سونامی عوارض تالاسمی در راه است
۵۹۱۶۰
۲۴ تير ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۱
۱۶۳۹ 
دبیر انجمن تالاسمی ایران با اشاره به اینکه در دو سال اخیر با کمبود شدید دارو مواجه بوده‌ایم، گفت: اگر آهن ذخیره‌ شده را در بدن این بیماران از طریق تأمین به موقع دارو کاهش ندهیم سونامی عوارض تالاسمی در راه خواهد بود.
خبرگزاری فارس: دبیر انجمن تالاسمی ایران با اشاره به اینکه در دو سال اخیر با کمبود شدید دارو مواجه بوده‌ایم، گفت: اگر آهن ذخیره‌ شده را در بدن این بیماران از طریق تأمین به موقع دارو کاهش ندهیم سونامی عوارض تالاسمی در راه خواهد بود.

محمدرضا مشهدی در نشست خبری که به مناسبت بررسی وضعیت دارویی کشور برگزار شد، گفت: بیماران تالاسمی ماهانه به 100 ویال احتیاج دارند که در حال حاضر در ماه شاید 30 تا 50 ویال آن تأمین شود.

وی ادامه داد: در برخی موارد دو ماه یکبار داروی بیمار تالاسمی تأمین می‌شود. داروی داخلی در دسترس نیست و نوع خارجی آن نیز به شدت کمیاب است.

مشهدی با اشاره به اینکه بیماران تالاسمی فشار زیادی را تحمل می‌کنند، گفت: در بحث داروی دسفوناک بیماران را تشویق کردیم که داروی داخلی را استفاده کنند اما با تغییراتی که اخیراً در این دارو اتفاق افتاد و گزارش آن را به وزارت بهداشت دادیم بیماران دچار عوارض شدیدی شدند.

دبیر انجمن تالاسمی ایران گفت: با این وجود حتی همین داروی داخلی هم وجود ندارد، در این موقعیت شرکت‌های دارویی ابتدای سال می‌گویند نیازها را تأمین می‌کنند اما تعهدات خود را انجام نمی‌دهند.

وی افزود: در دو سال اخیر با کمبود شدید دارو روبه‌رو بوده‌ایم و سونامی عوارض تالاسمی در راه است، اگر آهن ذخیره شده را در بدن این بیماران کاهش ندهیم در سالهای آینده با عوارض زیادی روبه‌رو می‌شویم.

مشهدی گفت: روی تولید داخل، خارجی و خوراکی بحث نمی‌کنیم، در حال حاضر ویال تزریقی یا قرص خوراکی را داروخانه‌ها ندارند و فقط بخشی از داروهایی که وجود دارد از نوع اسفرال است.

دبیر انجمن تالاسمی ایران گفت: بیماران باید چه کنند؟ انجمن تالاسمی هر روز پاسخگوی 150 بیمار تالاسمی است که با کمبود دارو مواجه شدند.

مشهدی خطاب به معاون داروی سازمان غذا و دارو گفت: گفته می‌شود که داروی تالاسمی کمیاب است و 30 تا 50 ویال را بیمار بیشتر نمی‌تواند بگیرد اما داروی دسفرال را در یک پکیج 100 ویالی در بازار به راحتی می‌توانند خریداری کنند. این داروها از کجا می‌آیند که بیمار در شرایط عادی نمی‌تواند خریداری کند اما در بازار با قیمتی گرانتر وجود دارد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج