تلاش برای ایجاد مرکز ترک اعتیاد نوجوانان در مشهد
۶۷۰۱۷۷
۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۵
۱۷۰۵۱
معاون دادستان مشهد با انتقاد ازعملکرد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گفت: این شورا از رسالت اصلی خود دور شده و اقدامات اثر بخشی نداشته است.
خبرگزاری ایسنا: معاون دادستان مشهد با انتقاد ازعملکرد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گفت: این شورا از رسالت اصلی خود دور شده و اقدامات اثر بخشی نداشته است.

مهدی خدابخشی امروز در نشست خبری که در محل موسسه فرهنگی شهرآرا برگزار شد، اظهار کرد: شورا یا ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر به عنوان متولی اصلی امر مبارزه با مواد مخدر از رسالت اصلی خود دور شده است و خروجی اقداماتش آنطور که باید مشهود نیست.

وی ادامه داد: فلان بازیگر را به عنوان سفیر فرهنگی و مبارزه با مواد مخدرتعیین می‌کنند و بودجه در اختیار آن می‌گذارند در حالی که آن بازیگر نمی‌داند مواد مخدر چیست و... . بودجه تحقیقاتی تصویب می‌شود اما بعد این طرح ها خاک می‌خورد. اگر طرح‌ها و اقدامات اثری داشت شاهد افزایش معتادین نبودیم.

با متادون درمانی مخالفیم

سرپرست دادسرای انقلاب مشهد با انتقاد از متادون درمانی در مراکز ترک اعتیاد گفت: در متادون درمانی بنا بر درمان اصلی معتاد نیست بلکه بناست تا معتاد با ماده جایگزین آشنا و سپس ترخیص شود. درست است که این موضوع پزشکی و تخصصی است اما آثار آن را داریم می‌بینیم؛ معتادی که در محله خود فروشنده مواد مخدر دارد، نمی‌رود از مراکز مجاز و یک مسیر دورتر متادون تهیه کند.

خدابخشی یادآور شد: باید پروتکل‌هایی که تدوین و تنظیم می‌شود با نگاه دینی و اعتقادی باشد. نباید هرچه را که از غرب دیکته می‌شود اجرا کنیم.خوشبختانه اداره مراکز ترک اعتیاد از شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر به بهزیستی واگذار شده است و امیدواریم اتفاقات خوبی رخ دهد.

وی تصریح کرد: مگر مبارزه با مواد مخدر فقط وظیفه دستگاه قضایی، پلیس و بسیح است؟، توان پلیس محدود و بسیج هم یک نیروی حمایتی و مبلغ رافت نظام است اما مجبور شده‌ایم از بسیج در برخوردهای خود استفاده کنیم. این موضوع نشان‌دهنده این است که سایر سازمان‌ها وظیفه خود را به خوبی انجام نداده‌اند. بعضی از سازمان‌ها و نهادهایی که عضو شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر هستند حتی یک دصد وظیفه خود را انجام نمی‌دهند.

معاون دادستان مشهد افزود: بارها گفته‌ایم در مراکز ترک اعتیاد یک روحانی مستقر شود تا آموزش‌های دینی و... . به معتادان انجام شود اما سازمان تبلیغات اسلامی که عضو شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر است تا کنون در این زمینه اقدامی انجام نداده است.

خدابخشی با تاکید بر همدلی سپاه، دادستانی و نیروی انتظامی گفت: ما معمولاً تمام طرح‌هایمان را با یکدیگر اجرا می‌کنیم.

ایجاد مرکز ترک اعتیاد  برای نوجوانان زیر 18 سال در مشهد

سرپرست دادسرای انقلاب مشهد خاطر نشان کرد: بنا بر آیین نامه، پذیرش معتادین زیر 18 سال در مراکز ترک اعتیاد ممنوع است. پیگیر هستیم مرکز ترک اعتیاد ویژه نوجوانان در استان یا مشهد ایجاد کنیم. این اقدام به صورت آزمایشی در برخی استان‌ها اجرا شده، اگر نتایج آنها مثبت باشد در مشهد هم راه انداری خواهد شد.

خدابخشی ادامه داد: در حال حاضر در حوزه معتادین زیر 18 سال فعلا از طریق بهزیستی، خیرین، مراکز خصوصی و... اقدام می‌شود و هنوز مرکز مستقل و متمرکز در مشهد ایجاد نشده است.

وی با اشاره به آمادگی دادستانی برای قلع بنای مراکز فروش مواد مخدر که به صورت غیر مجاز ساخته شده‌اند، گفت:  ما در این زمینه به شهرداری اعلام آمادگی کرده‌ایم اما در ابتدا باید شهرداری در خصوص این مراکز فروش مواد مخدر که به صورت غیر مجاز ساخته شده‌اند، به جمع بندی برسد تا ما فعالیت خود را آغاز کنیم. اما هنوز شهرداری به این جمع بندی نرسیده است.

خدابخشی اظهار کرد: در ده ماهه ابتدای سال جاری 21 هزا ر 866 پرونده در حوزه‌های مختلف شامل قاچاق کالا و ارز، مواد مخدر، باندهای حرفه‌ای و... به دادسرای مشهد وارد شده و خروجی آنها 22 هزار و 104 پرونده بوده است. در مدت مشابه سال گذشته 24 هزار و 600 پرونده ورودی  و 25 هزار و 183 پرونده خروجی داشته‌ایم.

وی افزود: در ده ماهه ابتدای سال گذشته کشف13 هزار و 98 کیلو مواد مخدر در پلیس مبارزه با مواد مخدر مشهد2212 کیلو هم در فرماندهی انتظامی مشهد صورت گرفته است .  آمار کشفیات مواد مخدر در سال جاری و در پلیس مبارزه با مواد مخدر 11 هزار و 973 کیلو و در فرماندهی نیروی انتظامی مشهد 3771 کیلو بوده است.

سرپرست دادسرای انقلاب مشهد گفت: در ده ماهه ابتدای سال جاری 927 نفر توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر  و 1294 نفر توسط فرماندهی نیروی انتظامی مشهد دستگیر شده‌اند. در حوزه انهدام باندها 18 باند توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر  و 4 باند هم توسط فرماندهی نیروی انتظامی مشهد منهدم شده است. مجموع کشفیات پلیس مبارزه با مواد مخدر و فرماندهی انتظامی مشهد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 3 درصد افزایش داشته است.

خدابخشی عنوان کرد: از ابتدای سال تا کنون 383 مرکزعرضه مواد مخدر و در استان 451 مرکز  پلمپ شده است. در حال حاضر تعداد مراکزی که یک بار پلمپ شده‌اند اما مجددا باز می‌شوند خیلی کم است.

وی در خصوص معتادین متجاهر مرد گفت: در ده ماهه ابتدای سال جاری 4847 نفر در مراکز ما  پذیرش و 4600 نفر هم ترخیص شده‌اند. همچنین در حال حاض 1247 نفر دراین مراکز نگهداری می‌شوند. همچنین در سال گذشته 5902 نفر پذیرش و 5262 نفر ترخیص داشته‌ایم. از مجموع این افراد 47 درصد مشهدی، 26 درصد افراد داخل استان، 18 درصد از خارج استان و 8 درصد هم  افراد بدون مکان بوده‌اند.

کریستال و شیشه بیشترین مواد مصرفی معتادان متجاهر

خدابخشی بیان کرد: 67 درصد این معتادان متجاهر مواد تدخینی و 33 درصد مواد تزریقی استفاده می‌کرده‌اند که از این مقدار  50 درصد کریستال، 32 درصد شیشه و 18 درصد مواد مخدرصنعتی مواد مورد مصرف معتادین متجاهر  بوده است. 43 درصد این معتادان متجاهر متاهل و 37 درصد مجرد بوده‌اند و 20 درصد از آنها هم متارکه داشته‌اند. همچنین 39 درصد آنها شاغل و 61 درصد بیکار، 71 درصد باسواد و 29 درصد هم بی سواد بوده‌اند.

سرپرست دادسرای انقلاب مشهد در خصوص رده سنی معتادین متجاهر که در مراکز نگهداری می‌شوند گفت: 17 درصد آنها در سن 18 الی 25 سال، 37 درصد در سن 26 الی 35 سال، 32  درصد  در سن 36 الی 45 سال و 8 درصد در سن 46 تا 55 سال قرار داشته‌اند. معتادین 56 سال به بالا هم 6 درصد بوده‌اند.

پذیرش 811 معتاد متجاهر زن

خدابخشی گفت: در مرکز نگهداری از معتادین متجاهر زن هم از ابتدای سال جاری تاکنون 811 نفر پذیرش داشته‌ایم که از این تعداد 475 نفر به خانواده تحویل داده شده‌اند،297 نفر هم ترخیص شدند 9 نفر هم تحویل مراکز درمانی شدند.جمع کل ترخیصی‌ها  781 نفر است. از این زنان 8 نفر خانم باردار بوده‌اند که تمام خدمات درمانی توسط مرکز به آنها داده می‌شود و مورد حمایت قرار می‌گیرند. برخی معتادان که فرزندان دارند و امکان نگهداری از انها وجود ندارد  به بهزیستی تحویل داده می‌شود که این آمار در سال جاری و در بخش معتادان زن 5 نفر بوده است.

معاون دادستان مشهد افزود: برای پذیرش معتادین زن سقف نداریم. حتی یک معتاد زن برای مشهد و جامعه زیاد است.

معاون دادستان مشهد در خصوص مجازات جایگزین حبس بیان کرد: در حوزه مواد مخدر هم همکاران، احکام جایگزین حبس صادر می‌کنند اما این اقدام بیشتر در جرایم عمومی استفاده می‌شود  و در حوزه مواد مخدر کمتر می‌توان به این سمت حرکت کرد.
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:50 - 1396/11/10
۱ اقای رییسی کاندید ریاست جمهوری لطفا مشهد را درست کن خراسان و بعد ایران
۲ چرا همگی تعلل میکنید تجربه چین موفق بوده باز هم دنبال راه کارید
United Arab Emirates
00:22 - 1396/11/11
... بنده خودم درمان شده ی اعتیاد هستم در انجیویی بنام کنگره شصت که هر ساله چند هزار نفرو درمان میکنه اونهم به صورت رایگان اونوقت مسوولین یا دنبال بودجه هستند یا دنبال روحانی میگردن. اخه ادم خمار چه میفهمه دروس دینی چیه...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج