جراحی زیبایی و ترمیمی بینی
۶۱۸۴۹
۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۳
۱۱۱۰۴۰ 
دکتر محبوبی راد
تعریف زیبایی از نظر افراد مختلف متفاوت می باشد. برخی هر گونه عمل جراحی زیبایی را محکوم می کنند و آن را کار پزشکی نمی دانند. اما برخی از پزشکان آن را یک نوع روان درمانی می دانند و با این استدلال که دختر یا پسر 17 یا 18 ساله که به علت ظاهر نامناسب مورد توجه قرار نمی گیرند، در صورت عمل جراحی زیبایی مشکلات ظاهری وی رفع و در حقیقت باعث بهبود حالت افسردگی و بهبود وضعیت روانی او می شود که...


جراح و متخصص گوش حلق وبینی

دارای بورد تخصصی

 اندوسکوپی و زیبایی بینی و صورت

هماهنگی زیبایی بینی و صورت:

تعریف زیبایی از نظر افراد مختلف متفاوت می باشد. برخی هر گونه عمل جراحی زیبایی را محکوم می کنند و آن را کار پزشکی نمی دانند. اما برخی از پزشکان آن را یک نوع روان درمانی می دانند و با این استدلال که دختر یا پسر 17 یا 18 ساله که به علت ظاهر نامناسب مورد توجه قرار نمی گیرند، در صورت عمل جراحی زیبایی مشکلات ظاهری وی رفع و در حقیقت باعث بهبود حالت افسردگی و بهبود وضعیت روانی او می شود که ارزش عمل زیبایی وی کمتر از اعمال جراحی کانسر و یا عمل جراحی هایی که در سنین بالا برای درمان هایی که ممکن است در نهایت بر survival (میزان زنده ماندن) بیمار تاثیری نداشته باشد، نبوده و حتی بیشتر است.

اما در این مورد لازم است افراد جامعه به تعریف کلی زیبایی که در دنیا تعریف شده است آگاه باشند، همچنین این نکته قابل توجه است که اشکالات ظاهری به ویژه در صورت، دلیل بر نازیبا بودن نمی باشد، همچنان که می بینیم بسیاری از افراد مشهور زیبای دنیا شاید بینی و حتی گونه و چشم زیبایی ندارند. بنابراین توصیه این جانب به افراد علاقمند به عمل جراحی زیبایی این است که در صورتی که خود احساس نیاز نمی کنند، به توصیه های دوستان و افراد دیگر توجه نکنند چون ممکن است بینی بسیار زیبایی برای فرد ساخته شود اما ترکیب چهره او به هم بریزد و چهره زیباتر و یا جذاب تری پیدا نکند در ضمن نباید به چهره برخی از افراد توجه کرده آن را الگوی خود قرار دهند و خواهان آن چهره باشند که امکان پذیر نمی باشند.

 همچنین بعد از عمل جراحی بینی حتما اشکالاتی خواهد داشت و بیماران باید بدانند تفاوت دو طرفه صورت در اندازه و شکل اجزا صورت هیچ گاه به طور کامل رفع نخواهد شد. به همین دلیل در زیر معیارهای زیبایی را براساس تعریف هایی که در دنیا شده است، جهت اطلاع علاقمندان بیان می دارم. ابتدا لازم است به نسبت های ایده آل صورت، در نمای قدامی و نمای لترال توجه نمود.وضعیت زیبایی بینی:

اما برای بررسی زیبایی بینی که امروزه بسیار قابل توجه است باید گفت گاهی ممکن است بینی به ظاهر زیبا باشد اما با اجزاء صورت هماهنگی نداشته باشد. بنابراین باید توجه کرد که بینی فرد هماهنگ با اجزاء صورت باشد. یکی از نکات خیلی مهم در حقیقت ارتفاع بینی – طول بینی – میزان افتادگی نوک بینی و فاصله گوشه داخلی چشم قسمت فرورفته ناحیه بینی می باشد به طوری که برخی از افراد که فکر می کنند بینی آنها قوز دارد در حقیقت یک نوع قوس کاذب است که در صورت تصحیح اجزاء دیگر بینی برداشتن آن قوز باعث ایجاد بینی بسیار تور فته و زشت می شود.


انواع بینی جهت عمل جراحی زیبایی

نکته مهم در نتیجه عمل جراحی زیبایی بینی نوع پوست بینی می باشد که در بین جامعه ما در مواردیکه نوع پوست نامناسب و ضخیم است از آن به عنوان بینی گوشتی یاد می شود بنابراین نکاتی را در مورد تفاوت های بینی افراد ذکر می شود :

عمل جراحی بینی های معمولی یا استخوانی :

در این موارد در حقیقت بسیار دارای پوست مناسب و غضروف و استخوان مناسب می باشد در این موارد با توجه به اینکه ساختمان بینی وضعیت مناسب دارد با وجودیکه ممکن است در قبل از عمل جراحی قوز و یا شکل بینی بسیار نامناسب و نامتقارن باشد ولی بعد از عمل و بعد از مدت کوتاهی بینی به وضعیت مناسب و زیبا میرسد .


بینی هایی گوشتی:


این موارد در حقیقت مربوط به وضعیت پوست بینی است که ضخیم می باشد و مورد دیگر مربوط به وضعیت غضروف و نوک بینی می باشد که در این موارد اغلب غضروفی با ارتجاعیت (قدرت بازگشت) کم وجود دارد در این موارد عمل جراحی می تواند حتی بهتر از موارد استخوانی نتیجه عمل جراحی باشد به شرط آنکه یک ساختار مناسب غضروفی از غضروف های بینی و یا دنده و یا غضروفهای مصنوعی درست شود و در نوک بینی یک غضروف مناسب به نام Sheildgraft گذاشته شود و بیمار نیز باید بداند زمان لازم جهت رسیدن به وضعیت ایده آل بسیار بیشتر از موارد دیگر انواع جراحی بینی می باشد .


جراحی بینی های ترمیمی
 

در مواردیکه بعد از عمل جراحی بینی ایراداتی برای بینی ایجاد می شود جهت ترمیم آن اولاً باید توجه به وضعیت غضروف داخل بینی و نکته دوم توجه به ایرادات ایجاد شده بعد از عمل و توجه به وضعیت بینی قبل از عمل جراحی داشت در این موارد حتماً باید توجه داشت برخی از مشکلات قبل از جراحی اول بینی یا ممکن است قابل درمان کامل نبوده است و یا ممکن است میزان بهبودی در جراحی اول بیشتر از آن، ممکن نبوده و مجدداً باید عمل شود .

 در برخی موراد که به علت مشکلات جراحی می باشد متاسفانه نیاز به استفاده از غضروف و یا بافتهای دیگر جهت ترمیم وضعیت جدید می باشد تغییراتی که در سوراخهای بینی و یا در فرو رفتگی های بالای Alar (حلقه بینی) ایجاد می شود حتماً نیاز به استفاده از غضروفهای مختلف دارد ولی در بیشتر موارد قابل امکان می باشد اما در این مورد نیز مانند موارد نوع گوشتی باید میزان انتظار از تغییر و مدت زمان نیاز جهت رسیدن به وضعیت ایده آل را با بیمار در میان گذاشت که بیشتر از موارد عادی می باشد.ارتباط زیبایی بینی و صورت :

نکته اول اینکه صورت در حقیقت به سه قسمت مساوی تقسیم می شود که از خط رویش مو تا ناحیه فرورفتگی بین پیشانی و بینی (گلابلا) از ناحیه گلابلا تا ناحیه زیر محل اتصال بینی به لب ( Sub nasal) و از این ناحیه تا ناحیه زیر چانه است که باید به صورت مساوی باشد در برخی افراد که عمق ناحیه فرورفتگی بین پیشانی و بینی زیاد می باشد طول بینی درازتر می باشد که باید توجه کرد و افراد با قد بلند و صورت بزرگ نباید این فرورفتگی را زیاد کرد و برعکس در موارد قد کوتاه و صورت کوچک این فرورفتگی باید بیشتر شود تا بینی کوچکتر به نظر برسد (این عمق باید بینmm 14-11 باشد)

مورد دیگر Projectionبینی یا طول بینی از نمای بغل (lat)می باشد که در حقیقت فاصله نوک بینی تا محل اتصال بینی به صورت است که در این موارد جهت زیبایی بینی باید این فاصله با فاصله لب تا محل اتصال نوک بینی به صورت برابر باشد در غیر اینصورت یا نوک بینی طویل و یا فاصله لب تا بینی زیاد به نظر می رسد که در هر دو مورد زیبا به نظر نمی رسد اما توجه شود که بالا بودن نوک بینی هم باید مناسب باشد .

در خانمها این زاویه بین 110-95 و در آقایان 95-90 باشد در غیر اینصورت باعث می شود یا نوک بینی بسیار بالا و به قول اغلب افراد خوکی به نظر برسد و یا اگر به اندازه مناسب بالا نباشد نوک بینی به شکل منقار طوطی می شود .  در مواردیکه بینی پهن می باشد یا به قولی نیاز به عمل پره ای بینی می باشد باید توجه کرد طول هر چشم و فاصله بین دو چشم و پهنای قاعده بینی باید برابر باشد بنابراین باریک کردن این فاصله بیشتر از مورد نیاز و یا عدم کوچک کردن باعث شکل نامناسب می شود .

زوایایی که لازم است در صورت به آن توجه شود:

زوایه ای که بین بینی و پیشانی به وجود می آید در بهترین حالت 115 تا 135 درجه می باشد. 2- زاویه ای که بین نوک بینی و قسمت بالای لب به وجود می آید در مردان حدود 90 تا 95 درجه و در زنان بین 95 تا 110 درجه باشد. 3- زاویه ای که بین سطح فوقانی بینی و صفحه صورت به وجود می آید بین 30 تا 40 درجه باشد.

زاویه بین بینی و چانه (120 تا 132 درجه)

انحنای نوک بینی در طول کمانی است که به وسیله رسم یک دایره با مرکز مجرای گوش خارجی ایجاد می شود. ساده ترین روش برای توضیح برجستگی نوک بینی آن است که معادل طول لب فوقانی باشد و نسبت 1:1 داشته باشد. در نمای قاعده بینی، بینی به سه قسمت مساوی نقسیم می شود.

باید توجه داشت برای مردان قسمت مستقیم بینی در نیم رخ صاف و زیبا در نظر گرفته می شود. اما در خانم ها برجستگی نوک بینی 2 از سوپراتیپ SPRATIP (قسمت پشت نوک بینی) جلوتر قرار می گیرد نمای قوس ملایم به نوک بینی داده می شود. همچنین باید توجه شود که پهنای بینی باید با فاصله بین 2 چشم و یا با اندازه طول یک چشم برابر باشد و کوچکتر و یا بزرگتر بودن آن چهره فرد را غیرطبیعی می کند.

نسبت پره بینی به نوک بینی 1 به 1 می باشد و میزان نمای سوراخ بینی از کنار بین 3 تا 5 میلیمتر می باشد.زیبایی لب و ارتباط با بینی و چانه:


در بررسی زیبایی لب در حقیقت باید به برجستگی خط لب و قرارگیری نوک بینی برجستگی لب فوقانی در نقطه وسط آن و برجستگی خط لب تحتانی نوک چانه و شیار بین خط لب تحتانی و چانه ارتباط مناسب وجود داشته باشد. به طوری که وقتی نقطه برجسته چانه را به نوک بینی وصل می کنیم لب بالا تقریبا 4 میلیمتر و لب پایین تقریبا 2 میلیمتر در پشت این خط باشد. همچنین لب بالا و پایین وقتی ارتباط مناسب از نظر حجم و شکل در حالت طبیعی صورت داشته باشند دندان های پیشین میانی بین 0 تا 3 میلیمتر قابل مشاهده هستند.
در زیبایی بینی و صورت نکته بسیار مهم ارتباط بین نوک بینی و چانه می باشد به طوری که عقب بودن یا جلو بودن پیش از خط برجستگی چانه باعث نامناسب شدن و عدم تناسب بینی و چانه با کل صورت می شود. به طوری که وقتی خط عمودی را بر خط مماس بر قسمت تحتانی کاسه چشم می کشیم و این خط مماس از لب فوقانی رد می شود چانه در مردان باید در سطح این خط و در زنان بلافاصله در چشت این خط باشد. همچنین خطی که از ناحیه عمق تحتانی بینی به صورت عمودی مماس بر خط لب فوقانی رسم می شود لب تحتانی 2 میلیمتر و برجستگی چانه 4 میلیمتر عقب تر از آن قرار می گیرد.
مراقبت های بعد از عمل بینی:

1- روز اول، استراحت کامل داشته باشید. حتی الامکان به حالت نشسته استراحت کنید. کیسه یخ روی چشمان خود قرار دهید.

2- روز اول بلافاصله پس از هوشیاری کامل می توانید خوردن مایعات (ترجیحا سرد) را شروع کنید. روز دوم غذای نرم و از روز سوم می توانید غذای عادی میل کنید.

3- به مدت سه روز در موقع خواب و استراحت دو بالش زیر سر بگذارید.

4- تا یک هفته استراحت نسبی داشته باشید و از فعالیت جسمانی زیاد خودداری کنید. با شروع هفته دوم به تدریج فعالیتتان را افزایش دهید و تا پایان هفته سوم به فعالیت عادی برگردید.

5- داروهای تجویز شده را مرتب مصرف کنید و از مصرف داروهای اضافه خودداری فرمایید.

6- از فین کردن خودداری نمایید. در صورت نیاز پره ها و ابتدای سوراخ بینی را با سرم نمکی و گوش پاک کن و یا دستمال کاغذی (لوله شده) تمیز کنید و گوش پاک کن را آغشته به پماد تتراسیکلین نموده و داخل بینی را تا جایی که به راحتی وارد می شود چرب نمایید.

7- از صحبت کردن طولانی و نیز مکالمه تلفنی طولانی به مدت دو هفته خودداری فرمایید.

8- حتما سیگار نکشید. اطراف بیمار نیز کسی سیگار نکشد. در شستشو دقت کنید که پانسمان و چسب ها خیس نشوند. می توانید برای حمام کردن از وان یا ریختن آب با ظرف روی بدن (از گردن به پایین) استفاده کنید. فرد دیگری می تواند موهای شما را در حالتی که سر به عقب برگردانده شده است بشوید. از دوش گرفتن خودداری کنید. زمان حمام کوتاه باشد و از گرمای زیاد و بخار اجتناب نمایید زیرا موجب تورم بیشتر بینی و خیس شدن پانسمان ها خواهد شد.

9- ورم و کبودی در اطراف چشم ها ممکن است ایجاد شود که تا روز دوم و سوم تشدید خواهد شد. در طول این مدت می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. قسمت اعظم این ورم و کبودی ظرف یک هفته تا ده روز از بین می رود. لکه های خونمردگی در سفیدی چشم به تدریج از بین خواهد رفت.

10- در موقع عطسه کردن سعی کنید با دهان باز عطسه کنید. حداقل ده روز از لبخند زدن و گریه کردن و حرکات صورت خودداری نمایید.

11- دندان ها را با یک مسواک نرم و با ملایمت مسواک کنید. این کار را از همان روز اول شروع کنید. از دستکاری لب بالا و بینی خودداری فرمایید تا بینی دچار جابجایی نشود.

12- حداقل یک هفته از پوشیدن پیراهن هایی که دکمه ندارند (تی شرت) خودداری نمایید. لباسهایی بپوشید که در جلو و یا عقب دکمه های کاملی دارند و نیاز به عبور دادن سر از آنها نیست.

13- حداقل هشت هفته از آفتاب و نورهای قوی اجتناب کنید. از گرما نیز اجتناب کنید زیرا موجب تورم بافت ها می شود. اگر مجبورید برای مدت طولانی زیر آفتاب بمانید از کلاه یا کرم ضد آفتاب و یا از هر دو استفاده کنید.

14- حداقل شش هفته از شنا کردن بپرهیزید و از فعالیت شدید از قبیل بلند کردن اشیای سنگین و خم شدن و انجام حرکات ورزشی خودداری نمایید.

15- حداقل دو ماه از عینک استفاده نکنید. در صورتی که عینکی هستید از عینک با چسب به پیشانی متصل شده استفاده کنید. از لنزهای تماسی پس از کاهش ورم به اندازه کافی (حدود روز پنجم) می توانید استفاده کنید.

16- آرایش صورت در صورتی که به گچ و چسب ها لطمه ای نزند، بلامانع است. پس از برداشتن گچ می توانید بینی را با صابون بشویید و آرایش کنید. اگر پوست خشک باشد می توانید از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

17- تا شش ماه از ضربه خوردن به بینی جدا خودداری گردد.

18- گچ بینی روز هفتم پس از عمل برداشته خواهد شد. پس از آن ممکن است تورم یا تغییر رنگی در بینی، چشم ها و لب بالا دیده شود. بینی در این زمان متورم و سر بالا است. این موارد به تدریج برطرف می شود. البته در برخی از بیماران ممکن است رفع کامل آن تا شش ماه طول بکشد.

19- غضروف ها را در شیشه ای به شما می دهند. آنها را در دو کیسه فریزر مشکی رنگ قرار دهید و به مدت یک سال در فریزر نگه دارید.وضعیت زیبایی ابرو:


سر داخلی ابرو با خط عمودی که مماس با گوشه داخلی چشم و بر پره بینی رسم می شود مماس است. بالاترین نقطه کمان ابرو بالای لیمبوس (قرنیه) لترال (خارج) قرار دارد.
ابروها معمولا در امتداد یک خط صاف با انحنای ملایم قرار دارند که از سمت خارج ابرو به طرف ریشه بینی و پایین دیواره خارج بینی کشیده می شود.
در زنان ابرو باید اندکی بالای لبه فوقانی اربیت (استخوان احاطه کننده چشم) قرار گرفته باشد و در امتداد قوسی با انحنای ملایم باشد. ابرو از خطی که از محل اتصال پره بینی به صورت تا گوشه داخلی چشم کشیده شده آغاز می شود و در اطراف خطی که از ناودان محل اتصال پره بینی به صورت تا گوشه خارجی چشم کشیده می شود خاتمه می یابد. بالاترین نقطه قوس ابرو در زنان خطی فرضی است که مماس با قسمت خارجی قرنیه کشیده می شود، می باشد. در انتها داخل و خارج ابرو باید در یک خط افقی قرار گیرد. لبه داخلی باید شبیه گرز باشد و به تدریج به سمت خارج باریک می شود. ابرو در مردان معمولا هم سطح با لبه فوقانی استخوان چشم است.

بنابراین به طور کلی ابروی ایده آل، نازک و دارای قوسی ملایم است. ابروها باید در سمت داخل کمی ضخیم باشند و به تدریج به سمت خارج نازک شوند. حد خارجی مناسب برای ابرو در خانم ها بالاتر از لبه استخوانی لمس شده اطراف چشم و برای آقایان روی این لبه چسبیده است. حد داخل ابرو منطبق بر خط عمودی است که مماس با خارجی ترین قسمت بینی رسم شده و 10 میلیمتر از گوشه داخلی چشم می باشد.

در خانم ها بالاترین نقطه ابرو روی خط عمودی است که مماس با حاشیه خارجی قرنیه (LATERALLIMBO) رسم می شود. اما براساس مد محل بالاترین نقطه ابرو می تواند بین حاشیه خارجی قرنیه (LATERALLIMBO) تا گوشه خارجی چشم تغییر یابد.

زیباترین حالت ابرو زمانی است که خط حاصل از امتداد دادن قوس ابرو به سمت خارج نوک بینی شکسته نباشد.

بنابراین قله ابرو در موارد کلاسیک در گوشه خارجی قرنیه قرار دارد. در حالی که ایده های جدید تر زیبایی محل آن در گوشه خارجی چشم قرار می گیرد. همچنین فاصله بین خط وسط مردمک و مرز تحتانی ابرو باید تقریبا 5/2 سانتیمتر باشد. فاصله مرز فوقانی ابرو و خط رویش مو باید 5 سانتیمتر باشد.

دکتر فرشید محبوبی راد

جراح و متخصص گوش حلق وبینی

 دارای بورد تخصصی

 اندوسکوپی و زیبایی بینی و صورت    آدرس:خیابان شریعتی، بین میرداماد و ظفر، کوچه احمدی یکم، پلاک 10، طبقه 5، واحد 14

تلفن:   22896947 - 22279922      موبایل:    09391865015انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
01:22 - 1394/04/31
سلام من دماغمو عمل کردم اصلا راضی نیستم.میخوام دوباره عمل کنم.میشه بگید عمل ترمیمی هزینه چقده؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج