ساخت چشم مصنوعی با پرینتر سه‌بعدی
۷۶۹۱۱۶
۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۱
۸۶۹۰ 
چشم مصنوعی با پرینتر سه بعدی توسط تیمی از محققان دانشگاه مینسوتا تولید شده است. این تیم پیش از این اقدام به ساخت پوست، گوش و اندام‌های داخلی مصنوعی نیز کرده بود.

وب‌سایت تکراتو - تیمور خسروی: چشم مصنوعی با پرینتر سه بعدی توسط تیمی از محققان دانشگاه مینسوتا تولید شده است. این تیم پیش از این اقدام به ساخت پوست، گوش و اندام‌های داخلی مصنوعی نیز کرده بود.

دانشمندان در حال کار بر روی نمونه اولیه یک چشم مصنوعی هستند که به کمک تکنولوژی پرینت سه بعدی ساخته شده است. محققان دانشگاه مینسوتا (Minnesota) توانستند بر روی سطح یک نیمکره چشم مجموعه‌هایی از گیرنده‌های نوری را پرینت سه‌بعدی کنند. این مطالعه که روز سه‌شنبه در مجله Advanced Materials به چاپ رسیده است، در ابتدای امر نشان می‌دهد که با استفاده از این متد می‌توان یک چشم مصنوعی را با پرینت سه بعدی ساخت.

ساخت چشم مصنوعی با پرینتر سه‌بعدی؛ وقتی تکنولوژی بینایی می‌بخشد!

مایکل مک‌آلپین (Michael McAlpine)، یکی از نویسندگان این مقاله و استاد دانشگاه مینسوتا، می‌گوید:

تاکنون همواره چشم‌های مصنوعی را در فیلم‌های علمی تخیلی دیده بودیم. اما اکنون ما با استفاده از پرینتر سه‌بعدی چند ماده، بیشتر از هر زمان دیگری به این تصور نزدیک‌تر شده‌ایم.

در راستای نشان دادن اینکه آنها می‌توانند بر روی سطح منحنی نیز پرینت سه‌بعدی انجام دهند، آنها از یک نیمکره شیشه‌ای گنبد مانند به عنوان پایه استفاده کردند. اولین جوهری که در پرینتر سه‌بعدی برای این منظور استفاده می‌شود، از ذرات نقره ساخته شده‌اند. این ذرات پس از قرار گرفتن در محل به جای آنکه به سمت پایین گنبد حرکت کنند، در جای خود به طور یکنواخت خشک می‌شود.

برای چاپ دیودهای حساس به نور، که نور را به الکتریسیته تبدیل و مانند رسپتورهای چشم عمل می‌کنند، تیم مطالعاتی از مواد پلیمری نیمه‌رسانا استفاده کردند. مجموعا برای پرینت سه‌بعدی یک مجموعه کامل از رسپتورهای نوری بر روی این سطح منحی‌، آنها تنها چیزی در حدود یک ساعت زمان می‌خواهند. مک آلپین می‌گوید:

مادر من در یک چشم‌اش نابینایی دارد و هر موقع که من در مورد کارم با او صحبت می‌کنم به من می‌گوید که کی می‌شود که تو برای من یک چشم مصنوعی پرینت کنی؟ اکنون به نظر می‌رسد برای تحقق این آرزو زمان زیادی باقی نمانده است.

ساخت چشم مصنوعی با پرینتر سه‌بعدی؛ وقتی تکنولوژی بینایی می‌بخشد!
یک دانشمند و تیم تحقیقاتی‌اش موفق شده‌اند چشم را به طور مصنوعی و به توسط پرینتر سه‌بعدی بسازند. این نوآوری می‌تواند به افراد کم‌بینا و نابینا بینایی ببخشد. اتفاقی که فقط توسط دستان تکنولوژی محقق می‌شود. (اعتبار :‌ نیوزویک)

محققان در نظر دارند تا در پرینت‌های بعدی، گیرنده‌های نوری بیشتری را بر روی سطح قرار دهند. با چنین کاری، کارایی چشم مصنوعی تولید شده بالاتر خواهد رفت. آنها امیدوارند که روزی به تکنولوژی پرینت بر روی سطوح صاف نیز پی ببرند تا بدین طریق به جای استفاده از گنبد شیشه‌ای به عنوان پایه، روزی بتوانند بر روی یک چشم واقعی نیز پرینت سه‌بعدی انجام دهند.

این کشف به افرادی که کم بینا هستند کمک می‌کند تا بهتر ببینند. همچنین افرادی که به طور کامل بینایی خود را از دست داده‌اند نیز این نعمت را دوباره خواهند داشت. آقای مک آلپین تصریح می‌کند:

ما تا روزی که بتوانیم به طور معمول قطعات الکترونیکی مطمئن را به صورت سه‌بعدی چاپ کنیم، راه درازی در پیش داریم. اما پرینت سه بعدی مواد نیمه رسانای ما تاکنون پتانسیل قابل توجه‌ای از نظر کارایی و استفاده در ابزارهای میکروفابریک در مقایسه با مواد نیمه‌زسانا طبیعی از خود نشان داده‌اند. به علاوه ما می‌توانیم این مواد نیمه‌رسانا را بر روی سطوح خمیده و منحنی نیز چاپ کنیم، کاری به طور طبیعی ممکن نیست.

مک آلپین و تیم تحقیاتی‌اش در گذشته اعضای بدن مصنوعی دیگری مانند گوش مصعنوعی را نیز ساخته‌اند. آنها همچنین برای جراحان اندام‌های مصنوعی نیز تولید کرده تا آنها را در بدن بیماران جای دهند. ساخت پوست مصنوعی و موادی مثل سلول و داربست زیستی که این پتانسیل را دارند به افرادی که دارای مشکلات ستون مهره هستند کمک کنند، از جمله دیگر نوآوری‌های او و تیم تحقیقاتی‌اش است.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج