خانه تکانی بولتون در شورای امنیت ملی آمریکا
۶۹۴۶۴۳
۰۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۵
۹۰۹۶
مشاور امنيت ملي جدید آمريكا درحالي پا به کاخ سفید گذاشته است که احتمال می رود برنامه هایی برای حذف ده ها تن از مقامات کاخ سفید داشته باشد که به نوعی به شورای امنیت ملی مک مستر وابستگی داشتند .

انتخاب: مشاور امنیت ملی جدید آمریکا درحالی پا به کاخ سفید گذاشته است که احتمال می‌رود برنامه‌هایی برای حذف ده‌ها تن از مقامات کاخ سفید داشته باشد که به نوعی به شورای امنیت ملی مک مستر وابستگی داشتند.

انتظار می‌رود مشاور امنیت ملی جدید آمریکا؛ جان بولتون و افرادی که به او نزدیک هستند، شوک‌هایی بزرگ به شورای امنیت ملی وارد کنند. جرقه‌های بزرگی که هدف آن حذف ده‌ها تن از مقامات فعلی کاخ سفید است. احتمال می‌رود سرآغاز این اخراج‌ها با نیرو‌هایی باشد که از دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در شورا باقی مانده اند. درواقع پیش بینی‌های مقامات حکایت از آن دارند که افرادی که به تیم پیشین شورای امنیت ملی (تیم مک مستر) وابسته بودند و یا از دوران اوباما در شورا خدمت می‌کنند، تحت خطر اخراج قرار دارند.

یکی از مقامات پیشین کاخ سفید گفت: "بولتون می‌تواند کاخ سفید را پاکسازی کند و قطعا نیز این کار را خواهد کرد"

از دیگر منابع آگاه در این خصوص گفت: "او تقریبا تمام منتقدان سیاسی را که از دوران مک مستر در کاخ سفید مانده اند حذف می‌کند. "

یک مقام اسبق کاخ سفید نیز معتقد است، ارزیابی تعداد مقام‌هایی که از زمان اوباما در کاخ سفید حضور دارند، نشان می‌دهد این افراد باید هرچه سریعتر چمدان‌های خود را ببندند.

بر اساس این مقاله که توسط جانا وینتر (محقق و نویسنده)، الیاس گرول (محقق و نویسنده در فارن پالیسی) و کلوم لینچ (خبرنگار و تحکلیلگر ارشد فارن پالیسی) نوشته شده، در روز پنج شنبه، درست چند ساعت پس از آنکه ترامپ، بولتون را برای مقام جدیدش معرفی کرد، بولتون تماس‌هایی تلفنی با مشاوران قدیمی جمهوری خواه برقرار کرد. برای مثال وی با متیو فریدمن، مشاور ارشد جمهوریخواه تماس گرفت. فردی که یک بار بولتون را به وزارت امور خارجه برای تصدی یک عنوان در سازمان ملل توصیه کرده بود. بر اساس گفته‌های منابع آگاه، فریدمن در حال حاضر به مدیریت انتقال‌ها کمک می‌کند.

فریدمن یک مرد بسیار سیاسی است که بولتون را نیز دوست دارد، یک منبع جمهوریخواه در این زمینه می‌گوید؛ "او در مورد تمیز کردن کاخ سفید بیش از حد بلند پروازانه فکر می‌کند ".

اما فردیمن تمامی صحبت‌ها و مذاکراتش با بولتون را از پایه رد می‌کند. وی ضمن اعلام نا آگاهی از تماس تلفنی پنجشنبه می‌گوید: "می توانم به شما بگویم ابدا فهرست تعدیل و تعویض نیرو‌ها وجود ندارد. "

با این وجود یکی دیگر از منابع نزدیک به بولتون گفت: سخنان زودهنگام بین فریدمن و بولتون با هدف تغییرات پرسنل بود.

ترامپ و بولتون چشم انداز‌های سیاست خارجی مشترک بیشتری دارند. به ویژه وقتی صحبت از کره شمالی و ایران به میان می‌آید و البته هر ۲ نفر نیز به شدت در برابر دیپلماسی چند جانبه مقاومت می‌کنند، پرسش اینجاست که آیا این سیاست‌ها در برابر اتحادیه اروپا نیز تا همین حد سختگیرانه خواهد بود؟

به اعتقاد برخی از منابع آگاه و نزدیک به ترامپ، بولتون به سرعت در حال تلاش برای ایجاد تیم خود در شورای امنیت است. تیمی که درواقع به عنوان یک مرکز پاکسازی برای مشاوره‌های سیاسی عمل می‌کند و قرار است که دیدگاه‌های مختلف سازمان‌های دولتی ایالات متحده را به هم مرتبط کند.

یکی از مقاماتی که بسیاری از متحدان بولتون خواستار حذف وی هستند، نادیا شادلو است. وی در حال حاضر معاون مشاور امنیت ملی استراتژی است. شادلو نویسنده اصلی دولت در طرح اخیر استراتژی امنیت ملی بود، طرحی که به عنوان یک سند رسمی و شگفت آور بسیاری از ارکان ایالات متحده سنتی را تصدیق می‌کرد. از دیگر مقام‌هایی که به شدت در حالت حساس و خطرناک قرار دارد، می‌توان به معاون مک مستر یعنی ریکی وادل اشاره کرد.

اما این نخستین باری نیست که به دنبال تغییر در مشاور امنیت ملی ترامپ تغییراتی سازمانی نیز رخ می‌دهند. هنگامی که ژنرال مک مستر جایگزین ژنرال فلین شد نیز، به طور سیستماتیک مقاماتی را که به نوعی از وفاداران مایکل فلین بودند حذف کرد.

بر اساس اطلاعات چهار منبع نزدیک به کاخ سفید، برخی از کسانی که به علت وفاداری به فلین اخراج شدند و اغلب از مشاوران نزدیک به وی هستند، اعتقاد دارند می‌توانند باز هم در شرایط حضور بولتون در شورای امنیت به این شورا باز گردند.

کاملا مشخص است که بولتون در حال تلاش برای خنثی کردن هر چه سریعتر نیرو‌هایی است که از زمان اوباما در کاخ سفید حضور دارند، اما در این میان بسیاری از متحدان و مشاوران وی نیز برای تسریع این روند به بولتون فشار می‌آورند. یک منبع آگاه در این خصوص می‌گوید: "شما به راحتی می‌توانید درک کنید که نزدیکان بولتون می‌خواهند هر چه سریع‌تر این افراد کاخ سفید را ترک کنند". یک منبع نزدیک به بولتون هشدار داد که هر تغییری در نیرو‌های انسانی کاخ سفید، به زمان نیاز دارد تا پرونده‌های امنیتی مورد بررسی قرار گیرند. این بدان معناست که احتمالا بولتون با کارکنان فعلی شورای امنیت در جلسه ماه مه که بین کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و ترامپ برگزار می‌شود، حضور خواهد داشت.

بولتون از سال‌ها پیش و دوران جورج دبلیو بوش، نسبت به بولتون (به واسطه فاکس نیوز) شناخت کافی دارد. درواقع از این پس ترامپ کاخ سفید را از دریچه چشم بولتون خواهد دید. منابع نزدیک به بولتون در این خصوص می‌گویند؛ بولتون اعلام کرده تنش‌های وی با رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید، افزایش خواهد یافت؛ بنابراین سوال فعلی این است که آیا در این شرایط جان کلی و بولتون قادر به ایجاد یک روابط کاری استاندارد هستند یا خیر. آزمایش اولیه نشان میدهد هر ۲ آن‌ها توانایی‌های زیادی برای اجرای نقشه‌های مناسب در جهت بهبود سطح عملکرد کارکنان دارند.

سؤال دیگری مربوط به موضع سخت و سنتی بولتون در رابطه با روسیه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور است. موضعی که با موضع ترامپ ضدیت دارد. دو منبع که با روابط بولتون با ترامپ آشنا هستند، می‌گویند: یکی از بزرگترین ناشناخته‌های رفتار آتی بولتون، این است که رویکرد بولتون نسبت به روسیه چه خواهد بود و آیا اساسا ترامپ ار نگرش بولتون نسبت به روسیه آگاه است یا خیر.

به نظر می‌رسد ترامپ و بولتون حداقل از جولای گذشته در خصوص تغییرات نیرو‌های انسانی کاخ سفید برنامه ریزی کرده اند. درواقع از همان زمانی که پست معاونت مک مستر به بولتون پیشنهاد شد.

در آن زمان ترامپ به بولتون گفت که معاونت شغلی است که در نهایت منجر به پستی بالاتر خواهد شد. اما بولتون رضایت نداد و به گفته سه منبع آگاه با این موضوع او ترجیح داد صبر کند تا به عنوان مشاور امنیت ملی وارد کاخ سفید شود. این موضوع احتمال فشار‌ها برای حذف مک مستر را تشدید می‌کند. درواقع ۲ منبع آگاه کاخ سفید می‌گویند قرار بود مک مستر حداقل تا آغاز تابستان در سمت خود باقی بماند. اما زمانی که واشنگتن پست این هفته گزارش داد، ترامپ به پوتین از طریق تلفن همراه پیروزی وی در انتخابات را تبریک گفته است (آن هم پس از توصیه جدی مشاورانش برای عدم تبریک به پوتین) رئیس جمهور نسبت به این خبر‌ها واکنش نشان داد و مک مستر را متهم دانست.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج