تاثیر «نام» افراد بر سرنوشت اجتماعی و روابط عاطفی آنان
۷۲۳۹۱۷
۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۴
۱۰۲۵۶ 
آیا از نام خود راضی هستید؟ دوست دارید شنیدن نامتان چه حسی را در دیگری برانگیزد؟ شنیدن چه نام‌هایی برایتان لذت‌بخش است؟ نام‌ها بازتاب‌دهنده فرهنگ‌های گوناگون‌اند که از تبعیض و تحقیر تا عشق و زیبایی را در خود جای داده‌اند.

برترین ها: تصور این که موجودی نام نداشته باشد بسیار دشوار است. مبادله "نام" میان آدمیان گام نخست برای ایجاد یک رابطه انسانی یا گسترش هر گونه پیوند اجتماعی است. کما اینکه چه در آغاز پیوند عاشقانه و چه برای داوطلب شدن برای انجام کاری باید "نام"ی را بر کسی یا کاری گره زد و "نامزد" شد.

به گزارش دویچه وله: نام عنصری است که فراگیر شدنش موجب شهرت است و بیش از حد محدود شدنش باعث گمنامی. قضاوت نیک مردمان درباره آن را "خوش‌نامی" و نقطه مقابلش را "بدنامی" می‌خوانند.

تاثیر نام افراد بر سرنوشت اجتماعی و روابط عاطفی آنان

اگر چه سعدی پیوند عشق و نیک‌نامی را جور دیگر می‌بیند:

دگر بخفته نمی‌بایدم شراب و سماع

که نیک‌نامی در دین عاشقان ننگست

نه فقط انسانها بلکه هر موجودی بدون داشتن یک نام معین، در یافتن یک هویت مستقل ناکام می‌ماند؛ هویتی که باعث شناخت می‌شود. نام هر فردی به مرور زمان و در پیوند با دیگر افراد جامعه، علاوه بر تداعی یک هویت ظاهری، حامل یک هویت عمیق غیرظاهری برای مخاطبان است که در پی تداوم روابط، به مرور شکل کامل‌تری به خود می‌گیرد.

بنابر این هر "نام" به مرور زمان مجموعه‌ای از خاطرات و تاثیرات را در ذهن و ضمیر دیگران به جا می‌گذارد که خاستگاه اصلی بسیاری از قضاوت‌ها یا تمایلات متقابل افراد به یکدیگر تلقی می‌شود؛ عشق و صمیمیت، خشم و نفرت یا هر نوع واکنش رفتاری دیگر.

این نوع تصورات و بازتاب‌های آن که با شنیدن نام دیگران در ضمیر افراد تداعی می‌شود، علاوه بر آنکه عنصر اصلی تمایز افراد از یکدیگر است، تا جایی ادامه می‌یابد که نقش کارکردی آن در روابط اجتماعی به مرور از شکل ظاهری فرد هم فراتر رفته و تاثیرات پایدارتری به جا می‌گذارد. تصوراتی که کلیدواژه ورود به آن "نام" افراد است.

نام، ابزاری فراتر از شناخت ظاهری

دکتر ناصر فکوهی، انسان‌شناس، در مقاله "نام‌ها و فرهنگ" می‌نویسد: «نام‌ها یکی از پراهمیت‌ترین ابزارهایی هستند که ما برای تحلیل فرهنگ‌ها در دست داریم. فاصله میان مفهوم ایدئولوژیک، هژمونیک و تعریف عمومی یک نام در یک نظام اجتماعی، همگی از مواردی هستند که باید به آنها توجه کرد. هر چند نام‌ها (بنا بر نظریه‌هایی که بیشترین اجماع درباره آنها وجود دارد) صرفا ابزارهای قراردادی در زبان‌ها هستند تا بتوان دستگاه نمادساز زبان را کارا کرد، اما در عمل به دلیل درونی شدن در نظام ذهنی، بسیار فراتر از این قرارداد رفته‌اند.»

هر نامی علاوه بر داشتن معنای معین یک کلمه، بار معنایی خاصی را در ارتباط با یک شخص بخصوص با خود حمل می‌کند. یعنی نام علاوه بر اطلاق به یک فرد، در طول زمان معرف شخصیت همان فرد هم تلقی می‌شود که واکنش‌های متفاوتی را در ذهن طرف مقابل ایجاد می‌کند. از این رو می‌توان "اسامی" را کلماتی فرض کرد که مجموعه‌ای از خاطرات و تصورات را با خود جابجا می‌کنند.

اسامی دخترانه، تابوها و تبعیض‌ها

نوع کاربرد اسامی در یک جامعه تا حدودی معرف شخصیت فرهنگ عمومی همان جامعه است، یعنی آینه تمایلات فکری و مناسبات اجتماعی دستکم بخشی از لایه‌های اجتماعی محسوب می‌شود.

"آقا محسن! من بیرون کنار ماشین منتظرم، زود بیا..." این جمله توام با فریاد مردی است که با همسر و فرزند دو ساله‌اش به یک جشن عروسی دعوت شده‌اند. او می‌خواهد به همسرش که در "قسمت زنانه تالار پذیرایی" مشغول شادی است یادآوری کند که وقت رفتن است و او در خیابان منتظرش است! وقتی با تعجب از او می‌پرسم چرا به همسرش می‌گوید "آقا محسن" پاسخ می‌دهد: "محسن اسم پسر منه، عیال هم می‌دونه که منظورم چیه"!

چرا برخی از مردان در فضاهای عمومی حاضر به بردن نام همسران‌شان نیستند و از آنها با عناوینی مانند عیال، خانواده، منزل یا هر لقب غیرمستقل دیگری یاد می‌کنند؟ بسیاری از کارشناسان علت این رفتار را، مالکانه و "ناموسی" دانستن تمام هویت زنانه همسر (دختر یا مادر و خواهران) از سوی برخی مردان سنتی - مذهبی می‌دانند. در فرهنگ‌های لغت، "ناموس" از مفاهیم و ارزش‌های مردسالارانه در نظام اخلاقی کشورهای اسلامی از جمله ایران به شمار می‌رود که در ردیف کلماتی مانند شرف و عصمت و آبرو قرار می‌گیرد.

باور داشتن به "ناموس" در بین برخی گروه‌های اجتماعی، مردان را وا می‌دارد که مسئله حریم خانوادگی خود را تا آنجا تعمیم دهند که نام بردن از همسرشان در فضای عمومی را نوعی شکستن حریم خانوادگی تلقی کنند. رفتاری که همزمان محدودیت‌های فراوان دیگری بر زنان تحمیل می‌کند و گاهی تخطی یک مرد از این راه و رسم، می‌تواند سرزنش سایر مردان همان طبقه اجتماعی را در پی داشته باشد.

البته تبعیض‌های جنسیتی محدود به "ناموسی" دیدن حقوق زنان نیست، زیرا گرچه با توسعه نسبی شرایط اجتماعی از شدت ناگوار بودن "دختردار" شدن به جای آوردن "پسر کاکل زری" که بتواند نام نیاکان خود را زنده نگه دارد کاسته شده، اما همچنان در برخی از مناطق جهان، از جمله ایران، ترجیح بعضی والدین به داشتن فرزند پسر را نمی‌توان نادیده گرفت. تا آنجا که همچنان شاهد نام‌گذاری‌هایی مانند "بسی"، "دختر بس" یا معادل آن مثل "قزبس" و "گل بس" و "کفایت" برای دخترانی هستیم که خانواده از تولد آنها ناخرسند است.

جزئی از تابلوی آفرینش اثر میکل آنژ: چندی پیش درمنطقه ساتارا در شهر ماهاراشترا در هند ۲۸۵ دختر جوان اجازه یافتند اسامی مورد علاقه خود را برگزینند و شناسنامه‌های جدیدی دریافت کنند. این دختران همه "ناکوزا" یا "ناکوشی" نامیده می‌شدند که به زبان هندی "ناخواسته" معنی می‌دهد. در این جشن "رهایی از نام‌های تحقیرآمیز" تعدادی از این دختران اسامی هنرپیشه‌های معروف "بالی‌وود" را برای خود برگزیدند و برخی دیگر اسامی سنتی و زیبای هندی مانند "وایشالی" که مترادف زیبا، خوب یا متمول است را انتخاب کردند. طی سالهای اخیر جنبش دختران هندی برای رهایی از اسامی تحقیرآمیز و تحمیلی که تاثیر مستقیمی بر موقعیت اجتماعی آنان می‌گذارد، رشد یافته است.

تاثیر نام بر روابط عاطفی و عاشقانه

همانگونه که پیشتر اشاره شد "نام" هر فرد کلیدواژه‌ای است که علاوه بر اشاره به یک فرد خاص، هویت و شخصیت فرد را نشان می‌دهد و ناخواسته ما را به آرشیوی از اطلاعات انباشته شده و تحلیل و قضاوت‌های ما درباره آن شخص هدایت می‌کند. در حقیقت تمامی تصورات ما از یک فرد آشنا بلافاصله پس از شنیدن نام او در ضمیرمان تجلی می‌یابد بی‌آنکه نیازی به دیدن او داشته باشیم.

همچنین به دلیل تاثیر مستقیم حس‌ها و تصورات انسان بر فعل و انفعالات شیمیایی بدن و نیز واکنش‌های ارادی و غیرارادی رفتاری، "نام" جایگاه مهمی را در چگونگی مبدل ساختن این تصورات به انواع واکنش‌های رفتاری به خود اختصاص می‌دهد. هرگاه نامی را می‌شنویم اما نسبت به صاحب آن شناختی نداریم، ذهن به طور خودکار مناسبترین واکنش را پیدا می‌کند؛ واکنشی که سوابق ذهنی و کاراکتر فرد شنونده در شکل‌گیری آن نقش به سزایی دارد.

تحقیقات پژوهشگران دانشگاه نورث وسترن نشان می‌د‌هد که انتخاب اسم بسیار مهم‌تر از آن چیزی است که تاکنون تصور می‌شد و شاید به همین دلیل است که "کتاب‌های اسم" نزد مردم از محبوبیت بالایی برخوردارند. به گفته این محققان، داشتن یک اسم زیبا و خوش‌آهنگ نه تنها احساس اطمینان فرد به خودش را افزایش می‌دهد بلکه موجب می‌شود دیگران به طور مثبت‌تری به فرد نگاه کنند.

سرپرست این تیم پژوهشی می‌گوید: «این که افراد چه کار می‌کنند و به چه فکر می‌کنند اهمیت چندانی ندارد. در واقع مغز انسان به محض شنیدن اسمی که تلفظ می‌شود پالسهایی را ارسال و دریافت کرده و با توجه به اسم فرد درباره وی قضاوت می‌کند. زیرا نامی که ما را با آن صدا می‌زنند یک نماد و یک آینه است. در واقع اسم همچون یک کارت ویزیت عمل می‌کند که معرف و بیانگر شخصیت درونی ما است. آوا و معنایی که یک اسم دارد می‌تواند به طور مستقیم روی رفتار و قضاوت دیگران نسبت به ما اثر بگذارد. آهنگ و معنای اسم فرد حتی روی تولید هورمون‌های اکسیتوسین، دوپامین و اندورفین نیز اثر می‌گذارد.»

جالب توجه این که هورمون‌های مورد اشاره در این پژوهش علمی رابطه مستقیمی با فعالیت‌های جسمی و جنسی دارند. "اکسیتوسین" که از آن به عنوان "هورمون عشق" هم نام می‌برند، توسط غده هیپوفیز ترشح می‌شود و به طور کلی در رشد رفتارهای اجتماعی و واکنش‌های فردی و کنترل اضطراب نقش کلیدی دارد. تقویت اعتماد به نفس، جلب اطمینان، فداکاری، خطرپذیری، مهربانی و تقویت روابط عاطفی و عاشقانه و تمایلات جنسی از جمله مزیت‌های ترشح این هورمون است. جالب آن که شنیدن نام یا صدای فرد مورد علاقه، یادآوری خاطرات شیرین و حتی یک نگاه مهربان از راههای ترشح این هورمون در بدن هستند.

انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
12:23 - 1397/03/28
به نظر من که واقعا ایران رو نمبشه از خیلی لحاظ درست کرد که نمونشم همین افکار مردم مون هستش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
چرا ميشه ولي سياست هاي فرهنگي حكومت اجازه نميده
Iran, Islamic Republic of
14:30 - 1397/03/28
اسم من هماست اما بخت و اقبالم برعکس اسمم انقدر سیاهه که نگو...یعنی به حدی بدشانسم که اگر دست به طلا بذارم خاک میشه....در این حد یعنی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
خوب خودت داری دامن میزنی به این قضیه.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
اين شعر جاودان سعدي رو هميشه با خودت زمزمه كن:

اي برادر (البته در مورد شما خواهر) تو همه انديشه اي
ما بقي خود استخوان و ريشه اي
گر بود انديشه ات گل، گلشني
و بود خاري،‌تو هيمه گلخني

محتواي فكر شما نقش بسيار مهم و تاثيرگذاري در زندگي شما دارد. اينطور كه شما داري انرژي منفي ميدي انتظاري غير از سياه بختي هم نميره.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
اسم قشنگي داري
United States
15:55 - 1397/03/28
واقعامطلب‌بجا و عالی ای بود،خواهرمن بعدنه ماه بارداری اسم دخترش رو به انتخاب همسرش تامیلا گذاشت که بقول خودشون هم خاصه و هم متفاوت، والا من موندم فردااین بچه بزرگ شه توو مدرسه ودانشگاه چجوری میخواد اسمشو بگه،تازه الان پدرمادرش فهمیدن اصلا این اسم خوب نبوده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
اسم قشنگیه؛فکر کنم ترکی باشه؛ شخصا یه خانم تحصیلکرده و موفق و باکلاس رو میشناسم که اسمش تامیلاست؛ از نظر بقیه اسم خیلی شیکی هم هست
Iran, Islamic Republic of
17:46 - 1397/03/28
من از اسمم واقعا ناراضیم و راهی برای عوض کردنش وجود نداره
Iran, Islamic Republic of
17:58 - 1397/03/28
هر چی تازه به دوران رسیده تر و اعتماد بنفس پایین تر اسم ها هم عجیب غریب تر و بی معنی تر ،آخرش هم میگن ایرانی باستانیه !!!!!

بیچاره ما که مجبوریم این اسمهای بیخودی رو به زبون بیاریم !
چه می دونم پارمیدا و انیتا و چه و چه ....
زن برادرم اسم دخترشو با اسم دختر خواهرش هماهنگ گذاشته ،ما که خوشمون نیومد فکر می کرد حسودی می کنیم ،گفتم بابا اسم معنی دار بذار حسودی نداره !!!!

مهتاب ،نگار ،بهار ،یگانه ،ترانه ،شادی ،شکوفه ،ماندانا ،اینا قشنگ اند اما آیا عسل اسمه ؟ ادم یاد مربا می افته !!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
شما رقیه و غضنفر بمون اسم باید نشون دهنده هویت ملی یا قومیتیت باشه نه که اسمت عربی خودت ایرانی
Iran, Islamic Republic of
00:58 - 1397/03/29
واقعا مهمه اسم خوب باشه اسم رو به زماني كه توش هستيم بايد گذاشت اسم من خيلي زشت بود وكلي افسرده بودم تا اينكه خدا خواست و قانون عوض شد و اسامي مذهبي رو هم ميشه عوض كرد تقريبا بدون دردسر
Iran, Islamic Republic of
09:54 - 1397/03/29
اسم من حسين هست
هميشه حقم و خوردن
بهم ظلم ميشه
دستم نمك نداره
و مورد ظلم واقع ميشم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
ما مهدی ها همهممون بدبختیم از چاله در میایم میفتیم توچاه
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1397/03/29
اگه به گفته ي اون روحاني اسم همه ي دخترا رو خديجه ميذاشتيم چه عدالتي برقرار ميشد
Iran, Islamic Republic of
13:14 - 1397/04/01
من چند وقت پیش تو بخش نظرات خوندم یه اسمی توجهمو جلب کرد (نگاه) به نظر شما خوبه اسم دختر و پسرمو نگاه و نیما بذارم؟آخه دوقلو ان . خواهش کمکم کنین . نگاه قشنگه؟
Iran, Islamic Republic of
13:14 - 1397/04/01
من اسمم یاسمین و واقعا اسممو دوست دارم و زیباست
Italy
17:07 - 1397/04/16
دوستان لطفا به من بگید اسمم خوبه یا بد؟
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
اگه خودت دوستش داری پس خوبه نیاز به نظرسنجی نیست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج