مرگبار‌ترین مد‌های زنانه در طول تاریخ
۷۵۵۴۲۶
۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۸
۱۴۹۶۳ 
در دوران هایی از تاریخ زن به عنوان جنس دوم و در مرحله ای پایین تر از مرد قرار داشت. به عنوان مثال در بسیاری از فعالیت ها زنان بدون گرفتن امضای همسرانشان حق انجام کاری را نداشتند. این محدودیت ها در مورد تیپ و ظاهر آنها نیز صادق بود به طوری که مجبور بودند لباس هایی به تن کنند که بسیار سخت و آزار دهنده بود.

برترین ها - ترجمه از پردیس بختیاری: در دوران هایی از تاریخ زن به عنوان جنس دوم و در مرحله ای پایین تر از مرد قرار داشت. به عنوان مثال در بسیاری از فعالیت ها زنان بدون گرفتن امضای همسرانشان حق انجام کاری را نداشتند. این محدودیت ها در مورد تیپ و ظاهر آنها نیز صادق بود به طوری که مجبور بودند لباس هایی به تن کنند که بسیار سخت و آزار دهنده بود. در واقع طراحان لباس بدون توجه به کارایی و راحتی لباس، آنها را تنها به هدف زیبایی طراحی می کردند. اگر دوست دارید که با آزاردهنده ترین مدهای زنانه در طول تاریخ آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.

کفش پاشنه بلند 91 سانتی متری

اگر فکر می کنید که پوشیدن کفش پاشنه بلند برای شما سخت است، باید کفش های پاشنه بلندی را که زنان اروپایی در قرن های 15 تا 17 میلادی به پا می کردن، ببینید. این مدل کفش ها «Chopine» نام داشتند که طول پاشنه آنها به 91 سانتی متر می رسید. مطمئنا خانم ها نمی توانستند با این کفش ها به آسانی راه بروند، از این رو از عصا یا افراد دیگری برای جلوگیری از افتادن کمک می گرفتند.

البته سابقه کفش های پاشنه بلند به سالها قبل از این مدل کفش خاص باز می گردد. در قرن 10 میلادی، نه تنها زنان، بلکه مردان نیز هنگام سوار شدن بر اسب کفش های پاشنه بلند می پوشیدند. در واقع این مدل کفش ها پاهای آنها را به رکاب می چسباند. در قرن 17 میلادی، کم کم کفش های پاشنه دار به قشر متوسط و بالای جامعه تعلق گرفت و نشانه ای از لوکس بودن شد. در قرن 18میلادی، آقایان دریافتند که این کفش ها برایشان غیر کاربردی ست، از این رو آنها را از اکسسوری هایشان حذف کردند.

مرگبار‌ترین مد‌های زنانه در طول تاریخ


بزرگ کردن چشم با استفاده از گیاه سمی شابیزک

چشم های بزرگ از قدیم یکی از نشانه های زیبایی بود. مطالعات نشان داده که حتی امروزه نیز چشم های بزرگ جذابیت بیشتری دارند. البته امروزه راههای زیادی برای بزرگ نشان دادن چشم ها هست. به عنوان مثال زنان به کمک لنزهای رنگی و لوازم آرایش می توانند حالت چشم هایشان را تغییر دهند اما در قدیم این کار به همین راحتی نبود.

زنان ایتالیایی قرن 16 میلادی از روش های خطرناکی برای این کار استفاده می کردند که یکی از رایج ترین آنها استفاده از شابیزک بود. شابیزک نوعی گیاه است که دارای ماده سمی آتروپین می باشد. حتی در گزارشات آمده که مصرف این ماده در میان زنان فرانسوی قرن 19 میلادی نیز رایج بوده است. اگر چه این گیاه خاصیت درمانی دارد اما اگر به مقدار زیادی مصرف شود، احتمال مرگ را به همراه خواهد داشت.

زنان این ماده را به هدف بزرگ تر شدن چشم هایشان داخل آنها می ریختند. اگر چه تاثیر این ماده تا چند ساعت پس از مصرف باقی می ماند اما با خطراتی که به همراه دارد، استفاده از آن کار عاقلانه ای نیست.

مرگبار‌ترین مد‌های زنانه در طول تاریخ


شکستن پای زنان چینی برای کوچک نگه داشتن آنها

یکی از وحشتناک ترین تجربه هایی که زنان برای زیبایی و مد و فشن انجام می دادند، شکستن پاهایشان بود. در قرن 10 میلادی پاهای کوچک در میان زنان چینی به عنوان سمبل زیبایی شناخته می شد. از این رو پای دختران را در سن 5 سالگی محکم می بستند تا از رشد آنها جلوگیری کنند. با این کار، نه تنها رشد پاها متوقف می شد بلکه پاها حالتی دفرمه نیز به خود می گرفت که در نهایت دردناک بود و روی راه رفتن آنها نیز تاثیر منفی می گذاشت.

اگر چه این کار بیشتر در میان طبقات بالای جامعه رایج بود اما زنان طبقات پایین تر نیز برای پیدا کردن شوهر، این مد را دنبال می کردند. این مد تا قرن 20 هم ادامه داشت تا این که پس از تلاش های بسیار ممنوع اعلام شد.

مرگبار‌ترین مد‌های زنانه در طول تاریخ


دامن هایی با عرض 183 سانتی متر

یکی دیگر از مدهای خطرناک زنانه دامن های بسیار بزرگ بود. این مدل دامن ها بیشتر در دوران رنسانس محبوبیت داشتند اگر چه در قرن 18 میلادی از مد افتاده و جای خود را به دامن های راسه و تنگ دادند اما بار دیگر در قرن 19 میلادی توجه طراحان مد را به خود جلب کردند.

عرض این دامن ها بسیار زیاد بود به طوری که به 183 سانتی متر هم می رسید. از این رو راه رفتن با آنها بسیار سخت بود، به خصوص در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد. بدتر از آن زمانی بود که زنان سوار بر درشکه می شدند و دامن آنها به چرخ درشکه گیر می کرد. اگر چه پوشیدن این دامن ها مصیبت بود اما زنان به خاطر روی مد بودن آن را به تن می کردند. چند نمونه از مرگ و میر بر اثر پوشیدن این دامن ها نیز گزارش شده است.

مرگبار‌ترین مد‌های زنانه در طول تاریخ


دامن بسیار تنگ هابل
هابِل «Hubble» در لغت به معنای بستن پای حیوانات هست. در قبل برای جلوگیری از فرار حیوانات، پای آنها را می ‌بستند. در اوایل قرن بیستم، دامن هابل چنین نقشی را در مورد زنان ایفا می کرد! این دامن مخصوصا برای زنان طراحی شده بود تا مانع از تند راه رفتن و برداشتن گام‌هاي بزرگ شود.

دامن هابل را یک فرانسوی به نام پُل پواقه طراحی کرد. زنان در آن دوره بسیار محدود بودند و پُل به گفته‌ خودش در تلاش بود که لباس راحت ‌تری برای زنان طراحی کند اما درست برعکس آن را انجام داد و شاید علت طراحی این لباس، تحقیر زنان آن دوران بود!

مرگبار‌ترین مد‌های زنانه در طول تاریخ


آستین های بزرگ و سنگین

بسیاری از مدها تنها به هدف زیبایی طراحی شده اند، بدون این که ذره ای به کاربردی بودن یا راحتی آن فکر شده باشد. در سال 1820 بود که لباس هایی با آستین های بسیار پفی طراحی شد، به طوری که زنان به سختی دست هایشان را تکان می دادند. اگر چه آستین های پفی را در مدهای امروزه هم می توانیم مشاهده کنیم اما پف این لباس ها قابل مقایسه با لباس های سالها قبل نیست.

زنان با پوشیدن این آستین ها قادر نبودند حتی دست های خود را بالای سرشان ببرند. علاوه بر آن، پوشیدن این لباس، به دلیل لایه های زیادی که داشت، در طول فصل های گرم سال بسیار سخت و طاقت فرسا بود.

مرگبار‌ترین مد‌های زنانه در طول تاریخ


آرایش با سرب

نه تنها اکنون، بلکه زنان در گذشته هم برای زیباتر شدن از مواد مختلف برای پوشاندن پوست صورت شان استفاده می کردند. به عنوان مثال سرب ماده ای بود که زنان یونان باستان از آن برای روشن کردن صورت شان استفاده می کردند. حتی ملکه الیزابت یکم نیز از مواد مضر و خطرناکی برای این کار استفاده می کرد.

سرب، از این جهت که جذب پوست شده و در نهایت به ریزش مو و عفونت و التهاب منجر می شود، ماده مناسبی نیست. حتی استفاده بلند مدت از این ماده ممکن است به مرگ منجر شود به طوری که نمونه های بسیاری از مرگ و میر در نتیجه استفاده از این ماده گزارش شده است.

مرگبار‌ترین مد‌های زنانه در طول تاریخ


مصرف آرسنیک برای روشن شدن پوست
زنان برای زیبایی، روی مد بودن و در رقابت با زنان دیگر دست به هر کاری می زدند. به عنوان مثال زمانی که پوست روشن مد شد، زنان به آرسنیک روی آوردند که خطرات بسیاری را برای سلامتی به همراه داشت. مصرف زیاد این ماده حتی به مرگ نیز منجر می شد اما زنان آن دوران، به دلیل نداشتن لوازم آرایشی مجبور به این کار بودند.

مرگبار‌ترین مد‌های زنانه در طول تاریخ

انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:32 - 1397/05/16
شکستن پای چینی هااا ب خاطر مد !!!!!!!!!عجبااا
پاهای کوچیک براشون خیلی مهم بوده!!!!!
اگ پاهای ما ایرانیا رو ببینن چی میگن!!!
پاسخ ها
روبی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
سال ها بعد نوادگان ما عکس پلنگ هارو ب این لیست اضافه میکنن
Iran, Islamic Republic of
08:46 - 1397/05/16
هر دوره یه سری مسخره بازی مد بوده و میشه
پاسخ ها
ترانه
United States
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
از اون دامن گنده ها که قفسه داره الحمدلله که الان مد نیست . اگه بود توی مترو از اینا می پوشیدن داف ها . جا نبود برای غیر داف ها
United States
10:01 - 1397/05/16
شکستن پا از همه بدتر بود!!!!
Iran, Islamic Republic of
11:08 - 1397/05/16
الان هم کلی سرب توی رژ لب هست . روزی چقدرشو می خوریم ؟؟
پاسخ ها
Shaqaw
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
حدودا سالی ۲ کیلو ... /:
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1397/05/16
چرا همش جامعه هدف این مدها خانم ها هستن ؟ چرا خانوما هر کاری رو برای انجام دادن مد می کنن؟
100 سال دیگه یه همچین خبری با عکسهای جامعه ما می زارن که ببینین چطور خانوما اون زمان این میزان از لوازم آرایشی رو به بدنشون میزدن ؟
Iran, Islamic Republic of
11:52 - 1397/05/16
تو هر دوره ای زنان علیه زنان زیاد دیده میشه
زنها خودشون بر علیه آرامش خودشون قدم برمیدازن
کفش های پاشنه بلند
آرایش های سنگین
بوتاکس
عمل های جراحی زیبایی
تغییر رنگ چشم
ووو.....
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1397/05/16
و هنوز هم بعد از صدها سال زنان بدبخت ترینند
هنوز هم برای زیبایی زیر تیغ میرن و هر روز علی رقم خستگی یه سری مواد شیمیایی به صورتشون میمالند...
جهل همیشه وجود داره فقط شکلش و فرمش فرق میکنه
Iran, Islamic Republic of
23:21 - 1397/05/16
دارم به این فکر میکنم ما الان چه کاره احمقانه داریم انجام میدیم که ایندگان با دیدنش تعجب کنند؟؟
به نظرم ایندگان با زندگی کردن ما در این برهه تاریخ وبا این قیمت دلار تعجب میکنن نیازی به بررسی مد هم نیست!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
عمل های زیبایی آرایش پوشیدن لباس چسب تو هوای گرم خریدن طلا و.....
Iran, Islamic Republic of
03:54 - 1397/05/17
خوبه تو چین ومین دنیا نیومدم و اِلا الان با پای شکسته چکارمیکردم
Iran, Islamic Republic of
07:14 - 1397/05/17
صد سال دیگه مینویسند که در ایران گروه بسیار زیادی از دختران و پسران بینی هایشان را با چاقو و عمل جراحی کوچک می کردند که بسیار هم دردناک بود
پاسخ ها
شیما
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
خخ
Iran, Islamic Republic of
08:36 - 1397/05/17
تقصیر خود خانم ها بوده که به یه همچین مدهایی تن می دادن. مثل الان، اگه ملت هی بچه هاشونو نمی فرستادن تو سپاه عضو شن، الان سپاه واسه ما شاخ نمی شد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
وات دِ فاز
حمید
United States
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
داداش فازت رو درک نمیکنم.ساقیتو عوض کن.بی ربط میگی چرا.چه ربطی به مطلب داشت
Iran, Islamic Republic of
22:33 - 1397/05/17
کاربر۳۶: ۸ چرا بی ربط می گی؟چرا هر چی میشه یه عده می خوان از آب گل آلود ماهی بگیرن؟!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج