محسن هاشمی را با رأی قاطع شهردار کنید
۷۰۳۱۷۹
۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۵
۱۵۴۶۹
پس از آنکه محمد علی نجفی، شهردار تهران، استعفای خود را تقدیم شورای شهر کرد، این شورا با اکثریت آرا، عدم پذیرش این درخواست را به تصویب رساند و پس از آن و تنها یک روز بعد از استعفای اول، نجفی برای بار دوم استعفای خود را تقویم شورای شهر کرد که این بار اعضای شورا با آن موافقت کردند.

تابناک: پس از آنکه محمد علی نجفی، شهردار تهران، استعفای خود را تقدیم شورای شهر کرد، این شورا با اکثریت آرا، عدم پذیرش این درخواست را به تصویب رساند و پس از آن و تنها یک روز بعد از استعفای اول، نجفی برای بار دوم استعفای خود را تقویم شورای شهر کرد که این بار اعضای شورا با آن موافقت کردند.

به دنبال کناره‌گیری نجفی، اعضای شورا، سمیع‌الله حسینی مکارم را به سرپرستی برگزید؛ انتخابی که البته به دلیل سابقه همکاری مکارم با قالیباف و همچنین قرار گرفتن نام او در فهرست نجومی بگیران املاک با انتقادات جدی همراه شد. از این روی، انتظار می‌رود، دوران سرپرستی او در شهرداری چندان طولانی نشود و اعضای شورا به سرعت وارد روند انتخاب شهردار جدید تهران شوند.

با این حال، در روزهای گذشته، خبرهای رسیده حکایت از آن دارد که احتمال شهردار شدن محسن هاشمی قوت یافته و ممکن است در روزهای آینده، شورای شهر، وی را به عنوان شهردار جدید معرفی کند؛ اما این موضوع با واکنش های مختلفی از سوی نمایندگان مجلس و برخی از سیاستمداران کشور روبه رو شده است.

برخی از جمله ابطحی و تاجزاده بر این باورند که انتخاب شهردار از میان اعضای شورای شهر اشکالی ندارد و ورود یک اصولگرا به جمع اعضای شورا، خدشه ای در تصمیمات وارد نخواهد ساخت. از سوی دیگر، برخی دیگر از اصلاح طلبان این کار را مخالف آرای مردمی قلمداد می کنند و بر این باورند، اصلاحات باید به اعتماد مردم احترام بگذارد.

در همین خصوص برخی نمایندگان مجلس، واکنش هایی به این موضوع داشتند؛ هرچند نمایندگان مردم تهران بر این اعتقاد هستند که نباید در مصادیق ورود کنند، عواقبی را نیز برای شهردار شدن برخی اعضای شورای شهر تهران متصور هستند.

سیدفرید موسوی در گفت وگو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: من فکر می کنم مردم کسانی را انتخاب کرده اند که علاوه بر آنها، به حساسیت این موضوع و نقشی که شهردار تهران در نظام مدیریت شهری کشور و همچنین شهردار تهران در امورات جاری خود مردم تهران دارد، واقف هستند.

وی گفت: با این حال، نمایندگان تهران در مجمع نمایندگان استان تهران بنا دارند، ورود خاصی به این موضوع و بخصوص در مورد مصادیق نداشته باشند و امیدواریم که اعضای شورای شهر، بهترین تصمیم را برای شهر تهران بگیرند و ما نیز از تصمیم آنها پشتیبانی خواهیم کرد.

این نماینده مردم تهران گفت: امیدواریم که اعضا زودتر به جمع بندی برسند. با توجه به اینکه در زمان نجفی، برخی ریل گذاری ها و اقدامات خوبی شده است، به ویژه در حوزه مبارزه با فساد، مردم امروز می دانند که شهرداری چگونه اداره می شود.

وی در ادامه با اشاره به احتمال انتخاب یک عضو شورای شهر به عنوان شهردار نیز گفت: خوشبختانه در جبهه اصلاحات، قحط الرجال نیست و گزینه های زیادی برای اینکه شهردار تهران شوند، هست، ولی همان طور که گفتیم، حتما اعضای شورای شهر تمام ابعاد قضیه را در نظر می گیرند و رأی خواهند داد.

نماینده مردم تهران در ادامه افزود: همه این 21 تن می دانند، اگر یکی از خودشان را انتخاب کنند، ممکن است چه عواقبی داشته باشد. الان فعلا همه در حال تصمیم گیری هستند و اوضاع کمی پیچیده است، چون باید یک تصمیم به خروج از شورا رأی بدهند و هم یک رأی دیگر به شهردار شدن بدهند و خلاصه هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد.

وی گفت: اینکه می گوییم هر اتفاقی، منظور هر اتفاقی است که مربوط به شهردار شدن است، چون باید نخست رأی بدهند که یک نفر از شورای شهر خارج شود و بعد از آن، فرد رأی لازم را برای شهردار شدن به دست آورد و شاید در این میان، همه چیز بار دیگر به اما و اگر افتد؛ بنابراین، باید در این مورد دقت لازم داشت.

این نماینده در خصوص ورود سرلیست اصولگرایان به شورای شهر نیز گفت: البته با ورود یک یا دو نفر به شورای شهر اتفاق خاصی رخ نمی دهد، ولی من فکر می کنم که شورای شهری ها تمام ابعاد را در نظر خواهند گرفت و سپس در مورد شهردار تصمیم گیری خواهند کرد.

همچنین فاطمه سعیدی، با اشاره به اهمیت بحث انتخاب شهردار تهران که قرار است در هفته جاری در دستورکار شورای شهر پایتخت باشد، گفت: شورای شهر تهران در هفته جاری، مسأله انتخاب شهردار را در دستورکار قرار خواهد داد و شهروندان پس از اتفاقات اخیر در شهرداری تهران، منتظرند که خروجی تصمیم شورا را ببینند.

وی با اشاره به مطالبات مردم در حوزه‌های مختلف اجرایی اظهار کرد: امروز دیگر مردم از ما نمی‌پذیرند که بگوییم نمی‌گذارند کار کنیم. مردم رأی داده‌اند و باید اثر رأیشان را ببینند؛ بنابراین، شورای شهر تهران در انتخاب شهردار پایتخت، باید مدیری در سطح ملی، پاک‌دست و توانمند انتخاب کند.

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین با تأکید بر لزوم پایبندی به رأی و نظر مردم که برآمده از انتخابات است، تأکید کرد: شهر باید مطابق میل کسانی اداره شود که اعضای شورا را انتخاب کرده‌اند.

این عضو هیأت رئیسه فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: البته رعایت حقوق اقلیت هم از الزامات دموکراسی است، ولی اکثریت رأی‌دهندگان منتظرند تا ثمره رأی خود را ببینند.

سعیدی در پایان تصریح کرد: از این جهت، انتخاب شهردار، پیام مستقیم به رأی‌دهندگان است؛ پیامی که می‌تواند در تصمیم بعدی آنها برای مشارکت در انتخابات و حتی امید به اصلاح مؤثر باشد.

با این حال اما برخی نمایندگان از شهردار شدن محسن هاشمی دفاع می کنند و وی را تنها فرد برای سامان دادن به شهرداری تهران می دانند، به گونه ای که مصطفی کواکبیان، نماینده مردم تهران از اعضای شورای شهر تهران خواست به محسن هاشمی برای شهردار شدن رأی دهند و نگران ورود یک اصولگرا به شورا نباشند.

کواکبیان همچنین در توئیتی نوشت: اعضای محترم شورای شهر تهران، تهران مظلوم را از بلاتکلیفی درآورید؛ زمان را از دست ندهید؛ نگران یک رأی اصولگرایان در شورای 21 نفره نباشید و با رأی قاطع به محسن هاشمی، گروه های فشار صاحب قدرت را خلع سلاح کنید.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:41 - 1397/01/26
دولت زورکی عرضه انتخاب ندارد .کاراصلاحیون به کجا کشیده داره زور میزنه امان از قحط الرجالی
Iran, Islamic Republic of
22:17 - 1397/01/26
پدرش چی بود که خودش باشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
از خودت خجالت نمیکشی که اسم پدرش می آوری ......
Sweden
22:45 - 1397/01/26
دقت کنید. چه بساطی راه انداختند. سیاسی کاری هم حدی داره. دلیل انهم اینست که اینها در غیاب افراد کارامد مطرح شدند..
مردم از هردو جناح قطع امید کردند
United Arab Emirates
00:23 - 1397/01/27
اصلاح طلب ها عاجز و ناتوان در انتخاب شهردار
به نظر من باید برن دنبال آقای قالیباف یه جوری راضیش کنند دوباره برگرده این اصلاح طلب ها را از سر در گمی نجات بده و اوضاع شهرداری را سرو سامان بده
Iran, Islamic Republic of
02:31 - 1397/01/27
اصلاح طلبان زدن مملکت رو نابود کردن
Iran, Islamic Republic of
02:54 - 1397/01/27
مردوم تهران اسیر تلگرام شدن برای رای به لیست امید اگرنه قضیه چیز دیگری است
Iran, Islamic Republic of
05:10 - 1397/01/27
گییییرررررررررمممم پدرتوبودفاضل ازفضل پدرتوراچه حاصل ؟
Iran, Islamic Republic of
09:40 - 1397/01/27
اگر فرزند هاشمی انتخاب شود آن چند درصد محبوبیتش هم از بین میرود اصلاح طلبان خود را طرفدار مردم میدانستن ولی وقتی به قدرت رسیدن همه چی فراموش کردن
United Arab Emirates
12:06 - 1397/01/27
پیام های مثل هم درباره هاشمی را یک نفر نوشته مردم هم هاشمی را دوست دارند و هم پسرش.
در انتخابات مردم این را ثابت کردند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
گل گفتی درود بر شرفت
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1397/01/27
خدا به داد برسه اگه رفی شهردارشه همین حالا همشون توصف شهرداریا مدیرشدن هستن ....
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج