زنان ایرانی، رتبه اول خودسوزی در خاورمیانه را دارند
۶۵۲۹۸۷
۰۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۷
۴۱۹۹ 
روزنامه جهان صنعت نوشت: به گفته زهرا حضرتی، استاد جامعه‌شناسی زنان ایرانی رتبه اول «خودسوزی» را در خاورمیانه دارند.
روزنامه جهان صنعت نوشت: خودکشی در میان زنان غرب کشور مولفه های زیادی دارد و نقش مسائل اقتصادی و بیکاری نباید از نظر دور دانست، زنانی که از استقلال مالی و اقتصادی و پایگاه اجتماعی مناسبی برخوردار هستند کمتر به سمت خودکشی سوق داده می شوند.

خودسوزی یکی از خشن‌ترین و دردناک‌ترین روش‌های خودکشی است وبه دلیل زخم‌ها و عفونت‌های عمیق و پیچیده، میزان هلاکت با آن حتی از روش‌هایی چون حلق‌آویزی هم بیشتر است.

امروزه استفاده از این روش برای خودکشی، در کشورهای پیشرفته رایج نیست. اما در کشور ما و بین زنان به ویژه زنان غرب کشور رایج ترین شیوه خودکشی است.

اخیرا رئیس انجمن حمایت بیماران سوخته با اعلام این خبر که خودسوزی در ایران در حال افزایش است آماری از قربانیان سوختگی در کشور را اعلام کرد.

محمد جواد فاطمی با اشاره به کمبود تخت های سوختگی بیمارستان آمار بیماران سوختگی در کشور را ۳۰ هزار نفر عنوان کرد و به افزایش آمار خودسوزی در برخی از استان های مرزی هشدار داد.

آماری که در سال‌های اخیر رو به فزونی نهاده است. پدیده‌ خودسوزی میان زنان در استان‌هایی مانند ایلام، لرستان، کرمانشاه و کردستان، ترکمن‌های گلستان ‌و بوشهر بیشتر دیده می‌شود.

در این میان، آمار خودسوزی زنان در ایلام بیش از سایرین است و تقریبا به فرهنگ غالب آن منطقه تبدیل شده است.

به گفته زهرا حضرتی، استاد جامعه‌شناسی زنان ایرانی رتبه اول «خودسوزی» را در خاورمیانه دارند.
 
حضرتی سپس یادآور شد: «بیشتر خودسوزی‌ها در آسیا و خاورمیانه اتفاق می‌افتد در حالی که در جوامع غربی به این شکل نیست و تنها در مواردی نادر رخ می‌دهد. یکی دیگر از دلایل وقوع این پدیده تغییرات اجتماعی بسیار سریع است که در آن، جامعه با پس‌افتادگی مواجه می‌شود. ما در بعد مادی فرهنگ رشد داشته‌ایم اما در بعد غیرمادی آن نه. در ظواهر زندگی رشد خوبی داشته‌ایم اما آیا تفکرات ما هم دچار تغییر شده یا اینکه هنوز تفکرات چند قرن پیش را با خود یدک می‌کشیم؟»

وی با بیان اینکه میزان خودکشی در خاورمیانه و شرق آسیا از مناطق دیگر بسیار بیشتر از بیان آماری است، گفت: «40 درصد از علل این خودکشی‌ها به خودسوزی تعلق دارد و این رقم نگران‌کننده است. اگرچه در کشورهای توسعه‌یافته میزان خودکشی بالاست و ایران در این میان رتبه 39 را به خود اختصاص داده اما خودکشی زنان ایران در خاورمیانه رتبه اول را دارد و همچنین ایران، سومین کشوری است که آمار خودکشی در آن به سرعت در حال افزایش است.» 

در ایلام با توجه به اینکه خیلی وقت ها به دلایل متعدد از جمله عرف حاکم خودکشی را ثبت نمی کنند اما همچنان به روال گذشته شاهد آمار بالای خودسوزی خصوصا در زنان هستیم.

انتخاب این مرگ دردناک در سالهای اخیر به حدی در بین زنان شیوع پیدا کرده است که حتی یکی از استادان دانشگاه علوم پزشکی ایلام پیشنهاد داده بود که زنان به جای خودسوزی، «گچ» بخورند تا بسته شدن راه تنفسی‌شان بمیرند و درد کم‌تری را متحمل شوند.
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
United States
11:42 - 1396/10/07
ما تو همه چیز تو خاورمیانه اولیم
پاسخ ها
TNT2
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۷
لایک. داری منم تبریک میگم این دستاورد بزرگ و باشد که یه وقتی خجالت نکشند مسئولین
Iran, Islamic Republic of
11:43 - 1396/10/07
به حال این مردم فقط باید خندید.خخخخخخخ.گریه و زاری تکراری شده
Iran, Islamic Republic of
11:44 - 1396/10/07
وقتی فشار از هر سوی روی بانوان زیاد میشه نتیجش همین میشه ؟!
United Arab Emirates
11:46 - 1396/10/07
واقعا بیشتر زنها ایرانی بدبختند .باید هم خودسوزی کنند
United Arab Emirates
11:48 - 1396/10/07
به دلیل فقر و نا عدالتی..وتجاوز و نابرابری است...فقط تو تلوزیون میگن زن و مرد با هم برابرند....
Iran, Islamic Republic of
11:49 - 1396/10/07
این ها همه به دلیل فرهنگ غلط و زن ستیز جامعه اس تمام مشکلات بر عهده زن ها گذاشته شده تمام توهین و تحقیر ها مال زن هاست عیاشی و خوش گذرانی برای مردهای ما افتخار محسوب میشه و کوچکترین شادی برای زن ها عیب هست
من تهران زندگی می کنم و تا زمانی که عضو برترین ها نبودم فکر میکردم مردمان بسیار با فرهنگی هستیم و همیشه دلم برای زن های کشور های همسایه میسوخت ولی از زمانی که به برترین ها اومدم تازه واقعیت جامعه رو دیدم و فهمیدم نخیر مردان ما هنوز در قرون وسطی هستن شاید لباس شون تغییر کرده باشه ولی افکار پوسیده و متحجرانه به حال خودش باقی مونده
پاسخ ها
تینا
Russian Federation
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۷
هر وبلاگی میرم ،هر سایتی میرم
افکار کثیف اینجور مردهارو میبینم
منم فهمیدم ،چقدر عقب مونده هستیم
بیخود نیست میگن
زنان ایران افغانستان عربستان
خیلی قوی هستن
چون بین یه مشت عقب افتاده دارن زندگی میکنن
Iran, Islamic Republic of
11:56 - 1396/10/07
آخه بس که مورد احترام همسر هستند این درد رو تحمل میکنن خخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
11:59 - 1396/10/07
اینم بگین که تو غرب و شرق کشور آمار فقر چقدره و این خودکشی ها همش از فقر مطلقه کشورمونم دنیایی نفت داره مخصوصا غرب کشور
Iran, Islamic Republic of
12:22 - 1396/10/07
درخیلی مواقع هم قتلهای ناموسی است که میگن خودسوزی
Germany
12:45 - 1396/10/07
احتمالا اخرش به این نتیجه میرسند به علت ارزانی بنزین این اتفاقات زیاد در ایران میوفته والا بر میاد از اینا
Iran, Islamic Republic of
13:24 - 1396/10/07
تمامش از فقر اقتصادی و به خصوص فقر فرهنگیه
مدام هم عقبتر میریم
Iran, Islamic Republic of
14:07 - 1396/10/07
این زنها خیلی سردیشون کرده و خوراکیهای سرد و حرفهای دلسرد کننده میزنند و با ادمهای خونسرد سروکار دارند.یعنی سه تا سم کشنده در زنها که خودشون طبیعتشون سرده.یا لباسهای تنگ و غیرگشاد وغیرراحت و افکاری که در محدوده گرم خودشون نیست و فکرکردن به چیزهایی که میخواهند زهنی و نه عملی خلقشان گنند و از همه مهمتر افکار قتل و خودکشی و افکار تروریستی و مجموعه حداقل سه تا چهار عامل با هم.حتی دیدن فیلمهای هالیوودی جنگی و اکشن و مشروب خواری و موادمخدر باالاخص صنعتی
Iran, Islamic Republic of
14:10 - 1396/10/07
حمایت از زنان ، ، ناچیز است اگر قوانین خانواده ، اصلاح نشد این بحران، گریبان جامعه را می گیرد...زنان ایران ، بی حامی ، رها شده اندعقد نامه ها باید جمع آوری و اصلاح شوندو قانون باید از اعمال خشونت علیه زنان ، جلوگیری کند سکوت نکند دختر من سال قبل از شوهرش کتک خورده هنوز پهلویش درد می کند اگر اقدام قانونی می کردم باید طلاق می گرفت زنان و دختران ما بی حامی ،رها شده اند قوانین را اصلاح نکنید و از مردان ، بیهوده و بی منطق حمایت کنید عاقبتش همین قتلها ، درگیریها و اضمهلال حرم مقدس خانواده و پر رویی مردان است چون قانون به مردان ، میدان داده این انحطاط اخلاقی را شاهدیم ...
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1396/10/07
پناه بر خدا!
بیچاره زنهای ایرانی....
Iran, Islamic Republic of
23:28 - 1396/10/07
کاربر روسیه شاید وسط روانی ها هستی که به همه مردها روانی میگی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج