چرا هیچ کس اعتصاب غذای بقایی را جدی نگرفت؟
۷۳۰۹۴۴
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۴
۸۳۷۲ 
یاران احمدی‌نژاد احتمالا انتظار این همه بی‌تفاوتی را نسبت به اعتصاب غذای حمید بقایی نداشتند. عکس‌ها را منتشر کردند اما نمایش بدن رنجور او نیز خیلی تاثیرگذار نبود. نه دل حامیان دیروز احمدی‌نژاد به درد آمد و نه صدای هواداران حقوق بشر و آزادی بیان بلند شد.

روزنامه « اعتماد» نوشت: یاران احمدی‌نژاد احتمالا انتظار این همه بی‌تفاوتی را نسبت به اعتصاب غذای حمید بقایی نداشتند. عکس‌ها را منتشر کردند اما نمایش بدن رنجور او نیز خیلی تاثیرگذار نبود. نه دل حامیان دیروز احمدی‌نژاد به درد آمد و نه صدای هواداران حقوق بشر و آزادی بیان بلند شد.

سكوت بيشترين واكنش به اعتصاب غذاي بقايي بود. اصلاح‌طلب و اصولگرا هم ندارد. به عنوان مثال حميدرضا ترقي عضو حزب موئلفه مي‌گويد «وقت ما بيشتر از اين ارزش دارد كه در اين باره صحبت كنيم». معدود چهره‌هايي مثل صادق زيباكلام اصرار دارند كه بايد به اين موضوع فارغ از اتهامات مسوولان دولت‌هاي نهم و دهم نگريست و به وضعيت آنها واكنش نشان داد. اكثر چهره‌هاي سياسي اما مخالف اين نگاه نيستند. برخي برخورد قوه قضاييه با ياران احمدي‌نژاد را مناسب مي‌دانند و گروهي بر اين باورند كه آنان چوب عملكرد ديروز خود را مي‌خورند.

عباس سليمي نمين فعال سياسي اصولگرا از گروه نخست است و مي‌گويد: «اعتصاب غذا شيوه‌اي براي جلب نظر افكار عمومي است و افراد به دو دليل از اين شيوه استفاده مي‌كنند. يا مي‌خواهند جفايي كه در حق‌شان شده را نشان دهند يا به دنبال ابزاري هستند كه دستگاه قضا نسبت به آنها با سهل‌گيري بيشتر عمل كند. در مورد آقاي بقايي اسنادي وجود دارد كه ثابت مي‌كند وي تخلفات عديده‌اي دارد. با اين وجود دست به اعتصاب غذا زده تا شرايط خود را تغيير دهد. در اين وضعيت بايد با او به نحوي برخورد كرد كه ضمن طي كردن دوران محكوميت خود، لطمه‌اي نبيند. ظاهرا قوه قضاييه نيز همين گونه عمل مي‌كند و هر وقت كه وي دچار ضعف جسماني مي‌شود، او را به بيمارستان منتقل مي‌كند. مرخصي اخير او نيز براي اين بود كه شرايط جسماني‌اش بهتر شود. همين مرخصي و انتقال به بيمارستان در صورت لزوم نشان مي‌دهد كه قوه قضاييه ملاحظه شرايط جسماني او را مي‌كند.»

آذر منصوري فعال سياسي اصلاح‌طلب نيز از جمله فعالان سياسي است كه باور دارد «از ماست كه بر ماست». او مي‌گويد: «آنچه باعث سكوت مجموعه فعالين و مدافعان حقوق بشر و حقوق شهروندي شده اين است كه در دولت گذشته انواع اتهامات به افرادي كه صرفا منتقد دولت بودند زده شد و منتقدان به زندان فرستاده و محكوم شدند. آن زمان دولت وقت هيچ گونه رسيدگي و پاسخگويي نسبت به اين اتفاقات نداشت. به زواياي ديگر ورود نمي‌كنم اما دولتي كه خود ناقض حقوق شهروندي بود امروز نمي‌تواند به عنوان معترض نسبت به رعايت حقوق شهروندي بود يا فقدان دادرسي عادلانه در كشور باشد.»

وي در پاسخ به اينكه آيا سكوت اصلاح‌طلبان به عنوان جريان مدعي دفاع از آزادي بيان در اين باره رنگ و بوي انتقام‌گيري دارد يا خير، گفت: «اين‌طور نيست. البته اين افراد به برگزاري دادگاه‌هاي علني و امثال آن اعتراض مي‌كنند و مي‌توان در اين خصوص به مجموع اصلاح‌طلبان نقد كرد و گفت كه اگر اعتراضي وجود دارد؛ اين نيز يكي از موارد است و نبايد نسبت به آن بي‌تفاوت بود.»

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1397/03/23
درود بر شرف بزرگ مردان اىران زمين ننگ بر نوکران انگليسى
France
09:11 - 1397/03/23
من خیلی هم جدی گرفتم این فرقه ی احمدی نژاد مشایی مورد تابید نیست ولی به هر حال از خودِ حکومت اومدن بیرون و الان با هم درگیرند.... اتفاقا مهمه....
Iran, Islamic Republic of
09:55 - 1397/03/23
بقایی بدرددیارباقی میخورد
Iran, Islamic Republic of
11:18 - 1397/03/23
چون از خود حکومت بوده و هیچ نفعی هم برای ملت نداشتن
در دوره اینا دلار سه برابر شد هر کدوم دیگشون هم اینطوری بشن مردم ناراحت نمیشن نمونش همین کروبی و موسوی.مردم بر اساس قیمت دلار میفهمن کی خدمت کرده و کی دزدی
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1397/03/23
با تصمیماتی که این کوتوله های سیاسی گرفتند ....خیلی بیشتر از اینها توان اقتصادی خانواده ها صدمه خورده و رنجور شده ...با این تفاوت که بقایی برای بقا به خودش صدمه میزند ...اما در دوره ریاستشان ...برای فنا به جامعه صدمه زده اند
Iran, Islamic Republic of
12:19 - 1397/03/23
چون اینا میخوان فسادهایی که کردند رو نکنه هنوز اگه بقایی بمیره از نظر این اقایان خیلی خوبه پس چرا میترسند دادگاهش علنی برگزار شود چون می دانند هیچ خلافی نکردند فقط انتفاد کرده و انتقاد هم جرم است در هیچ دادگاهی حتی دادگاه اشرار هم به این دستپاچگی و پشت سر هم برگزار نمی کنند تا فرد مورد نظرا زندان و یا اعدام کنند همچنین دستگیری اقای مشاغی اینا باید بگن کجایشان میسوزد که اینطور با یاوران خادم ملت برخورد می کنند انشاالاه اینطور نمی ماند
Iran, Islamic Republic of
12:19 - 1397/03/23
این مسئولین ما هر بلایی سرشون بیاد حقشونه عذاب الهی هستش.
Iran, Islamic Republic of
13:09 - 1397/03/23
ظلم قبیح از ناحیه هر کس که باشد
Iran, Islamic Republic of
01:49 - 1397/03/24
ما که نفهمیدیم جرم بقایی چی بود ایکاش دادگاهش علنی میشد .
United Arab Emirates
14:08 - 1397/03/24
چرا که ما نگران گرسنه ها نیستیم ..بله
Iran, Islamic Republic of
19:07 - 1397/04/02
بس چرا فقط بقای زندانی شد بقیه بی گناهن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج