آیت‌ الله مکارم: برخی از دولت‌ ها وجدان ندارند
۶۶۰۱۴۲
۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۸
۵۹۶۴
مرجع تقلید شیعیان گفت: برخی از دولت‌ها در منطقه هستند که انسان‌ها برایشان مهم نیستند، وجدان و منطق ندارند تنها پول و دلار برای آن‌ها مهم است.
خبرگزاری تسنیم: مرجع تقلید شیعیان گفت: برخی از دولت‌ها در منطقه هستند که انسان‌ها برایشان مهم نیستند، وجدان و منطق ندارند تنها پول و دلار برای آن‌ها مهم است.

 آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در سلسله جلسات درس اخلاق این هفته که با حضور روحانیون و خانواده‌های آنان در مدرسه امام موسی کاظم(ع) در قم برگزار شد با اشاره به مباحث ارائه‌ شده در جلسات قبل اظهار داشت: خدا در درون هر آدمی واعظی قرار داده که اگر انسان کار خوب کند خوشحال و کار بد کند ناراحت می‌شود آن واعظ وجدان یا نفس اماره است.

مرجع تقلید شیعیان افزود: کسی که مأمور شد بمب اتم را بر سر مردم دو شهر ژاپن رها کند و هزاران نفر را بکشد و بعدها گرفتار ملامت وجدان شد علت آن همین واعظان درون است.

وی با بیان اینکه بر اساس آیات قرآن انسان در درون خود قیامت کوچک و محاسبه نفس دارد، افزود: این قیامت جلوتر از قیامت اصلی است در قیامت اصلی جای هیچ نوع انکاری وجود ندارد، در قرآن بحثی به نام تجسم اعمال است وقتی اعمال انسان مجسم شود دیگر قاضی نمی‌خواهد وجدان آدمی هم قاضی و شاکی است که قابل‌انکار نیست.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: خدا در درون انسان نیرویی به نام وجدان و قاضی قرار داده است اگر انسان به حرف این نیرو گوش کند این نفس قوی می‌شود و اگر به ندای این نفس و نیرو گوش ندهد، این نیرو ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود و در نهایت وقتی در درون وجدان و نفس محاکمه‌کننده‌ای نباشد، یکی مثل داعش، عمر سعد و امثال این افراد می‌شود، چون وجدانی نیست که بخواهد انسان را محاکمه کند.

وی بیان کرد: این‌چنین انسانی که وجدان او مرده به‌جایی می‌رسد که از حیوان هم پایین‌تر می‌شود چون همان‌طور که استعداد ترقی و رشد برای رسیدن به کمال در وجود انسان است، ضلالت و گمراهی هم است.

وی افزود: از این‌دست آدم‌ها که از حیوان هم بدترند، مانند برخی از دولت‌های منطقه هستند که انسان‌ها برایشان مهم نیستند، وجدان و منطق ندارند تنها پول و دلار برای آن‌ها مهم است.

آیت‌الله مکارم شیرازی اظهار داشت: بر اساس آیات قرآن زلیخا هم از جمله کسانی بود که با بیداری نفس و وجدان به گناه و لغزش اعتراف می‌کند. او ابتدا گرفتار نفس لوامه می‌شود، ولی به‌مرور زمان نفس و وجدان او بیدار می‌شود و اعتراف به گناه می‌کند.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:59 - 1396/10/21
واقعا درست فرمودید . در منطقه دولتهایی هستند که دین و وجدان ندارند . قربون دهن مبارک که گل میافشانید.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج