یک نماینده: کاش می‌توانستیم رئیس صدا و سیما را استیضاح کنیم
۷۴۲۴۰۷
۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۶
۱۰۹۰۴ 
غلامعلی جعفرزاده در گفت و گو با روزنامه ایران: او با انتقاد شدید از ساخت برنامه‌هایی نظیر «روایت مردم» در شرایط فعلی، معتقد است که صدا و سیما به مثابه یک حزب سیاسی در حال بهره‌برداری از شرایط فعلی کشور به نفع یک جریان است. او معتقد است اگر قانون اساسی این امکان را به مجلس می‌داد، در این شرایط استیضاح رئیس صدا و سیما از استیضاح هر وزیری واجب‌تر بود.

نایب رئیس فراکسیون مستقلین مجلس در گفت و گو با روزنامه ایران: همزمان با دور جدیدی از اعتراضات پراکنده در کشور، عملکرد صدا و سیما هم صدای خیلی‌ها را درآورده است. کسانی که معتقدند جام جم به جای کمک در جهت مدیریت این ماجراها، خودش آتش بیار معرکه شده است. یکی از این چهره‌ها غلامعلی جعفرزاده، نماینده رشت در مجلس است.

او با انتقاد شدید از ساخت برنامه‌هایی نظیر «روایت مردم» در شرایط فعلی، معتقد است که صدا و سیما به مثابه یک حزب سیاسی در حال بهره‌برداری از شرایط فعلی کشور به نفع یک جریان است. او معتقد است اگر قانون اساسی این امکان را به مجلس می‌داد، در این شرایط استیضاح رئیس صدا و سیما از استیضاح هر وزیری واجب‌تر بود.

صدا و سیما اخیراً برنامه‌ای را درباره شرایط اقتصادی اقتصادی فعلی شکل گرفته در کشور تهیه و پخش کرده با عنوان «روایت مردم» که انتقادات زیادی را در پی داشته است. نظر شما درباره این مجموعه مستند چیست؟

به نظر من این مجموعه اوج بی‌تدبیری صدا و سیما در شرایط فعلی را نشان می‌دهد که آنتن خود را در اختیار عده‌ای گذاشته‌ که به شکل کاملاً واضحی دنبال چیزی جز ماهی گرفتن از آب گل‌آلود شرایط فعلی نیستند. خیلی واضح است که این مستند تلاشی است برای رسیدن به مقاصد سیاسی، مثل اکثر برنامه‌های صدا و سیما. همین برنامه مورد اشاره شما را یکی از چهره‌های رسانه‌ای و سیاسی که همواره در انتخابات‌ مختلف هم بشدت فعال بوده، تهیه کرده است. در همین انتخابات اخیر هم از اعضای حلقه اصلی نامزد مخالف دولت بود. می‌شود چنین فردی با چنین سابقه‌ای نگاه سیاسی نداشته باشد؟ خیلی از برنامه‌سازان اصلی تلویزیون این گونه بودند.

اگر صدا و سیما یکسویه نیست و مقاصد سیاسی ندارد، چرا یک بار دوربینش را دست یک تهیه کننده با گرایش فکری دیگر نمی‌دهد؟ چرا یک بار نمی‌بینیم که سؤالات و موضوعاتی از نوع دیگر از مردم پرسیده ‌شود؟ اصلاً اگر صدا و سیما نمی‌خواهد رویکرد سیاسی داشته باشد، چرا اینقدر ترکیب مدیران و تهیه‌کنندگانش سیاسی و منحصر به یک گرایش است؟ آنچه امروز از بسیاری از برنامه های صدا و سیما می‌شنویم، برخلاف چیزی که ادعا می‌شود اصلاً صدای مردم نیست.

صدا و سیما متأسفانه دارد واژه صدای مردم را مبتذل می‌کند؛ سر همان موضوع فیلترینگ تلگرام یادتان هست که صدا و سیما گزارش‌هایی پخش کرد که بعداً مشخص شد سخنان مصاحبه شوندگان به صورت تحریف شده و تخریب شده پخش شده بود؟ چنین برنامه هایی آیا می‌تواند مدعی انعکاس صدای مردم باشد؟ قطعاً هیچ عقل سلیمی نمی‌تواند این را بپذیرد.

با این تفاسیر شما پشت این دست برنامه‌ها همچنان اهداف سیاسی می‌بینید؟

در این مورد هیچ شکی نمی‌توان داشت. ترکیب مدیران صدا و سیما و برنامه‌سازان این رسانه که تقریباً همگی از وابستگان جریان مخالف دولت هستند، بهترین اثبات برای این ادعاست. الان هم هدف زمینگیر کردن دولت است. آن صدایی که به نام صدای مردم پخش می‌شود، کاملاً تقطیع شده و تحریف شده است که از فیلترهای سیاسی بسیاری گذشته. شما ببینید که اولاً همه مسائل به دولت نسبت داده می‌شود در حالی که وقتی به کف جامعه می‌رویم، می‌بینیم که دایره انتقادات به مراتب فراتر از دولت است.

ثانیاً تمام مطالبه مردم سعی شده در اقتصاد خلاصه شود در حالی که ما کلی مطالبات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و امثال اینها در کف جامعه داریم که یا در صدا و سیما مطرح نمی‌شوند و یا اگر می‌شوند قرار است یک موضع سرسختانه علیه آنها در این رسانه اتخاذ شود. ثالثاً تقریباً تمام مدیران و برنامه‌سازان صدا و سیما از یک جریان سیاسی هستند. خب آیا اینها اتفاقی است؟ آیا خروجی چنین نگاه و ترکیبی می‌تواند غیرسیاسی باشد؟

تأثیر وضعیت فعلی صدا و سیما و پیامی را که ارسال می‌کند در شرایط فعلی چگونه می‌بینید؟ این جنس از فعالیت با چه واکنشی در جامعه مواجه خواهد شد؟

من اولاً معتقدم که ما به لحاظ سیستماتیک اساساً در تشخیص شرایط و انجام واکنش مناسب به آن دچار اختلال و مشکل جدی شده‌ایم. مثلاً ببینید جامعه ما به دلیل شرایط در حال تحمل فشارهای متفاوتی در جنبه‌های مختلف است. بعد در این شرایط دغدغه برخی نهادها می‌شود تعطیل کردن یک اقدام حداقلی مثل تماشای خانوادگی مسابقات فوتبال که می‌تواند قدری روحیه جامعه را تلطیف کند یا در این شرایط که مسأله مردم وضعیت نرخ ارز و خبرهای چپ و راستی است که از فسادها بیرون می‌آید، یکدفعه مسأله دستگاهی می‌شود فیلترینگ اینستاگرام.

شرایط عمومی کشور مردم را اذیت می‌کند و سیستم هم از این طرف مشغول عصبانی کردن آنهاست. فعالیت صدا و سیما هم در همین راستاست. مردم قطعاً مشکل دارند، قطعاً به دولت انتقاد دارند، قطعاً تحمل‌شان کم شده اما وقتی صدا و سیما می‌آید یکسری گزارش‌های تقطیع شده را پخش می‌کند، یک درصدی از حرف مردم را بازتاب می‌دهد و درصد بیشترش را بایگانی می‌کند، دارد این پیام را می‌دهد که ای مردم، صدای واقعی شما شنیده نخواهد شد و بیشتر از قبل از این سیستم و ساختار ناامید باشید.

وقتی فقط دولت را در وسط میدان نشان می‌دهد یعنی اینکه ای مردم بریزید سر کسانی که یک سال قبل به آنها 24 و نیم میلیون رأی دادید، چون شما را گول زدند و وضعیت مملکت این شده. یعنی اینکه صندوق رأی راه حل شما نیست و با شرکت در انتخابات به جایی نمی‌رسید. یک زمانی صدا و سیما خودش را رسانه ملی می‌نامید و منتقدانش به او می‌گفتند رسانه «میلی»، الان با این رویکردش در قبال وضعیت فعلی مملکت آیا می‌شود به آنها گفت رسانه ملی ؟!

چرا؟ چون دولت را هدف گرفته؟

نه خیلی فراتر از این است؛ چند دلیل دارد، اول اینکه از یک مجموعه امکانات و بودجه‌های وسیع ملی و عمومی دارد به مثابه یک حزب سیاسی به نفع یک جریان خاص بهره‌برداری می‌کند. دوم اینکه در پیشگاه چشم مردم خود آنها را سانسور می‌کند. 20 سال پیش اگر مردم این کار را حس نمی‌کردند، الان با وجود شبکه‌های اجتماعی خیلی سریع می‌فهمند.

سوم اینکه عملکرد خودش متناقض با ادعایش است؛ مثلاً می‌آید دم از لزوم شفاف‌سازی می‌زند اما دریغ از اینکه ذره‌ای بودجه خودش را شفاف کند. هنوز یک بار نشده این رسانه بیاید درآمدهای ناشی از آگهی‌هایی را که در انحصار اوست روشن کند. همین رسانه بزرگ‌ترین تریبون تبلیغ مؤسسات مالی و بنگاه‌هایی بود که داشتند جیب مردم را غارت می‌کردند، مثل پدیده شاندیز. همین پدیده شاندیز بعد از آنکه معلوم شده بود متخلف است و چند بار برای توقف پخش تبلیغاتش به این مجموعه اخطار داده شده بود، همچنان پخش آگهی‌هایش ادامه داشت.

می‌بینیم سریال بی‌کیفیت با هزینه‌های چندین میلیاردی در صدا و سیما ساخته می‌شود اما دریغ از ذره‌ای شفاف‌سازی. آیا چنین مجموعه‌ای را باید ملی بدانیم؟ آیا مردم می توانند به چنین مجموعه‌ای اعتماد کنند؟ خطر این نوع فعالیت صدا و سیما الان فقط رو آوردن مردم به ماهواره نیست، خطر اصلی تقویت حس ناامیدی و عصبانیت با برنامه‌های این رسانه است.

خطر اینجاست که صدا و سیما در حوزه مهندسی افکار عمومی نماینده تمام و کمال حاکمیت تلقی می‌شود و وقتی مردم احساس کنند این تریبون دارد به آنها دروغ می‌گوید، آن را به کل سیستم تعمیم می‌دهند. یعنی می‌گویند کل سیستم دروغگو است، یا کل سیستم غیرشفاف است و الی آخر.

در این شرایط آیا امیدی می‌بینید که رویکرد صدا و سیما تغییر پیدا کند؟ به عبارتی آیا نشانه‌ای دال بر این موضوع وجود دارد؟

نه واقعاً وجود ندارد. صدا و سیما با سرعتی بیشتر از قبل در مسیر یکسویه‌نگری و بازنمایی غیرواقعی حقیقت پیش می‌رود. همین روزهای اخیر دیدید که یکی از مجریان برجسته این مجموعه علیه رئیس جمهوری چه مطلبی نوشت و تلویحاً گفت شاید آقای روحانی در سفر به اروپا پناهنده شود و برنگردد.

این دیگر بی اخلاقی هم نیست و اگر بخواهیم برایش نامی بگذاریم، قطعاً آنقدر مؤدبانه نیست که بشود اینجا گفت. شما فکر کنید اگر یک روزنامه‌نگار ساده که یک صدم آن مجری معروف هم در کشور تریبون ندارد، همین حرف را درباره یک مقام به مراتب پایین‌تر از رئیس جمهوری زده بود، با او چه می‌کردند؟ اگر امید به تغییر بود که بعد از آن نوشته این مجری نباید در صدا و سیما می‌بود.

اگر امید به تغییر بود که نباید دوربین صدا و سیما روی دست عناصر سیاسی وابسته به گروه‌هایی مثل جبهه پایداری که میزان مقبولیت آنها در جامعه مشخص است، این طرف و آن طرف می‌رفت. واقعاً در این شرایط اگر مجلس امکان استیضاح رئیس صدا و سیما را داشت، به نظرم این کار بسیار بسیار واجب‌تر از استیضاح هر وزیر و مسئول ضعیف دیگری بود. صدا و سیما دارد چاهی را می‌کند که همه ما با هم داخل آن سقوط خواهیم کرد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:36 - 1397/04/16
کاش یه روز صدا و سیما رو بشه اتش زد. دروغگویان بزرگ
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
دخالت نکنین
بدون نام
-
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
کاش...کاش ...کاش
Iran, Islamic Republic of
09:58 - 1397/04/16
شما همون یکی را که وظیفتون هست استیضاح کنید کافیه.نمی خواد دیگری را ...
پاسخ ها
بینام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
انشاالله یه روز درش رو با کاه گل بگیرن امین
Iran, Islamic Republic of
10:09 - 1397/04/16
به روز حسابرسی مردمی برسه مسئولین این جعبه بی خاصیت سوراخ موش میخرن
Iran, Islamic Republic of
10:10 - 1397/04/16
یعنی چی. همه رو دشمن می بینید. عملکرد خودتونو درست کنید. حرف مردمو بشنوید و به مشکلاتشون رسیدگی کنید. شما رو مردم روی کار آوردن که به مشکلاتشون رسیدگی کنید. وظیفه دیگه ای هم ندارید. باید تاوقتی مشکلات مردم حل نشده آروم و قرار نداشته باشید. نه اینکه هی روی صورت مسئله رو بپوشونید. تا کی این روش ابلهانه می خواد جواب بده مگه؟ الان اون دوره ای نیست که با قلدور بازی به هدفتون برسید. دنیا تغییر کرده. یا خودتونو تغییر بدید یا حذف می شید.
پاسخ ها
بهلول
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
ای آقا پس کی بره تعطیلات تابستان یک چیزی مگی
United Arab Emirates
10:11 - 1397/04/16
تو مشکلات حوزه انتخاباتی خودت را حل کن عزل ونصب استان خودتان را سر سامان بده عزل رئیس صدا وسیما پیشکشتان.
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1397/04/16
کاربر 10و11دقیقه ایشون نماینده رشتن فکر کنم به موقع همبرن برسن به مشکلات حالااین به کنار حالا من بیام بگم که شما میگه که فقط اقتصادی ولی شمابرای کودکان کاری انحام دادین فقط یک لایحه که انم امروز فردا میشه لایحه کودکان راهر چه زودتر ترتیب بدن شما مخالفت میکنید اراه ما از این کودک ازاری وخیلی مسایل دیگه خسته شدیم دروغ میگم
Iran, Islamic Republic of
10:31 - 1397/04/16
شبکه های من و تو ، بی بی سی فارسی ، صدای امریکا با حمایت دشمنان قسم خورده ایران ، راستگو هستند آنوقت صدا و سیما که حقایق جامعه امروز را منعکس می کند دروغگو؟!
شما که 5 سال با خوشخیالی قضایای برجام ، اقتصاد جامعه را به گند کشیدید حالا طلبکار شده اید و بار مسوولیت خود را به منطقه ی منتقدان خود پرتاپ می کنید.
Iran, Islamic Republic of
10:42 - 1397/04/16
لعنت ونفرین براین صداوسیما
پاسخ ها
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
مردم کجا بود بابا...یه مشت بیعرضه ایم که صداوسیما ومسعواین هربلایی بخان سرمردم درمیارن
Iran, Islamic Republic of
11:02 - 1397/04/16
دمت گرم نماینده رشت ایول داری
پاسخ ها
ساوان صباحت
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
صداوسیما برنامه داره که ملت را به سوی بی بی سی هدایت میکنه باید بررسی کنن نفوذی راتوش پیداکنن
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1397/04/16
کار صدا و سیمای ایران فقط تخریب دیگران هست از مهران مدیری گرفته تا... نونشون از تخریب دیگران بدست میاد
Iran, Islamic Republic of
11:10 - 1397/04/16
شما برو کسايي که بايد استيضاح کنيد را انجام بديد رييس صدا و سيما پيشکش
Iran, Islamic Republic of
11:24 - 1397/04/16
ای کاش توان استیضاء روحانی را داشتید ...
Iran, Islamic Republic of
11:44 - 1397/04/16
ریس صدا و سیما هم رییسی دارد حتما....
Germany
12:09 - 1397/04/16
کاش میشد قانونی تصویب بشه نماینده ها رو استیضاح کرد یا نماینده ای که از حال ملت غافل و فقط در جهت منافع حزبی تلاش میکند به قوه قضاییه سپرد تا در زندان اب خنک بخورد و مردم ارامش پیدا کنند ۰ اگه نمایندگان وظیفه شون در قبال حقوق مردم انجام میدادن این همه فقر و فساد و بیکاری و جنایت … نبود
Iran, Islamic Republic of
12:56 - 1397/04/16
اول باید خودتو استیضاح کنند به چند دلیل

اول اینکه هرسال جشن تولد اینستاگرامتو جشن میگیری
دوم اینکه گفتی حقوق ما کمه برای همینه که حقوق ما کمه و مسولین دزدی میکنن اگر دزدید کردن نباید بهشون‌گیر بدین چون به مدیران مملکتی رسیدگی نمیشه
سوم اینکه خیلی نون به نرخ روز خوری
چهار اینکه لیبرالی
Iran, Islamic Republic of
20:25 - 1397/04/16
این بنده خدا فکر میکنه مردم فهیم ایران اراجیف رادیو و تلویزیون میلی رو نگاه میکنند
Iran, Islamic Republic of
02:12 - 1397/04/19
شما مدیر یک شبکه را به مجلس بکشید اگر امد بقیه و رئیس پیش کش! بگید مسئول پرداخت مهامانان خارجی بیاد تا متوجه بشید پرداخت اسپانسری وجود نداره و پولها به صنوق ریخته میشه و چک از بودجه ردیف مخارج کشیده میشه!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج