چگونه افسوس گذشته و ترس از آینده را رها کنیم؟
۷۷۷۹۲۵
۰۸ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۶
۹۷۶۵ 
چرا اصرار داریم سرسختانه به گذشته بچسبیم یا در نگرانی نسبت به آینده دست و پا بزنیم؟ جواب ساده است:، چون گفتنش راحت است، اما انجامش بسیار سخت! در این مطلب قصد داریم کمک‌تان کنیم تمرکزتان را روی زمان حال نگه دارید.

برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: «نه نگران آینده باشید و نه غرق گذشته شوید؛ فقط در زمان حال باشید، در لحظه بمانید و فقط امروزتان را زندگی کنید». اینها توصیه‌هایی هستند که بارها و بارها شنیده‌ایم اما همچنان با این مفهوم همیشه در حال تغییر در جدالیم. چرا؟ چرا در حال ماندن اینقدر سخت است؟

چرا اصرار داریم سرسختانه به گذشته بچسبیم یا در نگرانی نسبت به آینده دست و پا بزنیم؟ جواب ساده است: چون گفتنش راحت است اما انجامش بسیار سخت!

در این مطلب قصد داریم کمک‌تان کنیم تمرکزتان را روی زمان حال نگه دارید.

چگونه افسوس گذشته و ترس از آینده را رها کنیم

روی یک چیز تمرکز کنید و با تمام توان و توجه خود به آن نگاه کنید

در مورد یک چیز تصادفی مثل مداد و صندلی حرف نمی‌زنیم. اینکه بنشینید و با تمام تمرکزتان به یک چیز بی‌تحرک نگاه کنید طبیعتا خسته کننده و بی‌مفهوم است. منظور این است که از طبیعت چیزی را انتخاب کنید که می‌تواند یک درخت، یک گل و یا رودخانه باشد. با تمام توان‌تان به آن خیره شوید و به جزء جزء آن توجه کنید.

اگر انتخاب کردید که روی یک درخت متمرکز شوید، دقت کنید که هر یک از برگهای آن چگونه حرکت می‌کند. روی خطوط و بافت تنه‌ی درخت زوم کنید و ببینید چه طیف‌هایی از رنگها را می‌توانید پیدا کنید. به نجوای درخت گوش دهید و نوای باد را که با شاخ و برگها می‌رقصد بشنوید. اگر می‌خواهید روی سگ یا گربه‌ی خانگی‌تان تمرکز کنید تماشا کنید بدنش چگونه با هر دم و بازدمش تکان می‌خورد. ببینید چطور به فضای خالی خیره می‌ماند و چگونه با آرامش به خواب می‌رود.

روی بینی او تمرکز کنید و ببینید با هر بویی که به مشامش می‌رسد چطور آن را تکان می‌دهد. وقتی روی یک چیز به تنهایی متمرکز می‌شوید، 100 درصد در لحظه هستید بدون اینکه حتی بفهمید.

هر روز مدیتیشن کنید، فقط 10 دقیقه

باور نمی‌کنیم آنقدر سرتان شلوغ باشد که نتوانید 10 دقیقه در روز برای مدیتیشن وقت پیدا کنید. لازم نیست آدم خاصی باشید تا مدیتیشن کنید. هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد و خوب است بدانید مدیتیشن، بهترین راه برای ماندن در زمان حال است. اپلیکیشن‌های بسیار خوبی برای مدیتیشن وجود دارد که می‌توانید روی گوشی همراه‌تان نصب کرده و به راحتی و به سرعت این تمرین بسیار مفید را انجام دهید، مانند اپلیکیشن‌های Calm یا Headspace.

چگونه افسوس گذشته و ترس از آینده را رها کنیم

دنیا را جوری ببینید که انگار دارید فیلم تماشا می‌کنید

وقتی در اتوبوس یا قطار نشسته‌اید، وقتی در کافی شاپ یا رستوران هستید و یا حتی وقتی که طول خیابان را پیاده روی می‌کنید، تصور کنید در سینما جلوی پرده‌ی نمایش هستید. لحظه‌ای کاملا آرام باشید و فقط هر چیزی که در آن لحظه در اطراف‌تان در حال روی دادن است تماشا کنید. این فیلم «زندگی» نام دارد، یک فیلم مستند. این کار سریع‌ترین شیوه‌ی ممکن برای از فکر و خیال بیرون آمدن و پیدا کردن راهی مستقیم به سمت اکنون است.

روی کف پای‌تان متمرکز شوید

بله عجیب است، اما اثر دارد. اگر دیدید درگیر احساسات بد و ناخوشایندی هستید که همه‌اش برمی‌گردد به درگیری ذهنی در مورد آنچه که دیروز اتفاق افتاده یا قرار است فردا روی بدهد، فقط کافیست لحظه‌ای مکث کنید و روی کف پای‌تان تمرکز کنید. چشمها را ببندید و حواس‌تان را جمع کنید. سعی کنید پوست نرم کف پای‌تان را احساس کنید، بدون اینکه با دست لمسش کنید؛ فقط از تمرکزتان استفاده کنید.

تماس کف پای‌تان با کفش‌تان را احساس کنید یا دقت کنید کف پای‌تان در تماس با کفپوش، موزاییک یا هر سطح دیگری چه حسی دارد. اگر در فضای سبز هستید پاهای‌تان را لخت کنید و روی چمن بگذارید و سعی کنید چمن‌ها را لای انگشتان‌تان حس کنید. به انگشت‌ها دقت کنید، به قوس کف پای‌تان و به پاشنه‌. عجیب به نظر می‌رسد اما با تمرکز کردن روی پاهای‌تان، کاملا در زمان حال هستید و افکار گذشته و آینده‌تان ناپدید شده‌اند.

چگونه افسوس گذشته و ترس از آینده را رها کنیم

برقصید

رقصیدن آزادانه و بی‌قید و شرط بهترین راه برای پاکسازی ذهن از نشخوار فکری و دور راندن افکار مزاحم است که هم حال‌تان را خوب می‌کند و هم لذتبخش است. منظور ما این نیست که در وسط سوپرمارکت یا ایستگاه اتوبوس شروع کنید به رقصیدن (هر چند اگر شهامت این کار را دارید واقعا تحسین برانگیزید!)، بلکه توصیه می‌کنیم هدفون‌تان را بگذارید، در اتاق‌تان را ببندید و با یکی از آهنگ‌های دوست داشتنی‌تان برقصید و رها شوید.

انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:32 - 1397/07/08
رقصیدن حرام نبود عایا؟؟؟
پاسخ ها
7
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۸
برای خودت وبه عنوان ورزش اشکال نداره
Germany
02:16 - 1397/07/09
اين مطالب بالا تا حد بسيار زيادي خوب و صحيح است ،،،،ولي در همين ضمينه هاي سلامتي و سلامتي روان و بدن در اين فضاها مطالبي ديده مي شود كه وحشت ناك و كشنده است،،،،به طور مثال ،قهوه به تنهايي باعث بازسازي مويرگهاي قلب مي شود و تركيب ان باشير و شكر باعث مي شود اين فرايند مضر و برعكس عمل كند ،،،،با اين حال عده اي به عنوان جنايتكاران در اجتماع مي گويند كه انها كه از شكر و شير در قهوه استفاده نمي كنند انسانهاي منزوي و اجتماعي نيستند و انها كه استفاده مي كنند اجتماعي هستند،،،،و يا مي گويند كه انها كه عينك دودي و افتابي مي زنند حالت قهر و خصومت و دشمني را در اجتماع و مردم ترويج مي دهند و ارتباط دوستانه نيست،،،،در صورتي كه عينكهاي دودي بهترين سلاح در برابر أشعه هاي مضر مختلف از جمله أشعه u كه مخربترين أشعه و باعث پيرچشمي زودرس مي شود كه حتي به هنگام خواب و بستن پلكها هم اگر شما از اين عينكها بتوانيد استفاده كنيد مفيد است زيرا اين أشعه از روي پلكهاي بسته هم رد ميشود و به بينايي اسيب مي رساند،،،،و از طرفي اين عينكها از خطرات زيادي از جمله حملات رواني و ميداني و اجتماعي مردم شما را ايمن و روان شما را اسوده تَر و اسايش شما را بيشتر مي كند زيرا چشمان تنها عضوهايي هستند كه بسيار با تمام سيستم عصبي و سلامتي در ارتباطند،،،،،
Iran, Islamic Republic of
00:43 - 1397/07/10
گفتنش راحته گذشته مثل خوره چسبیده به جونم ولم نمیکنه حتی بیشتر شبا فقط کابوسشو میبینم واقعا خسته شدم
Iran, Islamic Republic of
23:13 - 1397/07/10
دوست عزیز اگر مرتب ورزش کنی کارهای روزانه را با دقت وحضور دل انجام دهی و حیوان خانگی هم داشته باشی وبه گیاهان اپارتمان هم رسیدگی کنی و ادمها رو دوست داشته باشی ومحبت کنی از کابوس گذشته راحت میشی اینا رو تجربه کردم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج