کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت سرامیکی؟
۷۹۰۱۵۹
۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱
۱۷۰۷۸۳
هم لمینت سرامیکی و هم کامپوزیت دندان در صورت عدم رعایت اصول زیبایی به یک اندازه مخرب خواهند بود. یعنی همان اندازه که کامپوزیت می‌تواند در صورت بدکار شدن زیان بار باشد، لمینت دندان هم زیان بار هست.

هر دو درمان پرسلن و کامپوزیت ونیر میتوانند به زیبایی لبخند شما را بازسازی کنند.

کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت سرامیکی؟

از کجا می‌فهمید کدام درمان برای شما مناسب‌تر است؟

بر اساس فاکتور‌های مختلف و اهداف و نیاز‌های هر فرد درمان مناسب انتخاب می‌شود که از مهمترین این فاکتور‌ها هزینه درمان است.
در اینجا به بررسی مزایا و معایب هر یک از این درمان‌ها می‌پردازیم.

مزایای کامپوزیت ونیر

مهمترین مزیت کامپوزیت ونیر هزینه انجام آن می‌باشد که به طور میانگین هزینه درمان کامپوزیت ونیر نصف درمان پرسلن لمینیت ونیر می‌باشد.

مزیت دیگر کامپوزیت ونیر امکان انجام آن در یک جلسه می‌باشد. به دلیل اینکه به طور مستقیم توسط چسب‌های مخصوص (باندینگ) روی سطح دندان شکل داده شده و توسط نور با شدت بالا سفت میشود و در انتها جهت ایجاد ظاهری طبیعی‌تر سطح کامپوزیت ونیر پالیش می‌شود که انجام این درمان خیلی به مهارت دست دندانپزشک و نوع کامپوزیت مصرفی وابسته است؛ بنابراین درمان کامپوزیت ونیر کمتر تهاجمی بوده و در اکثر موارد نیازی به تراش دندان نداشته و به طور قابل ملاحظه‌ای نسبت به پرسلن لمینیت ونیر سریعتر انجام می‌شود.

کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت سرامیکی؟

شاید بتوان گفت بزرگترین مزیت کامپوزیت ونیر در مقایسه با پرسلن لمینیت ونیر قابل برگشت بودن این درمان است. پرسلن ونیر یا به اصطلاح عامیانه لمینیت نیاز به تراش و تغییر شکل دندان‌های طبیعی هر چند به میزان کم جهت تطابق لمینیت با دندان دارد در حالی که کامپوزیت ونیر نیاز به حداقل آماده سازی دندان‌های طبیعی بیمار دارد و این مسئله نشانه قابل برداشت بودن و حذف مواد کامپوزیت ونیر از روی دندان بدون آسیب به نسج اصلی دندان است.

 

مزایای پرسلن لمینیت ونیر یا به اصطلاح لمینیت

با وجود مزایای زیادی که کامپوزیت ونیر دارد نکته مهم لمینیت نسبت به کامپوزیت دوام لمینیت می‌باشد. می‌توان گفت پرسلن ماده قوی تری از کامپوزیت رزین است. (حتی با وجود پیشرفت‌های زیادی که رزین کامپوزیت‌ها در سال‌های اخیر کرده اند.)
عمر لمینیت‌ها بین ۱۰تا۱۵ سال است در حالی که کامپوزیت‌ها ۵تا۷سال عمر میکنند.

درست است که قیمت کامپوزیت نصف قیمت پرسلن می‌باشد، ولی نیمه عمر آن‌ها تقریبا نصف پرسلن است.

اکثر دندانپزشکان معتقدند که لمینیت طبیعی‌تر و بیشتر مشابه دندان طبیعی است که این به دلیل خاصیت جذب و انعکاس نوری مشابه پرسلن با مینای دندان است. همین طور پرسلن مقاومت بیشتری در برابر تغییر رنگ و پریدگی دارد که این به خاطر استحکام ماده و گلیز آن می‌باشد.

به علاوه کامپوزیت به دلیل تخلخل بیشتر نسبت به لمینیت بیشتر مستعد تغییر رنگ می‌باشد و شما مجبورید رژیم غذایی خود را جهت کاهش تغییر رنگ‌های ناشی از مواد غذایی اصلاح کنید که با این حال باز هم کامپوزیت هرزگاهی نیاز به پالیش دارد.
درمان لمینیت زمان برتر است و نیاز به قرار دادن روکش موقت روی دندان‌ها تا زمان ساخته شدن پرسلن در لابراتوار دارد.
در موارد با نقایص شدید دندانی، تغییر رنگ‌های شدید و یا فضا‌های خیلی زیاد پرسلن انتخاب بهتری خواهد بود.

در انتها باید گفت بهترین راه تشخیص درمان مناسب کامپوزیت یا پرسلن لمینیت ونیر مشاوره با دندانپزشک و بررسی احتیاجات و نیاز‌های شما می‌باشد.

کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت سرامیکی؟

اگر شما دنبال یک روش به صرفه تری هستید کامپوزیت ونیر طرح درمان مناسب تری هست و اگر ملاحظات زیبایی و طبیعی‌تر جلوه کردن درمان برای شما خیلی مهم است و هزینه اهمیتی ندارد پرسلن لمینیت ونیر طرح درمان بهتری است.

در ختم کلام بدون توجه به نوع ماده مصرفی پرسلن یا کامپوزیت مطمئنا هر دو روش میتوانند لبخند زیبایی برای شما به ارمغان آورند.

بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج