نقدی عجیب به جمله‌ای که ولایتی آن را نگفته!
۷۲۷۷۵۷
۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۰
۱۱۳۸۶ 
عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح‌طلب جمله‌ای منتسب به علی اکبر ولایتی را نقد کرده که اساساً آن جمله در متن اظهارات ولایتی وجود ندارد.

خبرگزاری تسنیم: علی اکبر ولایتی عضو هیئت عالی نظارت بر برجام هفته گذشته در همایش "تجربه ماندگار" انتقاداتی را به برجام مطرح و پیشنهاداتی را هم برای شرایط کنونی، بیان کرد که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های داخلی و خارجی داشت.

علی اکبر ولایتی در این همایش گفته بود: یک اشکال دیگر برجام نداشتن متن فارسی بود که احساس حقارت به انسان دست می‌داد، حتی عهدنامه‌های گلستان و ترکمانچای هم با آن متن ذلت‌بار نسخه فارسی داشتند اما درباره برجام این انجام نشد.

او همچنین نکات دیگری در خصوص برجام مطرح کرده و خواستار اجرای اقدامات جدید در مواجهه با خروج یک‌طرفه آمریکا از توافق هسته‌ای شده بود.

حالا چندین روز پس از این سخنان علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل، عباس عبدی تحلیلگر و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در توئیتی به نقد اظهارات ولایتی پرداخته است.

عباس عبدی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته است: "آقای ولایتی گفتند برجام بدتر از ترکمنچای است. قبول می‌کنیم. در این صورت بفرمایند رهبری نظام چگونه اجازه چنین چیزی را دادند؟ چه اجازه داده باشند و چه بی اجازه ایشان باشد، این سخن ولایتی چه متوجه باشد چه متوجه نباشد، مستقیماً در رد و نقد عملکرد و انجام وظایف رهبری است."

با این حال عباس عبدی در حالی اقدام به نقد یک جمله منتسب به علی اکبر ولایتی کرده است که این جمله اساساً در اظهارات ولایتی وجود ندارد و او چنین جمله‌ای به زبان نیاورده است. آنچه که علی اکبر ولایتی در مورد ارتباط ترکمنچای با برجام مطرح کرد و تمام رسانه‌ها هم این جمله را به نقل از وی منتشر کرده‌اند، این بوده که "حتی ترکمنچای(با آن متن ذلّت‌بار) هم متن فارسی داشت اما برجام نداشت" اما آن چه عبدی مورد نقد قرار داده است، این است که "برجام بدتر از ترکمنچای است" که قطعاً تفاوت منطقی میان این دو متن بسیار زیاد است.

عدم مراجعه به متن اصلی اظهارات افراد و نقد آنها بر اساس شنیده‌ها از جمله آفتهایی است که بعضاً گریبانگیر برخی منتقدان در حوزه‌های مختلف و بویژه سیاست می‌شود؛ به نظر می‌رسد این آفت در این موضوع عباس عبدی را نیز دچار مشکل کرده است. اینگونه نقادی‌ها هرچند درباره همه‌ی حوزه ها و مسائل می‌تواند مشکل ساز باشد اما در حوزه مباحث راهبردی و حساسی مانند هسته‌ای که جابجایی یا اضافه و کم کردن هر کلمه ای به موضع افراد می‌تواند معنای آن را کیلومترها جابجا کند، حساسیت بیشتری دارد.

پس از انتشار اظهارات اخیر علی اکبر ولایتی در خصوص برجام و نقدهای مطرح شده توسط وی، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی هم این موارد انتقادی را تایید کرده است. نقد به عدم وجود نسخه فارسی رسمی برای برجام از جمله موضوعاتی است که صالحی آن را تایید می‌کند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
00:38 - 1397/03/16
اگر آقای ولایتی گفته بود برجام بدتراز قرارداد ترکمنچای هست خیلی هم بی ربط حرف نزده
Iran, Islamic Republic of
00:39 - 1397/03/16
جالبه که حتی اگر نسخه انگیسی اون را هم منتشر میکردند باز هم برای ما راضی کننده تر بود
Iran, Islamic Republic of
00:48 - 1397/03/16
آقای ولایتی کاری به نظرتان نداریم که درسته یانه ولی این اشکال داره که چرا حالا اظهار نظر میکنید،نمیدونید اشخاصی غرض مرض دارند سواستفاده میکنند ؟کیهان وفرصت طلب های دیگر دور برمیدارند؟اونهم درین ماه عزیز.
Iran, Islamic Republic of
01:48 - 1397/03/16
ولایتی کاسه داغ تر از آش
Iran, Islamic Republic of
02:56 - 1397/03/16
آقای عبدی رئیس جمهورتون که گفت برجام را خدا آورد
از تو هم‌که بعید نیست بندازی گردن رهبری
Iran, Islamic Republic of
06:43 - 1397/03/16
بحث فقط هسته ای نیست مدتی که اقای ولایتی بولتون رسانه ها شده . احتمالا نیت خیره.
Iran, Islamic Republic of
23:58 - 1397/03/16
مگراقای صالحی دران جلسات حضور نداشتند که پیشنهاد فارسی راایشان عنوان میکردند درعرف بین الملل یک زبان که مورد قبول طرفین است نوشته میشود پس دران جلسات به زبان روسی زبان چینی زبان فرانسوی..... باید نوشته میشد
Iran, Islamic Republic of
11:26 - 1397/03/17
عبدی مثلا اصلاح طلبه دیگه انتظاری ازش نیست.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج