وعده ایجاد 100 هزار شغل در سال 96
۵۰۵۸۸۰
۱۳ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۲:۱۷
۹۸۸۵ 
ایجاد اشتغال همواره از دغدغه‌های افراد جامعه و خصوصا فارغ‌التحصیلان بوده و دولت یازدهم نیز از آن به عنوان یکی از مهم‌ترین مسوولیت‌ها و وظایف خود یاد می‌کند؛ امسال و در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال، حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با داشتن بخش عمده‌ای از فارغ‌التحصیلان و پتانسیل‌های مناسب برای ایجاد شغل می‌تواند نقش پررنگی در این زمینه ایفا کند.
خبرگزاری ایسنا: ایجاد اشتغال همواره از دغدغه‌های افراد جامعه و خصوصا فارغ‌التحصیلان بوده و دولت یازدهم نیز از آن به عنوان یکی از مهم‌ترین مسوولیت‌ها و وظایف خود یاد می‌کند؛ امسال و در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال، حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با داشتن بخش عمده‌ای از فارغ‌التحصیلان و پتانسیل‌های مناسب برای ایجاد شغل می‌تواند نقش پررنگی در این زمینه ایفا کند.

نامگذاری سال ۱۳۹۶ به سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی، اهمیت حوزه کارآفرینی و ایجاد اشتغال را بیش از پیش نشان می‌دهد. اگرچه اشتغال‌زایی حرف دیروز و امروز مسوولان نیست و با توجه به جمعیتی که هر ساله به خیل عظیم جوانان در سن کار اضافه می‌شوند، این موضوع نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم بارها به موضوع اشتغال به عنوان یکی از اولویت‌های دولت یازدهم اشاره کرده است و می‌گوید: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دولت یازدهم ایجاد اشتغال برای جوانان است. در این زمینه تمامی وزرای دولت در حوزه خود مامور شده‌اند که زیرساخت‌های اشتغال جوانان را فراهم کنند تا دغدغه اشتغال و ازدواج که مهمترین مشکل جوانان است برطرف شود.

سرمایه‌گذاری اندک، درآمد بالا

اپلیکیشن‌نویسی، بازی‌سازی، برنامه‌نویسی از حوزه‌های مناسب و شناخته‌شده ایجاد اشتغال در ICT‌ به شمار می‌رود که گاهی با کمترین سرمایه‌گذاری می‌توان بهترین بهره‌برداری را از آنها کرد. در این راستا محمود واعظی با اشاره به سهم ۱۷ درصدی فارغ‌التحصیلان حوزه ICT‌ می‌گوید: در کشور سالانه ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار فارغ‌التحصیل در حوزه IT داریم و طبق بررسی‌های جهانی، IT  حوزه‌ای است که می‌توان با سرمایه‌گذاری کم در آن شغل ایجاد کرد.

او همچنین با اشاره به موضوع جذب سرمایه در حوزه ICT اظهار می‌کند: سیاست دولت توسعه است و فکر می‌کنیم توسعه می‌تواند باعث رونق اقتصادی و اشتغال شود. یکی از بخش‌هایی که به استقبال این سیاست دولت رفته است، ICT است. شرکت‌های بزرگ اینترنتی و مخابراتی پس از برجام اقبال بسیار خوبی برای همکاری با بخش خصوصی از خود نشان داده‌اند.

شبکه ملی اطلاعات و اشتغال‌زایی

شبکه ملی اطلاعات نیز که سال ۹۵ مهم‌ترین گام‌هایش برداشته شد، به زعم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نقش موثری در حوزه اشتغال‌زایی دارد. واعظی با بیان اینکه حوزه فضای مجازی حوزه ابتکار و کسب و کار برای جوانان است، اظهار می‌کند: شبکه ملی اطلاعات میدان بسیار وسیعی برای فارغ‌التحصیلان است که در آن به تولید محتوا و نرم‌افزار پرداخته و با ایجاد اشتغال به کسب و کار رونق دهند.

واعظی درباره اشتغال‌زایی صورت‌گرفته در حوزه ICT با بیان اینکه این وزارتخانه به طور مستقیم مسوول اشتغال‌زایی کشور نیست، می‌گوید: با توجه به این‌که دولت همواره دغدغه‌های جدی در این حوزه داشته و در حوزه ICT می‌توان با سرمایه کمتر به ایجاد اشتغال پرداخت، از دو سال قبل با افزایش پهنای باند و ورود به نسل‌های دوم و سوم ارتباطی شرایطی ایجاد شده که تا سال گذشته حدود ۱۰۰ هزار شغل ایجاد شد.  همچنین اکنون نهضت نرم‌افزارنویسی رشد خوبی کرده و حدود ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزار اپلیکیشن بومی داریم.

عدم مهارت کافی

البته با وجود تاکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر درصد بالای فارغ‌التحصیلان حوزه ICT، عیسی منصوری -معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار- معتقد است به دلیل عدم انطباق بین آموزش‌های مرتبط با رشته IT و تقاضای موجود در بازار کار، فارغ‌التحصیلان این رشته عمدتا بیشترین آمار بیکاری در میان رشته‌های تحصیلی را دارند و می‌گوید: درحال حاضر بین نظام آموزش عالی و نیاز بازار کار تناسب لازم وجود ندارد و نیروهایی که در دانشگاه‌ها در رشته‌های IT فارغ‌التحصیل می‌شوند، از مهارت کافی برخوردار نیستند، از این رو لازم است تا آموزش‌های مرتبط با این رشته به تناسب تخصص‌ مورد نیاز بازار عرضه شود.

او همچنین با تاکید بر ارتقای سطح مهارت دانشجویان رشتهIT  اظهار می‌کند: طرح مشترکی با وزارت ارتباطات دنبال می‌کنیم که به موجب آن در حوزه‌های IT و ICT با اولویت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و جوانان جویای کار اشتغال‌زایی صورت گیرد که خوشبختانه از محل اجرای طرح در چهار استان کردستان، یزد، مازندران و خوزستان ۱۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شده و پیش‌بینی ما برای سال آینده اشتغال ۱۲۰ هزار نفری است.

در چنین شرایطی با توجه به اهمیت اشتغال‌زایی و پتانسیل بالای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و البته عدم تناسب لازم بین نظام آموزش عالی و نیاز بازار کار که بیکاری فارغ‌التحصیلان رشته IT را سبب می‌شود، باید به بهبود مهارت‌های لازم این حوزه پرداخت. زیرا اگرچه فناوری اطلاعات در برخی بخش‌ها سرمایه‌گذاری اندکی را می‌طلبد اما از سوی دیگر قابلیت درآمدزایی بالایی دارد که البته معضل کمبود شغل را نیز حل خواهد کرد.

بیش از ۱۰۰ هزار شغل جدید، وعده‌ای برای ۹۶

محمود واعظی همچنین در آخرین روزهای سال گذشته نیز با بیان اینکه پست نقشی کلیدی در کارآفرینی از طریق فناوری‌های نوین و ارتباطی دارد، اظهار کرده بود: فناوری‌های نوین بستر مناسبی برای ایجاد فرصت‌های شغلی جدید است و دولت برای این بخش برنامه‌ریزی کرده است. دولت تدبیر و امید برای ایجاد ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در حوزه فناوری‌های نوین ارتباطی در امسال و ۱۲۰ هزار شغل در سال آتی خیز برداشته است.

پس از آن ابوالحسن فیروزآبادی - رئیس مرکز ملی فضای مجازی- درباره ایجاد ۱۲۰ هزار فرصت شغلی که در بخش فناوری اطلاعات برای سال ۱۳۹۶ پیش‌بینی شده است، گفت: بخش IT از جمله بخش‌هایی است که می‌تواند در حوزه خدمات به کار گرفته شود و با داشتن ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالا بیشترین سهم را در ایجاد اشتغال داشته باشد. خوشبختانه با توجه به اقبال عمومی نسبت به این بخش، بازار پویایی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور شکل گرفته است.

قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ابراز امیدواری از تحقق اهداف توسعه اشتغال دولت در حوزه IT افزود: معتقدم ۱۲۰ هزار شغلی که در این حوزه پیش‌بینی شده قابل تحقق است و جامعه حتی بدون حمایت دولت این بازار کار را فراهم خواهد کرد. تنها کاری که دولت باید انجام دهد این است که موانع پیش روی IT را از میان بردارد، در آن صورت فرصتهای شغلی بسیاری در بخش فناوری اطلاعات می‌تواند به وجود آید.

او با اشاره به ظرفیت‌های بالای بخش خدمات برای اشتغال‌زایی، بر لزوم توجه به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به جهت پیوند با بخش خدمات تاکید کرد و گفت: با در نظر گرفتن شمار فارغ‌التحصیلان جویای کار و ظرفیت‌های بالای بخش‌های خدمات و IT، نظام آموزشی و مهارتی کشور باید مبتنی بر فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات حرکت کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در نهایت در پیام نوروزی خود برای سال ۹۶ نیز به اشتغال به عنوان یکی از اولویت‌های سال جدید اشاره و اظهار کرد: در سال ۹۵ توفیق داشتیم در بستر شبکه ملی اطلاعات کسب‌وکارهای الکترونیکی و دانش‌محور را ایجاد کنیم و خوشحالیم که جوانان و فارغ‌التحصیلان ما در بخش‌ها و صنف‌های مختلف، تلفیقی از شغل ها و کسب‌وکارهای سنتی را با الکترونیکی، به مردم ارایه می‌کنند.  در سال ۱۳۹۵ حدود ۱۰۰ هزار شغل در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به وجود آمد و امیدواریم که در سال ۱۳۹۶  با ۳۰ درصد افزایش در این حوزه، بتوانیم ۱۳۰ هزار شغل به وجود آوریم.
برچسب ها:
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
02:32 - 1396/01/13
وعده نه!!!اجرایی شدبگویید.لطفا.
Iran, Islamic Republic of
07:40 - 1396/01/13
باز هم دروغ انتخاباتی ما دیگه گول نمی خوریم
Iran, Islamic Republic of
07:57 - 1396/01/13
ترسم از این که دویست هزار نفر بيکارنشوند!!!!!
Oman
08:11 - 1396/01/13
باز هم نزدیک انتخابات و وعده های الکی و پوچ
Iran, Islamic Republic of
08:14 - 1396/01/13
تواین مدت چهارسال چهارتاشغل ایجادنشده سال ۹۶چطوری میخواین ۱۰۰الی۱۳۰هزارشغل ایجادکنید یعنی واقعأ انتظاردارین مردم باورکنن .جل الخالق بخاطرانتخابات چه وعده های دروغی که تحویل ملت نمیدن .اماخوشبختانه ملت دیگه بیدارشدن گوششون ازاین حرفاپره
Iran, Islamic Republic of
08:47 - 1396/01/13
همش دروغه به این دولت دیگه نمیرسه
Iran, Islamic Republic of
09:11 - 1396/01/13
خوبه خودتونم دارید میگید "وعده"
وعده وعید همیشه رو هواست .
بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد
Iran, Islamic Republic of
10:13 - 1396/01/13
شعارهای بسیار زیبایی بود شاد نباشید بعد از انتخابات بپایان میرسد
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1396/01/13
آفرین دروغ هم که هس بازهم به مردم امید میدین تاخود کشی نکنن خوبه بفکر ملت هم هستین
Iran, Islamic Republic of
10:26 - 1396/01/13
وعده سر خرمن ما دیگه رای نمیدیم
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1396/01/13
کشور ما امروز به سالانه ۲ ملیون شغل جدید نیاز داره اون وقت شما با وعده دادن ٪۵ از این مقدار میخوای رای هم جمع کنی. لااقل دروغ هم که میگی گنده بگو
Iran, Islamic Republic of
11:33 - 1396/01/13
بزک نمیر بهار میاد.....به نظر خودتون کسی هم هست که باور کنه....با کدوم پول...همرو که اقازاده ها دزدیدن
Iran, Islamic Republic of
23:27 - 1396/01/13
مگخ من توهین گفته بودم نظرمن راتائیدنکردید شماهم دروغگو هستین مثل دولت روحانی تون
Iran, Islamic Republic of
03:23 - 1396/01/14
ما خوب هستیم، ما همه سرکار هستیم، فقط حول و حوش 12میلیون بیک
Iran, Islamic Republic of
14:23 - 1396/01/14
ای مردم خوب پس صبرتان کجا رفته!! صبر داشته باشید بیکاری به چهل میلیون هم میرسد، لطفاً عجله نکنید،!!
Iran, Islamic Republic of
19:10 - 1396/01/14
وهمانا یارانه 45تومان درصورتی که تورم ده هابرابرشده کارکو عمو 5ساله بیکارم مستاجر رای به کی کو مردعمل
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج