آقای احمدی‌نژاد! رفراندوم برجام برگزار شد؛ سه بار!
۷۲۶۳۵۱
۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۰
۷۹۳۸
مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: «هر چند اعلام شده بود سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در تبریز به دلیل نداشتن مجوز لغو شده اما رییس‌جمهوری سابق ایران به این شهر تاریخ‌ساز سفر و در آن سخنرانی کرد.

مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: «هر چند اعلام شده بود سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در تبریز به دلیل نداشتن مجوز لغو شده اما رییس‌جمهوری سابق ایران به این شهر تاریخ‌ساز سفر و در آن سخنرانی کرد.

او گفته است: «برجام باید به رأی مردم گذاشته می‌شد... دوباره محتوای مذاکرات را دارند از مردم پنهان می‌کنند... در مذاکرات جدید هم، هر تصمیمی گرفتید به رأی ملت بگذارید... هیچ کس حق ندارد به نمایندگی از چندین نسل، بدون اطلاع ملت، برای آنها تصمیم بگیرد.»

با تأکید بر این که حق اظهار نظر را برای همه باید به رسمیت شناخت و این گزاره محمود احمدی‌نژاد را هم طبعا شامل می‌شود، می‌توان چند نکته را به این بهانه مطرح کرد:

۱- اصل توصیه به مراجعه به آرای عمومی البته نیکوست. در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز مراجعه به آرای عمومی یا همه‌پرسی به عنوان یکی از مکانیسم‌ها پیش‌بینی شده است اما از آقای احمدی‌نژاد می‌توان پرسید که چرا در طول هشت سال ریاست جمهوری هیچگاه به یاد رفراندوم نیفتادید؟ شما که یک کلمه هم نگفتید و این روحانی است که دست کم دو بار از این امکان سخن به میان آورده و هنوز هم محتمل است پی‌گیر این ایده باشد.

اما آن روزها که از جانب مردم شعار می‌دادید و قطعنامه‌ها را کاغذ پاره می‌خواندید آیا بهتر نبود تقاضای مراجعه به آرای عمومی می کردید تا اگر مردم اجازه می‌دادند از کیسه آنها خرج کنید؟ آن روز که معاون اول شما به تحریم‌ها سلام کرد چرا مراجعه به رأی مردم را نادیده انگاشتید؟ شاید بگویید چون رییس جمهوری بودید می توانستید از جانب جمهور مردم موضع بگیرید. رییس جمهوری کنونی آیا نمی‌تواند از طرف جمهور مردم سخن بگوید؟

۲- گفتید «برجام، باید به رأی مردم گذاشته می شد». اما مگر گذاشته نشد؟ درست است که اصطلاح برجام ( برنامه جامع اقدامات مشترک) در سال ۱۳۹۴ ابداع شد و طبعا در سال ۹۲ وجود خارجی نداشته اما در همان سال ۹۲ نمایندگان دو نوع مواجهه با پرونده هسته ای با هم رقابت کردند. یکی حسن روحانی با سابقه سرپرستی مذاکرات هسته ای در سال های آغازین دهه ۸۰ خورشیدی و در دولت خاتمی و دیگری سعید جلیلی که همان زمان مناظره های تلویزیونی نیز مسئول پروندۀ هسته ای در دولت شما بود آقای احمدی نژاد! اتفاقا انتخابات ۹۲ به تصریح همه به رفراندوم هسته ای بدل شد و دکتر ولایتی نیز در مقام منتقد بر سعید جلیلی تاخت و گفت این شیوۀ مذاکرات نیست و به جای گفت و گو کلاس فلسفه برای آنها می گذارید. (هاشمی رفسنجانی زنده بود و دکتر ولایتی رودربایستی می کرد و مثل حالا نبود که در غیاب هاشمی مواضع دیگری اتخاذ می‌کند.) از این رو می‌توان گفت رفراندوم هسته‌ای برگزار شد و شیوه احمدی‌نژاد – جلیلی و قرائت اصول‌گرایان از پرونده هسته‌ای تنها ۴ میلیون رأی به دست آورد.

۳- شاید گفته شود منظور اصل گفت و گو نیست و خود برجام مد نظر است. برجام در تیر ۹۴ متولد شد و در اسفند همان سال انتخابات برگزار شد و مردم در غالب شهرها به مخالفان برجام رأی ندادند. شاخص ترین آنها و امثال زاکانی و رسایی و کوچک زاده از تهران رأی نیاوردند و علت اصلی رأی مردم تهران به تمام نمایندگان فهرست امید در تهران همین احساس آری یا نه به برجام بود. این هم یک همه پرسی دیگر!

۴- در سال ۹۶ نیز انتخابات به رفراندوم دیگری برای برجام بدل شد. دوستان احمدی نژاد گرداگرد سید ابراهیم رییسی حلقه زده بودند و دونالد ترامپ نیز در آمریکا روی کار آمده و آشکارا به خروج از برجام تهدید می‌کرد. این بار نیز رأی به روحانی در واقع آری به برجام بود، زیرا رقبای روحانی از برجام دفاع نکردند و مردم با رأی به روحانی به برجام رأی دادند و این بار برجام متولد شده و شناسنامه هم داشت. پس رفراندوم برگزار شده اما اتفاقا آقای روحانی ابایی از برگزاری رفراندوم ندارد.

۵- این که احمدی نژاد مدعی است برجام به تصویب مردم نرسیده به این معنی هم هست که او انتخاباتی را که خود یا دوستانش در آن امکان نامزدی نداشته اند به رسمیت نمی شناسد و به همین خاطر رأی مثبت نمایندگان مجلس شورای اسلامی به برجام را به منزلۀ رأی ملت نمی داند. در این حالت می توان پرسید آیا او نیز مانند اصلاح طلبان بر نظارت استصوابی که فصای رقابت را تنگ کرده نقد دارد؟ اگر چنین است چرا نه در زمان ریاست جمهوری و نه پس از آن در این باره نگفته و تنها وقتی سراغ اسفندیار رحیم مشایی، حمید بقایی و البته خودش رفتند صدایش درآمد؟ یا مشکل او با نهاد پارلمان است و بر پایۀ آنارشیسم سیاسی و نه الزاما پوپولیسم مجلس را به رسمیت نمی شناسد؟

۶- یکی از نشانه‌های دیگر بی‌صداقتی احمدی نژاد در همین اظهارات هم هویداست. آمریکای ترامپ از برجام خارج شده ولی او طرف ایرانی را شماتت و متهم به پنهان کاری می‌کند. حال آن که اگر هم دیگران ندانند خود او به عنوان عضو مجمع تشخیص مصلحت در جریان بوده است.

البته از یاد نبرده ایم که با صدور پیامی از انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا و به تعبیر درست تر ریاست «دولت های متحد» - یا همان که به ایالات متحده شهرت دارد- استقبال کرد و آن را نشانه ای از مخالفت های مردم با سیاست ها دانست. در واقع نقض عهد را رییس جمهوری که از انتخاب او استقبال کرده بود انجام داده نه رییس جمهور کشور متبوع خود و جالب این که پیکان نقد را به این سو گرفته است!

۷- با این حال از این سخنان باید استقبال کرد:

هم به خاطر ایده رفراندوم که تأییدی بر سخن روحانی است و همین که تازه به سخن او رسیده قابل توجه است؛ هم به این سبب که مردم را به یاد مواضع هسته ای او می‌اندازد تا یادمان نرود این سنگ ها را چه کسی در چاه انداخت و حالا که دوباره ترامپ دارد به چاه می اندازد برخی می‌خواهند بیرون آورندگان سنگ‌ها را به همین جرم درون چاه بیندازند! سوم اما به این سبب که دریک سال اخیر برخی دچار سوءتفاهم شده بودند که احمدی‌نژاد تغییر کرده و سراغ موضوعات دیگری رفته و دغدغه‌های تازه ای دارد و نگران آزادی های فردی و اجتماعی است و از اسفندیار و حمید هم فراتر رفته اما سخنان تبریز نشان داد «در به روی همان پاشنه می چرخد که می چرخید و محمود داستان ما همان است که بود.»

منتها کاش آقای دکتر بگوید اگر همین حالا از برجام اروپایی هم خارج شویم و دولت را دودستی به ایشان بسپارند و پرونده را هم باز جناب سعید جلیلی زیر بغل بزند چه گلی می‌خواهند به سر ما بزنند؟

خواننده گرامی، وحشت نکنید! فرض محال، محال نیست!»

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:32 - 1397/03/12
تمام بدبختی این ملت مظلوم بعد از روی کار آمدن این پوپولیست بود این شخص یک تنه ایران را به خاک سیاه نشاند
پاسخ ها
ای خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۲
خدا از سر احمدی نژاد و داروسته او نگذره که هشت سال کشور را به نابودی کامل کشاند و حالا هم دست بردار نیست ....
Iran, Islamic Republic of
15:49 - 1397/03/12
سلام والا انقدازبرجام تعریف کردیدخودروحانی وقهرمانان دیپلماسی هم اعتراف کردندچیری عایدکشورنشدخسارت محض بودوسلام
Iran, Islamic Republic of
16:01 - 1397/03/12
کسی که میخونه وحشت نمیکنه ولی شما عقده ای هستید
United Arab Emirates
16:01 - 1397/03/12
دکتر احمدی نژاد مرد تمام است و پیرو خط امام و رهبری انشا... همیشه شادو سلامت باشند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۲
تو خواب هستی یا کم دارید
Iran, Islamic Republic of
16:11 - 1397/03/12
میگم مهرداد خدیر کی پا گرفت چرا اینقدر چرند میگه
Iran, Islamic Republic of
16:18 - 1397/03/12
راست میگه رفراندوم بزارین اگه انمدی نژادمیگفت به ریسی رای بدین رای میاورد زمان احمدی نژاد کشورازهمه. لحاظ بهتربود واین تحریم روسران فتنه باعث شدن وباامریکاییها هماهنگ کردن کیه ندونه امضاشونم تلوزیون نشان داد وبعداینکه رای نیاوردن این بلاروسرایران وایرانی اوردن پس کمتردروغ بگو
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۲
خودت می دانید چه نوشتی مجبوری . خوب ننویس
ای خدا
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۲
بله واقعآ
Iran, Islamic Republic of
16:22 - 1397/03/12
ننگ بر احمدی نژاد درود بر آقای دکتر روحانی عزیز ننگ بر خائنين به کشور و مردم که از پشت به این ملت خنجر زدند احمدی نژاد فتنه گر خودت هشت سال کشور را به نابودی کشاندی دیگر از جون این ملت چه میخایی!!!
پاسخ ها
عباس زاده
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۷
واقعا کی راست میگه اینو همه مردم ایران می دانند که اقا از اول گفته بود اینا صداقت ندارم ولی گوش نکردن هر چی خواستن دادیم حتی انقدر ذوق زده شدن بدون هیچ گونه تعهد خراب کردن الان کردن کلفتی می کنند خوش
حال هستید افتخار میکنید چهار سال تمام زندگی شده برجام حتی اب خوردن ما بعد؟
Iran, Islamic Republic of
16:26 - 1397/03/12
مشکل احمدی نژاد نبود مشکل حامیان وی بودند که تا پایان ریاست جمهوریش از او پشتیبانی کردند و یکبار هم از او ایراد نگرفتند.مسبب این وضع بوجود آمده و مشکلات کشور و عقب ماندگی ایران گروهای تند رو در کشورند
Iran, Islamic Republic of
16:29 - 1397/03/12
احمدی نژاد هر کاری کرد به پای کارهای روحانی و دولت لفت و غفلت نمیرسه
دم احمدی نژاد گرم که به فکر مردم و مناطق محروم بود
پنج سال هست که روز به روز داریم نا امیدتر میشیم
Iran, Islamic Republic of
16:32 - 1397/03/12
فعلا که قهرمان دیپلماسی در باتلاق خود ساخته چنان غرق شده که نمیداند چه کند
جناب روحانی ، کلید شکسته " شیب ملایم و آفتاب تابان برجام و سکه هایی که بابت نابودی صنعت هسته ای کشور به مدال آوران هدیه کرد در تاریخ ماندگار خواهد بود
Iran, Islamic Republic of
16:33 - 1397/03/12
کاربر۱۵ ۴۹وعلیکم اگر خودت دولت وتیم روحانی اعتراف کردند که چیزی عایدکشور نشده شاید مردم بوده وگرنه برا خودشون خوب بوده که ترامپ بالا وپائین میره! حالا محمود خان چرا بدون اجازه میره سخنرانی ؟ اونم در جمع بیست نفری؟
Iran, Islamic Republic of
16:44 - 1397/03/12
درودبه مردشجاع وحامی ملت ستمدیده جناب دکتراحمدی نزاد
Iran, Islamic Republic of
17:02 - 1397/03/12
درود بر بزرگ مرد ایران
احمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
19:12 - 1397/03/12
درود خدا بر مردمی نژاد ، هر چقدر بی احترامی به این شخص روا میشه مهرش تو دل من بیشتر میشه
Iran, Islamic Republic of
21:14 - 1397/03/12
اگر کسی مانند احمدی نژاد رییس جمهور باشد مردم شرق وغرب ازنام ایران وحشت دارند اودژهایی بناکرد که ایران را از هخامنشیان وساسانیان قدرتمند تر ساخت اودر قلب ازادیخواهان جهان قرار دارد دشمنانش روز به روز بیشتر خودشون نشون میدن وهرروز در چشم مردم خارتر میشوند او یاور واقعی امام خامنه ای است ،او رهبر انقلابیون واقعی است امام زمان یارش باشد
Iran, Islamic Republic of
21:38 - 1397/03/12
خوشگل مردمو خیلی ساده نگیر احمدی نژاد سیمان هیچ جایی نریخت ظرف 8 سال صنعت هسته ای ما را بجایی رسوند که اروپاوامریکا برای مذاکره دست و پا میزدن نوشتی حالا بگو شیتیل چقد گرفتی زنده باد دکتر محمود احمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
21:38 - 1397/03/12
اقای احمدی نژاد امید محرمان وفقرا کشور است کسی است که بعد رباست جمهوری هنوز محبوب مردم است وبزرگترین خدمت رادر دور ریاست جمهوری به فقرا وقشر کم درامد کرد وهمشیه کنار مردم بود وساده زیست است ولی دولت فعلی جز دروغ تزور وخیانت به ملت چکار مثبتی انجام داده است حتما مبگوید برجام رااورد
Iran, Islamic Republic of
21:45 - 1397/03/12
....چه ربطی داشت به رفراندوم گذاشتن برجام؟ به یکی رای دادن واسه رییس جمهور شدن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج