پیش‌بینی جلال‌پور از بازار ارز در روز‌های آینده
۷۵۵۹۶۵
۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۵
۸۲۶۹
رییس سابق اتاق بازرگانی ایران ضمن کارآمد عنوان کردن بسته جدید ارزی، گفت: اگر روال عادی و طبیعی در کشور وجود داشته باشد، در روز‌های آینده افزایش عرضه و کاهش تقاضای ارز را خواهیم داشت و باید منتظر ادامه سیر نزولی قیمت‌ها باشیم.

خبرگزاری ایسنا: رییس سابق اتاق بازرگانی ایران ضمن کارآمد عنوان کردن بسته جدید ارزی، گفت: اگر روال عادی و طبیعی در کشور وجود داشته باشد، در روز‌های آینده افزایش عرضه و کاهش تقاضای ارز را خواهیم داشت و باید منتظر ادامه سیر نزولی قیمت‌ها باشیم.

محسن جلال‌پور اظهار کرد: مهمترین نتیجه ارائه بسته جدید ارزی این است که کشور در یک شرایط منطقی و علمی در بحث ارز قرار گرفته و پایه سیاست‌گذاری‌ها درست است. آنچه در بانک مرکزی و دولت تصویب شده، همان مسیری بود که باید از ابتدا طی می‌شد، چراکه تصمیمات ابتدایی سال، تصمیمات نادرست و غیرعلمی بود. اما تصمیمات جدید که توسط رییس بانک مرکزی اعلام شد، به جهت ایجاد بازار ثانویه، تعمیق آن و امکان قیمت‌گذاری در عرضه و تقاضا و حذف قیمت دستوری، شرایط مناسب و کارآمدی را فراهم می‌کند.

وی افزود: همچون گذشته نگران ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم، چراکه اگر نظارت کامل و شفاف بر آن نباشد، دوباره فساد‌هایی را به وجود می‌آورد. البته رئیس‌جمهور راهکار‌های جدیدی را پیگیری کرده که قرار است وزرا برای آن تصمیماتی اتخاذ کنند.

رییس سابق اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: همیشه هشدار داده شده که رانت‌ها و جریانات بعد از آن، گرفتاری‌های جدیدی برای کشور به وجود می‌آورد؛ بنابراین توصیه ما این است که همیشه آنچه به عنوان یارانه و کمک به مردم پرداخت می‌شود در بحث انرژی، آب، ارز و ... به صورت مستقیم و ریالی باشد تا جلوی اینگونه فساد‌ها و منافذ گرفته شود، اما به هر حال این تصمیم به جهت ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن درست بوده و پیش بینی می‌شود که شرایط متعادل‌تر و با ثبات‌تری در کشور ایجاد شود.

جلال‌پور با اشاره به اینکه در حال حاضر مهمترین مولفه تاثیرگذار روی قیمت‌ها در بازار ارز میزان عرضه و تقاضاست، گفت: اگر روال عادی و طبیعی در کشور وجود داشته باشد، شرایط مطمئن در فضای کشور به وجود می‌آید و دو اتفاق را رقم می‌زند؛ هم عرضه زیادتر می‌شود، چرا که در این مدت بعضی از ارز‌های خریداری شده که به عنوان پس انداز یا به جهت حفظ ارزش پول، جمع‌آوری شده بودند، به بازار عرضه می‌شوند و همچنین باب صادرات و جریان‌های صادراتی کشور بازتر می‌شود و افزایش عرضه ارز خواهیم داشت.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: همچنین در مقابل کاهش تقاضا ایجاد می‌شود، چرا که عده‌ای که به بازار هجوم آورده و نگران افزایش قیمت‌ها بودند، از بازار خارج می‌شوند و تقاضای مصنوعی و کاذب کم خواهد شد؛ بنابراین با اضافه شدن ارز و همچنین کاهش تقاضا، حتما سیر نزولی قیمت خواهیم داشت.

وی هشدار داد اگر وضعیت کشور به شرایط تنش و درگیری و گرفتاری‌های بین المللی هدایت شود، نتیجه عکس خواهد شد و دوباره عرضه کم می‌شود، چراکه عملا برای حفظ سرمایه‌ها، مجدد به تقاضای بازار دامن زده می‌شود و به دنبال آن صادرات نیز دچار گرفتگی خواهد شد. علاوه براین انتقال پول، امر صادرات، حمل و نقل و فروش کالا دچار گره و گرفتاری می‌شود؛ بنابراین عرضه ارز کم و تقاضا افزایش می‌یابد و بازار ملتهب می‌شود.

به گفته جلال‌پور، در حال حاضر سمت و سوی بازار به سمت نزولی است که البته طی روز‌های آینده اوضاع قطعی‌تر مشخص می‌شود.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
United States
14:22 - 1397/05/16
پس نتیجه گرفتیم همش تقصیر اون بود یعنی سیف!
پس نماینده مجلس که توی تریبون و در رسانه جورا ملتهب می‌کرد اوضاع را نابسامان جلوه میداد مقصر نبود!
Iran, Islamic Republic of
14:53 - 1397/05/16
باور کنید یک دلار هم خوشون به این قیمت نمی فروشند ولی جو را جوری نشان میدهند که مردم از ترس اینکه قیمت ها دارد میاید پایین دلار وسکه هایی که تو خانه دارند را بیارند تو بازار و انها هم به قیمت مفت ازشون بخرند وبعد از یک هفته قیمت ها را به بهانه تحریم باز میبرند بالا و مردم همیشه در صحنه باز دوباره هجوم میبرند به بازار وهمون دلار وسکه ای که ازشون مفت خریده بودند را به دوبرابر قیمت بهشون می فروشد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
فکر کنم این نظریه درست باشه
Iran, Islamic Republic of
15:12 - 1397/05/16
اینها که می توانستند کنترل کنند چرا زودتر این کار را نکردند؟ آیا هدفشان پر کردن خزانه و جبران کسری بودجه و پرداخت بدهیهای موسسات مالی ورشکسته نبود؟
United Arab Emirates
15:17 - 1397/05/16
چرا قیمتها را واقعی نمی کنند و یارانه ان را به جای اینکه به اداره ها و تولیدکنندکان پرداخت کنند مستقیم به مردم پرداخت شود . در این صورت هم رانت از بین می رود و سواستفاده کنندکان هم از بین می روند ، بعد صرفه جویی ایجاد می شود در برق ، آب ، گاز و نان ووووو
شاید دولت این کار را انجام نمی دهد چون این وسط خودش سود می برد ، و از رانت ایجاد شده میلیاردی به جیب مدیران سرازیر می شود .
Iran, Islamic Republic of
19:13 - 1397/05/16
خدا وکیلی دلارهای 4200 تومانی برای حق ماموریت به خارج کشور را حضرات به بازار ثانویه به دو برابر قیمت نفروشند . که این کار دلالی است و دور از شان آنهاست........
Iran, Islamic Republic of
19:15 - 1397/05/16
خدا وکیلی دلارهای 4200 تومانی برای حق ماموریت به خارج کشور را حضرات به بازار ثانویه به دو برابر قیمت نفروشند . که این کار دلالی است و دور از شان آنهاست........
Iran, Islamic Republic of
19:21 - 1397/05/16
خدا وکیلی دلارهای 4200 تومانی برای حق ماموریت به خارج کشور را حضرات به بازار ثانویه به دو برابر قیمت نفروشند . که این کار دلالی است و دور از شان آنهاست........ و از عکس سلفی بعضی ها با آن خانم هم بد تر است....
Iran, Islamic Republic of
19:41 - 1397/05/16
پس چرا تو أین چند ماه کسی صداش در نیومد؟؟؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج