درآمد میلیاردی صداوسیما از جام جهانی
۷۴۲۹۲۸
۱۷ تير ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۱
۵۳۵۶ 
صداوسیما پخش مسابقات جام جهانی فوتبال را هدیه‌ای به مردم ایران عنوان کرده است. استفاده از لفظ هدیه به آن معنا است که انگار صداوسیما به‌خاطر پخش این مسابقات هیچ درآمدی نداشته و صرفاً به‌خاطر اینکه دل مردم را به‌دست آورد اقدام به پخش مسابقات می‌کند.

روزنامه ایران: صداوسیما پخش مسابقات جام جهانی فوتبال را هدیه‌ای به مردم ایران عنوان کرده است. استفاده از لفظ هدیه به آن معنا است که انگار صداوسیما به‌خاطر پخش این مسابقات هیچ درآمدی نداشته و صرفاً به‌خاطر اینکه دل مردم را به‌دست آورد اقدام به پخش مسابقات می‌کند.

درآمد میلیاردی صداوسیما از جام جهانی

موضوعی که با حساب سرانگشتی از درآمدهای ناشی از جذب آگهی و اسپانسر برای برنامه‌های مرتبط با جام جهانی، حقیقت پنهانی‌اش آشکار می‌شود. صداوسیما هیچگاه درباره درآمدهای مالی‌اش شفاف‌سازی نمی‌کند. علت اصلی این کار نیز فشار به دولت برای پرداخت بودجه بیشتر به این سازمان است. اما از برخی اطلاعات منتشر شده از سوی این سازمان می‌توان به سرنخ‌های خوبی درباره درآمدهای میلیاردی صداوسیما دست یافت. یکی از درآمدهایی که این روزها صداوسیما روی آن حساب ویژه باز کرده است، درآمدهای ناشی از پخش مسابقات جام جهانی است.

روزنامه قانون در گزارشی به محاسبه درآمدهای صداوسیما از برنامه‌های مرتبط با جام جهانی پرداخته و می‌نویسد: در یک حساب سرانگشتی هزینه هر ثانیه تبلیغ قبل از بازی، حدود ۱۹میلیون تومان و بین دو نیمه، هر ثانیه تبلیغ حدود ۳۸ میلیون تومان است. حالا شما حساب کنید که در طول ۶۴ بازی در رقابت‌های جام جهانی، حتی ۱۵ دقیقه تبلیغ برای قبل، بعد و بین دو نیمه، چه درآمدی را برای صداوسیما خواهد داشت.

در گزارش این روزنامه می‌خوانیم: با توجه به اینکه صداوسیما هیچ رقیبی درحوزه داخل کشور ندارد از موقعیت خود نهایت استفاده را می‌برد و با گرفتن هزینه‌های گزاف از برندها سعی می‌کند در برهه‌هایی مثل جام جهانی تا می‌تواند کسب درآمد کند. نگاهی به تعرفه آگهی‌های تلویزیونی در مسابقات داخلی مثل داربی ۸۵ نشان می‌دهد که قبل از شروع بازی، رقمی حدود ۶۹میلیون تومان و بین دو نیمه رقمی حدود ۱۳۹ میلیون تومان برای هر ثانیه تبلیغ از صاحبان کالا اخذ شده است؛ به‌ گونه‌ای که درآمد حاصله از تبلیغات این بازی رقمی حدود ۱۶ میلیارد تومان برآورد شده است. یا طبق برآوردهای تقریبی، سالانه بین ۲۵۰ تا۴۰۰ میلیارد تومان از تبلیغات لیگ برتر نصیب صداوسیما می‌شود.

البته بر خلاف کشورهای اروپایی و آسیایی که بخش زیادی از درآمدهای تبلیغ تلویزیونی نصیب باشگاه‌ها می‌شود، این رقم در ایران بسیار ناچیز است و تنها درصد کمی از آن به تیم‌ها اختصاص پیدا می‌کند و بیشتر درآمد آن متعلق به صداوسیماست. حتی بیان این مسأله از سوی باشگاه‌ها که بازی را به صداوسیما نمی‌دهند و در درگاه‌های اینترنتی منتشر می‌کنند هم راه به جایی نمی‌برد چون مخاطبی که عادت کرده سال‌ها بازی را به‌صورت رایگان تماشا کند، شاید نخواهد هزینه اینترنتی برای تماشای بازی‌ها را پرداخت کند.

محاسبه میزان درآمد صداوسیما با فرمول‌های عجیب و پیچیده‌ای که صداوسیما برای جذب آگهی منتشر می‌کند، مشخص می‌کند که حداقل درآمد این سازمان از آگهی‌های پخش شده دربازی ایران و اسپانیا به حدود 300 میلیارد تومان می‌رسد! زمانی این ایده مطرح شد که جام جهانی به جای آنکه هر چهار سال یک بار برگزار شود، دوسالانه باشد یعنی هر دو سال یک بار دوره جدیدی از مسابقات اجرا شود، البته این ایده خیلی زود از سوی دنیای حرفه‌ای فوتبال رد شد، ولی رسانه‌هایی مانند صداوسیما با چنین درآمد‌های نجومی حتی می‌توانند درخواست کنند جام جهانی هر ساله برگزار شود تا جشن پر زرق و برق آگهی های میلیاردی در طول سال ادامه پیدا کند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1397/04/17
تازه شنیدیم بابت حق پخش مسابقات هم قاچاقی پخش میکردن و پولی بابتش نمیدادن راسته؟
Iran, Islamic Republic of
09:01 - 1397/04/17
حق ماست که منت سرمون بزارن . علتش اینه که که امثال فردوسی پور رو زیادی بزرگ کردیم و حالا هم باید زیر بار منتی باشیم که بسیار سنگین است . پخش مسابقات از یکطرف و حماسه سازیهای مجریان سیما از بازیهای ایران از طرفی دیگر که بار منتی بزرگ رو روی شانه های نحیف ملت گذاشته که مدتهاست این شانه ها زیر بار گرانی خم شده . ای کاش با شروع برنامه نود هیچکس اس ام اس مسابقه نفرسته تا پیامی باشه برای جناب فردوسی پور تا بدونه حق نداره منت سر مردم بزاره و تصمیم گیری بجای مردم رو کنار بزاره . هرچند که من بشخصه دیگه پیام نخواهم فرستاد چون ۱۲ سال فرستادم و برنده نشدم و پرواضح است که مشکلی در سیستم برنامه ایشان هست که ...... بماند .
Iran, Islamic Republic of
09:01 - 1397/04/17
ای دیوانه. دیگه مرجعی وجود نداشت جز روزنامه قانون با این مسئول اختلاسگرش
Iran, Islamic Republic of
09:22 - 1397/04/17
سلام و درود
شفاف سازی
۹۶۰=۱۵×۶۴
۱۸۲۴۰۰۰۰۰۰۰=۱۹۰۰۰۰۰۰×۹۶۰
۳۷۴۴۰۰۰۰۰۰۰=۳۹۰۰۰۰۰۰×۹۶۰
مجموع درآمدها
۵۵۶۸۰۰۰۰۰۰۰
پنجاه وپنج میلیاردو ششصد و هشتاد میلیون
Iran, Islamic Republic of
09:25 - 1397/04/17
پرمسئولیت ترین سازمان دراین مملکت برای تبلیغ وترویج احکام اسلام وانسانیت صداوسیماست ولی این سازمان مستقل وقلدرعلاوه براینکه به وظیفه اسلامی وانسانی خودعمل نکرده بلکه همه تلاش خودرا در همنوایی باکیهان ویک حزب سیاسی کاری جزتفرقه دروغ سانسور و موضع گیری نداشته و با بکارگیری مجریان دلقک وفاسد وسریالهای فضاحت بار کشور رابه سوی انحطاط وتفرقه خواهدکشاند لعنت خدا بر آنانکه سکوت کرده اند و نمیدانم درقیامت چه پاسخی میخواهند درمحضرالهی بدهند
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1397/04/17
بابا حداقل دو تا برنامه درست و حسابی بسازین کمتر بسوزیم
Iran, Islamic Republic of
10:43 - 1397/04/17
حق وحقوق مسئولین صداوسیما دیگه جورشدویاسوراخ یک اختلاس دیگه!؟
Iran, Islamic Republic of
11:59 - 1397/04/17
این مافیا های چند شغله راه جوان ها را بسته اند... همین عادل فردوسی هم مجری هست هم گزارشگر هست هم استاد دانشگاه هست و...یا مهران مدیری هم مجری هست هم مهره حکومتی برای تخریب دیگران هست هم بازیگر هست هم خواننده هست هم تهیه کننده هست هم کارگردان هست...رییس صدا و سیما را استیضاح کنید..
Iran, Islamic Republic of
12:18 - 1397/04/17
صد دانه مسئول، دسته به دسته
بی نظم و ترتیب، هر‌جا نشسته!

هر دانه ای هست، خوشحال و خندان
جیبِ گشادی، در جامه ی آن!

مسئول ها را پیچیده با هم
در لایه ی "رانْت"، پروردگارم

هم‌ با نفوذ و هم مایه دارند
با گونیِ پول، فکرِ فرارند!
Iran, Islamic Republic of
02:18 - 1397/04/18
عادل ناعادل لیاقتش همون افغانیاس وافغانستان ....
Iran, Islamic Republic of
03:05 - 1397/04/22
لایک به شهرام ،ساوان صباحت و شهرام که گفتنی را را گفتند و فقط میگم خیانت به ملت را سازمان صداوسیما و ترویج فساد هم از شرط بندی وفمار تا بقیه تخلفات......مردم را گول میزنند! نرفهای اصلی را دوستان زدند!! شرمنده ایرانی هستند تا ابد ...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج