فرقه «اهل حق» یا «گوران» چه کسانی هستند؟
۷۶۶۹۲۶
۱۸ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۱
۱۲۹۲۴ 
اساس مذهب اهل حق کوشش برای «وصول‏» به حق و خداوند می‏باشد و در این راه باید نخست مرحله «شریعت‏» یعنی انجام آداب و مراسم ظاهری دین، و مرحله «طریقت‏» یعنی رسوم عرفانی و مرحله معرفت‏یعنی شناخت‏خداوند، و مرحله «حقیقت‏» یعنی وصول به خداوند را به پیمایند.

وبسایت پارسینه: اهل حق ، یك مذهب باطنی است كه معتقدان آن بیشتر در غرب ایران زندگی می‏كنند.

بعضی دیگر از فرق اسلام نیز مانند حروفی‏ ها و متصوفه، خود را اهل حق یا حقیقت نامیده ‏اند. اما اهل حق، بمعنی اخص نام گروهی است، كه به ایشان با نوعی تسامح علی اللهی نیز گویند، ولی آنان علی اللهی واقعی نیستند، بلكه عقایدشان آمیخته ‏ای از اعتقادات «مانوی‏» ، و ادیان كهن «ایرانی‏» ، و مذهب «اسماعیلی‏» ، و «تناسخ هندی‏» و دیگر ادیان سری است.

فرقه «اهل حق» چه کسانی هستند؟

مذهب اهل حق، امروز یكی از فرقه ‏های وابسته به شیعه بشمار می‏رود، و آنان را از غلاهٔ شیعه به حساب می‏ آورند.

طوایف اهل حق به نام های مختلف مانند: اهل حق، اهل سر، یارسان، نصیری، علی اللهی معروف می‏باشند، و از نشانه ‏های خاص آنان «شارب‏» است، یعنی موی سبیل خود را نمی‏ زنند، تا بلند شود و لب بالا را بپوشاند. آنان «شارب‏» را معرف مسلك حقیقت می‏ دانند، و معتقدند كه شاه ولایت علی (علیه السلام)نیز شارب خود را نمی ‏زده است. از این جهت زدن شارب را گناهی بزرگ می‏ دانند.

اهل حق را «گوران‏» نیز می‏گویند، و ناحیه گوران در آذربایجان، یكی از مراكز مهم این فرقه به شمار می‏رود. گوران ها در اصل از مردم حوالی كرمانشاهان هستند، كه از آن ناحیه به آذربایجان كوچیده‏ اند و اکثرا در شهر های ایلخچی و خامنه در اطراف تبریز ساکن هستند و لهجه‏ ای مخصوص دارند، كه در نواحی غربی و جنوبی كردستان به آن تكلم می‏ شود، و آن گویشی است آمیخته از لهجه كردی اورامانی، و كرمانجی، و لكی.

مركز اصلی طوایف اهل حق، تا قرن هفتم هجری در لرستان بود، سپس این مركزیت ‏به مناطق غربی كردستان و كرمانشاهان منتقل گردید.

فرقه «اهل حق» چه کسانی هستند؟

اساس مذهب اهل حق كوشش برای «وصول‏» به حق و خداوند می‏باشد و در این راه باید نخست مرحله «شریعت‏» یعنی انجام آداب و مراسم ظاهری دین، و مرحله «طریقت‏» یعنی رسوم عرفانی و مرحله معرفت ‏یعنی شناخت‏ خداوند، و مرحله «حقیقت‏» یعنی وصول به خداوند را به پیمایند.

به عقیده این جماعت اساس مذهب شان حقیقتی است كه سبب و علت‏ خلقت موجودات است.

مذهب ایشان مجموعه ‏ای است از آراء و عقاید كه تحت تاثیر افكار اسلامی، زردشتی و یهودی و مسیحی و مهرپرستی و مانوی و هندی و افكار فلاسفه قرار گرفته است. در دستورهای دینی اهل حق، اجرای سه بوخت‏یا سه اصل اخلاقی زردشتی، كه «پندار نیك‏» و «گفتار نیك‏» و «كردار نیك‏» باشد از واجبات است. مفهوم این سه اصل در یك بیت‏به گویش تركی، از كلام «سرانجام‏» كتاب مقدس اهل حق خلاصه شده است:

یاری چارچیون، باوری وجا پاكی و راستی، نیستی وردآ

یعنی یاری چهار چیز است و به جای آورید، پاكی و راستی، نیستی و یاری.

فرقه «اهل حق» چه کسانی هستند؟

چنان كه در آغاز اشاره شد، اساس مذهب اهل حق، بر اقوال غلاهٔ شیعه و اسماعیلیه و فرقه امامیه اثنی عشریه و فرقه دروز و نصیریه است. آنان مانند درویشان دارای حلقات ذكر و سرسپردن هستند، مقداری از عقاید خود را از اساطیر عوام گرفته ‏اند. اینكه گویند: خداوند در ازل در «دری‏» پنهان بود، ماخوذ از عقاید مانوی است. عقیده «تناسخ‏» را توسط اسماعیلیان از هندیان گرفته‏ اند، و این كه عالم را به دو قسمت «الهی‏» و «اهریمنی‏» تقسیم می‏كنند، تحت تاثیر دین زردشتی واقع شده‏اند. اما كشتن خروس را از عادات یهود گرفته ‏اند.

باید گفت که خوشبختانه امروزه این فرقه رو به زوال و انقراض است و بسیاری از جوانان این فرقه با بالا رفتن سطح سواد علمی و آگاهی دینی و اعتقادی به بی اساس بودن اعتقادات و آموزه های سست این فرقه متوجه شده اند و از آن روی گردانند. به طوری که بر خلاف این آیین خرافی ، موهای شارب خود را اصلاح می کنند و به انجام فرایض واجب چون نماز و روزه که در این فرقه امری معرفتی و غیر واجب قلمداد می شود می پردازند.

منابع: مجله وحید، سال هفتم، مقاله اهل حق، دكتر حشمت طبیبی. دایرهٔ المعارف اسلامیه، ج ۳، اهل حق. سرسپردگان تاریخ و شرح عقاید اهل حق. شاهنامه حقیقت. مجموعه رسایل اهل حق. كتاب فرهنگ فرق اسلامی،

انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1397/06/18
برترینها مسخره کردن دین و ایمان بقیه زشته
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۸
این دین نیست... فرقه ضاله است که کارش گمراه کردن و کشیدن جوانان به سمت بیراهه هستش..
Iran, Islamic Republic of
11:58 - 1397/06/18
متاسفم برای شما فقط.
Iran, Islamic Republic of
12:01 - 1397/06/18
سلام وخداحافظ تنها راه دورشدن از دروغ اینه که با شما خداحافظی کرد وبه بقیه هم گفت که شما برترین نیستید .
Iran, Islamic Republic of
14:46 - 1397/06/18
تمام این متن دروغ وتهمته عیسی به دین خودش موسی به دین خودش انسانیت شرف داشه باشین بهتر از دینه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۸
چرت و پرت نگو... به اسم دین هزاران فساد میکنن ولی خودشون رو خوب نگه میدارن
Iran, Islamic Republic of
15:40 - 1397/06/18
برترین ها از تو انتظار نداشتم
Iran, Islamic Republic of
16:32 - 1397/06/18
اولین کسی که با علی اللهی ها برخورد شدید کرد شخص حضرت علی بود... برید ببینید کتب قدیمی رو... بعد الان میگید چرا؟! مگه میشه نماز رو واجب ندونست و خود را طرفدار علی بدونیم؟ کوتاه کردن سبیل از واجباته ولی اینا چون یک سری منحرف و سودجو هستن خواستار ایجاد گروه و دسته برای خودشون هستن... اینا یه مشت کافرن
پاسخ ها
آفتاب
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۸
همه انسانها باید در داشتن اعتقاداتشون آزاد باشن؛ بیشتر افراد فکر میکنن اعتقادات خودشون درسته و اعتقادات بقیه اشتباه(مثل خود شما).
الان شما خوشتون میاد عربستانیا یا داعشیا شیعه ها رو آزار میدن؟(اونام فکر میکنن شیعه فرقه ضاله هستش)


لطفا به جای تعصب از عقلتون استفاده کنید که بزرگترین نعمته
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
اصلا هم ربطی نداره... وقتی یک گروه دم از دین میزنه درحالی که هیچ نشانی از دین توش نیست و فقط کارش گمراه کردن جوانان با یه سری کار های انحرافی هست رو نمیشه انسان های با دین دونست. اونا چیزای ابتدایی یک دین رو که حتی خارجی ها دارن رو هم ندارن.... آزادی هست نه برای تبلیغ نه برای گمراه کردن و انحراف... لطفا برید تحقیق کنید تا به جای اینکه ادعای روشن فکری کنید. ضاله بودن اینا اثبات شده هستش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
افتاب خانم کتاب ازادی انسان شهید مطهری رو بخون خیلی چیزا بر اساس منطق برات جا میوفته اینجور که شما میگی بت پرست عرق پرست و حتی روانی که قاتل باشه هم خودشو میتونه توجیه کنه
Iran, Islamic Republic of
20:58 - 1397/06/18
اصلی ترین کارکرد دین، اصلاح رفتار پیروانشه. من اهل کرمانشاه هستم و پیروان اهل حق رو از نزدیک و عمیقا میشناسم، واقعا انسان های راستگو و درستکاری هستند، ولی ما که ادعای برحق بودن داریم و هیچکس دیگه رو آدم حساب نمیکنیم چی هستیم؟ یه نگاه به اطرافتون بندازین، حتما میخواین بگین که مقصر ما هستیم نه دین، ولی دینی که نتونه هیچ تاثیری تو رفتار پیروان خودش بذاره، به چه دردی میخوره؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
مشکل از آدما هستش. نه دین.... دین راه رو نشون داده... اونا خیلی ظاهر دارن
United Arab Emirates
19:53 - 1397/08/07
یا هو
شما کاری به کار اهل حق نداشته باشید لطفا خودتان را اصلاح کنید چونکه باورهای مذهبی ودینی هرشخصی در اعمال ورفتار ان شخص بی تاثیر نیست بروید یه فکری به حال جوانان شیعه خوتان بکنید که فوج فوج از مدهب شیعه رویگردان میشوند وبه دیگرمداهب وادیان روی می اورند نگویید این حرف دروغ است
Iran, Islamic Republic of
20:45 - 1397/08/27
اول اخر یار. خیلی بیسوادی تا اهل حق را بشناسی، دین خودت مبارک خودت.
Iran, Islamic Republic of
22:42 - 1397/09/25
این فرقه ها درویش نیستند ، درویش پیرو خضرت علی است ، حضرت علی هم سر نماز به شهادت رسید پس کو نماز خواندن اینها پس درویش بودن یه چیز دیگس، به سیبیل گذاشتن و .. نیست.
United Arab Emirates
01:39 - 1397/12/15
من اهل حق هارو خیلی خوب میشناسم بنظرم دین خوبیه...
Iran, Islamic Republic of
12:02 - 1398/07/19
کاشی هرکس به دین خودش پایبندباشه وکاری ب دین کسی نداشته باشه همه انسانیم.حرفای یه عده جاهل روباونکنید.چون کورکورانه دارن حرف میزنن اونم بدون هیچ تحقیقی.خواهش میکنم به مذاهب توهین نکنین چون هیچ اطلاعی درباره دین اهل حق بدرستی ندارین.ممنون
Canada
22:08 - 1398/09/23
شما ک شیعه هستین چکار میکنید کدوم شیعه نماز میخونه!شما فقط تظاهر ب دین داری میکنید ولی من تاحالا نشنیدم اهل حق اختلاس کرده باشه یاحق کسیو ضایع کرده باشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج