فضای دفن در بهشت زهرا (س) بحرانی شد
۷۶۹۸۸
۲۶ آبان ۱۳۹۲ - ۱۵:۰۵
۱۲۴۴۲
مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) و شهردار حرم مطهر با بیان اینکه برای تامین هرچه سریعتر زمین برای توسعه بهشت زهرا(س) از دولت استمداد می طلبیم گفت : بهشت زهرا (س) از نظر وسعت و فضای مورد نیاز برای دفن اموات تهران ، روی مرز بحران است و لازم است هر چه زودتر زمین دراختیار این سازمان قرار گیرد.
خبرگزاری مهر: مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) و شهردار حرم مطهر با بیان اینکه برای تامین هرچه سریعتر زمین برای توسعه بهشت زهرا(س) از دولت استمداد می طلبیم گفت : بهشت زهرا (س) از نظر وسعت و فضای مورد نیاز برای دفن اموات تهران ، روی مرز بحران است و لازم است هر چه زودتر زمین دراختیار این سازمان قرار گیرد.

 اکبر توکلی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: چند سال گذشته زمین هایی در تلو و گرمدره برای توسعه بهشت زهرا(س) در نظر گرفته شده بود که مشکلاتی داشت و اجازه آن را ندادند .

مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) با اشاره به دفن 150 تا 170  فوتی روزانه در تهران گفت: تمامی این اموات فوت شده در تهران در بهشت زهرا (س) شست و شو داده شده که حدود حدود 30 تا 50 مورد  به شهرهای دیگر می‌روند و بقیه نیز در تهران و بهشت زهرا (س)  دفن می‌شوند که البته این میزان در ایام تشدید آلودگی هوای تهران همانند روزهای آلوده سال قبل افزایش قابل توجهی دارد.

وی افزود : البته اینکه این تعداد واقعا چقدر به آلودگی هوا مربوط است باید وسط ارگانهای ذیربط بررسی دقیق و علمی شود . سازمان بهشت زهرا (س) هم با کمال میل آمار اموات را در اختیار سازمان های مربوط قرار خواهد داد.

توکلی با بیان اینکه تعدادی از فوتی‌های تهران به شهر‌های اطراف منتقل می‌شوند، گفت: در سال گذشته در شهر تهران 50 هزار نفر فوت کردند که از این تعداد 36 هزار دفن در سازمان بهشت‌زهرا صورت گرفته و 22 هزار نفر از این اموات رایگان دفن شده‌اند و به عبارتی حدود 61 درصد دفن شده‌ها به صورت رایگان دفن شده‌اند.

وی افزود: در سال 1391 ساخت قبور چهار طبقه از جنس بتن مسلح با هدف مقابله با بحران‌های طبیعی به پایان رسید و این قبرها در مواقع بحرانی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. وی با بیان اینکه در بهشت زهرای تهران کلیه خدمات نظیر شست‌وشو، کفن و دفن و حتی مداح و چادر را در اختیار خانواده متوفی قرار می‌گیرد، افزود: نرخ کلیه این خدمات 184 هزار تومان است که با دورافتاده‌ترین شهرهای کشور برابری می‌کند.

مدیرعامل بهشت زهرا (س) خاطرنشان ساخت : شهروندان یقین داشته باشند خدماتی که ما ارائه می‌دهیم از نظر قیمت به گونه‌ای است که اگر بخواهند بیرون از اینجا این خدمات را دریافت کنند چندین برابر گران‌تر می‌شود. همچنین در حال حاضر 80 مباشر از ابتدا تا انتها یعنی از لحظه پذیرش متوفی تا اتمام مراسم دفن به خانواده‌ها کمک می‌کنند.

توکلی، کاشت 30 هزار درخت در حرم حضرت امام (ره) و احداث یک هزار و 350 چشمه سرویس بهداشتی در حرم حضرت امام (ره) و قطعات شهدا را از دیگر خدمات سازمان بهشت زهرا (س) برشمرد و افزود: برنامه‌های فرهنگی و مناسبتی مختلفی در طول سال در بهشت‌زهرا (س) انجام می‌شود از جمله تکریم شهدا و نواختن زنگ دانش‌آموز شهید که برای سومین سال متوالی با ابتکار شهرداری تهران و سازمان بهشت‌زهرا (س) برگزار شد.

وی با تاکید بر خدمت به مردم و تکریم ارباب رجوع به عنوان شعار سازمان بهشت‌زهرا (س)، گفت:بر این اساس کار مشترکی با دانشگاه امام صادق (ع) صورت گرفت و پژوهش‌های آنها روی پرسنل اجرا شد و در جهت ارتقای منزلت شغلی پرسنل گام برداشتیم به طوری که این افراد با افتخار شغل خود را اعلام کنند.

توکلی به میزان تحصیلات کارکنان سازمان نیز اشاره کرد و افزود : در حال حاضر 22 نفر از جمله 8 خانم به زبان انگلیسی مسلط هستند که در روزهای خاص از آنها استفاده می‌شود.

وی با اعلام اینکه در سازمان بهشت زهرا (س) 35 تطهیر کننده زن و  95 تطهیرکننده مرد ، 130 قبرکن، 80 مباشر و 120 مداح مشغول به کار هستند، در خصوص خدمات رفاهی و آموزشی به  پرسنل، گفت: موضوعات مختلفی از جمله مسائل بهداشتی، روانی، ایمنی و مسائل عقیدتی و احکام به پرسنل آموزش داده می‌شود . همچنین کلاس‌های قرآن و احکام برای نیروهای دژبان ارتش که در حفاظت از بهشت‌زهرا (س) همکاری دارند برگزار می‌شود.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) همچنین خاطر نشان کرد: پرسنل سازمان مرخصی اجباری دارند و حتما باید از آن استفاده کنند. همچنین بدون محدودیت می‌توانند به سفرهای زیارتی و سیاحتی از جمله مشهد مقدس و شمال، عتبات عالیات بروند. در عین حال معاینه پزشکی دوره ای پرسنل انجام می‌شود و پایش و آموزش دائمی مداحان و پرسنل سالن تطهیر نیز از جمله دیگر اقدامات است.

وی همچنین افزود: پل صالح آباد واقع در بزرگراه صالح آباد و مقابل در اصلی سازمان بهشت زهرا (س) به زودی در هفته بسیج افتتاح می شود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج