انسان‌های نئاندرتال که بودند؟
۷۹۳۸۴۲
۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۰
۱۰۶۰۶ 
در ابتدا باید به شما بگویم که اگر نئاندرتال‌ها را نمی‌شناسید یعنی با اجداد اولیه‌ی خود اصلا آشنایی ندارید! انسان‌های نئاندرتال گونه‌ای از انسان‌ها بوده اند که دوره‌ی زیستی آن‌ها به حدود ۱۳۰ تا ۲۳۰ هزار سال قبل باز می‌گردد و از انواع اجداد اولیه‌ی انسان آن هم از نوع معروفش به حساب می‌آمده اند.

وبسایت الی گشت: در ابتدا باید به شما بگویم که اگر نئاندرتال ها را نمی شناسید یعنی با اجداد اولیه ی خود اصلا آشنایی ندارید! انسان های نئاندرتال گونه ای از انسان ها بوده اند که دوره ی زیستی آن ها به حدود ۱۳۰ تا ۲۳۰ هزار سال قبل باز می گردد و از انواع اجداد اولیه ی انسان آن هم از نوع معروفش به حساب می آمده اند. نئاندرتال ها در مناطق مختلفی از جمله ایران و نقاط دیگر آسیا و اروپا دیده شده بوده اند و به همین علت می توان گفت که یکی از اجداد مشترک انسان ها، نئاندرتال ها بوده اند. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، انسان های نئاندرتال را بشناسیم و مورد بررسی قرار دهیم.

انسان‌های نئاندرتال که بودند؟
بیایید تا این بررسی را از ابتدا شروع کنیم؛ انسان های نئاندرتال در واقع گونه ‌ای از انواع انسان خردمند یا انسان امروزی است که در قسمت های اروپایی و قسمت ‌هایی از غرب آسیا، آسیای مرکزی و شمال چین یا همان آلتای سکونت داشتند. اولین نشانه ‌ها از نئاندرتال‌ های اولیه به حدود ۱۳۰ هزار تا ۲۳۰ هزار سال پیش در اروپا باز می گردد. ۱۳۰ هزار سال پیش، مشخصه‌ های کامل نئاندرتال ‌ها ظاهر شد و در این بین ۵۰ هزار سال قبل نئاندرتال‌ ها دیگر در آسیا به هیچ عنوان دیده نشدند. با این وجود نسل آن‌ ها در اروپا در حدود ۴۰ هزار سال پیش منقرض شد.
با توجه به این که انسان امروزی در ۵ هزار سال پیش از انقراض آن ‌ها وارد اروپا شد، احتمالاً این دو گروه انسانی با هم تماس هایی داشته‌ اند. همانطور که در مقدمه نیز اشاره کردیم، برخی از ژن های انسان های نئاندرتال و انسان های امروزی با یکدیگر مشترک است.
دلیل این اتفاق این است که انسان خردمند و انسان های نئاندرتال در قسمت آفریقا با یکدیگر پیوند پیدا کردند و به این صورت کدهای ژنتیکی این گونه ی انسانی به انسان مدرن امروزی منتقل گشت.

انسان‌های نئاندرتال که بودند؟
از جمله ی ویژگی های زیستی و بدنی نئاندرتال ها این است که؛ بدن انسان های نئاندرتال برای زندگی در آب و هوای سرد سازگاری با محیط پیدا کرده بوده است. به طور مثال آن دسته از انسان های نئاندرتالی که کاسه ی سر بزرگی داشتند، دارای قدی کوتاه بودند اما در عوض دارای اندامی بسیار قوی بودند و همچنین بینی بسیار بزرگی را بر صورت خود داشته اند و این ها دقیقا ویژگی‌ هایی هستند که مطلوب آب و هوای سرد می باشند.
دانشمندانی که به بررسی بقایای شکار شده ی استخوان حیوانات توسط انسان های نئاندرتال پرداخته اند، طی تجزیه و تحلیل و مطالعه ی ویژگی های این استخوان ها دریافته اند که هر چه میزان سرمای هوا بیشتر شده است، میزان خراش ها و آثار جویدن استخوان های حیوانات شکار شده توسط انسان های نئاندرتال نیز افزایش پیدا می نماید!

انسان‌های نئاندرتال که بودند؟
در حقیقت این موضوع نشان می دهد که همزمان با بروز تغییرات آب و هوایی، انسان های نئاندرتال از منابع غذایی کمتری برخوردار بوده اند و تلاش می کردند تا از تمامی ذرات و تکه های شکار، نهایت استفاده را ببرند. در واقع؛ دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که با افزایش روند سرد شدن هوا، انسان های نئاندرتال سعی در استفاده از تمامی اجزا و ذرات استخوان حیوانات شکار شده داشته اند و این موضوع به دلیل کم شدن منابع غذائی در دسترس این انسان ها رخ داده است.
در طی این یافته ها، دانشمندان متوجه شده اند که انسان های نئاندرتال حتی نازک ترین استخوان های حیوانات را برای مصرف مغز استخوان موجود در آن شکسته و مصرف می کرده اند.

انسان‌های نئاندرتال که بودند؟
بر طبق بررسی ها و تخمین‌ های انسان شناسان، اندازه ی کاسه ی بزرگ سر انسان های نئاندرتال نشانه ای از این بوده است که این گونه ی اولیه ی انسانی، دارای مغز بزرگتری از انسان‌ های مدرن بوده‌ اند! اما با این حال نباید از نظر ببریم که نئاندرتال ها از نظر بدنی هم بسیار قوی تر از انسان های امروزی بوده اند.
اگر بخواهیم تا در این متن میانه ی داستان را بگیریم، نئاندرتال‌ های مذکر به صورت میانگین دارای خصوصیاتی چون: قدی برابر با ۱۶۵ سانتی ‌متر، از نظر میانگین وزنی سنگین و به دلیل فعالیت بدنی زیاد دارای استخوان ‌بندی قوی بوده ‌اند و بینی های بزرگی داشته اند. در میان زنان نئاندرتال نیز میانگین قدی بین ۱۵۳ تا ۱۵۷ سانتی متر بوده است و به نسبت انسان های امروزی، دارای قامتی بسیار کوتاه می باشند.

انسان‌های نئاندرتال که بودند؟
شیوه ی زندگی نئاندرتال ها

نتایج مطالعات انجام شده نشان می دهند که انسان های نئاندرتال همچون انسان های خردمند آتش را می شناخته اند و از آن استفاده می کرده اند اما بر اساس شواهد موجود، انسان های خردمند به میزان بسیار بیشتری از آتش برای پخت غذا استفاده کرده و نئاندرتال ها عموما در این رقابت ، بازنده بوده اند. به هر حال؛ دو یافته ی مهم برای باستان شناسان انسانی تا به الان بسیار قابل توجه بوده ‌است.
این یافته ها عبارتند از؛ یکی غاری در جنوبی ‌ترین نقطه در کشور اسپانیای امروزی که در سال ۱۹۸۵ حفاری شد و ۳ صدف سوراخ شده در آن پیدا شد که جالب است بدانید که در وهله ی اول چندان توجهی نیز جلب نکرد، اما پس از چند سال با پیگیری محققی کشف شد که این صدف ها متعلق به ۴۸ تا ۵۰ هزار سال پیش یعنی در زمانی است که نئاندرتال ها می زیسته اند. جالب است بدانید که این صدف‌ ها بر اساس تحقیقات دانسمندان، هیچ‌ گاه تا به حال شسته نشده‌ اند. یکی از صدف‌ ها، دارای پوسته ی یک صدف خوراکی مدیترانه ‌ای بود.

انسان‌های نئاندرتال که بودند؟
با تمیز کردن این صدف ها، لکه‌ ای بر روی صدف مدیترانه ای پیدا شد که در واقع می ‌تواند باقی‌ مانده ی رنگدانه ‌ای باشد. با بررسی و تحلیل این لکه در نهایت مشخص شد که این صدف با رنگدانه ای قرمز رنگ به نام لپیدوکروسیت رنگ شده‌ است.
دومین کشف هم یک صدف شده حلزونی بود که در اسپانیا کشف شد و مربوط به ۱۰ تا ۵۰ هزار سال پیش از حضور انسان‌های امروزی در اروپاست. در ابتدای امر تصور می ‌شد که این صدف ها در واقع می توانند یک فسیل صدفی باشند و هیچ ارتباطی هم با انسان نداشته باشد.
اما در نهایت وقتی آن را تمیز کردند، دیدند بسیار تازه و پر از رنگ ‌های نقاشی شده بر روی بدنه‌ اش است. به نظر می ‌رسد سطح بیرونی این صدف نسبتاً سفید رنگ و صدف داخلی آن به رنگ نارنجی درآمده باشد.
ظاهرا انسان های نئاندرتال از اشیایی همچون صدف ها برای آرایش خود استفاده می ‌کرده اند. به طور مثال؛ صدف خوراکی مدیترانه ‌ای احتمالاً به عنوان ظرف نگهدارنده ی رنگ‌ های آرایشی مورد استفاده قرار می‌ گرفته‌ است. در حالت کلی نئاندرتال ها را می توان نقاشان چیره‌ دست و سازنده ی زیورآلات باستانی دانست.

انسان‌های نئاندرتال که بودند؟
انقراض نئاندرتال ها

بر طبق یافته ها، انسان های نئاندرتال در حدود ۴۰ هزار سال پیش در بیشتر نقاط قاره ی اروپا منقرض شده اند. این انقراض دسته جمعی در واقع در حدود ۵ هزار سال پس از ورود نخستین گروه از انسان های هوشمند به این مناطق روی داد.
در نشست سالانه ی انجمن باستان شناسان آمریکا در سال ۲۰۱۵ دانشمندان اعلام نمودند که؛ مبحث انقراض نئاندرتال ها بسیار پیچیده است و تنها بر موضوعات معدودی از این حوزه توافق نظر وجود دارد. جالب است بدانید که، یکی دیگر از فرضیات مربوط به انقراض انسان های نئاندرتال این است که شکار شدن این انسان ها توسط جانوران وحشی در عصر یخبندان است.
تیمی از پژوهشگران اسپانیایی با بررسی فسیل های باقی مانده از انسان های نئاندرتالی هستند که بر اثر حمله حیوانات گوشتخوار از بین رفته بوده اند را مطرح کرده اند. بر اساس یافته های دانشمندان و اعلام آن ها، الگوی یکسانی از آسیب های وارد شده به این استخوان ها در بین قربانیان عصر جدید و نئاندرتال ها دیده می شود.

انسان‌های نئاندرتال که بودند؟
بر این اساس دانشمندان دریافته اند که نئاندرتال ها همواره در خطر حمله حیوانات گوشتخوار بزرگ قرار داشته اند و این موضوع باعث مرگ بسیاری از این افراد شده است.
فرضیه ی دیگری که درباره ی انقراض نئاندرتال ها وجود دارد این است که، ۴۰ هزار سال پیش که نئاندرتال ها منقرض شدند دقیقا برابر است با فعالیت آتش فشانی قله ی کامپانیان ایگنیمبریت در کشور ایتالیا و این به آن معنی است که در آخرین طقیان این آتشفشان، نئاندرتال ها نابود شده اند.
البته پژوهشگران معتقدند که این رویداد اگرچه خود به تنهایی نقش اصلی در نابودی نئاندرتال ها را ایفا نکرده است ولی یکی از دلایل تاثیر گذار در نابودی این نژاد منقرض شده ی انسانی به شمار می رود.

انسان‌های نئاندرتال که بودند؟
و اما دیگر دلیلی که در زمینه ی انقراض نئاندرتال ها وجود دارد این است که تغییرات شدید آب و هوایی در اوراسیا، تقریباً هم ‌زمان با کم شدن نئاندرتال‌ ها در جهان رخ داده است. در واقع می گویند که برخی از مناطق سیل ‌های شدید رخ داده و برخی مناطق دیگر پوشش جنگلی خود را از دست دادند و به صحرا و علفزار تبدیل شدند.
این اتفاقات در دوره‌ای ۱۰۰ ساله رخ داد با تغییر وضعیت زمین و آب و هوا، جانوران نیز دست‌ خوش تغییر شدند. گوزن ها از میان رفتند و ماموت ‌های علفزار جایشان را پر کردند. با توجه به این که شکار ماموت دشوارتر از گوزن است بنابراین، غذا خوردن ناگهان دشوار شد و نئاندرتال‌ ها که نیاز بیشتری به غذا داشتند در برابر این تغییرات، بسیار آسیب ‌پذیرتر بودند.

انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:01 - 1397/08/16
ههههههههه اون موقعه آرایشگری خوب جواب میداده....زیرابرو رو ابرو....گریم...ماسک صورت....تاتو...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
همه هیچی اون که ریش گذاشته و سبیلش رو تراشیده :/
این دانشمندا هم رد دادن با این نظریه های چرت و پرتشون
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
این عکسا شبیه سازیه خب سعی کردن یه کم مدل انسانهای امروزی هم باشه چهرشون اگه عکس واقعی خودشون باشه که واضحه حتما خیلی کثیف و پشمالو و درب داغون بودن البته همین عکسای ده سال پیش خودتونو نگاه کنید میتونید تا حدودی متوجه قیافه واقعی نئاندرتالها بشین
وروجک
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
چرا خانمهایشان رانشان ندادید ببینیم چه شکلی هستن...

ببینیم آرایش میکردند آنموقعه یانه....اینها ازکجا میدانستن که باید تولیدمثل کنند تابچه دارشوند...قدرت خدا راببین
Iran, Islamic Republic of
10:59 - 1397/08/16
اگه جد شما میمونه حرفی نیست، ولی خدای ما ، مارو از اول انسان خلق کرده، ابن شر و ورا رو جمعش کنید که دیگع خود غزبیها هم قبولش ندارن
پاسخ ها
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
واقعا من موندم با این چرت و پرتایی که میگن کجای ما شبیه ایناست
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
خدای تو بهت نگفته تو چیزی که سررشته نداری اظهار فضل نکن ؟؟؟؟؟؟ هم از علم دوری و هم علم رو نفی میکنی ،مثل خیلی از هم کیشانت ، باشد که روزی بدون تعصب فکر کنیم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
پس مشخصه که از علم دانش بی خبری بازم تعصبات اجازه دانش روز را بهت نمیده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
بنده که شک ندارم شما جدتون خاکه اخه اندازه موجودات تک سلولی داخل خاک عقل داری
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
کی گفت اینا میمونن؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
مهرداد خان منطق هم چیز خوبی است
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
نادون نشونه ها و جمجمه ها و همین چند روز پیش دندون نئاندرتالها رو هم کشف کردن اینا هم نوعی انسانن کسی نگفته حیوانن!! صددرصد وجود داشتن تو چیزی که علم با شواهد مدارک نشونت میده رو قبول نداری بعد میخوای بگی فهمت اونقدر والا هست که مسائل ماوراالطبیعه رو متوجه بشی!! مسائل طبیعه رو متوجه بشو ماوراالطبیعه پیشکش.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
این مطالب معلوم نیست درست باشه...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
خیلی بی فکری مهرداد؛ حداقل متن رو میخوندی بعد اظهار فضل میکردی. جد شما که مشخصه چقدر آیکیو بوده؛-)
ش.ص
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
یه کم کتاب بخون دوست من. خیلی راحت حقایق رو می فهمی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
نابغه ؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:08 - 1397/08/16
وای وای جمجمه من دقیقا عین جمجمه نئاندرتاله
بد بخت شدم رفت
پاسخ ها
سویل مهندس آینده
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
خخخخخ خودتو داغون کردی که.
Iran, Islamic Republic of
14:53 - 1397/08/16
این مهرداد خودشم نفهمید چی گفت
فقط خواست یه جمله با خدا بسازه!
Netherlands
01:14 - 1397/08/17
جو سازی علیه ایرانه
کاملا شبیه ایرانیا ساختنشون
رنگ موهاشونم یعنی مشکی بوده
چشماشون هم مشکی
اینا که فقط جمجمه پیدا کردن و چند تا استخون
جالبه رو صدف رنگ قرمز پیدا کردن
یعنی 60000سال پیش هم زنا میخواستن خودشونو سرخاب بزنن.
مشکوکه این حرفا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
ابله رنگ چشمای ابی و سبز حاصل جهشه و اینو دیگه همه بی سوادا جز تو میدونن . الان ترتیب زمانی پیدایش انواع رنگ مو و چشم هم مشخص شده .از روی یه ذره کوچک بدن هم میشه دی ان ای و تمام مشخصات فرد رو تعیین کرد. اینقدر جو گیر نباش که همه حرکات در دنیا واسه خاطر توعه!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
لطفا حداقل کلاس چهارم دبستان رو تموم کن بعد بیا در مورد این مسائل نظر بده.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
چرت و پرت گویی و بی سوادی ام حدی داره تینا. حداقل برو ۲تا کتاب علمی بخون با امکانات علم ژنتیک آشنا شی؛ با انسان شناسی علمی آشنا شی بعد بیا دهان باز کن!
Sarah
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
چقد خنگی خدایی. پیشنهاد میکنم کتاب انسان خردمند رو بخونی بلکه از چرت و پرت گوییات کاسته شه
Iran, Islamic Republic of
00:46 - 1397/08/19
یعنی خوشم میاد هرچی بیسواده میاد اینجا
تمام این نظریه ها رو یا به خدا ربط میده و میگه همه ی اینا مطابق کلام خدا نیست(وی اصلا حتی قران را نیز با نکرده است و فقط ادعای ان را دارد)
یا میگن اینا همه زیر سر امریکا و غربه ک میخوان اعراب و (به طور کل اسیای غربی)رو بد جلوه بدن

خدایی چی میزنین
بگین تا ما هم بزنیم یکم از فضا دور بشیم شاید وارد یه فضا دیگه شدیم ک شماها توش نباشین
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۳۰
کمی دقیق تر و بادغدغه تر فکر کن، عقلت رو به چالش بکش
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج