کاهش سود بانکی، آری یا نه؟
۵۹۰۶۷۳
۰۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۴
۵۲۰۷
یکی از سیاست‌هایی که برای برون‌رفت از شرایط رکودی اقتصاد کشور و ساماندهی در حوزه بازار پول و سرمایه لازم است، کاهش نرخ سود بانکی است.
دکتر محمدرضا رنجبرفلاح در جام جم نوشت: یکی از سیاست‌هایی که برای برون‌رفت از شرایط رکودی اقتصاد کشور و ساماندهی در حوزه بازار پول و سرمایه لازم است، کاهش نرخ سود بانکی است.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای تحقق این موضوع چند گام و اقدام مهم را انجام داد. یکی از این موارد، پایین آوردن نرخ سود در شبکه بین بانکی بود که بانک مرکزی در این مساله به صورت مستقیم ورود کرد.
 
حتی برای تحقق این هدف، به بانک‌ها خطوط اعتباری با نرخ‌های پایین اختصاص داد و توانست سود 28 درصدی را در طول مدت کوتاهی به زیر 20 درصد برساند اما به‌دلیل این‌که بین این سیاست بانک مرکزی و سیاست فروش اوراق مشارکت یا اوراق خزانه دولت هماهنگی وجود نداشت، نرخ سود بانکی دوباره بالا رفت.

این روند، بانک مرکزی را مجبور کرد تصمیم بگیرد نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات را نیز کاهش دهد. این مساله سال گذشته در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت و در شورای پول و اعتبار تصویب شد که نرخ سود تسهیلات به حداکثر 18 درصد و نرخ سود سپرده‌ها به 15 درصد برسد اما اجرای این مصوبه، کج دار و مریز بود.

اخیرا بانک مرکزی دوباره تاکید کرده که بانک‌ها باید نرخ‌های مصوب سود سپرده‌ها را از 11 شهریور سال جاری اجرایی کنند. البته نباید فراموش کرد که مهلت چندروزه بانک مرکزی به معنای چراغ سبز به بانک‌ها برای جذب سپرده با سودهای بیشتر است.
 
اکنون اغلب کارشناسان معتقدند اجرای نرخ‌های جدید، می‌تواند به فعال شدن بازار دارایی‌ها، مسکن و همچنین بخش تولید و بازار کالا و خدمات برای برون‌رفت از شرایط رکودی کمک کند. این موضوع برای افزایش رشد اقتصادی نیز مؤثر است. کاهش نرخ سود، به جان گرفتن شبکه بانکی و خروج از بحرانی که بانک‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، نیز کمک می‌کند.
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:27 - 1396/06/07
وام باید بدون درصد باشد وگرنه حرام است
United States
17:12 - 1396/06/07
برای رشداقتصادی سودتسهیلات بانکی مختص برای بازاریان وکسبه و مغازه داران 4درصدصورت بگیردتارونق بگیرد.دولت فقط دربخش تولیدسودبانکی راباسود4درصداونم به استثناءبعضی مواردقرارمیدهدکه موجب ناتوازنی بازاروتولیدکننده است.همانطورکه میدانیدتولیدکننده جنس راباسود20 الی 30درصدبه بازارتزریق میکندواین باعث بی ثباتی اقتصادمیگردد.
Iran, Islamic Republic of
17:53 - 1396/06/07
با این کارشناسیشون..تا الان ده بار سود رو بالا پایین بردن تاببین کجا به نفع دولت میشود..مردم رو وللش
Iran, Islamic Republic of
18:50 - 1396/06/07
آری.البته بانکها فنونی دارند که هیچکس حریفشون نمیشه مثل نرخ سود توافقی.
Iran, Islamic Republic of
19:11 - 1396/06/07
آزمون و خطا ... چند بار؟
Iran, Islamic Republic of
02:02 - 1396/06/08
آیادولت بااین تصمیمی که گرفته سودبانکی روکاهش بده
گاهاًبه مستاجرین یاکارگران مستاجربدبخت فکرکرده؟
که باکاهش سودبانکی،مالکین چه بلایی قراره سره مامستاجرین بیارن؟
کاهش سودبانکی شاید برای دولت مفیدواقع شود
ولی وضعیت فقرازاین هم که هست بدترخواهدشد.
شما دولت محترم بیایید سود اونهایی که دربانکها سرمایه گذاری کلان کردن یعنی بالای یک میلیارد دارن سود بانکی میگیرن روکاهش بدید.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج