اسامی عجیب و غریب ثبت شده در ایران
۷۸۵۶۶۹
۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۳
۱۵۰۱۶ 
مشاوره‌های آموزشی مربوط به والدین، به‌خصوص متون مذهبی همه ما به نامگذاری مناسب برای فرزند تأکید می‌کنند اما به نظر می‌رسد همچنان عده‌ای چندان به اهمیت این موضوع واقف نیستند.

روزنامه شهروند نوشت: مشاوره‌های آموزشی مربوط به والدین، به‌خصوص متون مذهبی همه ما به نامگذاری مناسب برای فرزند تأکید می‌کنند اما به نظر می‌رسد همچنان عده‌ای چندان به اهمیت این موضوع واقف نیستند.

البته گاهی فقدان آموزش در برخی مناطق باعث می‌شود چنین اسامی عجیب و غریبی انتخاب شود اما همیشه هم ماجرا این‌طور نیست. از دهه٩٠ با مدشدن اسامی خاص، پر است از اسامی تازه؛ نام‌هایی که البته این تازگی همیشه بر کیفیت آنها هم اضافه نکرده است. در ادامه به برخی از این نامگذاری‌ها و همچنین اقدامات پیشگیرانه ثبت‌احوال اشاره خواهیم کرد.

درباره انتخاب اسامی عجیب سخنگوی سازمان ثبت‌احوال  گفته است: «این‌طور نیست که مانند گذشته هر نامی که والدین بخواهند برای فرزند انتخاب کنند و همان اسم هم ثبت و تأیید شود.» او در ادامه تأکید کرده: «به دنبال انتخاب برخی اسامی نادرست و بی‌معنی در سازمان ثبت‌احوال، «کمیته نام» ایجاد شده و اسامی پیشنهادی خانواده‌ها در این کمیته بررسی می‌شود.» البته او در بخشی از صحبت‌هایش تأکید کرده، انتخاب نام‌های عجیب و نامتعارف پذیرفتنی نیست و اغلب این اسامی قبل از ‌سال ۷۰ انتخاب شده‌اند.

از خرما تا حلوا!

ابوترابی در این گفت‌وگو از برخی اسامی عجیب و غریب نام برده که مرور آنها هر ایرانی را به تعجب وامی‌دارد. مثلا انتخاب اسم‌هایی نظیر آرشیو، آسیب، اجباری، اشتر، اهریمن، ملخ، شفتالو، شربت، قطار، کابوس، گشنه، گرگ آقا، بره، چاه، چراغ، غارت، فرار، یتیم و... برای مردان و آشفته، آفت، افسرده، پنبه، تعارف، حلوا، خرما، خیار، شربتی، شقیقه، کفتر، نیمکت، قیمتی، لوله، لبو، پارچه، پاکت، پنیر، پوپول، پولی، آمریکا، آلمان، انگلیس و نام‌های عجیب دیگر برای دختران!

در بخش دیگر گفت‌وگوی سخنگوی ثبت‌احوال چند شرط برای تغییرنام عنوان شده که برخی از آنها را مرور می‌کنیم. مثلا اگر اسم شما با یکی دیگر از اعضای خانواده یکی باشد، می‌توانید برای تغییرنام اقدام کنید. همین‌طور اسامی فاقد معنای مناسب نظیر «آفت» و «افسرده» و «عذاب» که واقعا در دهه٧٠ ثبت شده بودند. نام‌هایی هم که زشت و مغایر با اصول انسانی باشند و منزلت و جایگاه افراد را زیر سوال ببرند، مشمول تغییر خواهند بود.

به‌عنوان مثال نام‌هایی نظیر «چاکر»، «پالون» و حتی «دختربس» که زمانی در برخی مناطق انتخاب می‌شد. دیگر شرط هم اسامی مغایر با جنسیت افراد اعلام شده؛ یعنی اسم‌هایی نظیر «آرش» برای دختر یا «نسرین» برای پسر.

اسامی محبوب در‌ سال گذشته

آمار‌ سال گذشته نشان می‌دهد بیشترین اسامی‌ای که از سوی مردم انتخاب شده برای پسران به ترتیب امیرعلی، علی، محمد، ابوالفضل، امیرحسین، محمدطه، امیرعباس، حسین و کیان بوده و برای دختران، هم به ترتیب فاطمه، زهرا، هلما، زینب، یسنا، نازنین‌زهرا، آوا، ریحانه و رها. جالب اینجاست یکی از اسامی محبوب که در ماه محرم بیشترین نامگذاری‌ها به آن تعلق دارد، حسین است.

سریال‌ها و فیلم‌ها

براساس گفته‌های سخنگوی سازمان ثبت‌احوال همچنین گاهی اسامی فیلم‌ها و سریال‌ها نیز بر انتخاب مردم موثر بوده. مثلا در ‌سال ٨٣، نام «ستایش» رتبه ٨٣ را بین اسامی انتخابی دختران داشته است.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:49 - 1397/07/25
خلاصه ... منظور همین بود که اسامی عربی را تبلیغ می کنید ..
خیلی تابلو
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
اسامی اعمه بهترین اسم ها هستند
آرین
United Arab Emirates
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
دقدقا
Iran, Islamic Republic of
14:54 - 1397/07/25
بیچاره دختره که اسمش افسرده بوده حالا اگه افسرده نبوده مجبوری افسرده میشه
Iran, Islamic Republic of
14:58 - 1397/07/25
حیف صدهزارافسوس که نام های زیباچه مسخره شد ه اندنام محمد .زهرازیبای همه عالم.هزارنام دیگه فراموش شده
Iran, Islamic Republic of
15:06 - 1397/07/25
البته اسامی ایرانی آریایی نیز بسیار زیباست که در این مقاله نیامده است
Iran, Islamic Republic of
15:20 - 1397/07/25
کاش اسامی ایرانی رو هم میگفتید.
بخدا هم ما و هم شما ایرانی هستیم
United Arab Emirates
15:50 - 1397/07/25
تو من برا اسم بچه رفتم ثبت احول یه کتاب بهم داد گفت هر اسمی انتخاب کردی داخل این کتاب باید باشه
Iran, Islamic Republic of
16:26 - 1397/07/25
کور خوندین. مردم دیگه شماها رو دیدن و اسم مذهبی برا بچه هاشون نمی ذارن.
Iran, Islamic Republic of
16:51 - 1397/07/25
من نام دایی بزرگم ( دزد ) هست و الان 68 سالشه‌ و‌ حاظر به عوض کردنش نیست چون پدرش این اسم رو روی اون گذاشته

اسم هرکس برای خودش محترمه
Iran, Islamic Republic of
16:53 - 1397/07/25
۸۰میلیون اسمامون رایزاریم علی حسن حسین سجادباقرصادق کاظم رضا جوادتقی نقی مهدی هی رفیقمونو توخیابون صدابزنیم مثلا نقی همه برگردندنگاه کنندخیال همو راراحت کنید
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1397/07/25
چه ربطی داشت اینجا رایج ترین اسامی رو گفته.هیچ تاکیدی روی اسامی عربی یا فارسی نداشته.بعدم شما اگه میتونی منکر اسامی ایمه و بزرگان بشی.قرار نیست بگی کور خوندید.هیچ کس نمیتونه کسی رو مجبور به کاری کنه.بعدم اینکه ده اسم رایج اول بیشتر اسم ایمه ست نشون میده که مردم خودشون این اسمارو دوست دارن.حالا تو بزار چنگیز کیه که بدش بیاد
United States
17:16 - 1397/07/25
نکته قابل توجه اینه که اگر اسم فرزند را غیرمذهبی گذاشتید و در بزرگسالی خودش تمایل داشت به سادگی به مذهبی تغییر می دهد ولی برعکسش ممکن نیست
Iran, Islamic Republic of
19:23 - 1397/07/25
حضرت محمد میگه اسم های نیکو برای فرزندان خود انتخاب کنید

اون آقایی ک میگه کور خوندید. ای با سواد کسی تورو مجبور نکرده اسم اسلامی انتخاب کنی..برو اسم مغولی و بی ربط انتخاب کن .تو چکار سلیقه مردم داری ؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
19:39 - 1397/07/25
البته در مورد ممکن است سو تلفظ پیش آمده باشد و آن اسم" اهل ایمان-اهلیمان"است که دربعضی نواحی ترک نشین رواج دارد که برداشت"اهرامان -اهریمن"از آن میشود .ماموران ثبت هم بهتر است باسوادی غنی تر به فرهنگ تاریخی مناطق و ظرافتهای منطقه اشراف داشته باشند.
Iran, Islamic Republic of
19:54 - 1397/07/25
ما اریایی هستیم زیبنده است اسم اریایی وایرانی را انتخاب کنیم.
United Arab Emirates
20:27 - 1397/07/25
باورکنید اسامی ایرانی خیلی زیبا هستن.هوشنگ چنگیزمنوچهرآرین پرویز بهروز گیل کیومرث اریوبرزن اردشیر ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
چنگیز کجاش ایرانیه؟ چنگیز قاتل ایرانیاست
United Arab Emirates
23:59 - 1397/07/25
بیشتر از ده ساله که عین همین خبر هر چند یه بار منتشر میشه و دقیقا همین اسامی گفته میشه.
Iran, Islamic Republic of
00:06 - 1397/07/26
اسم
فقط اسم ایرانی
ولی نه این اسم ها
Iran, Islamic Republic of
01:25 - 1397/07/26
اسامی متبرکه اسامی معصومین حالاهرچه خودت بخوای اسمی براخودت بزار
Iran, Islamic Republic of
10:54 - 1397/07/26
اگر ایرانی هستی اسم اصیل ایرانی انتخاب کنید . اسم عربی برا بچه هاتون انتخاب نکنین . اسامی زیبای ایرانی کم نیستد . رستم . اسفندیار .بختیار . هوشنگ . کورش . داریوش . ماندانا. پرستو . آریا و......‌
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج