چرا ترامپ از برجام خارج شد؟!
۷۱۶۳۲۷
۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۱
۵۸۶۱ 
حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان نوشت: پیش از این با استناد به امتیازاتی که داده‌ایم و دستاورد تقریبا هیچی که داشته‌ایم، تاکید کرده بودیم که برجام برای آمریکا یک سند طلایی است و پیش‌بینی کرده بودیم که ترامپ هرگز این امتیاز بزرگ را که به قول اوباما بدون شلیک حتی یک گلوله به دست آورده است، از دست نخواهد داد و از برجام خارج نمی‌شود.

حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان نوشت: پیش از این با استناد به امتیازاتی که داده‌ایم و دستاورد تقریبا هیچی که داشته‌ایم، تاکید کرده بودیم که برجام برای آمریکا یک سند طلایی است و پیش‌بینی کرده بودیم که ترامپ هرگز این امتیاز بزرگ را که به قول اوباما بدون شلیک حتی یک گلوله به دست آورده است، از دست نخواهد داد و از برجام خارج نمی‌شود.

دو هفته قبل اما، فاکتور جدیدی به این عرصه وارد شد و معادله را تغییر داد. توضیح آنکه وقتی احتمال خروج آمریکا از برجام قوت گرفت، دولت در واکنش به خروج احتمالی آمریکا از برجام پای دو گزینه را به میان کشید، اول؛ خروج ایران از برجام و گزینه دوم؛ ادامه برجام بدون حضور آمریکا! در آن هنگام نوشتیم «مگر برجامی باقی مانده که‌ برای خروج از آن‌ استخاره می‌کنند»؟! و آوردیم که آمریکا با نقض تعهدات خود در برجام مدت‌هاست که از این پیمان خارج شده است و فقط پوسته آن را برای ادامه باج‌خواهی از جمهوری اسلامی ایران در دست گرفته است.

در آن مقطع هنوز هم احتمال خروج آمریکا از برجام وجود نداشت چرا که حریف هنوز مطمئن نبود که ایران کدامیک از دو گزینه را انتخاب خواهد کرد؟ خروج از برجام یا ادامه حضور منهای آمریکا؟ زیرا اگر اطمینان پیدا می‌کرد که در صورت خروج از برجام، ایران هم از برجام خارج خواهد شد، آمریکا هرگز به خروج از برجام و از دست دادن این سند طلایی تن نمی‌داد و اما در صورتی که به این نتیجه می‌رسید چنانچه از برجام خارج شود جمهوری اسلامی به حضورش در برجام ادامه خواهد داد، دیگر دلیلی نداشت که از برگ خروج از برجام استفاده نکند! چرا که در آن صورت، از یکسو، همه محدودیت‌های اعمال شده علیه ایران به جای خود باقی بود و از سوی دیگر آمریکا از همان تعهدات نیم‌بند و هرگز عملیاتی نشده خود در برجام هم شانه خالی کرده و از این جهت مورد سؤال نبود!

متاسفانه آقای روحانی در سفر چند روز قبل خود به خراسان رضوی(ع) و در جلسه شورای اداری مشهد مقدس، اطمینانی را که آمریکا بی‌صبرانه در انتظار آن بود به ترامپ داد و اعلام کرد «اگر اهداف ما از برجام بدون آمریکا محقق شود چه بهتر»! این سخن آقای رئیس‌جمهور که هنوز معلوم نیست به چه علت بیان شده است پیامی بود که دغدغه مقامات آمریکایی از پیامدهای خروج از برجام را برطرف کرد و به ترامپ اطمینان داد که با خروج آمریکا از برجام این سند طلایی دست نخورده باقی می‌ماند! و جمهوری اسلامی ایران با ادامه حضور خود در برجام، اجازه نمی‌دهد کمترین خدشه‌ای بر آن وارد شود! بنابراین چرا باید نگران از دست‌دادن این کلاه گشادی باشد که بر سر ایران گذاشته‌اند؟!

و اما، نکته‌ای که در این میان به ارزیابی دقیق نیازمند است اینکه بلافاصله بعد از سخنان دونالد ترامپ و اعلام رسمی خروج از برجام، آقای روحانی در یک پیام رسمی اعلام کرد «خوشحالم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است و بی‌تردید راه خود را با موفقیت ادامه می‌دهیم»! این بخش از سخنان آقای روحانی نیز تاکید دیگری بود بر اظهارات ایشان در مشهد مقدس که برجام را بدون حضور آمریکا ادامه می‌دهیم! و حال آنکه انتظار این بود - و منطق سیاسی نیز چنین حکم می‌کرد- که آقای رئیس‌جمهور با طی مراحل قانونی و کسب نظر مجلس شورای اسلامی، شورای عالی امنیت ملی و نظر هیئت بررسی برجام، درباره تصمیم نظام اعلام نظر کند!

چرا که تصمیم به ادامه حضور ایران در برجام و یا خروج از آن مسئله‌ای نیست که ایشان به تنهایی مجاز به تصمیم‌گیری درباره آن باشد! و بلافاصله بعد از سخنان ترامپ نیز آن را رسما اعلام کند! آنچه که بر ضرورت بررسی اظهارات آن شب آقای روحانی می‌افزاید، بیانیه‌ای است که سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان، بلافاصله بعد از خروج آمریکا از برجام- ۸ می‌۲۰۱۸ / ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷- صادر کرده و بر ادامه برجام بدون حضور آمریکا تاکید ورزیدند! ر

سانه‌های داخلی و از جمله رسانه‌های وابسته به دولت از انتشار متن این بیانیه خودداری کردند! و نگارنده در یادداشت کیهان پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت با عنوان «دستبند جدید آورده‌اند» به آن پرداخته بود. سه کشور اروپایی در این بیانیه ضمن تاکید بر ادامه محدودیت‌های تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران، خواسته‌های بر زمین مانده ترامپ که بهانه خروج آمریکا از برجام بود را نیز خواستار شده‌اند و بر ضرورت محدودیت برنامه موشکی ایران و مهار منطقه‌ای کشورمان تاکید ورزیده‌اند! به بیان دیگر رسما اعلام کرده‌اند که جای خالی فشارهای آمریکا بر ایران را پر خواهند کرد!
از سوی دیگر، قرار بود که در صورت ادامه برجام با اروپا از آنها تضمین قطعی گرفته شود که مانند آمریکا دست به خیانت نزنند ولی دیروز، روزنامه آمریکایی پولیتیکو از قول خانم موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشت: «حسن‌روحانی رئیس‌جمهور ایران به ما اطمینان داده است که ایران از برجام خارج نخواهد شد»!

و اتحادیه اروپا تاکنون این خبر و اظهارات موگرینی را تکذیب نکرده است. اطمینان دادن آقای روحانی به اروپا که از برجام خارج نخواهیم شد در حالی است که قرار بود از اروپا تضمین محکم و کتبی گرفته شود و خود جناب روحانی هم اعلام کرده است که طی دو هفته آینده در این باره تصمیم گرفته خواهد شد! آیا این تضمین‌دادن پیشاپیش مانند اظهارات بلافاصله ایشان بعد از خروج آمریکا از برجام، راه را بر هر تصمیم احتمالی دیگری نمی‌بندد؟!

اکنون وظیفه مجلس شورای اسلامی، شورای عالی امنیت ملی و هیئت بررسی برجام است که وارد عمل شوند و اجازه ندهند فاجعه دیگری شبیه برجام به ملت تحمیل شود. 

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:02 - 1397/02/23
سلام علیکم آقای شریعتمداری نظرشمااهمیتی نداردکیهان رازودتربدست سبزی فروشهابرسانیدکه بندگان خدالنگند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۳
اهمیت بسیار دارد.
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1397/02/23
خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی.....
Iran, Islamic Republic of
12:18 - 1397/02/23
کیهان و آقای شریعتمداری همیشه کنارگد مینشید و میگوید لنگ اشکن
Netherlands
12:20 - 1397/02/23
فقط حرف مفت و بی ارزش
Iran, Islamic Republic of
12:20 - 1397/02/23
اینده رو نمی شود پیش بینی کرد قبوله. ولی.....عقلانی و منطقی تجزیه و تحلیل کردن "هنر دوراندیشان" است .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۳
دوراندیش ؟ مثل روحانی؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۳
حالااین که گفتی یعنی چه. مخالف این نامرادبی الف هستی یاموافق.
United States
12:52 - 1397/02/23
جناب آقای شریتمداری شاید شکی نباشد که نیت دلسوزی دارید. نمیدانم چرا در هر کار منتظر میمانید تا پیشامد کار شروع شود بعد ایراد میگیری نمیدونن چرا در آغاز کار طرحتون نمگید. چه بسا خود شما گفتید که آمریکا از برجام خوشحال هرگز خارج نمیشه!!! دیدید شد. الان زمان دلسردی نیست اکنون درتاریخ دارد ورق نوعی باز میشود. به اتحاد بچسبید نه افتراغ
Iran, Islamic Republic of
13:04 - 1397/02/23
این شریعتمداری اصلا معلوم نیست چه می گوید.خودش می برد خودش می دوزد.
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1397/02/23
آقا با تمام بدی هاش اینو آره راست میگه .آمریکا توبرجام نبود که بخواد خارج بشه .الآنم ما خوش خیالیم اروپا هیچ وقت نمیاد سر چندر غاز روابط تجاری شو با آمریکا خراب کنه .تازه عزیزان تمام شرکت های اروپایی سرمایه گذارهاشون یهودی وسعودین.اقای روحانی بهتره ازبرجام خارج بشی هیچی دستت نیست .چین و روسیه هم منافع ملی شون روفدای برجام نمیکنن.ماییم که منافع ملی رو فدا بقیه کردیم.اقای ناظر کامل بزار نظرات مردم رو
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1397/02/23
سلام علیک اقای حسین اقا دستاوردهایی که تو این چند سال که قلم میزنی را با ذکر مثال نام ببر. تفرقه انزوای کشور نابودی زیر ساختها تحریک احساساتی بودن و نبود عمل و نداشتن نتیجه مفید بابا بسه دیگه ی گشتی بزن تو جامعه ببین چه خبره گرونی و تورم داره گمر مردم را میشکنه ، جنابعالی با این تریبونی که دستته دردی که از جامعه دوا نمیکنی حداقل ساکت باش و بلوا درست نکن بگذار عقلا و دلسوزان نظام و مردم ی کار مثبت بکنن
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1397/02/23
این آقا تحصیلکرده و از الفبای سیاست چیزی حالیشه. یا چوب خط دیگران رو پر میکنه.
Iran, Islamic Republic of
13:55 - 1397/02/23
از شریعت مداری منفی تر وجود ندارد. همبن شخص بیشترین ضربه را به اصول گراها زده و عامل اصلی اختلاف بین جناح ها است
Iran, Islamic Republic of
14:38 - 1397/02/23
ای کاش این هیچ وقت حرف نمی زد .
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1397/02/23
جناب شریعتمداری شماچهل سال زحمت کشیدی درهرزمینه یی تجربه داری ولی قابلیت اجرا ندارد وهمگان فکر میکنن خدایی نکرده قصدتفرقه وجنگ داری پس چیزی نگی بهتر این جماعت رو بحال خودشون واگذار و به عبادات اخروی برس!! همان بهانه به اقرار شمادرخصوص موشکها باعث اون نمایش وکنفرانس شد! بازم کوته نیامدی ونوشتی بازهم موشک میزنیم!!! بهانه به دست دشمن بازبان وقلم شما بعیداست!!
Iran, Islamic Republic of
16:02 - 1397/02/23
اقای شریعتمداری یک تحلیلگر است ومسیولیت اجرایی ندارد ولی اقای روحانی حل همه مشکلات کشور را در برجام می دانست و می گفت لدون برجام قابل حل نیست والان که برجام به باد رفته می گوید بدون برجام هیچ مشکلی برای کشور ایجاد نمی شود نمی دانیم کدام حرف اقای روخانی را قبول کنیم
Iran, Islamic Republic of
16:56 - 1397/02/23
یعنی این کیهان از رو نمیره! یکبار پیشبینی کرد که محاله تو کاخ سفید یک سیاه پوست رئیس جمهور بشه و هفته بعدش اباما رئیس جمهور شد. الانم پیش‌بینی کرد که محاله آمریکا ار برجام خارج بشه و شد!
بابا ملت چه گناهی کردن که تو باید با پول بیت المالشون این مزخرفات ساخته شده توسط ذهن مریضت رو چاپ کنی؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
21:36 - 1397/02/23
سلام، جان مادرت پیش بینیتو ماس مالی نکن، هیچی نگو بخدا ما نمیگیم لال شدی، البته آلزایمر از نشانه های سن بالاست و ما هم میپذیریم،... اینم رو بقیه پیش بینی های آب دوغ خیاری استاد...
United States
22:13 - 1397/02/23
تودیگرچقدر صغری کبری میکنی.ازکاه کوه میسازی وازکوه کاه.تصمیم گیرنده خروج ازبرجام روحانی نیست چطورخودرا به ندانم کاری میزنی.
Iran, Islamic Republic of
10:08 - 1397/02/24
دیگه حرفهای کیهان وشریعتندار از مضحک به چرند گفتن رسیده ،چرا این شریعتندار خودش عقل کل میدونه !!؟؟
Iran, Islamic Republic of
10:03 - 1397/03/16
مزخرفترین روزنامه ایران که همش میخواد از آب گل آلود ماهی بگیره و خودش رو به ملت دیکته کنه،شریعمتداری هم شده عقل سلیم و عقل کل کشور،اگه انقدر عقل داری چرا رئیس جمهور نشدی که تصمیماتت لحاظ شه؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج