وارد شود و به ویژه در سفرها همراه باشد. هیتلر اوا براون را همیشه به عنوان "منشی شخصی" معرفی می‌کرد، اما به تدریج همه دریافتند که رابطه‌ای نزدیک میان آنها برقرار است، اما می‌دانستند که این رابطه نباید به بیرون درز کند.

به رغم مراقبت شدید و سانسوری که هیتلر برقرار کرده بود، این رابطه از پرده بیرون افتاد. در سال ۱۹۳۹ بسیاری از رسانه‌ها، از جمله مجله آمریکایی تایم، خبر دادند که هیتلر معشوقه‌ای به نام براون دارد.

زندگی و مرگ با "پیشوا"

در بیوگرافی تازه‌ی اوا براون به این نکته اشاره می‌شود که او کمابیش زنی عادی بوده و با "زن ایده آل آلمان نازی" همسازی نداشته است و به همین خاطر برخی از سران نازی درباره او با لحنی منفی سخن گفته‌اند. نویسنده در نقد این برداشت معتقد است: "اوا براون زنی غیرسیاسی بود، اما درست به همین خاطر با برداشت نازیان از 'زن ایدآل' همخوانی داشت، زیرا آنها زنان را تنها در خدمت مردان و "آرمان مردانه" می‌خواستند."
 
معشوقه هیتلر؛ میان شایعه و تاریخ

اوا براون با تمام وجود به ایدئولوژی حزب نازی ایمان داشت و از فرمان‌های هیتلر بی چون و چرا اطاعت می‌کرد. جز این نیز نمی‌توان از این زن انتظار داشت: اوا براون نیمی از ۳۳ سال عمر خود را در میان سران حزب نازی طی کرده بود.

اوا براون چشم بسته از "پیشوای ابدی حزب و جامعه" فرمان می‌برد. هیتلر در یکی از آخرین فوران‌های خشم خود گفته بود: "امروز فقط اوا براون و سگم به من وفادار مانده‌اند." در آخرین روزهای جنگ، زمانی که اروپا به ویرانه‌ای بزرگ بدل شده و نخستین گردان‌های ارتش سرخ وارد برلین شده بودند، اوا براون می‌توانست از ستاد حکومتی خارج شود و زندگی خود را نجات دهد، اما او تصمیم گرفته بود در کنار "پیشوا" بماند و آخرین گام را با او بردارد.

اوا براون دو دقیقه قبل از هیتلر کپسول سمی را زیر دندان فشار داد. دقیقا ساعت سه و ۲۸ دقیقه بعدازظهر ۳۰ آوریل ۱۹۴۵. دو دقیقه قبل از آدولف هیتلر. آنها تنها دو روز قبل به طور رسمی ازدواج کرده بودند.
 
منبع: bbc
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:28 - 1395/11/18
هیتلر رهبری با شرف برای ملت خود بود
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
یهودیای المانی که زنده زنده سوزوند اهل همون کشور و ملت نبودن؟چرا چرت میگی
khoros
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
اینم بفهم که اول یهودی ها با المانی ها چکار کردند؟
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1395/11/20
به یه دیکتاتور میگی با شرف؟ واقعا با چه معیارایی این کلماتو بکار میبرید؟
Iran, Islamic Republic of
11:46 - 1397/03/16
زنده باد ياد و خاطره ي هيتلر
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
اگه تو هم تو اتیش میسوزوند نامش خیلی بیشتر زنده میموند حیف
Iran, Islamic Republic of
15:26 - 1397/11/19
داستان یک عشق واقعا جالب بود. هیتلر هم یک انسان بود وحق داشت کسی رو دوست داشته باشه
Iran, Islamic Republic of
21:44 - 1397/11/19
خرگوش دوست داشته :))))) تو عکس رنگی زیاد بلوند بنظر نمیاد
Iran, Islamic Republic of
23:13 - 1397/11/19
هیچ مردی نمیتونه بدون زن زندگی کنه
پاسخ ها
نادیا
-
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
دقیقاهیچ زنی هم نمیتونه تنها زندگی کنه
Iran, Islamic Republic of
23:46 - 1397/11/19
عشق وعاشقي هميشه مقدس حتي اگه طرف هيتلر باشه
Iran, Islamic Republic of
21:46 - 1397/11/20
هیتلرزنده هست وخودکشی نکرده بهترین کاراو به درک فرستادن یهودیهاست که میگفت بعدهامیفمن که من چه ادمهای کثیف رواز بین میبرم
Iran, Islamic Republic of
23:47 - 1397/11/21
درود بر هیتلر و اوا براون

اگر به هیتلر خیانت نمیشد الان این مرد بزرگ جهان بهتری را برای آلمان و هم برای دنیا می ساخت

تنها رهبری که لیاقت رهبری در دنیای عصر کنونی داشت

متاسفانه تبلیغات ناجوانمردانه فراماسونری ها که کینه عمیقی از هیتلر داشتن باعث شد فضای سینمای هالیوود و دستگاه تبلیغاتی آنها از هیتلر دیکتاتور بسازن ولی هستن افرادی که می دانن او دیکتاتور نبود و بهترین تاریخ آلمان را هم از لحاظ پیشرفت علمی و هم اقتصادی رقم زد

Heil Hitler
Germany
04:22 - 1397/11/22
هدف و راه او برخواسته از عظم و تفكر گروهي با عظم راسخ براي نجات و هدايت بشري شايسته و پيشرو بود يعني نظم و مديريت جهاني كه پيشبينيها و اهدافشان ناقص و نواقص زيادي داشت ،،،مي شود بدون خونريزي و بدنامي به اساني با فرمول و راهكار كه من دارم بدون ديكتاتوري با دموكراتي محض به اين هدف بالا رسيد،،،،خداوند همه گذشتگان را مورد رحمت و امرزش قرار دهد،،،
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
ببخشید شما مادر ترزا نیستین
United States
00:05 - 1397/11/29
سلام بر روح کبیر و پرفتوح هیتلر.......سلام بر نازیسم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج