یادی از داود رشیدی در آستانه سالروز تولدش
۵۶۶۱۱۷
۲۴ تير ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۱
۶۶۸۴
بیشتر از نیم قرن بود که فعالیت هنری داشت اما بازهم می‌گفت، «هنوز علاقه زیادی به بازیگری دارم وعلاقه‌مندم نقش خوبی را برای کارگردان خوبی بازی کنم» ولی افسوس که روزهای عمرش برای ادامه کار دیگر به او فرصت نداد.
خبرگزاری ایسنا: بیشتر از نیم قرن بود که فعالیت هنری داشت اما بازهم می‌گفت، «هنوز علاقه زیادی به بازیگری دارم وعلاقه‌مندم نقش خوبی را برای کارگردان خوبی بازی کنم» ولی افسوس که روزهای عمرش برای ادامه کار دیگر به او فرصت نداد.

حرف از داود رشیدی است که فردا 25 تیرماه سالروز تولد هشتادوچهار سالگی‌اش جشن گرفته می‌شود، آن هم اولین جشن تولد بدون داود رشیدی؛ هنرمندی که درباره سالروز تولدش می‌گفت: «ناراحتم از اینکه یک سال از عمرم گذشته، اما خوشحالم سال جدیدی آغاز می‌شود. از این دوران طی شده راضی هستم هرچند می‌شد بهتر باشد.»

 رشیدی که بازیگری در تئاتر را همزمان با تحصیل در رشته علوم سیاسی در دانشگاه ژنو، نزد یکی از دستیاران کارگردان‌های معروف مکتب پاریس آموخته بود، همواره از دوره‌ای که با علی حاتمی بود به نیکی یاد می‌کرد و آن را خوب و رابطه‌اشان را مثل دو برادر می‌دانست؛ رابطه‌ای که میان فرزندان آن‌ها لیلی و لیلا هم دیده می‌شود.

این بازیگر همیشه در معرفی خود می‌گفت: ‌«متولد تهرانم‌ سال ١٣١٢، خیابان ری، کوچه آبشار و نخستین تئاتری هم که بازی کردم، در نمایشی به کارگردانی استاد نوشین بود. نخستین نقش سینمایی‌ام را هم در فیلم «فرار از تله» در کنار بهروز وثوقی بازی کردم؛ فیلمی که کارگردانش جلال مقدم بود.»

این هنرمند که کمتر از یک سال از درگذشتش می‌گذرد، در همین سال‌های اخیر در مصاحبه‌ای با ایسنا با اشاره به علاقه خود به بازیگری خطاب به بازیگران جوانی که وارد این حرفه می‌شوند، گفته بود:« عطش قدرت، عطش پول درآوردن از چیزهای بد دوران ماست. بازیگر به تماشاگر احتیاج دارد و تماشاگر هم به بازیگر. این دو باید با هم هم‌سنگ باشند. بازیگرانی بوده‌اند که در برخی نقش‌ها موفق بودند اما دوباره موفقیت‌شان تکرار نشد. بازیگر باید سعی کند پیشرفت کند و در حال درجازدن نباشد. بازیگرانی بوده‌اند که سریع بعد از یکی دو کار فید شدند چون از بازیگری چیز دیگری می‌خواستند. نقش برای بازیگر باید جایی برای نفس کشیدن باشد و از تازگی‌اش لذت ببرد.»

از آثار شاخص این بازیگر می‌توان به فیلم‌های سینمایی «فرار از تله»، «خروس»، «کندو»، «اعدامی»، «مرز»، «رهایی»، «جایزه»، «هیولای درون»، «کمال الملک»، «شیلات»، «خانه عنکبوت»، «گل‌های داوودی»، «تاتوره»، «بی‌بی چلچله» و سریال های «هزاردستان»، «کوچک جنگلی»، «گرگ‌ها»، «عطر گل یاس»، «امام علی(ع)»، «گل پامچال»، «آوای فاخته»، « تنهاترین سردار»، «ولایت عشق»، «خاطرات یک خبرنگار»، «معصومیت از دست رفته»، «مختارنامه» و «کلاه پهلوی» اشاره کرد.

وی همچنین سابقه تهیه چند فیلم سینمایی از جمله «الو الو من جوجو ام»، «قطعه ناتمام»، «امتحان»‌ و «صبحی دیگر» را نیز دارد.

همزمان با فرارسیدن سالروز تولد زنده یاد داود رشیدی قرار است برنامه‌ای ویژه در تئاترشهر برگزار شود که در پی آن نمایشگاهی از پوسترهای نمایشی، عکس‌ها، لوازم شخصی، تندیس‌ها و دست‌خط این بازیگر به نمایش گذاشته می‌شود.

این نمایشگاه تا پنجم شهریور ماه (اولین سالگرد درگذشت این هنرمند) دایر خواهد بود.
 
 
 در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید. 
 
یادی از داود رشیدی در آستانه سالروز تولدش 
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج