انتخابات عراق به چالش کشیده شد
۷۲۸۶۵۱
۱۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۳
۸۸۹۴
شورای کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق با اشاره به اینکه این شورا به شکلی حرفه‌ای و شفاف و بدون اینکه به هیچ طرفی اجازه دخالت و تاثیرگذاری بر تصمیماتش را بدهد، به مسؤولیت رسمی خود عمل کرد، اعلام کرد، از حق قانونی خود برای اعتراض به اصلاحیه سوم قانون انتخابات استفاده خواهد کرد.

خبرگزاری ایسنا: شورای کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق با اشاره به اینکه این شورا به شکلی حرفه‌ای و شفاف و بدون اینکه به هیچ طرفی اجازه دخالت و تاثیرگذاری بر تصمیماتش را بدهد، به مسؤولیت رسمی خود عمل کرد، اعلام کرد، از حق قانونی خود برای اعتراض به اصلاحیه سوم قانون انتخابات استفاده خواهد کرد.

مواضع سیاسی در بغداد یک روز بعد از صدور اصلاحیه قانون انتخابات از سوی پارلمان که کمیسیون انتخابات را ملزم به شمارش دستی آرا و لغو آرای الکترونیکی می‌کرد با هم تداخل پیدا کرد به طوریکه کمیسیون این قانون جدید را رد کرد و تصمیم گرفت نسبت به آن اعتراض کند.

فضای سیاسی عراق بیش از پیش پیچیده شده به طوریکه دستگاه قضایی عراق دست روی کمیسیون انتخابات گذاشته و براساس اصلاحیه سوم قانون انتخابات،‌ اختیارات کمیته قضایی ویژه رسیدگی به شکایت‌ها را لغو کرد.

قاضی عبدالستار بیرقدار، سخنگوی شورای عالی قضایی در بیانیه‌ای اعلام کرد، شورای قضایی تصمیم گرفت کمیته‌ای از دادستان کل و رئیس هیئت نظارت قضایی و یکی از ناظران قضایی برای انتقال فوری به ساختمان کمیسیون انتخابات تشکیل دهد تا وظیفه محوله به آن را شروع کند.

در حالی که شورای کمیسیون انتخابات عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد، همزمان با تاکید شورا بر لزوم اجرای قانون اساسی و قوانین اجرایی الزام‌آور آن، این شورا از حق قانونی خود در اعتراض به اصلاحیه سوم قانون انتخابات که برخی تخلفات در بندهایی از آن دیده شده و با قانون اساسی سازگاری نداشته و در تعارض با قوانین کمیسیون است، استفاده خواهد کرد.

این شورا در ادامه بر همکاری کامل خود با شورای عالی قضایی جهت سهولت بخشیدن به اجرای مسؤولیت‌هایی قانونی آن تاکید کرد و توضیح داد: اگر قانون ایجاب کند، شورا مخالف بازشماری دستی آرا نیست و این مساله را شورای عالی قضایی در بیانیه خود اعلام کرد.

در ادامه بیانیه یاد شده آمده است، شورای عالی قضایی بار دیگر به عملکرد صحیح شورای کمیسیون انتخابات در ابعاد فنی و قانونی مدیریت روند انتخابات اطمینان می‌کند به ویژه اقدامات مختلفی که این شورا علیه کسانی اتخاذ کرد که در عمل به مسؤولیت‌های خود از جمله ارائه پرونده‌هایشان به شورای عالی قضایی پس از اثبات تخلفاتشان در مراکز رای‌گیری کوتاهی ورزیدند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:03 - 1397/03/18
هیچی نفهمیدم..
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۸
فهمیدنش چندان هم سخت نیست،برنده انتخابات عراق چون همسو با سیاستهای مسئولان خودمون نیستن،بناچار باید شمارش دستی انجام بدن و خلاصه عقب بیفتن یا خدای نکرده رای باطل بشه و انتخاباتی دوباره شکل بگیره و خلاصه مفهوم کارشکنی رو باید خوب بفهمی.میفهمی که چی میگم؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج