بازار گوجه فرنگی و سیب زمینی متعادل می‌شود
۷۷۹۴۵۷
۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۳
۱۲۸۸۵ 
مدیر کل دفتر سبزی و صیفی گفت: ممنوعیت صادرات سبب کاهش قیمت محصول گوجه فرنگی شد.

خبرگزاری مهر: مدیر کل دفتر سبزی و صیفی گفت: ممنوعیت صادرات سبب کاهش قیمت محصول گوجه فرنگی شد.

حسین اصغری با اشاره به اینکه بازارهای صادراتی بازار مصرف داخلی را تحت فشار قرار داده بود افزود: با ممنوعیت صادرات قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در خرده فروشی ۳۶۰۰ تومان و در مزرعه به قیمت هر کیلو ۲ هزار تومان خرید و فروش شده است.

وی گفت: سطح زیر کشت گوجه فرنگی از ۱۲۲ هزار و ۸۰۰ هکتار امسال به ۱۲۳ هزار و ۷۰ هکتار افزایش یافته و ۵ میلیون و ۳۶۰ هزار تن نیز تولید شده است.

مدیر کل دفتر سبزی و صیفی افزود: امسال سرمازدگی، سیل، بارندگی شدید و خسارت دیگری در مزارع گوجه فرنگی نداشتیم بنابر این هیچگونه کمبود تولید نداریم.

اصغری تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی با توجه به کمبود منابع آب هیچ برنامه ای برای افزایش سطح زیر کشت ندارد و افزایش تولید به علت بکارگیری روش های نوین کشت، آبیاری، تغذیه گیاهان و کاهش ضایعات است.

وی علت اصلی جهش قیمت محصول گوجه فرنگی را افزایش هزینه های تولید و کشاورزی دانست و گفت: هزینه خرید تجهیزات آبیاری، موتور پمپ چاه آب، حمل و نقل، کود، بذر و دیگر عوامل تولید در قیمت تمام شده تأثیر دارد و سبب افزایش قیمت محصولات کشاورزی از جمله گوجه فرنگی شده است.

مدیر کل دفتر سبزی و صیفی افزود: فشار بازارهای صادراتی نیز از دیگر عوامل افزایش قیمت محصول گوجه فرنگی بود که با ممنوعیت صادرات شاهد روند کاهش قیمت این محصول در بازار مصرف داخل هستیم.

اصغری درباره تأثیر ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی در آینده بازارهای صادراتی تصریح کرد: این تصمیم مقطعی و زودگذر است و تأمین نیاز بازار داخل و امنیت غذایی مهمترین اولویت وزارت جهاد کشاورزی است.

وی در پاسخ به اینکه آیا قیمت گوجه فرنگی به قیمت قبل باز می گردد گفت: با توجه به اینکه به فصل سرما نزدیک می شویم و با مسائلی مانند سرمازدگی مواجه خواهیم بود این عوامل در قیمت محصول تأثیرگذار است اما قیمت محصول را عرضه و تقاضا در بازار تعیین خواهد کرد.

مدیر کل دفتر سبزی و صیفی افزود: محصول گوجه فرنگی به اندازه کافی تولید شده است و نیاز صنایع تبدیلی - تکمیلی تأمین می شود.
اصغری همچنین درباره بازار محصول سیب زمینی گفت: سال گذشته ۴ میلیون و ۹۹۰ هزار تن سیب زمینی در مزارع کشور تولید شد و امسال این میزان افزایش خواهد داشت براساس گزارش های موجود تاکنون ۴ میلیون و ۹۷۱ هزار تن سیب زمینی در مزارع برداشت شده است که تولید و عملیات برداشت محصول تا زمستان نیز ادامه دارد.

وی علت افزایش قیمت سیب زمینی را در چند روز گذشته تأخیر در کشت این محصول به علت بارندگی و سرمای بهار امسال دانست و افزود: هم اکنون در زمان اوج برداشت محصول سیب زمینی در استان های اردبیل، همدان، زنجان و دیگر استان ها هستیم بنابر این با عرضه محصول به بازار، روند افزایش قیمت متوقف خواهد شد.

مدیر کل دفتر سبزی و صیفی گفت: هر کیلو سیب زمینی امروز در مزرعه ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان از کشاورز خریداری شد و در میادین میوه و تره بار با قیمت هر کیلو ۲۳۰۰ تومان و در خرده فروشی نیز هر کیلو ۳ هزار تا ۳۴۰۰ تومان به مصرف کننده عرضه شده است.

اصغری تاکید کرد: هیچ کمبودی در تولید و تأمین محصول سیب زمینی نداریم و با تولید مطلوب نیاز بازارهای داخلی و صادراتی را تأمین خواهیم کرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:43 - 1397/07/10
هنر کردین ...ها....قبلا نرخ سیب زمینی ۱۵۰۰بود الان میگیم به قیمت قبل برگشته؟پس چرا میگیم ۳۴۰۰چقدر دروغ ؟؟
Iran, Islamic Republic of
18:09 - 1397/07/10
طبق بررسی های انجام شده و خبرهای معتبر ،
مردم گوجه های انباشته در خانه های خود را سبد سبد به بازار اورده اند
خیابان فردوسی تهران و امام خمینی مشهد بشدت شلوغ است و حضور پلیس هم به چشم میخورد ، مردم از خرید هرگونه گوجه فرنگی و سیب زمینی و نوار بهداشتی و روغن نباتی پرهیز کنن مث وجشیا نریزین تو مارکتها بخدا همه چی ارزون میشه ، مگ این مملکت 8 سال پیش تحریم نبود ؟؟؟ چی عوض شده مثلا ؟؟؟ ماه محرمی ، یزید نباشیم ،
Iran, Islamic Republic of
18:33 - 1397/07/10
خسته نباشی واقعا زحمت کشیدی
Iran, Islamic Republic of
18:52 - 1397/07/10
گوجه فرنگی مهم است . یا روابط با فرانسه .
Iran, Islamic Republic of
19:44 - 1397/07/10
هورااااا پس قراره ی املت خوشمزه بخوریم مردم عزیز دیگه مشکل مملکت ما حل شد!!
Iran, Islamic Republic of
20:37 - 1397/07/10
مگه سه تومان کمه باید سیب زمینی سر زمین ۵۰۰ ودر در مغازه نهایت ۱۵۰۰ تومان باشد.
Iran, Islamic Republic of
02:16 - 1397/07/11
... مردم را سرگرم میکنند یک روز پیاز روز دگر خیار سیب زمینی یورو ز بیل
Iran, Islamic Republic of
11:20 - 1397/07/11
مشکل ماسیب زمینی وگوجه و رب گوجه نیست ما کار میخوایم اینده میخوایم ازادی بیان میخوایم ما گوسفند نیستیم ما ادمیم بفهمید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج