آیت‌ الله مکارم‌: شغل های مجازی، عاقلانه نیست
۶۵۹۵۹۵
۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰
۸۷۷۱
آیت‌الله مکارم شیرازی در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم اظهار داشت: بالاخره باید بدانیم اگر فضای مجازی اصلاح نشود، مشکل حل نخواهد شد؛ اینکه می‌گوید فلان پیام رسان را تا چند روز دیگر فعال می‌کنیم، اشتباه است؛ بنده سوال می‌کنم آیا فضای مجازی که تمام اختیار آن در دست دیگران می‌باشد، عاقلانه است که ۱۵ هزار شغل در آن وجود داشته باشد؟ و هر وقت دلشان بخواهد حرکتی در آن انجام دهند؟
خبرگزاری میزان: آیت‌الله مکارم شیرازی صبح امروز در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم اظهار داشت: خوشبختانه آتش فتنه خاموش شد؛ اما دشمنان از تلاش باز نایستاده‌اند و منتظر هستند تا فرصت دیگری به دست آورده و آتش دیگری روشن کنند.
 
اغتشاشگران ایران، مردم و ملت را نشناختند
 
وی ادامه داد:خوشبختی این است که این افراد، ایران، مردم و ملت ما را نشناختند؛ خیال می‌کردند آتش فتنه‌ای روشن کرده و عده‌ای را به میدان بکشانند، مسئله تمام می‌شود؛ غافل از اینکه انبوه ملت پشتیبان کشور، نظام، دین، قرآن و ... هستند؛ چطور باور می‌کنند که این ملت را می‌توان تکان داد؛ به همین دلیل هر روز فتنه‌ای ایجاد کرده و همانطور که رهبر انقلاب فرمودند، سرشان به سنگ می‌خورد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: بیایید این ملت را بشناسید؛ حامیان نظام و اسلام را بشناسید و از همه مضحک‌تر اینکه می‌خواهند فتنه‌ای به صورتی که ملاحظه کردید، به سازمان ملل بکشانند و بیان کنند که این حرکات در ایران امنیت دنیا را به خطر می‌اندازد.

وی تصریح کرد: چقدر عقل این افراد کم است؛ چقدر درکشان از شرایط و اوضاع کم است؛ متأسفانه این افراد نمی‌فهمند و دست به این اعمال می‌زنند.

 آیت‌الله مکارم شیرازی بیان داشت: نکته دیگری که باید ذکر کنیم، این است که در گوشه و کنار مشاهده می‌کنیم که افرادی پس از خاموش شدن آتش فتنه، به دنبال آن هستند نزاع‌های انتخاباتی به راه انداخته و این مشکلات را به گردن این جناح و آن جناح بیاندازند.

 امروز، روز وحدت است و با صراحت عرض می‌کنم تضعیف قوای سه گانه صحیح نیست
 
وی با تأکید بر اینکه امروز، روز وحدت است، اظهار داشت: بنده با صراحت عرض می‌کنم که تضعیف سه قوه صحیح نیست؛ همه قوه‌ها اشکالاتی دارند که باید اصلاح کنند؛ اما تضعیف هرکدام از این سه قوه، کار بسیار زشت و حرکتی خطاست.

این مرجع تقلید ابراز داشت: باید همه دست به دست یکدیگر داده و مشکلات را حل کنیم؛ اما کسی بیاید ریاست جمهور را نفی کند؛ قوه قضائیه را نفی کند؛ این حرکات عاقلانه نیست؛ بنابراین خدا نکند افرادی بخواهند دعوا‌های جناحی درست کرده و بگویند این اغتشاش برای فلان جناح بوده است.
 
اکثریت قاطع شرکت کنندگان در اغتشاش از فضای مجازی الهام گرفته بودند
 
این استاد برجسته حوزه افزود: بازجویان اغتشاشگران بیان کرده‌اند که اکثریت قاطع این افراد از فضای مجازی الهام گرفته بودند؛ پس نباید این مسائل را گردن یکدیگر بیاندازیم؛ امروز وقت این سخنان نیست؛ وقت اتحاد و انسجام است؛ وقت انتقاد منطقی و پیشنهاد اصلاح است و حرکتی غیر از این، نه مطابق با عقل است؛ نه مطابق با دین.

آنطور که حوزه نیوز گزارش داده است، وی خاطرنشان کرد:بالاخره باید بدانیم اگر فضای مجازی اصلاح نشود، مشکل حل نخواهد شد؛ اینکه می‌گوید فلان پیام رسان را تا چند روز دیگر فعال می‌کنیم، اشتباه است؛ بنده سوال می‌کنم آیا فضای مجازی که تمام اختیار آن در دست دیگران می‌باشد، عاقلانه است که ۱۵ هزار شغل در آن وجود داشته باشد؟ و هر وقت دلشان بخواهد حرکتی در آن انجام دهند؟

مخالف فضای مجازی نیستیم
 
این مفسر قرآن کریم تصریح کرد: ما مخالف فضای مجازی نیستیم؛ بلکه می‌گوییم بیاییم فضای سالم ایجاد کنیم و این امکان پذیر است؛ نباید با گذشت زمان، مشکلات موجود در فضای مجازی را فراموش کنیم که در این صورت، مجدد در همان دام خواهیم افتاد.

 نکته‌ای برای مسئولان کشور و مسئولان شهرداری تهران
 
آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: بنده در اخبار مشاهده کردم که شهرداری تهران محلی برای اعتراضات آماده کرده است که البته خوب است؛ اما شرط آن این است که مسئولین هم به آن مکان رفته و اعتراضات را بشنوند و راه حل‌ها را دریافت کنند.

وی اظهار داشت: اعتراض به تنهایی کفایت نمی‌کند؛ بلکه مسئولین باید اعتراضات و راه حل گروه‌های گوناگون را بشنوند و عمل کنند. برخی افراد به دنبال توجیه اغتشاشات هستند و می‌گویند که ربطی به مشکلات اقتصادی مردم ندارد؛ باید واقعیت‌ها را چه تلخ باشد؛ چه شیرین، پذیرفت و به دنبال درمان مشکلات بود.

این مرجع تقلید در بخش دیگر از سخنان خود به روایتی از حضرت امیر (ع) اشاره کرد و گفت: امام علی (ع) فرمودند «إِنَّ أَخْسَرَ النَّاسِ صَفْقَةً وَ أَخْیَبَهُمْ سَعْیاً رَجُلٌ أَخْلَقَ بَدَنَهُ فِی طَلَبِ امَالِهِ «» وَ لَمْ تُسَاعِدْهُ الْمَقَادِیرُ عَلَى إِرَادَتِهِ فَخَرَجَ مِنَ الدُّنْیَا بِحَسْرَتِهِ وَ قَدِمَ عَلَى الْآخِرَةِ بِتَبِعَتِهِ/ زیانکارترین مردم در داد و ستد و نومیدترین آن‌ها در کوشش و تلاش مردى است که براى رسیدن به آرزوهاى خود بدنش را کهنه گرداند (خویش را پیر نموده عمر بسر برد) و قضاء و قدر‌ها او را به اراده و خواستش یارى نکرده (به آرزوهایش نرسیده) پس با حسرت و دریغ از دنیا برود و با گناهانش (که از تلاش بسیار به او رسیده) به آخرت وارد شود».

 آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: با توجه به این روایت، سعادت در آرامش است و آرامش هم در سایه ایمان و قناعت حاصل می‌شود.
انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:28 - 1396/10/20
کدام فتنه؟!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
اینترنت در جهان امروز نقش پررنگی در همه امور داره . مگر اینکه ما قصد داشته باشیم بر خلاف جهان جدید حرکت کنیم و به غارها برگردیم.پس وضعیت اقتصادمون هم همین بلبشو خواهد ماند و مجبوریم نون رو تو آب تیلید کنیم و بخوریم.
Iran, Islamic Republic of
13:08 - 1396/10/20
شما کا ادعا دارین کار مجازی عاقلانه نیست خوب اشتغال ایجاد کنید بعد فیلتر کنید جوون بیچاره چی کار کنه
پاسخ ها
آ کیا
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
جوون بیچاره باید یاد بگیره چطور از دیوار مردم بالا بره و یاد بگیره چطوری قاچاق کنه و از این دست مشاغل شریف...
Iran, Islamic Republic of
13:15 - 1396/10/20
جناب اقای مکارم با تمام احترامی که برای شخص شما قائل هستم لطفا جای مردم تصمیم نگیرید محدود کردن مردم چه در فضای مجازی چه در غیر مجازی مشکلات به مراتب بیشتری ایجاد میکند .مردم ما مردمی با هوش و فهیم هستند پس بگذارید خوب و بد هر چیزی را خودشان مشخص کنند .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
باهاتون موافقم
France
13:21 - 1396/10/20
این حرفا چیه تلگرامو رفع فیلتر کنید
Iran, Islamic Republic of
13:25 - 1396/10/20
خوب به ما شغل عاقلانه بدید ؟!
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1396/10/20
شما شغل به این 15 هزار نفر بده، قول میدهند که دیگه توی فضای مجازی کار نکنند
Iran, Islamic Republic of
13:45 - 1396/10/20
چرا نظرات و موافق و مخالف بودنه نظرات رو انتشار نمی دید!!!!!!!!!؟مشکل فنی وجود داره!!!!؟
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1396/10/20
شما اشتغال پایدار ایجاد کن و حق و حقوق کارگر را سر وقت بدهند هیچکس دنبال شغل مجازی نمی رود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
درسته
اگر شغل مناسب باشد کسی دنبال شغل کاذب نمی رود که دلهره درامد داشته باشد
مردم دنبال یک لقمه نان هستند که سر سفره ببرند
نه اینکه در یک شرکت کار کنند و 7 ماه از حقوق خبری نباشد دست اخر هم حرف بزند اخراج

دزدی هم که نمی کنند شغل کاذب هست برای اینکه ابرومند زندگی کنند
Iran, Islamic Republic of
13:49 - 1396/10/20
برترین ها از 40 تا نظر فقط 5 تا رو چاپ میکنمه خیلی سانسورچی هستی
Iran, Islamic Republic of
13:51 - 1396/10/20
برترین ها از تلویزیون میلی هم فراتر رفته
Iran, Islamic Republic of
13:51 - 1396/10/20
وقتی حتی پدربزرگا و مادربزرگا هم با فضای مجازی سروکار دارن عاقلانه نبودن مشاغل مجازی برای عموم مردم قابل درک نیست
Japan
13:53 - 1396/10/20
اگه عاقلانه نیست پس چرا کاری میکنید که درفضای مجازی دیده شوید.
Iran, Islamic Republic of
14:19 - 1396/10/20
پس لطف کنید از بودجه 305 میلیارد تومنیتون برای جوانان شغل ایجاد کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
احسنت
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1396/10/20
این همه شغل کاذب واقعی هم شغل نیست.دستفروشی،آشغال جمع کنی،تکدی گری و ... کار مجازی بدتر ازیناس؟
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1396/10/20
چرا نظرات و تایید نمیکنید؟!؟!؟!
Iran, Islamic Republic of
15:14 - 1396/10/20
خدا رو شکر .. ما مردم بیچاره شدیم که الان مجبوریم با حقوق کارگری تازه اونم اگه پیدا بشه زندگی کنیم.
Netherlands
15:23 - 1396/10/20
چرا عاقلانه نيست؟ من نه پول اجاره مغازه دارن نه ميتونم دستفروشي كنم ولي تلگرام بهم اين امكان رو ميده كه عروسكهاي دست دوزم رو بفروشم. اين كجاش غيرعاقلانه اس؟ من حتي از شهرستان مشتري داشتم. حالا ديگه اعضاي گروه نميتونن بيان داخل كانال و منم فروشي ندارم.
اين عاقلانه اس؟ اين عادلانه اي؟
من يه جوون ٢٦ ساله ام، ؟
توروخدا درك كنيد افكار شما خيلي با نسل جديد متفاوته
Iran, Islamic Republic of
15:56 - 1396/10/20
درسته شغل های مجازی عاقلانه نیستند، به آقای مکارم بگویید آیا شغل حقیقی وجود داره،زن و بچه مردم نون میخوان ،گرسنه اند باید چکار کنن
Iran, Islamic Republic of
17:18 - 1396/10/20
به نظر من شغل آبرومند دستفروشی بهتر از شغل های مجازیه !
Iran, Islamic Republic of
18:08 - 1396/10/20
همه جای دنیا توسن ۵۰ تا۶۰سالگی
آدمارو بازنشسته می‌کنن.....
United States
22:05 - 1396/10/20
اگر كامنتم منتشر شد،ديكته درست تضمين هست.شرمنده
Iran, Islamic Republic of
23:06 - 1396/10/20
برید بساط دستفروشی پهن کنید تا بیان بزنن تو سرتون شغل عاقلانه دستفروشی هست
United States
00:17 - 1396/10/21
آقای مکارم مادرم شما رو به عنوان مرجع تقلید من انتخاب کرده بود،من هم یکی از اون یک میلیون نفری هستم که به خاطر فیلتر کردن تلگرام بیکار شدم ،و ازدواجم داره به هم میخوره ،مگه کار حقیقی پیدا میشه که میگید کار مجازی نکنید ،مجبور بودیم کاری بکنیم که شب سفرمون خالی نباشه چون غیرتمون قبول نمیکرد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج