وزارت خارجه: پیگیر وضعیت اسدالله اسدی هستیم
۷۸۴۷۱۷
۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷
۵۶۸۹
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین وضعیت اسدالله اسدی، دیپلمات بازداشت شده ایران در اروپا و رایزنی‌های وزارت امور خارجه برای آزادی وی خاطرنشان کرد: در تماس دائم با کشورهای اروپایی بوده و هستیم و امیدواریم هرچه زودتر با اثبات بی‌گناهی این دیپلمات کشورمان بازگردد. وزارت امور خارجه از هیچ اقداماتی کوتاهی نکرده است ولی دلیلی هم ندارد اقدامات خود را به ریز و روزبه‌روز اعلام کنیم

خبرگزاری ایلنا: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با اصحاب رسانه، درباره آخرین وضعیت اسدالله اسدی، دیپلمات بازداشت شده ایران در اروپا و رایزنی‌های وزارت امور خارجه برای آزادی وی خاطرنشان کرد: در وقوع این حادثه تلخ و متهم شدن دیپلمات ایران در پی توطئه‌های معاندان روابط ایران – اروپا، در مقطعی حساسی که ایران و اروپا در پس خروج امریکا از برجام، به همکاری‌ها و تعاملات جدید و گسترده‌ای ورود کرده‌اند، اقدامات لازم صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در تماس دائم با کشورهای اروپایی بوده و هستیم و امیدواریم هرچه زودتر با اثبات بی‌گناهی این دیپلمات کشورمان بازگردد. وزارت امور خارجه از هیچ اقداماتی کوتاهی نکرده است ولی دلیلی هم ندارد اقدامات خود را به ریز و روزبه‌روز اعلام کنیم و در زمان لازم، می‌توانیم توضیحات لازم و مفصل خود را بیان کنیم.

هیچ کشوری اقدامات خود را به صورت مفصل و ریز به ریز اعلام نمی‌کند. متاسفانه گروه‌هایی در کشور، با بهانه‌جویی و بهانه‌گیری علاقه‌مند به افشای اقدامات ایران هستند که کاملا در تضاد با منافع جمهوری اسلامی است.

وزارت خارجه: پیگیر وضعیت «اسدالله اسدی» هستیم

احتمال برگزاری نشست سطح بالای کشورهای باقی‌مانده برجام تا پیش از ۱۳ آبان

قاسمی درخصوص نقش‌آفرینی امریکا در سوریه و تلاش برای تشکیل یک شبه‌کشور در شرق فرات ابراز داشت: حضور آمریکا در سوریه بدون موافقت دولت این کشور، خلاف همه موازین بین‌المللی است. ایالات متحده باید از هرگونه اقدام و دخالت در سوریه باید سریعا اجتناب کند و هرگونه اقدامات خود را باید متوقف کند زیرا با توجه به شناختی که از اقدامات توسعه‌طلبانه آمریکا داریم، این کشور درجهت بی‌ثباتی و ناامنی و کمک به تروریست‌هایی که تا حدی زیادی با شکست روبه‌رو شده‌اند، اقدام می‌کند.

وی درباره تشکیل کمیسیون مشترک برجام بدون حضور آمریکا تا پیش از ۱۳ آبان بیان کرد: مذاکرات و تماس و رایزنی‌های ایران در سطوح مختلف با اتحادیه اروپا به ویژه در سطح کارشناسی وجود داشته و دارد و ادامه هم خواهد داشت. آخرین تماس ما در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل بود که در سطح وزرای امور خارجه برگزار شد و رایزنی‌های مفصل و سازنده‌ای بود.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه اضافه کرد: در صورت نیاز می‌توانیم نشست‌های دیگری در سطوح عالی‌تر داشته باشیم. البته گرد هم آمدن تعدادی از وزرای امور خارجه که گرفتاری‌های زیادی دارند، چندان آسان نیست ولی در صورت لزوم، این نشست‌ می‌تواند برگزار شود.

در ماجرای اخراج یا بازداشت دیپلمات‌ها سکوت و بحث پنهان‌کاری وجود ندارد

خبرنگاری مدعی اخراج یک دیپلمات ایرانی در فرانسه شد و گفت چرا دستگاه دیپلماسی در این ماجرا همانند اخراج دیپلمات‌های ایرانی در هلند سکوت کرده و قصد پنهان‌کاری دارد که قاسمی یادآور شد: ایران در مقابل هر گونه اقدام ناپسند از جانب دیگر کشورها، چه نسبت به دیپلمات‌ها و چه نسبت به سایر موضوعات، با درایت و فهم شرایط عکس‌العمل لازم و متقابل را داشته و خواهد داشت.

چه در مورد هلند و چه در مورد سایر کشورها، اگر این گونه حوادث رخ دهد، ما این حق را داریم با توجه به منافع ملی و مصالح کشور، اقدام لازم را به عمل آوریم بنابراین نه بحث سکوت و نه بحث پنهان‌کاری وجود ندارد و نه بی توجهی به اقدامات دیپلماتیک کشورها نسبت ایران.

وی یادآور شد: در زمان لازم، اقدام لازم را به عمل می‌آوریم. در مورد هلند، گفته‌ایم حق‌مان محفوظ است و در زمان از این حق استفاده می‌کنیم. نباید انتظار داشته باشید شتاب‌زده دست به اقداماتی بزنیم که سود آن متوجه دیگران باشد و ما متضرر باشیم. این بحث مربوط به وزارت امور خارجه نیست بلکه بحث جمهوری اسلامی است و کسانی که باید آگاه باشند، از اقدامات ما خبر دارند و در زمان لازم، اطلاع‌رسانی‌های لازم انجام می‌شود.

جزئیات ماجرای بسته شدن تعدادی از صرافی‌های ایرانی در گرجستان

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره بسته شدن تعدادی از صرافی‌های ایرانی در گرجستان عنوان کرد: این موضوع استثنا است. بعد از لغو روادید میان تهران و تفلیس، تعدادی از ایرانیان برای کسب و کار به آنجا سفر کردند. ما در حال رسیدگی به این موضوع هستیم ولی برخی از گزارش‌های اولیه حاکی از تخلفات این صرافی‌ها است که این تخلفات توسط مسئولان ذیربط گرجی در حال رسیدگی است. ما از طریق سفارت ایران در تفلیس در حال پیگیری موضوع هستیم و اجازه تضییع حقوق ایرانیان هستیم.

یادداشت کتبی از خروج آمریکا از پیمان مودت دریافت نکردیم

قاسمی در مورد آخرین وضعیت تحریم‌های نفتی ایران گفت: آمریکا اصرار داشت و تلاش وافری را به خرج داد و امروز هم این تلاش‌ها را ادامه می‌دهد تا اتفاقی که نمی‌تواند تحقق یابد، رخ بدهد که آن، صفر کردن صادرات نفت ایران است که قطعا به این آرزوی باطل نمی‌رسد. مکانیزم‌ها و راه‌های لازم از گذشته طراحی شده بود و هنوز هم این مکانیزم‌ها ادامه دارد. ما در این مسیر حرکت می‌کنیم و صادرات ایران در حد مطلوب می‌تواند ادامه یابد و از طریق وزارت نفت و همچنین وزارت امور خارجه دنبال می‌شود.

وی ادامه داد: ترامپ نمی‌تواند به نقطه‌ای که هدفگذاری کرده بود، نزدیک شود و دسترسی پیدا کند ولی درباره میزان صادرات و چگونگی و مقاصد صادرات، نباید صحبت کرد زیرا مورد سوءاستفاده معاندان ایران به ویژه ایالات متحده قرار می‌گیرد ولی در حدی که میسر باشد، وزارت نفت می‌تواند درباره آمارها صحبت بیشتری داشته باشد.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان درباره اینکه آیا خروج امریکا از پیمان مودت به ما کتبا داده شده است و آخرین وضعیت شکایت‌های ایران در دادگاه لاهه اظهار داشت: اطلاعات من نشان می‌دهد یادداشت کتبی از خروج امریکا در پیمان مودت دریافت نکردیم. ما به موفقیت حقوقی با تلاش‌های بخش‌های حقوقی و سیاسی کشور در دادگاه لاهه رسیده‌ایم. خروج امریکا از پیمان مودت در صورتی که اعلام هم بشود، اجرا شدن آن زمانبر است و حداقل به یکسال زمان نیازمند است.

قاسمی با بیان اینکه ایران تمهیداتی در این باره مدنظر قرار داده‌ایم، تصریح کرد: در حال بررسی مکانیزیم‌هایی هستیم که در صورت ایجاد اجماع در کشور، درباره آنها اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

امیدواریم تا هفته‌های آینده بتوانیم به خواسته خود در برجام برسیم

وی درباره عدم اجرایی شدن حکم موقت دادگاه لاهه توسط آمریکا و احتمال شکایت ایران در این باره به سازمان ملل خاطرنشان کرد: اقدامات لازم را انجام خواهیم داد و نهایتا آن را خبری خواهیم کرد. ما فعلا در حال بررسی طی شدن روند کار هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که نماینده‌ای مدعی شده است که ایران تصمیم خود را برای تداوم حضور یا خروج از برجام گرفته شده است. این تصمیم چیست؟ ابراز داشت: با خروج امریکا از برجام، رایزنی‌های ایران با طرف مقابل انجام شده و امروز دورنمای مثبتی برای تداوم همکاری‌ها وجود دارد. امیدواریم تا هفته‌های آینده بتوانیم به خواسته خود برسیم و تصمیم لازم را اتخاذ کنیم. تصمیمات بعدی ما منوط به آخرین پیشنهادات نهایی اتحادیه اروپا است که بتواند ضمانت‌های لازم را به طرف ایرانی ارائه کند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:48 - 1397/07/23
واقعاً خجالت نمیکشین در مورد پیمان مودت صحبت می کنین ؟!! خوشحالیم که با راههای غیرمعمول میخواهیم تنها سرمایه ملی مون که یک روزی توسط همین مسئولان گفته میشد که باید جلوی صادرات نفت رو بگیریم نفت بفروشیم ! اون هم به قیمتهایی که هیچ وقت اعلام نمیشه !!!
Iran, Islamic Republic of
12:57 - 1397/07/23
بگذارید آنجا بمونه تا بپوسه. این آقا اگر بیاد ایران باید بعنوان خائن به ملت محاکمه بشه. چون از آبرو و اعتبار ملت ایران خرج کرده.
Iran, Islamic Republic of
13:46 - 1397/07/23
کسی که مواد منفجره برای کشتن مردم همراه داره باید اعدام شود.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
آیا تو هم جزو مردم بحساب میائی؟
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1397/07/24
اقای قاسمی این ادعاهای کذب و بی اساس رو علیه این دیپلمات ایرانی رو رد کن.تمام دنیا ادعای بی پایه و اساس دارن نسبت به ما.خخخ
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج