وقتی یک خودشیفته می‌گوید: دوستت دارم!
۷۷۷۹۵۳
۰۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۸
۷۹۳۴ 
خودشیفته‌ها هرگز مسئولیت آزاری که به دیگران می‌رسانند را نمی‌پذیرند، زیرا از نگاه خودشان کامل و بی‌عیب هستند و این بقیه‌ی دنیاست که مقصر است. خود شیفته‌ها دیگران را کُندذهن‌تر از آن می‌دانند که خوبی و ارزش‌های آن‌ها را بفهمند.

برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: اگر با یک خود شیفته در رابطه هستید پس می‌دانید که رابطه‌تان یک طرفه است. زمانهایی را تجربه کرده‌اید که بینهایت دلگیر شده‌اید، غصه خورده‌اید و به سلامت عقل خود شک کرده‌اید که واقعا چرا تا الان در این رابطه‌ی مسموم مانده‌اید.

طرف مقابل شما احتمالا یک سوء استفاده گر است، فقط خودش را دوست دارد و مدام شما را در حالتی از ناامنی و تسلیم نگه می‌دارد. وقتی هم مانند خودش به شیوه‌ی خودخواهانه‌ با او ارتباط برقرار می‌کنید، متهم‌تان می‌کند که او را درک نمی‌کنید یا بیش از حد حساسید.

خودشیفته‌ها هرگز مسئولیت آزاری که به دیگران می‌رسانند را نمی‌پذیرند زیرا از نگاه خودشان کامل و بی‌عیب هستند و این بقیه‌ی دنیاست که مقصر است. خود شیفته‌ها دیگران را کُندذهن‌تر از آن می‌دانند که خوبی و ارزش‌های آنها را بفهمند.

وقتی یک خودشیفته می‌گوید: دوستت دارم

اما با این وجود خود شیفته‌ها هم لحظاتی دارند که به خود شناسی بپردازند و خِرد خود را به کار بگیرند اما این لحظات مکرر نیستند و زیاد هم طول نمی‌کشند. حالا اگر می‌خواهید بدانید همسر یا نامزد خود شیفته‌ی شما در این لحظات نادر چگونه فکر می‌کند، نامه‌ی زیر را که یک خود شیفته برای همسرش نوشته بخوانید.

«همسر عزیزم تو این جملات را هرگز در زندگی واقعی‌مان نخواهید شنید، اول به این دلیل که ابراز احساسات درونی و واقعی من آنقدر برایم سخت و عجیب است که هرگز نمی‌تواند روی بدهد و دوم اینکه، این احساسات بسیار به ندرت در من جاری‌اند و آنقدر زود گذرند که فرصت پیدا نمی‌کنم آنها را با تو سهیم شوم. و البته هرگز حقیقت را به کسی نمی‌گویم چون حتی خودم هم نمی‌دانم حقیقت وجود من چیست!»

من فقط به خودم اهمیت می‌دهم

تو از این جهت برایم مهم هستی که چیزی برای دادن به من داشته باشی، بله من فقط به این شرط تو را دوست خواهم داشت! این نوع عشق چیزی نیست که یک غیر خود شیفته آنرا درک کند. من نمی‌توانم عشق خالصانه‌ای نسبت به تو داشته باشم؛ عشقی که روی رفاه و شادی طرف مقابل تمرکز کند. نه، من به تو نیاز دارم تا غرور و خود پسندی‌ام را تغذیه کنی و تمام چیزهای مربوط به من را تحسین کنی. به همین دلیل است که دوروبر تو می‌مانم و به رابطه با تو ادامه می‌دهم. اگر تو غرورم را تغذیه نکنی من تو را ترک خواهم کرد و تو مجبوری بقیه‌ی عمرت را به تنهایی سر کنی.

من می‌دانم که تو زن شگفت انگیز و زیبا و باهوشی هستی و آنقدر ظریف و حساسی که با تلنگری می‌شکنی اما من نمی‌توانم تو را داشته باشم، باور کن، برای همین از تو انتقاد می‌کنم و از چیزهایی که برایت مهمند مثلا دوستان و خانواده و عقایدت ایراد می‌گیرم تا تو باور کنی که هیچ ارزش و توانایی نداری و به تنهایی هیچ چیز نیستی و مجبوری با من زندگی کنی!

من عاشق تسلطی هستم که روی تو دارم

وقتی می‌بینم چقدر تلاش می‌کنی تا من را راضی و شاد کنی احساس می‌کنم پادشاه تمام دنیا هستم. مثلا وقتی که به خاطر من با تمام دوستانت قطع رابطه می‌کنی یا به خانواده‌ات می‌گویی این تعطیلات را نمی‌توانی پیش آنها سرکنی، فوق العاده حس خوبی به من می‌دهی!

حالا شاید گاهی کمی، فقط کمی از این اتفاق‌ها احساس بدی پیدا کنم چون به هر حال من هم لحظه‌هایی دارم که منصفانه فکر کنم اما در نهایت عاشق اهمیتی هستم که تو به من می‌دهی.

تو چیزهای دیگری هم داری که من دوست‌شان دارم

وقتی در اتاق خوابمان یواشکی گریه می‌کنی و اشک می‌ریزی چون نمی‌گذارم کاری کنی که اعتماد بنفست را بیشتر کند، من خیلی حس خوبی پیدا می‌کنم! یا مثلا وقتی که عضویت تو را در باشگاه لغو می‌کنم و می‌گویم هزینه‌اش خیلی زیاد است و بعد بیرون می‌روم و برای خودم یک جفت کفش بسیار گرانقیمت می‌خرم و به تو می‌گویم مردی در موقعیت من نیاز دارد خوب و شیک بپوشد، احساس غرور و شعف خاصی به من دست می‌دهد!

وقتی یک خودشیفته می‌گوید: دوستت دارم

من عاشق قدرت خودم هستم که می‌توانم تو را متقاعد کنم که هرگز نمی‌توانستی همسری به خوبی من پیدا کنی و در نتیجه فکر اینکه من را روزی ترک کنی از سرت بیرون می‌کنم.

وقتی به من می‌گویی باید بنشینیم و درباره‌ی رابطه یا مشکل‌مان حرف بزنیم و به تو می‌گویم این کار را می‌کنم چون تو نیاز داری با من حرف بزنی وگرنه من هیچ نیازی به گفتگو با تو ندارم، عاشق سر تسلیم فرود آوردن تو هستم! این احساس را وقتی به تو می‌گویم اگر از شرایط من خوشت نمی‌آید می‌توانی من را ترک کنی و تو می‌مانی و تحمل می‌کنی هم دارم!

تو باعث می‌شوی حس خودپرستی من تغذیه شود

عاشق وقتهایی هستم که می‌بینم تو به تنهایی برای بهتر شدن رابطه‌مان تلاش می‌کنی و مرتبا کتابهایی می‌خوانی که کمکت کنند برای درک یک خود شیفته چه باید بکنی و مغز افرادی مثل من چگونه کار می‌کند. تو حتی پیش درمانگر هم رفتی! تمام این تلاش‌ و تکاپوهای یک تنه‌ی تو فقط بخاطر من است! و این واقعا خود پسندی من را تغذیه می‌کند.

بعد از همه‌ی این تلاش‌ها هیچ توقعی هم از من نداری و به دنبال این نمی‌گردی که رابطه‌ی ما چه چیز خوبی برای تو دارد. این دقیقا همان شرایطی است که من دوست دارم. زیرا من هرگز قرار نیست در موقعیتی قرار بگیرم که برای دل تو و خوشایند تو کاری بکنم، همه چیز باید فقط بخاطر من باشد، فقط من باید مهم باشم!

خیلی خوشحالم که تمام دنیای تو محدود به من و نیازهای من و خواسته‌های من شده. تو انگار دیگر هیچ توقعی از من نداری. اما خیلی به این توجه داری و نگران هستی که بعدا قرار است چه بکنم. وقتی حس می‌کنی دارم عصبانی می‌شوم، شاخک‌هایت تیز می‌شوند و سعی می‌کنی همه چیز را مطلوب من کنی تا شرایط باب میل من پیش برود و من خونسرد و آرام شوم. این قدرت من را می‌رساند! کِیف می‌کنم وقتی می‌بینم این تویی که گذشت می‌کنی، تلاش می‌کنی، چشم پوشی می‌کنی، جانفشانی می‌کنی، کوتاه می‌آیی و ... و در آخر هم هیچ چیزی از من نمی‌خواهی!

بله من تو را دوست دارم اما فقط به این شرط که شخصیتت جوری باشد که بتوانم از تو سوء استفاده کنم و نیازهای خودم را برآورده کنم. یادم هست وقتی برای اولین بار با تو آشنا شدم چطور حس کردم می‌توانم از این جهت روی تو حساب باز کنم و تو را تحت سلطه‌ی خودم بگیرم. تو بهتر از اینها هم می‌توانی باشی و من بیشتر از اینها هم می‌توانم تو را دوست داشته باشم، اما هرگز نخواهم گذاشت تو این موضوع را بفهمی!

این نامه شاید سراسر واقعی نباشد اما به درستی منعکس کننده‌ی چیزهایی هست که در ذهن یک خودشیفته می‌گذرد. اگر شما در چنین رابطه‌ای گرفتار شده‌اید لطفا هرکاری که می‌توانید بکنید تا تمامش کنید. شما برخلاف چیزی که همسرتان می‌‌گوید لیاقت بهترینها را دارید، باور کنید!

انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
09:53 - 1397/07/09
کسی میدونه تو اپلکیشن جدید برترینها، درقسمت نظرات، تعداد لایک ها و دیس لایکها کجا رفتن؟؟؟ عجب غلطی کردم به روز رسانیش کردما!
Iran, Islamic Republic of
10:53 - 1397/07/09
راه حل چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
با زن خودشیفته خودمون چیکار کنیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
طلاق بدیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بسوزیم بسازیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
جواب ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
12:30 - 1397/07/09
واي چه ادم وحشتناكي ... شايد كمي در مورد شريك زندگي من هم صادقه
Iran, Islamic Republic of
15:15 - 1397/07/09
شاید تعدادکمی آدم سراسر خودشیفته در بین ما وجود داشته باشه. بیشتر ما ترکیبی از خصلت های خوب و بد هستیم. باید با اشاعه رفتارهای نوع دوستی در جامعه مخصوصا خانواده از چنین معضلاتی پیش گیری شود.
Iran, Islamic Republic of
16:09 - 1397/07/09
وقتی ابتدای متن رو میخوندم, یه لحظه تمام لحظات احساس کردم از زبون منه.... هرچند با نیمه دوم مقاله موافق نیستم
Germany
01:42 - 1397/07/10
همه ادمها مثل هم هستند،،،،اين شرايط و قرارگرفتن در محيط كه ادمها رو بالا ميبره و ديگران كه تجربه و استعدادهاي او راندارند و دست نيافته اند او را مي خواهند به پايين بكشند،،،،اگر شما نتوانستيد با رفتارتان كسي را به خود جلب كنيد اين مشكل از شماست،،،،شايد شما از اول نيت خوبي براي برقراري رابطه تان با او نداشته أيد،،،و يك انسان پيشرفته همه اينها را از مسافت دور هم درك مي كند،،،،،اتهامهايي مثل خودشيفته و يا تهمتهايي كه به ترامپ و ديگر افراد برجسته از جمله خود من بسته اند همه بي محتوا و مضحك براي اينكه عده اي نالايق و بي هويت و احمق در پستهاي كليدي با درك و شعور پايين خود را رييس كل و از همه بالاتر مي دانند وبقيه را حمال و احمق برده خود،،،،شما نگاه كنيد از ترامپ انسان تَر و عاشق تَر و دلسوز تَر هست،،،او تمام ثروت و سرمايه خود را فداي خدمت به مردم كرده و خود را براي خدمت به بشريت به خطر وسياست زده است،،،،او ميتوانست راحت به عيش خوشگذراني باشد و خودش و خانواده آش را درگير نكند ولي احساس مسؤوليت او را به ميدان سياست أورده و واقعا هم خوب رقصيده،،،،من هم همين طور
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
کلاس چندی عمو
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج