اعتراض انجمن بازیگران به پرداخت نشدن دستمزد بازیگران
۷۹۳۵۱۹
۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۵
۷۷۳۴
انجمن بازیگران سینمای ایران درباره پرداخت نشدن دستمزد عوامل برخی از فیلم‌ها و سریال‌ها، بیانیه‌ای منتشر کرد.

خبرگزاری ایسنا: انجمن بازیگران سینمای ایران درباره پرداخت نشدن دستمزد عوامل برخی از فیلم‌ها و سریال‌ها، بیانیه‌ای منتشر کرد.

در بیانیه یادشده آمده است:

«در سال‌های اخیر سنت بسیار ناپسند و غیرعادلانه‌ای در پروژه‌های تصویری رایج شده که تهیه‌کنندگان به‌آسانی، دستمزد بازیگران و عوامل را در موعد مقرر در قراردادها پرداخت نمی‌کنند و علت آن را پرداخت نشدن از سوی سازمان یا نهاد سرمایه‌گذار اعلام می‌کنند.

این موارد در شرایطی است که در قراردادهای کاملاً یک طرفه، همه تعهدات بر عهده بازیگران و دیگر عوامل گذاشته شده و تهیه‌کننده فقط یک مورد را متعهد شده و آن هم پرداخت به موقع دستمزد است؛ دستمزدی که نه هدیه است و نه پاداش، بلکه جزء حقوق رسمی و به توافق رسیده عوامل یک پروژه محسوب می شود، که متاسفانه در بسیاری از موارد، در همین یک بند هم تهیه‌کننده به عنوان طرف اول، امضاء و تعهد خود را زیر پا می‌گذارد و به انبوه اعتراض‌های عوامل کمترین توجهی نمی‌شود».

در ادامه این بیانیه آمده است: «سرکار خانم پانته آ بهرام بازیگر محترم و سرشناسی که سال‌های سال تمامی مشکلات جاری این حرفه را پذیرفته و به آن احترام گذاشته، در یک سریال تلویزیونی به دلیل آنکه دستمزدش در موعد مقرر و حتی پس از آن پرداخت نشده، ادامه همکاری با آن پروژه را منوط به تسویه حساب بر طبق قرارداد خود کرده، همین امر باعث شده تا هجمه ناعادلانه‌ای علیه ایشان و حرفه بازیگری صورت پذیرد.

چنانکه در روزهای اخیر انجمن صنفی محترم شرکت‌ها و موسسات فیلمسازی ایران (آیفیک) پس از سال‌ها سکوت در برابر انعکاس عمومی و مطبوعاتی انبوه شکایات و اعتراض‌های بازیگران و عوامل پروژه‌ها از تهیه‌کنندگان آثار تصویری، اینک و به بهانه حرکت اعتراض آمیز تنها یک بازیگر، بیانیه‌ای منتشر فرموده و به جای واکاوی و آسیب‌شناسی این اتفاق و تحقیق از طرفین ماجرا ، نسبت به این امر اعتراض و آن را محکوم کرده است».

انجمن بازیگران سینمای ایران در ادامه بیانیه خود یادآور شده است که «انجمن در همین خصوص و به شکل کلی مواردی را لازم به توضیح می‌داند، نخست آنکه این انجمن رعایت «رفتار حرفه‌ای» و « شئون اخلاقی» و «احترام به مشکلات مالی پروژه‌ها» را همواره محترم شمرده و از اعضای گرامی خود نیز انتظار انجام آن را داشته و دارد، اما این سوال را مطرح می‌کند که آیا ماه‌ها پرداخت نکردن دستمزد عوامل یک پروژه و نداشتن پاسخگویی شفاف به آنها و حتی در مواردی تهدید معترضان به اقدام قانونی و اعمال ممنوع‌الکاری، رعایت رفتار و اخلاق حرفه‌ای و احترام به شئونات صنفی است؟ آیا این شیوه برخورد ، احترام به کمترین حقوق انسانی، شرعی و عرفی عوامل منجمله بازیگران محسوب می شود؟

از سویی دیگر بسیار جای تاسف است که با توسل به عبارت «بازیگر سالاری» و اشاره به چند مورد انگشت‌شمار ، بر موج گسترده‌ی دریافت نکردن حقوق بازیگران در پروژه‌های مختلف که چیزی جز « بازیگر آزاری» و عوامل‌آزاری نیست، سرپوش گذاشته می‌شود.

همچنین بی‌تردید ما نیز تایید می‌کنیم که ورود پول‌ها و سرمایه های نامشخص و ناسالم نگرانی‌هایی جدی برای امروز و فردای هنرهای تصویری کشورمان به وجود آورده و می آورد ، اما آیا به جز تهیه کننده آن پروژه‌ها فرد دیگری می‌تواند اجازه ورود و استفاده از این پول ها را بدهد؟»

انجمن بازیگران سینمای ایران در ادامه از انجمن صنفی محترم شرکت‌ها و موسسات فیلمسازی ایران ( آیفیک ) خواسته که در راستای حمایت از حقوق تمامی عوامل و بازیگران آثار تصویری، در انعکاس عمومی از بی‌عدالتی‌ها و اجحاف‌های به عمل آمده در حق عوامل پروژه‌ها نیز کوتاهی نفرموده و با جدیت بر وجود و التزام قرارداد واحد مبتنی بر اصول قانونی و دارای کد رهگیری نیز تلاش و تاکید کنند».

انجمن بازیگران سینمای ایران در پایان با تاکید بر اینکه پایبندی به قانون، احترام به قرارداد و رعایت همه‌جانبه اخلاق حرفه‌ای تمامی عوامل یک پروژه از صدر تا ذیل در کنار هم مبنای اصلی خلق آثار فاخر و تمامی حرکت‌های جمعی و گروهی است، اعلام آمادگی کرده تا همراه با دیگر صنوف محترم سینمایی در کنار نهادهای صنفی، اداری و سازمان‌های مرتبط، برای حل مشکلات، اعتراض‌ها و شکایت‌های عوامل مختلف و همچنین عبور منطقی از مشکلات جاری و اعتلای جایگاه محترم و گرامی تهیه‌کنندگان پروژه های تصویری، تعامل لازم را به عمل آورده، همکاری کند.

شورای مرکزی انجمن بازیگران سینمای ایران

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:25 - 1397/08/14
چی چی گفتی چرت ،پرت .....درست وخلاصه بگو حق باتهیه کننده است.....یا پانته آ بهرام ولی میگه خیلی وقته دستمزدش رانگرفته دیگه فیلم به پایان رسید پول این بنده خدارا ندادی....تهیه کننده
Iran, Islamic Republic of
22:26 - 1397/08/14
من نمیدونم چرامیخواهن حق طرف رابخورند....بخصوص از زنهارا به راحتی میخورند...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج