با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید
۷۸۶۶۷۳
۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۸
۸۷۰۸ 
با توجه به تمام اختراعات مدرن (مانند برق) به راحتی ممکن است با ریتم طبیعی خود قطع ارتباط کنیم. این قطع ارتباط می‌تواند منجر به مشکلاتی در سلامتی شود، مانند بیخوابی، پُرخوری و افسردگی. با کوتاهتر شدن روزها باید از روشنایی کوتاه مدت روز برای هماهنگ کردن محیط خانه با طبیعت بیشترین بهره را ببریم.

برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: با توجه به تمام اختراعات مدرن (مانند برق) به راحتی ممکن است با ریتم طبیعی خود قطع ارتباط کنیم. این قطع ارتباط می‌تواند منجر به مشکلاتی در سلامتی شود، مانند بیخوابی، پُرخوری و افسردگی. با کوتاهتر شدن روزها باید از روشنایی کوتاه مدت روز برای هماهنگ کردن محیط خانه با طبیعت بیشترین بهره را ببریم. محیط خانه را جوری بچینید که بتوانید از نور طبیعی استفاده کنید، مثلا با باز کردن پنجره و کنار زدن پرده‌ها در طول روز می‌توانید دست کم تا تاریک شدن هوا، چراغها را خاموش نگه دارید.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

یک آتشدان در پاسیو یا بالکن بگذارید

افتادن برگها از درخت و سرد شدن هوا ممکن است باعث شود احساس کنید باید در خانه بمانید اما پاییز زمان مناسبی برای استفاده از هوای تازه و لذت بردن از آرامشبخشی طبیعت است. پاسیو یا بالکن‌تان را تمیز و جمع و جور کنید، فضای مناسبی برای نشستن درست کنید و با کمک یک آتشدان یا بخاری کوچک، عصرها را در هوای آزاد خانه‌تان به سر ببرید. همه‌ی ما یک نیاز درونی به بودن در طبیعت و فضای باز داریم و پاییز فرصت خوبی است تا جسم و روحمان را در طبیعت تازه کنیم.

واکسن آنفلوآنزا بزنید

فصل آنفلوآنزا دارد شروع می‌شود و سالیانه افراد زیادی را نیز روانه‌ی بیمارستانها می‌کند. بهترین راه محافظت از خودتان در برابر این بیماری واقعا ناخوشایند و پردردسر، زدن واکسن آنفلوآنزا در اسرع وقت است. آنفلوآنزا بسیار مُسری بوده و عفونت تنفسی واقعا ناتوان کننده‌ای که ایجاد می‌کند می‌تواند موجب مشکلات جدی بشود و در برخی موارد بیمار نیاز به بستری شدن پیدا کند و حتی منجر به مرگ هم ممکن است بشود. همه‌ی افراد شش ماه به بالا باید زودتر واکسن آنفلوآنزا دریافت کنند. این واکسن، ریسک ابتلا به آنفلوآنزا را بسیار کاهش می‌دهد.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

در خانه ورزش کنید

اجازه ندهید تمام نتیجه‌هایی که در طول تابستان کسب کرده‌اید صرفا به دلیل سرد شدن هوای بیرون از دست‌تان برود. به دنبال راههایی بگردید که بتوانید در خانه به ورزش و تمرین ادامه دهید. می‌توانید در کلاسهای ورزشی که در فضای بسته انجام می‌‌شوند شرکت کنید، می‌توانید یک اپلیکیش تمرین فیتنس روی گوشی‌تان نصب کنید و با کمک آن تمرین کنید و برای رفتن به فروشگاه، پیاده روی کنید.

پنجره‌ها را از داخل و بیرون تمیز کنید

تمیز کردن پنجره‌ها در این زمان چند امتیاز دارد. اول اینکه هوا سردتر می‌شود و تمیز کردن پنجره از بیرون کار سختی خواهد بود. دوم اینکه برای سلامت روان‌تان خوب است چون شیشه‌های تمیز می‌شوند و وقتی نگاه‌تان به پنجره می‌افتد احساس نمی‌کنید بین شما و دنیای بیرون مانعی وجود دارد، بنابراین حس خوبی پیدا می‌کنید. بعد هم اینکه اگر هوا سرد بود و نتوانستید پنجره‌ها را باز کنید، دست کم می‌توانید از نور خورشید استفاده کنید و نور از پنجره‌ی تمیز، بهتر و درخشان‌تر به درون می‌تابد تا از پنجره‌ی غبارگرفته و کدر.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

فضای خانه را برای دورهمی‌های کوچک کمی تغییر دهید

تعامل اجتماعی با دوستان و خانواده، راز طول عمر و یک زندگی شاد است. با سرد شدن هوا و کوتاه شدن روزها ممکن است کمتر بتوانید بیرون از خانه قرارهای دوستانه و تفریحی بگذارید. پس می‌توانید در خانه دورهمی‌هایی بگذارید و بازی کنید. مثلا می‌توانید اتاق نشمین خانه را کمی تغییر دکوراسیون دهید تا به جای اینکه در این اتاق فقط تلویزیون تماشا کنید، دور هم بنشینید و گپ بزنید و شطرنج و ... بازی کنید. هدف این است که شرایط بهتری برای تعاملات اجتماعی و فضاهای دوستانه ایجاد کنید و بیشتر دور هم خوش بگذرانید.

یک بطری آب کنار تختخواب‌تان بگذارید

هر شب قبل از رفتن به رختخواب، یک بطری پُر از آب کنار تخت‌تان بگذارید تا وقتی بیدار می‌شوید اولین چیزی که می‌بینید این بطری آب باشد و بتوایند حتی پیش از بیرون آمدن از رختخواب، آب بنوشید. نوشیدن آب را بخشی از روتین صبحگاهی‌تان بکنید. آب کمک می‌کند سموم از بدن دفع شوند، به گوارش کمک می‌کند، مواد مغذی را انتقال می‌دهد، دمای بدن را متعادل نگه می‌دارد، به کاهش وزن کمک می‌کند، برای پوست خوب است و خیلی چیزهای دیگر

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

از تمام میوه‌های پاییزی بهره ببرید

میوه‌های تابستانی بسیار متنوع و زیبا هستند اما فصل‌شان دیگر به پایان رسیده! میوه‌های پاییزی نیز خوشمزه‌ و البته بسیار مفیدند: کدو حلوایی، چغندر، گلابی و البته سیب. این خوردنی‌های طبیعی و مغذی باید در وعده‌ها و میان وعده‌های‌تان حضور داشته باشند.

عصاره‌ قلم گاو بخورید

هیچ چیزی بهتر از این نیست که یک روز سرد پاییزی، دستها را دور یک ماگ داغ بگذارید. چطور است این ماگ محبوب‌تان را با عصاره قلم گاو که پُر از خاصیت است پُر کنید. عصاره قلم گاو فواید زیادی دارد، از تقویت مفاصل و استخوانها گرفته تا تقویت سیستم ایمنی. می‌توانید آن را خالص بنوشید یا اینکه با آن سوپ تهیه کرده و میل کنید.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

آلودگیهای صوتی را حذف کنید

شاید حس نکنید یا ندانید مدام در معرض آلودگیهای صوتی بودن چه استرسی به شما وارد می‌کند. این صداهای آزاردهنده نه تنها ناخوشایندند بلکه می‌توانند آسیب جدی به سلامت وارد کنند. تا جایی که امکان دارد مشکل را برطرف کنید یا اگر امکان ندارد (مثلا در حاشیه‌ی بزرگراه زندگی می‌کنید)، گوشبند بگذارید یا یک دستگاه وایت نویز بخرید.

لباسهای کهنه‌ی تابستانی را دور بینداید و کمد لباسها را مرتب کنید

همه‌ی ما در آستانه‌ی شروع بهار خانه تکانی می‌کنیم و دورریختی‌ها را دور می‌ریزیم. چرا برای پاییز این کار را نکنیم؟ پاییز زمان خوبی است برای پاکسازی کمدها و دراورهای لباس از چیزهایی که دیگر لازمشان نداریم. هر چیزی را که دیگر کاربردی برایتان ندارد و حالتان را خوب نمی‌کند دور بریزید.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

بیشتر چای بنوشید

کتری آبجوش‌تان همیشه به راه باشد! شاید کمی قدیمی به نظر برسد اما لذتبخش است. یک فنجان چای گرم داغ نه تنها مطبوع است بلکه آنتی اکسیدانهای فراوانی نیز دارد. انواع دمنوش‌ها را امتحان کنید. چای زنجبیل و زردچوبه عالیست! ضمنا دمنوش‌های گیاهی کافئین ندارند و می‌توانید پیش از زمان خواب هم آنها را بنوشید و لذت ببرید.

گوشی همراهتان را کنار بگذارید

با سردتر شدن هوا ممکن است وسوسه شوید اتفاقا بیشتر از قبل با گوشی همراه، لپ تاپ، تبلت و یا هر گجت دیگری سرگرم باشید اما این کار به قیمت آسیب به سلامتی‌تان تمام می‌شود. پاییز زمان خوبیست که رژیم تکنولوژی بگیرید! به جای اینکه گوشی‌تان را دست‌تان بگیرید، یک کتاب بردارید یا یک سرگرمی دیگر. نیازی نیست با تکنولوژی کاملا قطع ارتباط کنید؛ فقط اسکرین تایم‌تان را محدود کنید. این کار به نفع سلامت روانی‌تان نیز هست و کمک‌تان می‌کند ریلکس کنید و یک خواب خوب شبانه داشته باشید.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

برقصید

رقصیدن و بالا و پایین پریدن یک راه ساده و مفرح برای ورزش کردن در خانه است. هر وقت کمی فرصت پیدا کردید تا برای خودتان باشید، موزیک پخش کنید و برقصید. شما می‌توانید فقط با 15 دقیقه رقصیدن، تقریبا 94 کالری بسوزانید. گاهی روزها در پاییز، افسرده کننده می‌شوند اما شما می‌توانید با فعالیت انرژی بخش و مثبتی مثل رقص حال‌تان را خوب کنید.

بگذارید کمی هم حوصله‌تان سر برود

عجیب است اما واقعیت دارد: کمی حوصله سررفتگی برایتان خوب است! چون انگیزه‌ی ابتکار و حل مسئله را تقویت می‌کند و تعامل اجتماعی را افزایش می‌دهد. مثلا وقتی در اتوبوس نشسته‌اید و ترافیک حوصله‌تان را سر برده، به جای اینکه فورا گوشی‌تان را دربیاورید سعی کنید بیرون را دقیق‌تر تماشا کنید یا با کسی که درکنارتان نشسته سر صحبت را باز کنید.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

غذاهای‌تان را تند کنید

سبزیجات و حبوبات جزو قوی‌ترین جنگنده‌ها با سرطانند اما برای اینکه وارد عمل شوند باید اول آنها را بخوریم! پاییز زمان خوبی برای افزودن سبزیجات و حبوبات بیشتر به رژیم غذایی است. انواع سوپهای داغ با سبزیجات مفید و سرشار از آنتی اکسیدان و فیبر برای این فصل عالی هستند و البته عالی‌تر هم می‌شوند اگر آنها را با فلفل تند کنید.

مرکبات بخورید

یک ظرف مرکبات وسط میز آشپزخانه بگذارید تا چلوی چشم‌تان باشد و از آن استفاده کنید. مصرف غذاهای ویتامین C‌ دار کمک‌تان می‌کنند در برابر سرماخوردگیها ایمن بمانید. هرچند این باور اشتباه است که ویتامین C، سرما خوردگی را درمان می‌کند اما با مصرف روزانه‌ی مواد مغذی می‌توانید سیستم ایمنی خود را تقویت کنید و از احتمال سرماخوردگی و بیماری بکاهید. لازم نیست زیاده روی کنید؛ تنها یک پرتقال در روز کافیست.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

صبحانه‌ی فردا را شب آماده کنید

یک صبح خوب در واقع از شب قبلش شروع می‌شود! یکی از راههایی که می‌توانید روزتان را با خیال راحت شروع کنید این است که صبحانه‌ی فردا را امشب بعد از شام آماده کنید. می‌توانید پودینگ دانه چیا، اوت میل یا هر صبحانه‌ی سالم دیگر را سروقت درست کنید. وقتی که صبحانه آماده باشد، کمتر احتمال دارد که مثلا سراغ مافین بروید.

صبح‌ها مدیتیشن کنید

یک راه خوب دیگر برای شروع روز نیز وقت گذاشتن برای پنج دقیقه مدیتیشن است. مدیتیشن روزانه فواید زیادی برایتان دارد که شامل کاهش ریسک بیماری قلبی، چاقی و سایر بیماریهای مرتبط با استرس می‌شود. می‌توانید اپلیکیشن مدیتیشن را روی گوشی همراهتان نصب کنید یا اینکه فقط بنشینید و نفس عمیق بکشید.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

ساعت خواب و بیداری‌تان را منظم کنید

با شروع فصل مدارس بسیاری از خانواده‌ها برای بچه‌ها زمان خواب تعیین می‌کنند، چرا برای خودتان این کار را نکنید؟! هفت تا هشت ساعت خواب فرصتی است برای بدن تا ترمیم شود و ایمنی‌اش را تقویت کند و در نتیجه ریسک خیلی از بیماریها پایین بیاید. حتما می‌دانید که اگر کسر خواب داشته باشید، بیشتر احتمال دارد سراغ خوراکیهای ناسالم بروید و از این طریق، افت انرژی‌تان را جبران کنید.

حمام داغ بگیرید

اگر وان در حمام دارید آن را کاملا تمیز کنید و سپس با آب داغ پر کنید. مقداری نمک اپسوم در آن بریزید و مقداری گلاب یا عصاره اسطوخودوس هم به آن اضافه کنید. بعد از یک روز سرد و بارانی پاییزی چه چیزی بهتر از اینکه در این وان دراز بکشید و ریلکس کنید؟ تنش زدایی از جسم و روح، فواید شگفت انگیزی برای سلامتی‌تان دارد. ضمنا اگر وان ندارید می‌توانید با دوش آب داغ، محیط حمام را کاملا گرم کنید و دوش داغ بگیرید.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

قبل از خواب صورت‌تان را بشویید

گاهی بهترین کاری که می‌توانید برای سلامتی‌تان انجام دهید، ساده‌ترین آنهاست و مخصوصا در مورد پوست‌تان این واقعیت پررنگ‌تر است. هر روز فقط چند دقیقه وقت بگذارید و صورت‌تان را کاملا بشویید و مرطوب کننده بزنید تا پوست‌تان در برابر سرما به خوبی محافظت شود. پاک کردن آرایش پیش از خواب را روتین شبانگاهی‌تان کنید و هنگام شستن صورت آن را ماساژ بدهید و با حرکات آرام، مرطوب کننده بزنید.

از آفتاب روز استفاده کنید

اختلال خلقی فصلی (SAD) واقعیتی است برای 10 میلیون آمریکایی که با شروع تغییرات فصلی از تابستان به پاییز شروع می‌شود. اما کارهای ساده‌ای هست که می‌توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید. روزتان را با نور خورشید شروع کنید، هر روز صبح دست کم 15 دقیقه بیرون باشید و در نور آفتاب قرار بگیرید، بدون ضد آفتاب و کلاه و عینک! ضمنا نور خورشید به کاهش وزن‌تان کمک می‌کند و انرژی‌تان را به طور طبیعی بالا می‌برد.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

تلفن همراه و کیبوردتان را استریل کنید

می‌توانید تصور کنید هر روز با دستهای‌تان چه کارهایی می‌کنید؟ حالا به این فکر کنید که با همین دستها چه چیزهایی را لمس می‌کنید. با آمدن فصل آنفلوآنزا حالا وقت خوبیست که تمام وسایل کوچکی که لمس‌شان می‌کنید را تمیز کنید، مثلا کیبورد، تبلت، میز کار و گوشی همراهتان.

یک بسته دستمال ضد عفونی کننده در کیف‌تان داشته باشید

دستها را مرتبا بشویید اما با استفاده از دستمالهای ضد عفونی کننده هم می‌توانید سطوحی را که معمولا لمس می‌کنید تمیز کنید.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

بعدازظهرها زیر یک پتوی گرم چُرت بزنید

چرت زدن برای سلامتی بسیار مفید است، مخصوصا در یک بعدازظهر سرد پاییزی و در یک رختخواب گرم و راحت. می‌توانید کسر خواب شب گذشته را هم جبران کنید.

هر شب شام‌تان را با سوپ شروع کنید

سوپ هم خوشمزه است و هم سالم و البته مناسب فصل سرما. پس غذای‌تان را با یک کاسه سوپ داغ سبزیجات شروع کنید. تحقیقات نشان داده افرادی که غذا را با خوردن سوپ شروع می‌کنند، در ادامه‌ کالری کمتری دریافت می‌کنند.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

لاته کدو حلوایی درست کنید

لاته کدو حلوایی که بیرون درست می‌کنند پُر از قند و چربی و کالریست. پس خودتان در خانه لاته درست کنید تا هم پول‌تان پس انداز شود و هم دور کمرتان اضافه نشود! می‌توانید از شیر بادام یا شیر نارگیل و عسل استفاده کنید که جایگزین بسیار سالم‌تری برای شیره‌ی ذرت ِ پُر از فرکتوز است و کافی شاپ‌ها از آن استفاده می‌کنند.

شمع‌های معطر جدید برای خانه بخرید

شمع‌های معطر فوق العاده‌اند. می‌توانید با آنها محیط خانه را با رایحه‌هایی مانند پرتقال، دارچین و ... مطبوع کنید. شمع‌های بدون دود مطمئنا سالم‌ترند چون عوامل سرطانزا ندارند.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

پتوهای‌تان را گرم‌تر و سنگین‌تر کنید

شبهای سرد، نیاز به یک رختخواب گرمتر را بیشتر می‌کنند. پتوی سنگین، کیفیت خواب‌تان را بالا می‌برد و فواید زیادی دارد. بدن ما به فشار مداوم و آرامشبخش جواب می‌دهد زیرا چیزی شبیه در آغوش گرفتن یا قنداق کردن نوزاد است. علم ثابت کرده که پتوی سنگین به کاهش علائم اوتیسم، ADHD، PTSD (اختلال استرس پس از سانحه) و سایر اختلالات حسی کمک می‌کند اما همه‌ی افراد می‌توانند از مزایای پتوی سنگین بهره ببرند.

یک سبد تخم مرغ پخته شده در یخچال داشته باشید

یکی از راههای غلبه بر هوس شیرینی این است که یک اسنک پُرپروتئین بخورید. تخم مرغ کاملا آبپز شده بسیار عالیست. چند عدد تخم مرغ را کاملا بپزید و آنها را در یخچال بگذارید تا هر وقت نیاز داشتید، در دسترس و آماده باشد.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

به محض بیدار شدن از خواب تختخواب‌تان را مرتب کنید

این کار باعث می‌شود دوباره زیر پتو نخزید و به خواب نروید! چون سرمای اول صبح مخصوصا در پاییز واقعا وسوسه انگیز است که دوباره بخوابید. ضمنا مرتب کردن تختخواب هر چند حرکت ساده و کوچکی است اما به گفته‌ی دانشمندان باعث می‌شود خلاقیت‌تان بالاتر برود و حسی از تندرستی به شما القا شود و اراده‌ی بیشتری برای انجام کارهایتان پیدا کنید. مرتب کردن تختخواب قرار نیست مستقیما این همه سود به شما برساند بلکه این عادت کلیدی، شروع کننده‌ی زنجیره‌ای از واکنش‌های مثبت است که به دنبال کردن عادتهای خوب دیگر نیز کمک می‌کند.

به همه‌ی غذاهایتان کدو حلوایی را هم اضافه کنید

اگر به دنبال این هستید که کیفیت و ارزش غذایی چیزهایی که می‌خورید را بالا ببرید، در پاییز با کمک کدو حلوایی این کار را انجام دهید. کدو حلوایی فیبر دارد و تحقیقات نشان داده فیبر می‌تواند سوخت و ساز بدن را تا 30 درصد افزایش بدهد. کدو حلوایی علاوه بر فیبر، سرشار از مواد مغذی است و می‌توانید آن را به اسموتی‌‌ها، نان، سس پاستا، سوپ و لاته اضافه کنید.

با این نکات، پاییز سالم‌تری را تجربه کنید

شام را در جمع خانواده میل کنید

شبهای پاییزی فرصت خوبی هستند برای دور هم بودن. شاید مشغله‌های روزانه اجازه ندهد ناهار را با هم بخورید اما می‌توانید از زمان شام برای دور هم بودن اعضای خانواده استفاده کنید. بچه‌ها با گپ زدن با پدر و مادر می‌توانند راه بهتری به سمت دنیایی که پیش رو دارند باز کنند و با کمک آنها بر ترس‌های خود غلبه کرده و از استرس‌هایشان کم کنند. ضمنا همراه خانواده غذا خوردن منجر به انتخابهای غذایی سالم‌تری می‌شود و آهسته نیز غذا خواهید خورد.

انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1397/07/30
ممنون خوب بود
پاسخ ها
زهرا
United Arab Emirates
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
برو عمو دلت خوشه تو این بدبختی
Iran, Islamic Republic of
16:54 - 1397/07/30
عجیبه. چند وقت پیش یه مفاله از کارهایی که به سلامتی ما ضربه میزند را گذاشته بودید که چند تا از موارد بالا را شامل میشد از جمله دوش گرفتن با آب گرم و جمع کردن فوری رخت خواب و.....
پس نتیجه میگیریم که اینچنین مقاله هایی کلا نظر شخصی یک نفر یا عده خاصی میباشد که قطعیت ندارد....
Iran, Islamic Republic of
21:04 - 1397/07/30
کی حوصله این کارها رو داره :/
پاسخ ها
مهتاب
United Arab Emirates
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
دقیقاً...حق با شماست..
Iran, Islamic Republic of
09:33 - 1397/08/01
این برای آدمای لاکچریه نه برای ما فقرا که از صبح تا شب دنبال یه لقمه نون هستیم . کی وقت این کارها رو داریم ؟؟
پاسخ ها
بهار
United Arab Emirates
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
همینو بگو...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج