نابودی ۲ استان با ترکیب آب خزر و ارومیه
۷۴۴۵۸۱
۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۶
۱۱۲۷۲ 
عضو کارگروه فرهنگی اجتماعی اتاق فکر توسعه مازندران با اشاره به نظر یکی از اساتید دانشگاه کالیفرنیا در مورد طرح انتقال آب دریای خزر به ارومیه گفت: ترکیب دریای خزر و ارومیه هر دو آن ها را نابود خواهد کرد و به محض ترکیب دیگر امکان تغییر وجود ندارد.

خبرگزاری ایسنا: عضو کارگروه فرهنگی اجتماعی اتاق فکر توسعه مازندران با اشاره به نظر یکی از اساتید دانشگاه کالیفرنیا در مورد طرح انتقال آب دریای خزر به ارومیه گفت: ترکیب دریای خزر و ارومیه هر دو آن ها را نابود خواهد کرد و به محض ترکیب دیگر امکان تغییر وجود ندارد.

محمود شارع پور در سومین نشست علمی تخصصی بررسی مسائل آب در مازندران که از سوی کارگروه فرهنگی اجتماعی اتاق فکر توسعه و تعالی استان در سالن همایش آب منطقه ای استان برگزار شد با بیان اینکه انتقال آب خزر بسیار آسیب زننده است، تصریح کرد: در این صورت فساد مالی اتفاق می‌افتد و از آنجایی که در کشور ما دستگاه‌های کنترل ضعیف عمل می کنند و شرم گناه پایین آمده، فساد مالی بالا می رود.

عضو هئیت علمی دانشگاه مازندران گفت مدیریت تقاضای آب و بازیافت آن باید در دستور کار قرار بگیرد به طوری که در برخی کشورها آب 17بار بازیافت می شود اما در ایران این کار را هنوز انجام نداده ایم.

شارع پور با اشاره به این که سیاست های رشد جمعیت و مدیریت عرضه آب در حال حاضر بسیار حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: مدیریت آب باران، احیای ساختارهای سنتی مدیریت آب، ترمیم شبکه های آب موجود و در نهایت طرح انتقال آب به عنوان آخرین راه حل در جبران خشکی ها مطرح می شود؛ طرح‌های انتقال آب زمانی توجیه دارد که سایر راه ها را امتحان کرده باشیم.

وی با بیان اینکه ان جی اوهای مازندران در حوزه آب بسیار فعال هستند، به ابعاد اجتماعی طرح های انتقال آب بین حوضه‌ای، اشاره و اظهار کرد: مسائل اجتماعی آب بسیار بیشتر از دیدگاه مردم و ادارات نسبت به واقعیت وضعیت آن در جامعه دارای اهمیت است. وقتی مردم می‌بینند که آب به کشورهای دیگر صادر می شود، تمکین نکرده و می گویند چطور آب نداریم ولی صادرات آن را انجام می دهیم. گفتن این موضوع به مردم به صورت شفاف که چقدر آب برای خوردن داریم ممکن است موثر باشد و البته ممکن است معکوس عمل کرده و به دلیل نبود اعتماد منجر به احتکار آب شود.

عضو کارگروه فرهنگی اجتماعی اتاق فکر توسعه مازندران با اشاره به برخی از عوامل موثر بر رشد تقاضای آب در ایران، خاطرنشان کرد: رشد جمعیت، رشد کشاورزی و افزایش تولید از عوامل افزایش تقاضای آب در مازندران است.

وی با تاکید بر اینکه کشت گندم مقصر اصلی مصرف آب نیست، تأکید کرد: کشاورزان به دلیل فقر به سمت تولید محصولات درآمدزای کشاورزی مانند سبزی و صیفی‌جات می روند.

شارع پور، رشد صنایع، توسعه صنعتی، افزایش شهر نشینی و دادن مجوزها برای شهرسازی را از عوامل مهم در افزایش مصرف آب عنوان کرد و افزود: اقدام نکردن به سدسازی و اتصال آب بین حوضه‌ای کاهش مصرف آب را در پی دارد. در موضوع انتقال آب بین حوضه‌ای، بین مناطق دریافت کننده و انتقال دهنده آن درگیری‌هایی می‌شود که عواقب و پیامدهای اجتماعی آن نقش کاتالیزور را برای بروز این کشمکش‌ها ایفا می کنند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
20:10 - 1397/04/20
در دراز مدت با یا بدون بله اما با ترکیب این مدت درازتر وحتی
احتمال بهتر شدن هست .پروژه باز یافت ومصرف بهینه اب
از همه خوبتر است.
United States
20:17 - 1397/04/20
زمستان هشدار گاز تابستان هشدار اب و طول سال هشدار برق .تا کی باید در مضیقه زندگی کنیم
شاید باور نکنید اما هشدارهایتان را دیگه مردم جدی نمیگیرند
Iran, Islamic Republic of
21:33 - 1397/04/20
اخه مگه انتقال خزر منتفی نشده بود اخه خزر وارومیه راست میگی نه اینکه الان فساد کمه چه شود اینم میشه مثل شوری اب خوزستان نکنید صحبتش
Iran, Islamic Republic of
23:02 - 1397/04/20
دیگه نمیدونن این آب دریا رو کجا ببرن! آخه اینا چطوری و کجا تحصیل کردن؟ آب درزا رو میخوان ببرن سمنان با اونهمه هزینه حالام واسه بردنش به ارومیه نقشه کشین؟ بددنید که مردم مازندران مثه کوه وایستادن جلوی این غلط کاریا
Iran, Islamic Republic of
23:31 - 1397/04/20
حالا ما اگر دریاچه ارومیه نداشته باشیم چه میشه.
برید بفکر فروش نفت باشید .
اول یک فکری برای تنگه بکنید .
Iran, Islamic Republic of
12:15 - 1397/04/21
مگه جای آباد هم دیگه تو این مملکت مونده...
United States
12:32 - 1397/04/21
خزر مال ماست و هیچکس حق استفاده ازشو نداره یه چیز بدین بعد بیاین دریا رو ازمون بگیرین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج