انتقاد وزارت بهداشت از افزایش قیمت شیر و لبنیات
۷۹۳۳۵۷
۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰
۴۷۲۶ 
سخنگوی وزارت بهداشت ضمن واکنش به آنچه که "افزایش قیمت شدید شیر و لبنیات در چند ماه اخیر" خواند و همچنین با اشاره به تبعات منفی آن بر سلامت، از دستگاه‌های نظارتی خواست با متخلفین این افزایش قیمت برخورد جدی داشته باشند.

خبرگزاری ایسنا: سخنگوی وزارت بهداشت ضمن واکنش به آنچه که "افزایش قیمت شدید شیر و لبنیات در چند ماه اخیر" خواند و همچنین با اشاره به تبعات منفی آن بر سلامت، از دستگاه‌های نظارتی خواست با متخلفین این افزایش قیمت برخورد جدی داشته باشند.

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی خود در واکنش به آنچه که گرانی شیر و لبنیات در کشور عنوان می‌شود، گفت: موضوع مهم دیگر در مورد گرانی شیر و لبنیات در چند ماهه اخیر است. امروزه میزان مصرف سرانه شیر و فرآورده‌های لبنی یکی از شاخص‌های مهم توسعه اقتصادی اجتماعی است. افزایش رشد، ارتقای هوش و قدرت فراگیری، افزایش توان کاری، افزایش طول عمر و پیشگیری از کار افتادگی زودهنگام از مزایای مصرف روزانه شیر ولبنیات است. شیر به دلیل دارا بودن ترکیبات خاص تنها ماده شناخته شده در طبیعت است که می تواند بطور متعادل تمام نیازهای بدن شامل رشد، تامین انرژی، ساخت و ترمیم بافت ها را تأمین کند.

وی ادامه داد: با وجود این که حدود ۶۰ درصد مردم کشور ما چاق یا دارای اضافه وزن هستند و مصرف غذاهای چرب و شور نظیر فست فودها و نیز مواد مضر شیرین نظیر نوشابه‌ها در کشور شایع هستند، مصرف سرانه شیر و فرآورده‌های آن در کشور ما ۱۹۰ گرم در روز است که از مقدار توصیه شده (۲۵۰ گرم) بسیار کمتر است.

به گفته حریرچی، بیش از ۹۰ درصد مردم کشور ما کمتر از حد نیاز کلسیم دریافت می‌کنند. شیر و فرآورده‌های آن بهترین منبع کلسیم هستند. کلسیم در رشد و استحکام دندان‌ها و استخوان‌ها نقش اساسی دارد. بررسی‌های علمی حاکی از آن است که ۴۰ درصد زنان بالغ و ۳۵ درصد مردان بالغ کاهش تراکم استخوان دارند و حداقل ۲.۲ میلیون نفر از مردم کشور دچار پوکی استخوان هستند.

افزایش قیمت لبنیات و افزایش پوکی استخوان

وی افزود: بر همین اساس، افزایش قیمت شیر ولبنیات و کاهش قدرت خرید مردم باعث افزایش پوکی استخوان، کاهش سن بروز پوکی استخوان و کاهش سرعت رشد استخوانی دانش آموزان می‌شود. از طرفی هم شکستگی خودبخودی و بدون ضربه و آسیب قابل توجه از عوارض مهم پوکی استخوان است. حدود ۵۰ هزار مورد شکستگی لگن مربوط به پوکی استخوان در کشور در افراد مسن به وجود می‌آید که عوارض و هزینه‌های قابل توجه به خانواده‌ها و کشور وارد می‌کند.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت شدید شیر و لبنیات در مدت اخیر، ما از همه کسانی که در زنجیره تولید و عرضه شیر و لبنیات نقش دارند، درخواست داریم که علاوه بر نقش اقتصادی، به مسئولیت‌های اجتماعی خود هم در تامین شیر و لبنیات برای مردم عزیز کشورمان و تعیین قیمت این فرآورده‌ها توجه جدی کنند. از دستگاه‌های نظارتی درخواست داریم که با متخلفین افزایش قیمت شیر و لبنیات برخورد بسیار جدی کنند.

وی افزود: از خانواده‌ها درخواست داریم شیر و لبنیات را در اولویت انتخاب مواد غذایی خود قرار دهند. خانواده‌های با درآمد متوسط و بالاتر حتما با کاهش مصرف مواد غذایی چرب و پرکالری و شیرین، مصرف شیر و لبنیات را افزایش دهند. از مسئولین ذیربط نیز درخواست داریم که با افزایش قدرت خرید خانوارهای فقیر و آسیب پذیر و همچنین عرضه مستقیم و رایگان یا بسیار ارزان شیر و لبنیات برای این افراد، نظیر بسته‌های حمایت کالایی و توزیع شیر مدارس در این زمینه بیش از پیش فعال باشند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:25 - 1397/08/14
بابامردم بمیرندبهترتازنده بمانند
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1397/08/14
رئیس جمهور فرموده بودند کالاهای اساسی بهیچ عنوان گران نخواهند شد این گرانی شیر و لبنیات و دیگر کالاهای اساسی در راستای همان افاضات است
Iran, Islamic Republic of
13:38 - 1397/08/14
اشکالی نداره مردم استخوناشون رو خودش بمالن خوب میشه مصرف شیر و لبنیات توطئه دشمنان است آقای وزیر هم به پورشه سواریشون برسن
Iran, Islamic Republic of
14:14 - 1397/08/14
بهداشت خون خود را کثیف نکن به این گرانی و بازار بز ثبات و بی نظمی مردم عادت کردن مردم اینقدر ضعیف شدن دیگر نای صحبت کردن را ندارند چه برسد به اینکه بخواهند فریاد بزنند.
Iran, Islamic Republic of
14:36 - 1397/08/14
متشکر و ممنون از طرف ملت ایران بخاطر انتقاد بجا و سازنده وزارت بهداشت.
Iran, Islamic Republic of
15:00 - 1397/08/14
انشاالله مسئولین مربوط بمیرند یا سرطان بگیرند بی لیاقتهای بی کفایت بی عرضه
United Arab Emirates
17:07 - 1397/08/14
اگر مسئولین میدانندواقدامی نمی کنند دیگرمسئول نیستند اگرنمیدانند سرشان جای دیگر گرمه ازان قیامتی کهخودتان دایم مارامیترسانی بترسید مگرماحقوق بگیرهاوبازنشستها چقدرحقوق میگیریم. خدایابه توپناه میبریم
United Arab Emirates
17:07 - 1397/08/14
اگر مسئولین میدانندواقدامی نمی کنند دیگرمسئول نیستند اگرنمیدانند سرشان جای دیگر گرمه ازان قیامتی کهخودتان دایم مارامیترسانی بترسید مگرماحقوق بگیرهاوبازنشستها چقدرحقوق میگیریم. خدایابه توپناه میبریم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
انتقاد وزیر بهداشت !!!!!
مردم را خوب بلدید بازی بدید . خوب !!!!!
Iran, Islamic Republic of
20:56 - 1397/08/14
یعنی بعد میگن ترامپ دروغ گوی تاریخ هست، قبلا موقع انتخابات کیلو کیلو دروغ می شنیدیم الان دیگه روال هر روز شده، چوپان دروغ گو دوبار دروغ گفت پیش مردم بی اعتماد شد، اینها هر روز دروغ میگن بازم موقع انتخابات مردم اعتماد می کنن
Iran, Islamic Republic of
04:51 - 1397/08/15
عجب حرفهای مزخرفی زده ایشان . وقتی گاوها با دلار می خوان شیر بدن همینه .وقتی روستایی را یک دفعه شهری می کنند .خب همینه .وقتی به ملیت شغلی مردم توجه نمی کنند .روستائیانی که همیشه در تاریخ گذشته ایران .نیاز اولیه مردم را در شیر ولبنیات فراهم کننده بودند .دیگر نیستند .وقتی قرار باشه که 50 لیتر سوخت به روستایی ندهندتا آغل گوسفند خودرا گرم کند همینه
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1397/08/17
بگذاریدما مردم بمیریم شما که با مشکلات وارداتی برعلیه مردم کی نمیتوانندشکم خودراسیربکنند...دارید تمام مردم را نابودکردید.دیگه بسه ...یه کمی کمتربرای عرابهای خرج بکنید اخه مردم داخل محتاجترهستند...ما مردم ایران چه بلای سرما امده که اینقدر بیخیال شده ایم.
Iran, Islamic Republic of
14:53 - 1397/08/17
هرچه متخصصان هم بگویند دولت حاضر به دادن سوبسید نیست اصلا برای مسولان سیاست از معیشت مردم مهمتر است
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج