شیوع قابل توجه «تالاسمی» در کرمان
۵۵۹۷۴۸
۱۲ تير ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۹
۶۱۳۰ 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: تالاسمی یکی از شایعترین بیماریهای ژنتیک است که نوع بتا تالاسمی در ایران بسیار شایع است که این شیوع در جنوب کشور قابل توجه است.
خبرگزاری ایسنا: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: تالاسمی یکی از شایعترین بیماریهای ژنتیک است که نوع بتا تالاسمی در ایران بسیار شایع است که این شیوع در جنوب کشور قابل توجه است.

مسعود مطهری  امروز در حاشیه برگزاری کارگاه بازآموزی تالاسمی و معرفی برنامه ژنتیک اجتماعی در جیرفت در جمع خبرنگاران با اشاره به به مشکلات فراوان در جنوب کرمان در این راستا افزود: با توجه به پشتیبانی اداره ژنتیک و همت اداره مشاوره توانسته ایم  بروز بتا تالاسمی ماژور را در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی جیرفت از 185 درصد در 1000 تولد زنده در سال 85  به 57 درصد در 1000 تولد زنده در سال 94 کاهش دهیم.

وی افزود: 3114  زوج ناقل و مشکوک پرخطر در جنوب کرمان تحت مراقبت هستند.


مطهری با اشاره به اهداف برگزاریی این کارگاه با حضور پزشکان و کاشناسان جنوب کرمان در جیرفت خاطرنشان کرد: با توجه به لزوم ایجاد یک حساسیت در تیمهای کارشناسی اعم از پزشکان مشاوران ژنتیکی برای افزایش آگاهی آنها این کارگاه با محوریت پیشگیری از بروز تالاسمی ماژور در جنوب کرمان با حضور اساتید کشوری و استانی برگزار شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: در راستای اهمیت افزایش آگاهی پزشکان عمومی، متخصصان زنان و اطفال، تیم مشاوره ژنتیک، کارشناسان و ماماها، ضمن بررسی مشکلات موجود و علل بروز در منطقه راهکارها و پیشنهادات را در همین کارگاه در راستای کاهش بروز تالاسمی انجام میدهیم.

مطهری با بیان اینکه بیشترین دلیل بروز تالاسمی در جنوب کرمان به ازدواجهای فامیلی برمی‌گردد که در منطقه زیاد است، عنوان کرد: از طرفی همکاری نکردن برخی زوجین با مراکز بهداشت شهرستانها نیز مزید بر علت است و البته مشکلات اقتصاد و اجتماعی هم بی تأثیر نیستند.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
01:04 - 1396/04/13
اثرات ازدواج فامیلی است
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج